هوش هیجانی در کودکان و چگونگی تقویت آن

هوش هیجانی کودکان

هوش هیجانی در کودکان و چگونگی تقویت آن

به پای صحبت های پدران و مادران که بنشینید قطعا این جملات را بارها می شنوید. می خواهم بدانم هوش هیجانی کودک من چقدر است؟ و یا قطعا می پرسند راهکار افزایش هوش هیجانی کودکان چیست؟

اگر از آن ها بپرسید چرا این سوال را می پرسند؟ احتمالا می گویند وقتی فرزندم بین همکلاسی هایش قرار می گیرد از آن ها ضعیف تر است و یا به نسبت آنها حساس تر و زودرنج تر است و روابط اجتماعی خوبی ندارد. بسیاری از والدین می خواهند که به کودکان خود کمک کنند تا احساساتشان را بهتر مدیریت کنند و روابط خوبی با دیگران برقرار کنند.

به توانایی افراد در شناخت و کنترل احساسات شخصی خود و دیگران و همچنین استفاده از این توانایی برای تصمیم گیری بهتر، تفکر خلاقانه، انگیزه بخشیدن به خود و دیگران، لذت بردن از سلامتی و روابط بهتر و زندگی شادتر، «هوش هیجانی» می‌گویند.

به یک نکته مهم باید توجه کنید که هوش هیجانی، بهترین پیشگوی دست آوردهای آینده کودکان است. همچنین بسیاری از روانشناسان معتقدند که هوش هیجانی، بیشتر از ضریب هوشی و مهارت های فنی به موفقیت کودکان در آینده کمک می کند.

راهکارهای افزایش هوش هیجانی کودکان چیست؟

افزایش هوش هیجانی در کودکان به بالا رفتن اعتماد به نفس آنها و مسئولیت پذیری و در نهایت تبدیل شدن به بزرگسالانی که بتوانند با مهارت با دیگر افراد جامعه ارتباط برقرار کنند بسیار کمک می کند.

اما شما به عنوان یک والد چگونه می توانید هوش هیجانی را در کودکان افزایش دهید؟

شما باید با حفظ آرامش خودتان یک الگوی مناسب برای کودک خود باشید، همچنین شما باید بدانید در برابر احساسات کودک خود چگونه واکنش دهید. برای مثال خیلی مهم است که شما در زمان عصبانیت جملات و حرف های نامناسب، تند و زننده به کار نبرید.

از انتقاد بیش از حد کودک بپرهیزید:

بهتر است به جای اینکه به فرزند خود بگویید تو من را دیوونه می کنی، بگویید وقتی این کار را انجام میدهی من از دست تو ناراحت و عصبانی می شوم. در این صورت او متوجه می شود مشکل از رفتار او است نه خود او. از انتقادهای بیش از حد خودداری کنید زیرا باعث می شود که کودک اعتماد به نفسش را از دست بدهد. هنگامی که از فرزندان خود انتقاد بیش از حد می کنید، هوش هیجان کودکان رشد می کند و بیشتر سرخورده می شوند.

آرامش اصلی ترین نیاز کودک شما است:

آرامش را به کودکان خود بیاموزید. به او یاد دهید که چگونه باید در شرایط خاص خودش را تسکین دهد. در این صورت کودک معنای آرامش بخشیدن را از والدین می آموزد و یاد می گیرد که چگونه نیازهای خود را کنترل کند. این دقیقا یعنی افزایش هوش هیجانی کودکان.

کودکی که بهره هوشی عاطفی بالایی دارد، قادر است با احساسات خود در هنگام اوج هیجان های عاطفی ارتباط بهتری برقرار کند. در بزرگسالی دیگران را بهتر درک می کند و با آنها بهتر ارتباط برقرار می‌کند و ایجاد روابط دوستانه محکم‌تر برای او آسان تر می شود.

هیجانات کودکان خود را بشناسید:

اگر می خواهید هوش هیجان کودکان خود را افزایش دهید در ابتدا بهتر است هیجانات او را بشناسید، هیجانات را به عنوان فرصتی برای ایجاد صمیمیت در نظر بگیرید، با همدلی و صادقانه به احساسات کودکان خود گوش کنید تا همیشه هیجاناتشان را به نحو صحیح بیان کنند.

همیشه این اجازه را به آن ها بدهید که احساساتشان را بیان کنند، به جای اینکه آن ها را نادیده بگیرند. هیچ گاه پس از شنیدن حسش او را تحقیر نکنید.

یادتان باشد برای افزایش هوش هیجانی در کودکان نباید خشم و ناراحتی آنها را نادیده بگیرید، نادیده گرفتن باعث نمی‌شود دردهایش را فراموش کند، بلکه او  احساساتش را درون خود می‌ریزد؛ این احساسات، نابود نمی‌شوند و دنبال راهی برای بروز آن می‌گردند و ممکن است خود را به صورت کابوس نشان دهند.

چطور هوش هیجانی کودکان را تقویت کنیم؟

در حالت کلی تا به اینجای مقاله متوجه شدید که هوش هیجانی کودکان مقوله بسیاری مهمی است به گونه ای که باعث میشود فرزند شما بهتر بتواند عواطف خود را کنترل کند و در برخورد با دیگران و موقعیت های مختلف واکنش درست تری از خود نشان دهد.

اما چگونه این هوش هیجانی را در کودکان خود تقویت کنیم؟ با سه راهکار زیر می توانید هوش عاطفی فرزندان خود را تقویت کنید:

از زاویه‌ی دید کودک‌ به مسائل بنگرید و با او همدردی کنید:

حتی اگر در یک شرایطی برای ناراحتی فرزندتان نمی توانید کاری انجام دهید بهترین کار این است که با او در آن لحظه همدردی کنید. اینکار باعث می شود او بداند کسی او را می فهمد و درک می کند و همین موضوع باعث تسکین دردش می شود.

همان گونه که ما بزرگترها هم در بسیاری از مواقع به دنبال پناهگاهی امن می گردیم تا بتوانیم احساسات خود را بیان کنیم، کودکان ما نیز به پناهگاهی برای ابراز احساساتشان نیاز دارند.

اما نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت کنید این است که همدردی به معنای موافقت با کودک نیست. بلکه شما فقط باید نشان دهید که او را در آن شرایط درک می کنید و احساساتش را می فهمید. به این جملات دقت کنید:

“میدونم برات خیلی سخته بازیت را قطع کنید و بیای برای شام اما الان وقت شام است.”

“می دونم دوست داری مثل ما بزرگترها دلت می خواد تا دیروقت بیدار بمونی اما فعلا زود خوابیدن باعث می شود تا روز به روز بزرگتر بشی.”

این حس که درک می‌شوید مواد بیوشیمیایی تسکین‌دهنده‌ای را در بدن آزاد می‌کند. هر بار کودک احساس کند آرام شده این مسیر عصبی‌ در او تقویت می‌شود و هم‌چنان‌ که بزرگ‌تر می‌شود یاد می‌گیرد چطور خود را آرام کند.

حل مسئله را به فرزند خود یاد بدهید:

همانگونه که می دانید هر احساسی بیان گر یک پیامی است و بیهوده نیست که باید به بچه ها یاد بدهید احساساتشان را حس و درک کنند، با آن مدارا کنند و بدانند لازم نیست در واکنشی سریع برای احساسات خود کاری انجام دهند. او باید این را بیاموزد که وقتی فشار احساسات از روی او برداشته شد، در صورت لزوم می تواند به حل مشکل بپردازد و کاری انجام دهد.

اغلب اوقات، وقتی کودکان (و نوجوانان) عواطف خود را درک کردند و آن‌ را پذیرفتند، از قدرت احساسات کاسته می‌شود و کم کم ناپدید می‌شوند. اینجاست که زمانِ حل مسئله می‌رسد. گاهی بچه‌ها خود از پس این کار برمی‌آیند. گاهی نیز به هم‌فکری و کمک شما نیاز دارند. معمولا خیلی دوست دارید مشکلات بچه‌ها را برایشان حل کنید اما تا وقتی خودشان از شما کمک نخواستند پا پیش نگذارید؛ با این کار به او می‌گویید به توانایی او برای حل مشکلاتش اعتماد دارید.

“حتما خیلی ناراحتی که دوستت چون مریض بود نتونست بیاد پیشت. می‌دونم خیلی دوست داشتی باهاش بازی کنی. وقتی بهتر شدی شاید بتونیم به کمک هم یه کار دیگه پیدا کنیم که ازش لذت ببری.”

“خیلی ناراحت شدی که سام حاضر نبود اجازه بده تو هم نوبتت رو بازی کنی، اما خب در عوض تو هم خوشت میاد باهاش بازی کنی. شاید بد نباشه به سام بگی چه احساسی داری.”

بازی کردن:

بازی کردن یکی از مواردی است باعث تقویت هوش هیجانی کودکان می شود. اگر متوجه الگوی رفتاری اشتباهی در کودک شدید، باید بدانید احساسات فراوانی در فرزند شما جمع شده است و او نمی داند چطور با آن برخورد کند. بهترین درمان در اینجا بازی با او است.

پرورش هوش هیجانی در کودکان

اگر می خواهید هوش عاطفی را از کودکی در فرزندان خود پرورش دهید، بهترین روش این است که الگوی خوبی برای او باشید. والدینی که می توانند احساسات خود را ابراز کنند و در مورد آن ها با دیگران صحبت کنند، الگوی خوبی برای کودکانشان هستند.

همیشه در برابر او خشم خود را کنترل کنید تا او نیز یاد بگیرد احساساتش را کنترل کند. همچنین با او ارتباط صمیمانه ای داشته باشید تا او همیشه احساساتش را برای شما بیان کند.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست