مؤلفه توان سازگاری در تست هوش هیجانی بار آن

مؤلفه سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی

در دنیایی که شرایط جدید و غیرمنتظره‌ای را برای رهبران، مدیران و کارمندان برای هدایت کسب‌و‌کار به‌وجود می‌آورد، نیاز به مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن در محیط کاری، چه برای یادگیری و چه برای فراموش ‌کردن عادات اشتباه، جهت رسیدن به موفقیت‌های آینده، امری حیاتی است. توانایی سازگاری و انطباق‌پذیری با محیط و فرآیندهای کاری جدید، صفت موردعلاقه بسیاری از کارفرمایان است که در استخدام نیروی کاری جدید، این صفت را درنظر می‌گیرند. زیرا داشتن مهارت‌های سازگاری و انطباق‌پذیری به این معناست که شما دید گسترده‌تری دارید و مشتاق یادگیری چیزهای جدید هستید و چالش‌ها را پذیرفته و هرچه از دستتان برمی‌آید را برای سازگاری با تغییرات محیط کار انجام می‌دهید.

بدون شک محیط کاری، یک محیط پیچیده و چالش برانگیز است و هر فردی برای موفقیت در حرفه‌اش، باید بتواند به‌طور کارآمد مشکلات کاری خود را حل نماید و خودش را با شرایط کاری وفق دهد. بدین سبب توان سازگاری و انطباق‌پذیری مسیر شغلی، یک سازه ذهنی و روان‌شناختی به‌حساب می‌آید که از عناصری مانند نگرش و شایستگی که فرد از آن جهت رویارویی با موقعیت‌های جدید استفاده می‌کند تا بتواند موقعیت‌های جدید را به خوبی پیش‌بینی نموده و برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد. درنتیجه اگر بخواهیم در زمینه‌های مختلفی ازجمله: زمینه شغلی، تحصیلی، تعاملات اجتماعی و … مؤثر و موفق باشیم، باید از توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست EQ برخوردار باشیم.

 تست هوش هیجانی بار آن Bar-On چه کمکی به ما ‌می‌کند؟

تست هوش هیجانی که به تست EQ نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. ازطرفی، تست هوش هیجانی بار آن، نقاط قوت و نقاط ضعف هر شخص را اندازه‌گیری می‌نماید و شخص با دانستن نقاط ضعف خود می‌تواند بر روی آن‌ها کار کرده و آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل نماید. با استفاده از تست هوش هیجانی بار-آن، می‌توان به راحتی هوش عاطفی و هوش احساسی را در افراد مختلف سنجید. اینکه به‌‌صورت آگاهانه عصبانی شویم و توانایی مدیریت هیجانات و احساسات خودمان را داشته باشیم، چندان کار آسانی نیست.

ولی برخی از افراد را می‌بینید که می‌توانند احساسات خودشان را به خوبی کنترل کنند که این افراد دارای هوش هیجانی بالایی هستند. ازطرفی هوش هیجانی عاملی کلیدی در ایجاد فضای کاری به‌حساب می‌آید که موجبات رشد و پرورش کارکنان را به آسانی فراهم می‌سازد و آن‌ها را تشویق می‌نماید تا بهترین عملکرد را داشته باشند. ازاین‌رو باید بگوییم که هوش هیجانی تنها به کنترل خشم برنمی‌گردد و بلکه بسیاری از ویژگی‌های رفتاری ما ازجمله: حل مسئله، شادمانی، خوش‌بینی، انعطاف‌پذیری و … تحت‌تأثیر EQ ما قرار دارند.

بنابراین افرادی که مهارت هوش هیجانی را در خودشان تقویت می‌کنند، قطعاً در زندگی شخصی و حرفه‌ای از رضایت بیشتری برخوردار هستند. همچنین تست هوش هیجانی شخص را قادر می‌سازد تا جلوی وضعیت‌های دشوار را پیش ‌از اینکه غیرقابل کنترل گردند، بگیرد و با این کار مدیریت استرس را برای شخص بسیار راحت‌تر می‌کند. اوضاع هوش هیجانی شما چطوره؟

ورود به تست هوش هیجانی بار-آن Bar-On

منظور از توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن چیست؟

توان سازگاری و انطباق‌پذیری، جزء مهارت‌های نرم است و برای رشد فردی و اجتماعی نوعی نقطه قوت محسوب می‌شود. این مؤلفه بر پایه‌ای از چندین مهارت دیگر نیاز دارد و به فرد این امکان را می‌دهد که انعطاف‌پذیر و آماده تغییرات در زندگی حرفه‌ای خود شود. به عبارتی انطباق‌پذیری سازمانی، میزان توانایی سازمان‌ها در پاسخ به تغییرات درونی و بیرونی سازمان است که قابلیت سازگاری با تغییرات محیطی را دارند و می‌توانند بحران‌ها و تغییرات را با موفقیت پشت سر بگذارند.

به بیانی دیگر، سازگاری سازمانی بدین معناست که سازمان‌ها هرچقدر سریع می‌توانند فرآیندهای کسب‌وکارشان را تنظیم کرده و خودشان را برای دستیابی به اهداف سازمانی آماده نمایند. به‌طور کلی مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن، یک مهارت است که هر فردی باید آن را به‌دست بیاورد و یا حداقل برای اکتساب آن تلاش نماید. این مهارت، عامل موفقیت بسیاری از اشخاصی است که ما از آن‌ها به عنوان افراد موفق یا رهبران مقتدر یاد می‌کنیم. همچنین کارفرمایان معمولاً در هنگام استخدام نیروی کار جدید، به قابلیت سازگاری و انطباق‌پذیری متقاضیان کار، توجه ویژه‌ای دارند. زیرا این مؤلفه به افراد کمک می‌نماید تا به اهداف خود دست یابند و اقدامات عملی کارآمدی داشته باشند و در محیطی که قرار می‌گیرند، اقدامات تأثیرگذاری نیز داشته باشند.

مؤلفه سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی

۶ بعد مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی EQ

مشاهده

حس دقیق مهارت مشاهده برای یک شخص سازگار و انطباق‌پذیر، بسیار سودمند است. به‌طوری‌ که با مشاهده صحیح می‌توانید به سرعت تفاوت‌های محیطی یا تکلیفی را به‌خوبی تشخیص دهید و اطلاعات جدیدی را شناسایی نمایید تا به شما کمک کند که رفتار، سبک کاری یا اولویت‌های خودتان را در صورت نیاز تنظیم نموده و سروسامان دهید.

تفکر انتقادی

دانستن نحوه گرفتن اطلاعات دقیق، تجزیه‌و‌تحلیل و استفاده مناسب از آن، یک مهارت پراهمیت برای یک شخص سازگار و انطباق‌پذیر است. مهارت تفکر انتقادی در مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست EQ، به شما این امکان را می‌دهد تا از مجموعه‌ای از مراحل و اقدامات تا حدی قابل پیش‌بینی، برای قضاوت در مورد داده‌ها و موقعیت‌ها استفاده نمایید، حال چه آن‌ها همان مبحثی هستند که شما به کار کردن با آن‌ها عادت کرده‌اید یا نه.

مهارت‌های ارتباطی

یکی از موارد نشان‌دهنده سازگاری و انطباق‌پذیری، توانایی برقراری ارتباط مؤثر با هم‌تیمی‌ها و مدیران است. درخواست روشنگری برای درک واضح موضوعات، هنگام ارتباط با دیگران یا هنگام جست‌و‌جوی اطلاعات و منابع برای یک پروژه ناآشنا، انگیزه افراد را جهت یادگیری و تقاضای کمک، به رهبران تیم ثابت می‌نماید. همچنین توانایی گوش دادن فعال و دیگر انواع ارتباطات غیرکلامی، همچون زبان بدن، به ‌اندازه توانایی صحبت ‌کردن، برای سازگاری و انطباق‌پذیری اهمیت خاصی دارند.

حل مسئله

بخش بزرگی از مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن، دانستن چگونگی حل مؤثر مشکل است. چراکه سازگاری و انطباق‌پذیری با تغییرات می‌تواند تکیه زیادی بر روی مهارت‌های حل مسئله داشته باشد. زمانی که با چالش یا تعدیل ضروری مواجه می‌شود، شخص سازگار و منطبق می‌تواند از آن اطلاعات برای یافتن راه‌حل اثربخش و ادامه کار خودش استفاده نماید. همچنین ذهن باز شما به‌ عنوان یک فرد با مهارت حل مسئله، موجب می‌گردد که راه‌حل‌ها را مشاهده و تحلیل کنید. درنتیجه با این کار، مدیرتان متوجه اشتیاق شما برای سازگاری و پیشرفت در مسیر حل مسئله خواهد شد.

تفکر خلاق

سازگاری و انطباق‌پذیری، به تفکر خلاق و توانایی تفکر استراتژیک نیاز دارد. دانستن اینکه چگونه یک موقعیت جدید را ارزیابی نمایید و چندین گزینه بالقوه را قبل از انتخاب مسیر اقدام درنظر بگیرید، می‌تواند توانایی شما را برای سازگاری با عدم اطمینان یا تغییر، بهبود ببخشد. به عنوان مثال، پرورش ایده‌های جدید جهت بازاریابی کالا، پیدا نمودن راه‌هایی برای تطبیق با بازار در حال تغییر و به‌کار بردن روش‌هایی جهت پیشرفت و پرورش استراتژی‌های جدید، همگی می‌توانند باعث بهبود توانایی سازگاری و انطباق‌پذیری شما شوند.

مهارت‌های کار تیمی

مهارت‌های کار تیمی جهت سازگاری و انطباق‌پذیری با شخصیت‌های مختلف کاری، امری ضروری است. قطعاً همکاران شما افرادی با مهارت‌ها، پیش‌زمینه و دارای تجاربی متفاوت هستند. قابلیت کار تیمی با افراد متمایز و سروکار داشتن با مناقشات، نظرات متفاوت و دیگر مشکلات بالقوه محیط کار، می‌توانند موجب بهبود سازگاری و انطباق‌پذیری فرد در یک محیط تیمی شوند.

Consistency in emotional intelligence

اهمیت مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن

  • به مدیریت صحیح چالش‌ها، شکست‌ها و تغییرات کمک می‌نماید.
  • منجربه بهره‌وری مداوم و رسیدن به اهداف می‌گردد.
  • باعث می‌شود تا تعاملات بین ‌فردی افراد بهبود پیدا کند.
  • به اشخاص در شناختن دقیق و تقویت توانایی های شخصی خودشان کمک می‌کند.
  • در سازگار شدن اشخاص با تغییرات محیط کاری یا شخصی نقش دارد.
  • سبب اولویت‌بندی شدن کارها و مدیریت زمان می‌شود.

چگونه مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در هوش هیجانی را در خودمان تقویت کنیم؟

برای خودتان اهداف مشخصی تعیین نمایید.

روشی که نقش مهمی در بهبود و افزایش سازگاری و انطباق‌پذیری شغلی دارد، هدف‌گذاری است. تعیین کردن پروژه‌ای ناگهانی با ضرب‌الاجلی کوتاه یا ایجاد سیستم حسابداری جدید که موجب تغییر هر یک از جنبه‌های کاری شما می‌گردد می‌تواند چالش بزرگی را در زندگی روزمره‌تان ایجاد نماید. پذیرش چالشی بزرگ، زمانی آسان‌تر خواهد شد که لیست منظمی جهت انجام کارهایتان داشته باشید که اهدافی را برای کار در اختیارتان قرار می‌دهد که دست‌یافتنی هستند. به‌طوری‌ که انجام هر یک از موارد آن لیست، رضایت‌بخش بوده و به شما کمک می‌کند تا هنگام انجام کاری که در ابتدا دلهره‌آور به نظر می‌رسید، آرام و متمرکز باشید.

به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید که در ارتباطات غیرکلامیتان دچار ضعف هستید، یا هنگامی که انتظار می‌رود وظایف چالش‌برانگیزی را به پایان برسانید اما شما فقط وقت تلف می‌کنید، شاید بهتر باشد که هدفی را تعیین نمایید تا بتوانید بر روی هر کدام از جنبه‌های مهارتی خودتان کار کنید.

یاد بگیرید که تغییر سخت است و آن را بپذیرید.

ممکن است تغییر برای اکثر مردم ترسناک باشد و با ناشناخته‌ها تعریف گردد. اما تغییر، شیوه‌ای جدید از بودن یا انجام‌ دادن کاری است که هنوز آن را تجربه نکرده‌اید و به عبارتی، تغییر جایی است که رشد شما در آنجا اتفاق میفتد. ازاین‌رو، یک روش کلیدی که می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست EQ کمک نماید، باخبر بودن از تمام تغییرات مرتبط شغلی، در محیط کاری است.

برای مثال باید میزان بودجه جدیدی را که تیم اقتصادی کسب‌و‌کارتان به پروژه شما اختصاص داده‌اند را بدانید تا از محدودیت‌های تهدید کننده پروژه آگاه باشید. علاوه‌بر آن، باید برای کمترین آسیب در مقابل تغییرات، از سیاست‌ها، سازوکارها و دیگر فرآیندهای اجرایی در محیط کاری، اطلاع داشته باشید. یادگیری پذیرش تغییر می‌تواند فرصت‌های باورنکردنی برای شما ایجاد نماید. بنابراین با آموختن روش‌های کاربردی مدیریت تغییر به انواع تغییرات فردی، سازمانی و الزامات مهم آن مسلط خواهید شد.

سعی کنید آرام و با اعتمادبه‌نفس بمانید.

زمانی که در محیط کار مشکلاتی به وجود می‌آیند، نگرش شما می‌تواند به ‌اندازه اقداماتتان مهم باشد. بهتر است در چنین حالتی آرام و آماده باشید تا سریع و مطمئن تصمیم‌گیری نمایید. چراکه چگونگی غلبه بر موانع می‌تواند مدیرتان را تحت‌ تأثیر قرار دهد. تمرکز بر راه‌حل‌ها، به‌طور آرام و با اعتمادبه‌نفس کامل و بدون ترساندن یا شکایت همکاران و زیردستانتان نیز تأثیر مطلوبی بر نتیجه کارتان خواهد داشت. اعتمادبه‌نفس و انطباق‌پذیری در رویارویی با تمامی مشکلات، هر دو جنبه مهم رهبر خوب بودن محسوب می‌شوند و به کارکنان شما الهام می‌بخشند که همچنان آرام و متمرکز بمانند.

از اشتباه کردن هرگز نترسید.

عامل بسیار مهمی که می‌تواند مانع پیشرفت در زندگی شغلی اشخاص باشد، ترس از ریسک ‌کردن است. هنگامی که مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن را پذیرفتید، باید مشتاق اشتباه کردن هم باشید. زیرا اشتباهات به توسعه مهارت‌ها و دانش شما کمک می‌نماید. بدین سبب اگر در مورد شغلتان دانش کافی دارید و یا در زمینه‌های مربوط به حرفه‌ خودتان متخصص هستید و از کارهای شما تقدیر و تمجید می‌شود، می‌توانید پذیرای چالش‌ها باشید.

گاهی روبه‌رویی با چالش‌های جدید و ریسک‌ کردن، به‌ معنای اشتباه ‌کردن و قرار گرفتن در معرض شکست و انتقاد است. با وجود این، در برخی مواقع ریسک‌‌پذیری فوایدی نیز دارد. ازطرفی یادگیری موارد تازه، ایفای نقش‌های نو و پیشنهاد ایده‌های جدید، تنها راه‌هایی هستند برای آنکه در شغلتان به‌صورت واقعی پیشرفت نمایید. شما قادر خواهید بود تا با تغییرات در فناوری، گردش کار، روند بازار، سبک‌های مدیریتی و سایر موارد سازگار شوید. نوآوری واقعی، زمانی اتفاق خواهد افتاد که کارکنان احساس کنند که می‌توانند ریسک نمایند و همیشه فرصتی داشته باشند تا از اشتباهاتشان درس بگیرند.

Consistency in emotional intelligence قطبینو

راه‌حل‌های جایگزین را بیابید.

کسانی که تنها یک راه برای انجام کارها دارند، در کارشان پیشرفت نخواهند کرد. استفاده از دانش و خلاقیت در یافتن راه‌حل‌های جایگزین برای یک مسئله، برای کارفرما یا مدیر کاری بسیار ارزشمند است. آن‌ها برای فردی که با رد شدن احتمالی از نخستین ایده خود دل‌سرد نمی‌شوند و بلافاصله اندیشه دیگری را ارائه می‌دهند، بسیار ارزش قائل هستند. اگر به‌دنبال آن هستید که در سازمانی استخدام شوید، این اقدام نشانگر سازگاری و انطباق‌پذیری شغلی شما با محیط و کار تیمی است.

مثلاً فرض کنید که برای تبلیغ محصولاتتان ایده‌ای دارید و همیشه این احتمال وجود دارد که اولین اقدام شما، تأثیرگذار نباشد. در این صورت داشتن گزینه‌ای اضافی و راه‌حل‌ جایگزین، یک مهارت مذاکره است و نشان می‌دهد که می‌توانید با نیازها یا ترجیحات شخص موردنظر سازگار شوید.

مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرید.

کنجکاوی و میل به یادگیری یکی از پیش‌نیازهای اصلی مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن به شمار می‌رود. وقتی با حس کنجکاوی می‌خواهید بفهمید چرا هر موضوعی به شکلی خاص اتفاق افتاده است، با پذیرش و انعطاف خودتان، شرایط را بهتر درک می‌کنید. بدین سبب از هر فرصتی استفاده نمایید تا مهارت‌های جدید در شغلتان را به‌دست بیاورید.

این امر می‌تواند شامل مواردی ازجمله: برگزاری دوره‌های آموزشی ارائه‌ شده، درخواست مجوز جهت نشستن در جلسات اضافی در زمینه کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک‌های بازاریابی، فروش و یا مربی‌گری و تدریس را دربر بگیرد. هر مهارت جدیدی که انتخاب کنید می‌تواند به شما کمک نماید تا با تغییرات پیش‌رو سازگار گردید. همچنین یادگیری روش‌های جدید برای انجام کارها، چشمان شما را بر روی احتمالات ذاتی باز کرده و به شما کمک می‌کند تا در رقابت‌های سازمانی پیروز شوید. ازطرفی دیگر، دانشی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری گرفته و راه‌حل‌های جدیدتری بیابید.

سخن نهایی

مدیریت و رهبری تأثیرگذار و شایسته، نه ‌تنها به دانسته‌های فنی و مرتبط با حوزه کاری و مهارت‌های مربوط به آن‌ها نیازمند است، بلکه روزبه‌روز مهارت‌های بیشتری را همچون توانایی سازگاری و انطباق‌پذیری را می‌طلبد. زمانی که یک مدیر تحت فشار قابل‌توجهی است، می‌تواند در واکنش‌هایش، سخت و بدون انعطاف باشد و به چالش‌هایی که در مسیر راهش قرار می‌گیرند، پاسخ‌هایی ‌معین شده و همیشگی بدهد.

به ‌همین علت، مؤلفه توان سازگاری و انطباق‌پذیری در تست هوش هیجانی بار-آن، یکی از باارزش‌ترین و مهم‌ترین مهارت‌هایی است که رهبران، مدیران و حتی کارمندان، باید آن را در خودشان تقویت نمایند. چراکه امروزه بیشتر سازمان‌ها و ارگان‌ها به اشخاصی نیازمند هستند تا بتوانند خود را با تغییرات گسترده‌ای که در سازمان‌ها رخ می‌دهند، سازگار نمایند. بدین سبب سازگاری و انطباق‌پذیری شغلی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر سازمان و کارکنانش باید به آن تسلط کافی داشته باشد. به‌طور کلی، با یادگیری فنون و مهارت‌های مربوط به توان سازگاری و انطباق‌پذیری می‌توان به توسعه و پیشرفت سازمانی کمک زیادی نمود.

دسته بندی : مؤلفه‌های هوش هیجانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.