گشودگی (O) در تست نئو

گشودگی (O) در تست نئو

شاخص باز بودن ذهن (O) در تست نئو

شاخص گشودگی یکی از عوامل اصلی شخصیتی است اما از نظر اهل فن از روان نژندی و برونگرایی کمتر تبعبیت می کند. نام دیگر شاخص گشودگی، شاخص باز بودن ذهن یا تجربه نیز است. عناصر تشکیل‌دهنده باز بودن به تجربه اغلب در نظریه‌ها و ارزیابی شخصیت نقش قابل‌توجهی را بازی کردند و اغلب وحدت این ویژگی‌ها در یک شخص موردنظر قرارگرفته است.

این شاخص در تست شخصیتی نئو احتمالا یکی از محدودها به حساب می آید که بسیار مورد پژوهش قرار خواهد گرفت. افراد با شاخص گشودگی افرادی هستند که در باورها تجربیات درونی و دنیای پیرامون کنجکاو هستند. این افراد تجربه بسیای زیادی را دارند. این افراد همیشه تجربیان جدید را دوست دارند و در مقابل افراد بسته افکار مثبت و منفی فراوانی دارند.

شاخص باز بودن تجربه (O) معمولا ارتباط مستقیم و مثبتی با  هوش دارد و اکثر افراد تحصیل کرده در این شاخص نمره بالاتری دریافت می کنند. شاخص گشودگی در افراد معمولا با آن جنبه هایی در فرد سر و کار دارد که در معرض سنجش هوش قرار نمی گیرد. برای مثال خلاقیت، معمولا افراد با شاخص باز بودن ذهن بالا نسبتا خلاق تر هستند.

اما توجه کنید این بدین معنا نیست که افراد با شاخص گشودگی افراد باهوش هستند و افراد بسته از هوش پایینی برخوردارند. ممکن است یک فرد باهوش دارای O پایین باشد و بالعکس.

افراد با شاخص باز و بسته :

افرادی که در شاخص باز بودن تجربه در تست نئو نمره پایین تری دریافت می کنند معمولا در ظاهر محافظه کارتر هستند. این افراد به موضوعات رایج و قابل فهم بیشتر علاقه دارند تا موضوعات خاص و نادر. در بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد باز یا بسته بودن ذهن در فرم دفاع روانی مورداستفاده فرد اثر دارد؛ اما بسته بودن نشان‌دهنده استفاده فراگیر از واکنش دفاعی اصولاً نیست.

در حالت کلی افراد با شاخص بسته بودن دارای دیدگاه محدودتری هستند. همچنین این افراد موقعیت های اجتماعی و سیاسی محافظه کارترند. اما با تمام این ویژگی ها نمی توان آن ها را افراد مطیع و وابسته به قدرت دید. همچنین شاخص بسته هم معنا با کینه‌ورزی و یا مقابله جویی با منابع قدرت نیست. این نشانه ها را می توانید در افراد با شاخص A پایین هم مشاهده کنید.

افراد با شاخص گشودگی بالا در تست نئو افرادی غیرمتعارف مایل به زیر سؤال بردن منابع قدرت و علاقه‌مند به آزادی در اخلاقیات امور اجتماعی و دیدگاه‌های سیاسی هستند. اما نباید این ویژگی این افراد را “غیر اصولی بودن ” این افراد معنا کرد. یک فرد ذهن باز ممکن است سیستم ارزش‌گذاری متحرک و متعدد خود را همراه باوجدان قوی در حد یک سنت‌گرا به کار گیرد. در نظر بسیاری از روانشناسان باز بودن زن و تجربه ممکن است معادل سالم‌تر بودن به نظر آید؛ اما ارزش باز بودن یا بسته بودن وابسته به ضرورت‌ها در موقعیت‌هاست و هم افراد باز و هم افراد برجسته و عملکردهای مفیدی در جامعه دارند.

زیر شاخص های باز بودن ذهن :

تخیل (O1):

در این افراد قدرت تخیل فعال است و در بسیاری از رویاپردازی برای خلق دنیای درونی خود استفاده می کنند.

زیباپسندی (O2) :

افراد زیباپسند معمولا درک عمیقی از هنر و زیبایی دارد و اکثرا مجذوب موسیقی و تئاترند. این افراد پتانسیل و استعداد کشیده شدن به دنیای هنر را دارند.

احساسات (O3): 

درک ضمنی احساسات درونی و هیجانات خود و تجربه‌ی بیشتر موقعیت‌های هیجانی و احساسی در افراد با نمره‌ی بالا وجود دارد.

اعمال (O4) :

افراد با شاخص اعمال بالا آدم های منعطفی هستند و به ثبات در اعمال توجهی ندارند و همیشه می خواهند هر بار اعمال جدید مانند یک رستوران جدید و یا یک غذای جدید را امتحان کنند.

عقاید (O5):

اعلاقه زیادی به فلسفه و و محرک های ذهنی دارند. نمره‌ی بالا در این بخش موجب رشد ظرفیت‌های فرد است.

ارزش ها (O6):

انعطاف در ارزش‌ها به معنای آمادگی برای امتحان مجدد ارزش‌های مذهبی و سیاسی و اجتماعی در این فرد است.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست