برترین شرکت‌های دنیا از آزمون‌های شخصیت‌شناسی بعنوان آزمون‌های استخدام استفاده می‌کنند

آزمون‌های استخدام

این روزها دیگر تست‌های شخصیت شناسی جای خود را در میان افراد و سازمان‌ها بازکرده‌اند و اغلب افراد تاکنون حداقل یک‌بار با یکی از انواع تست‌های شخصیت شناسی مواجه شده‌اند. در سال‌های اخیر تست‌های شخصیت شناسی به یکی از ارکان اصلی آزمون‌های استخدام تبدیل‌شده‌اند. به‌طوری‌که نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند چیزی در حدود ۲۰ درصد سازمان‌ها و شرکت‌ها در فرآیند استخدام خود از آزمون‌های استخدامی یا همان تست‌های شخصیت شناسی استفاده می‌کنند.

بسیاری از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند متقاضیان کار از فیلتر آزمون‌های استخدام عبور کنند تا علاوه بر کاهش میزان خطا در به‌کارگیری نیروی انسانی ناکارآمد از اتلاف منابع سازمان به دلیل استخدام نیروی انسانی نامناسب نیز جلوگیری کنند. ضمن اینکه این روزها پروسه‌ی استخدام در مقایسه با گذشته با چالش‌های ریزودرشت بیشتری همراه است. افراد در هرکجا که باشند به‌راحتی می‌توانند با یک سرچ ساده یک رزومه‌ی جذاب و پروپیمان برای خود بنویسند و همه را تحت تأثیر خود قرار دهند. بنابراین در چنین شرایطی ضرورت وجود ابزاری که بتوان با اطمینان خاطر بیشتری تصمیم‌گیری کرد بیش‌ازپیش احساس می‌شود.  

حال قصد داریم در این مطلب به این موضوع بپردازیم که ضرورت استفاده از تست‌های شخصیت شناسی در سازمان‌ها و زندگی فردی چیست؟ و چرا برترین سازمان‌های دنیا از تست‌های شخصیت شناسی استفاده می‌کنند؟

چرا شرکت‌ها و سازمان‌ها باید از آزمون‌های استخدامی استفاده کنند؟

آزمون‌های استخدامبی‌تردید هیچ کارفرمایی خواهان این نیست که بخش اعظمی از منابع سازمان به دلیل استخدام افرادی ناکارآمد از بین برود. به همین سبب بسیاری از سازمان‌های مطرح دنیا از آزمون‌های استخدامی به‌عنوان یکی از ابزارهای اصلی تشخیص کاندیداهای لایق استفاده می‌کنند. مدیران استخدامی همواره به دنبال افرادی هستند که با فرهنگ‌سازمانی همخوانی داشته باشند و بتوانند همسو با اهداف سازمان حرکت کنند.

از سوی دیگر در حال حاضر جمع‌آوری اطلاعات از متقاضیان با استفاده از روش‌های سنتی ممکن است بسیار غیرقابل اطمینان و توأم با سوگیری باشد. درحالی‌که آزمون‌های استخدامی این قابلیت را دارند که اطلاعاتی مفید و استاندارد را در اختیار مدیران استخدامی قرار دهند.

بهره‌گیری از آزمون‌های استخدامی آن‌هم در مراحل اولیه استخدام شما را از سردرگمی نجات می‌دهد و قادر خواهید بود عده‌ی کثیری از افراد که اصلا گزینه‌ی مناسبی نیستند را در همان ابتدا از چرخه‌ی رقابت خارج کنید تا بتوانید تمرکزتان را بر روی گزینه‌های مناسب‌تر معطوف کنید و مناسب‌ترین استعدادها را به کار بگیرید.

علاوه بر این یکی دیگر از کارکردهای تست‌های شخصیت شناسی این است که مدیران استخدامی می‌توانند با توجه به فرصت‌های شغلی موجود و نوع وظایف شغلی مرتبط با هر جایگاه، فردی را که دارای بیشترین تناسب با آن جایگاه شغلی است، استخدام کنند. به زبان ساده‌تر تست‌های شخصیت شناسی به پیش‌بینی چگونگی عملکرد کارکنان می‌پردازند و این امکان را به مدیران می‌دهند که بر اساس شاخص‌های منطقی و دقیق برای آینده‌ی سازمان تصمیم بگیرند.

شرکت BANISH و آزمون‌های استخدامی

آزمون‌های استخدامشاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از معروف‌ترین کارآفرینان دنیا به نام دیزی جینگ (Daisy Jing) که صاحب یکی از معروف‌ترین کانال‌های یوتیوب است و مالکیت شرکت BANISH را بر عهده دارد از تست شخصیت شناسی MBTI و آزمودن مدل رفتاری DISC به‌عنوان آزمون‌های استخدامی در فرآیند استخدام خود استفاده می‌کند. او معتقد است نتایج این آزمون‌ها پروسه‌ی استخدام موفق را برای او تسهیل می‌کنند. چراکه می‌تواند از طریق آن‌ها به شناخت بهتری نسبت به نقاط قوت و ضعف، توانمندی و الگوهای رفتاری متقاضیان برسد. ضمن اینکه او بیان می‌کند که افراد جویای کار می‌توانند با بهره‌گیری از این آزمون‌ها به ضعف‌ها و ارزش‌های خود پی ببرند و اقدامات مؤثری را برای رشد و پیشرفت خود انجام دهند.

آیا استفاده از تست‌های شخصیت شناسی در زندگی شخصی هم مفید خواهد بود؟

مزیت تست‌های شخصیت شناسی تنها شامل حال سازمان‌ها نمی‌شود. شناخت شخصیت علاوه بر اینکه در انتخاب شغل و پیشرفت شغلی می‌تواند تأثیرگذار باشد به شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب و طراحی مسیر شغلی به طرز قابل‌توجهی کمک خواهد کرد. اینکه بدانید در چه زمینه‌هایی ضعف دارید و تلاش کنید تا آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برطرف کنید. یا اینکه از چه طریقی می‌توانید با دیگران روابط مؤثر و سازنده داشته باشید؟ چگونه می‌توانید با توجه به تیپ شخصیتی خودتان مناسب‌ترین پارتنر را برای خودتان انتخاب کنید؟ چه چیزی در شما موجب ایجاد انگیزه و حرکت می‌شود؟ در مواقع بحرانی چه واکنشی نشان می‌دهید و درواقع چه واکنشی باید نشان دهید؟ همه و همه به شما کمک خواهند کرد تا رفتار و تصمیم‌گیری‌های درست و سنجیده‌تری داشته باشید و به درک و شناخت بهتری از خود و اطرافیان برسید. 

بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان کدم‌اند؟

احتمالا با خواندن مطالب مطرح‌شده اکنون مشتاق شده‌اید که شخصیت خود را اندکی محک بزنید و وجوه مختلف آن را کشف کنید. در چنین شرایطی اغلب افراد به دنبال یک ابزار سریع و مطمئن هستند. اما واقعا چه ابزاری بهتر از تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی؟

اگر تمایل دارید از سد آزمون‌های استخدامی سربلند بیرون بیایید و برای رشد و توسعه‌ی فردی خویش قدمی بردارید پیشنهاد می‌کنیم حتما به مقاله‌ی «بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان» سر بزنید و با چند مدل از تخصصی‌ترین و معتبرترین انواع تست‌های شخصیت شناسی آشنا شوید. شک نکنید که امتحانش ضرر ندارید. حتی اگر در حال حاضر در جستجوی کار نیستید و دغدغه‌ی استخدام شدن را ندارید می‌توانید به کمک نتایج این تست‌ها ویژگی‌ها و ظرفیت‌های خود را بشناسید تا در آینده با آگاهی بیشتری برای این مرحله از زندگی خودتان تصمیم‌گیری کنید.

آیا تست‌های شخصیت شناسی به‌تنهایی کافی هستند؟

شک نکنید که هیچ خوب مطلقی در دنیا وجود ندارد. طبیعتا تست‌های شخصیت شناسی هم علی‌رغم تخصصی بودن و اعتبار بسیار بالایی که دارند می‌توانند قدیمی شوند و یا اینکه انتقادهایی به آن‌ها وارد باشد. بنابراین نمی‌توان گفت که عاری از هرگونه نقص و ایرادی هستند. به همین خاطر هرگز توصیه نمی‌شود که کارفرمایان تمام تمرکز و تکیه خود را بر روی تست‌های شخصیت شناسی بگذارند. نتایج این تست‌ها تنها فرآیند تصمیم‌گیری را برای شما تسهیل می‌کنند. هیچ‌گاه نباید کل پروسه‌ی تصمیم‌گیری و انتخاب شما تحت تأثیر آزمون های استخدامی یا سایر تست‌های شخصیت شناسی قرار بگیرد و از سایر ملاک‌ها و معیارهای ضروری غافل شوید. 

اما اهمیت در نظر گرفتن این موضوع در بحث استخدام دوچندان می‌شود. بااینکه آزمون‌های استخدامی و تست‌های شخصیت شناسی موجب می‌شوند که فرآیند استخدام به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن اتفاق بیفتد اما این قبیل ارزیابی‌های شخصیتی تنها بخشی از فرآیند استخدام هستند. در کنار این‌گونه ارزیابی‌ها، رزومه، مهارت‌های شغلی، مهارت‌های ارتباطی و مصاحبه‌ی شغلی نیز می‌توانند تکمیل‌کننده‌ی این پروسه باشند. پس اگر به‌عنوان یک جویای کار از شما خواسته شد که از طریق آزمون‌های استخدامی به ارزیابی شخصی خویش بپردازید لطفا تک‌بعدی به این قضیه نگاه نکنید و تصور نکنید که همه‌چیز به همین آزمون‌ها ختم می‌شوند. حتی گاهی اوقات، برخی از افراد دلیل اخراج شدن خود را از محیط کار به همین آزمون‌ها ارتباط می‌دهند. درحالی‌که ممکن است دلیل اصلی این اتفاق، عملکرد نامطلوب آن‌ها باشد. پس بهتر است در استفاده از تست‌های شخصیت شناسی دچار افراط‌وتفریط نشوید و جانب تعادل را رعایت کنید.

حرف آخر

این نکته را به یاد داشته باشید شخصیت چیزی نیست که شما قادر باشید آن را به دیگران آموزش دهید. درحالی‌که دانش و مهارت مرتبط با جایگاه‌های شغلی مختلف را می‌توان از طرق مختلف آموخت و یاد گرفت. اگر به‌عنوان کارآفرین یا مدیر استخدامی به دنبال ایجاد یک تیم کاری از کارآمدترین کارکنان هستید می‌توانید در کنار تمام روش‌های منحصربه‌فرد خودتان از نتایج و گزارش‌های معتبر آزمون‌های استخدامی نیز بهره گیرید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.