بهترین تست های شخصیت شناسی جهان

بهترین تست های شخصیت شناسی جهان

اکثر ما علاقه داریم خود را بیشتر بشناسیم. همیشه به دنبال یک راهکار مطمئن هستیم تا شخصیت خود را به درستی شناسایی کنیم. در این میان ابزارهای بسیار زیادی وجود دارد که یکی از ساده ترین آن ها تست های شخصیت شناسی است. اما آیا همه این تست ها دقیق هستند؟ در پاسخ باید بگویم خیر، همه آن ها قطعیت ندارند. پس بهترین تست های شخصیت شناسی جهان کدامند؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما سه تا از بهترین تست های شخصیت شناسی جهان را به شما معرفی کنیم. با انجام هر یک از آنها به شناخت دقیق تری از خود می رسید.

تست های شخصیت و نظریه های شخصیت شناسی از ۱۹۰۰ تا به امروز به سرعت رشد پیدا کرده اند. امروزه اکثر مردم با آزمون های شخصیتی مثل آزمون مایرز-بریگز (mbti) و آزمون پنج عامل شخصیتی (NEO) و تست های هوش آشنایی دارند.

سه تست از بهترین تست های شخصیتی شناسی جهان

تست پنج عامل شخصیتی نئو یکی از بهترین تست های شخصیتی شناسی جهان

دو دانشمند به نام های مک کری و کاستا در سال ۱۹۷۰ این تست شخصیت شناسی را طراحی کردند و فرم اصلاح شده پرسشنامه شخصیتی نئو را در سال ۲۰۰۵ نهایی کردند. تست شخصیت شناسی نئو که به تست پنج عامل شخصیتی نئو نیز معروف است، بر خلاف آزمون هایی که برای آسیب شناسی شخص وجود دارند مانند mmpi به ارزیابی ویژگی های به هنجار شخص این آزمون می پردازد.

این آزمون به ارزیابی پنج صفت شخصیتی بزرگ در قالب پنج عاملی می پردازد، که این پنج عامل عبارتند از:

 1. روان رنجوری N
 2. برونگرایی E
 3. گشودگی به تجربه O
 4. توافق پذیری A
 5. وجدانی C

این پرسشنامه از جانب مشاوران، روانپزشکان، روانشناسان، آموزگاران و پزشکان قابل استفاده است. تست شخصیت شناسی نئو جزء پرکاربردترین تست های شخصیت شناسی در پژوهش های علمی است.

تست نئو حاوی ۲۴۰ سؤال است و تکمیل کردنش ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. تست نئو یکی از بهترین تست های شخصیت شناسی جهان محسوب می شود که می توانید به نتیجه آن اطمینان داشته باشید.

برای هر یک از ۵ صفت بالا ۶ زیرعامل وجود دارد. برای مثال برای عامل روان رنجوری شش زیر مولفه زیر وجود دارد:

 1. اضطراب
 2. خشم
 3. افسردگی
 4. شرم
 5. تکانشگری
 6. آسیب پذیری نسبت به استرس

شاخص روان‌رنجوری N:

شاخص رنجوری در بر گیرنده عناصری از آسیب پذیری است یا می توان این گونه نامید که ناخوش احوالی روان شناختی است از آن جا که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارند، در مرد و زنی که نمره هایشان شامل نمرات بالا می شود این احتمال بیشتر وجود دارد که دارای باورهای غیر منطقی باشند.

برون گرایی E:

جمله افرادی در این مقیاس نمره بالا می گیرند که اجتماعی هستند و معمولا دارای رفتاری قاطع هستند، فعالیت این افراد بیشتر از دیگران است و اهل گفتگو و حراف و دوستدار دیگران هستند. زندگی و رفتار این افراد به گونه ای است که که به شرکت در اجتماعات  و میهمانی ها علاقه مند می باشند.

گشودگی به تجربه O:

مجموعه افرادی هستند که نمره بالا در این شاخص دارند، آن ها انسان هایی هستند که در باروری تجربه های درونی و دنیای پیرامون خود بسیار کنجکاو بوده و زندگی آن ها توام یا سرشار از تجربه است. این افراد طالب لذت بردن از نظریه های جدید و ارزش های غیر متعارف هستند و در مقیاس با افراد بسته احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند.

توافق‌پذیری A:

شاخص این افراد بر گرایش های ارتباط های بین فردی تاکید دارند.

وجدانی C:

فردی که در این شاخص دارای نمره بالا می باشد دارای هدف ها و خواسته های قوی و از پیش تعیین شده می باشد. این نمونه افراد دقیق قابل اعتماد و وقت شناس هستند.

جهت ورود به آزمون نئو کلیک کنید.

تست MBTI یکی از بهترین تست های شخصیت شناسی جهان

این تست یک آزمون شخصیت شناسی است که بر اساس نظریه یونگ توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز طراحی شده است. این آزمون یکی از معتبرترین و کاربردی ترین تست های شخصیت شناسی در سطح جهان و با اهداف کسب و کاری به شمار می رود.

طراحان با استفاده نظرات و نتایج تحقیقات یونگ و انجام یک سری پژوهش ها در حوزه شخصیت شناسی چهار بعد ترجیح شخصیتی و شانزده تیپ شخصیتی را در افراد شناسایی کرده اند و بر اساس آن این تست را معرفی کرده اند. ترجیحات شخصیتی نیز ویژگی هایی هستند که بودن در آن شرایط و با انجام آن ها افراد راحت تر و بهتر بوده و انجام شان نیاز به تمرکز و زمان کمتری دارد.

تست شخصیت شناسی MBTI از حروف اختصاری پدید آورندگان آن یعنی کاترین بریگز B و ایزابل مایرز M گرفته شده. این تست نوعی آزمون روان شناسی در حوزه شخصیت شناسی می باشد که افراد را به ۱۶ تیپ شخصیتی مختلف طبقه بندی می کند که هریک از این تیپ های شخصیتی نیز دارای خصوصیات اخلاقی خاص هستند که با هم متفاوت می شوند.

در این تست مشخص می شود که شما چه ویژگی هایی دارید و شانس موفقیت شما در کدام مشاغل است. مثال مشخص می کند که کدام محیط کاری برای شما لذت بخش است و همچنین این تست نشان دهنده نقاط قوت و ضعف شما در محیط های کاری می باشد. اطلاعات این تست به شما کمک می کند تا هم به خود شناسی برسید و هم بتوانید علت سازگاری و عدم سازگاری با دیگران را کشف نمایید.

جهت ورود به آزمونMBTI کلیک کنید.

این چهار بعد شخصیت شناسی در این تست عبارتند از :

 1. برون گرایی یا درون گرایی
 2. حسی یا شهودی
 3.  احساسی و تفکری
 4. دریافت‌گرا و قضاوت‌گرا

تست دیسک یکی از بهترین تست های شخصیت شناسی جهان

تست دیسک یک پرسشنامه روان شناسی در حوزه رفتار شناسی می باشد. این تست را با نام دیگری مثل پرسشنامه رفتاری دیسک هم معرفی می کنند. این تست یک ابزار در حوزه روان شناسی است. این تست اطلاعات مناسبی از نحوه رفتار افراد در اختیار آن ها قرار می دهد چرا که قادر است صفت های رفتاری افراد را آنالیز کند و آن ها را ارائه دهد.

تست دیسک یکی از کاربردی ترین و بهترین تست های شخصیت شناسی جهان است چرا که اگر به دنبال خودشناسی هستید و یا می خواهید یک تیم کاری عالی بسازید انجام این تست می تواند به شما کمک کند. این ابزارها در کسب و کارها جای خود را پیدا کرده ودر حوزه های مختلف مانند منابع انسانی و فروش از این ابزار استفاده می شود.

جهت ورود به آزمون دیسک کلیک کنید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست