بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان

بهترین تست های شخصیت شناسی جهان

اکثر ما علاقه داریم خود را بیشتر بشناسیم. همیشه به دنبال یک راهکار مطمئن هستیم تا شخصیت خود را به درستی شناسایی کنیم. در این میان ابزارهای بسیار زیادی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین آن‌ها تست‌های شخصیت شناسی است. اما آیا همه این تست‌ها دقیق هستند؟ در پاسخ باید بگویم خیر، همه آن‌ها قطعیت ندارند. پس بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان کدامند؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما سه تا از بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان را به شما معرفی کنیم. با انجام هر یک از آن‌ها به شناخت دقیق‌تری از خود می‌رسید.

تست‌های شخصیت و نظریه‌های شخصیت شناسی از ۱۹۰۰ تا به امروز به سرعت رشد پیدا کرده‌اند. امروزه اکثر مردم با آزمون‌های شخصیتی مثل آزمون مایرز-بریگز (mbti) و آزمون پنج عامل شخصیتی (NEO) و تست‌های هوش آشنایی دارند.

سه تست از بهترین تست‌های شخصیتی شناسی جهان

تست پنج عامل شخصیتی نئو یکی از بهترین تست‌های شخصیتی شناسی جهان

دو دانشمند به نام های مک کری و کاستا در سال ۱۹۷۰ این تست شخصیت شناسی را طراحی کردند و فرم اصلاح شده پرسشنامه شخصیتی نئو را در سال ۲۰۰۵ نهایی کردند. تست شخصیت شناسی نئو که به تست پنج عامل شخصیتی نئو نیز معروف است، برخلاف آزمون‌هایی که برای آسیب شناسی شخص وجود دارند مانند mmpi . این تست به ارزیابی ویژگی‌های بهنجار شخص می پردازد.

این آزمون به ارزیابی پنج صفت شخصیتی بزرگ در قالب پنج عاملی می‌پردازد، که این پنج عامل عبارتنداز:

 1. روان رنجوری N
 2. برونگرایی E
 3. گشودگی به تجربه O
 4. توافق پذیری A
 5. وجدانی C

این پرسشنامه از جانب مشاوران، روانپزشکان، روانشناسان، آموزگاران و پزشکان قابل استفاده است. تست شخصیت شناسی نئو جزء پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی در پژوهش‌های علمی است. تست نئو حاوی ۲۴۰ سؤال است و تکمیل کردنش ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. تست نئو یکی از بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان محسوب می‌شود که می‌توانید به نتیجه آن اطمینان داشته باشید.

برای هر یک از ۵ صفت بالا ۶ زیرعامل وجود دارد. برای مثال برای عامل روان رنجوری شش زیر مولفه وجود دارد:

 1. اضطراب
 2. خشم
 3. افسردگی
 4. شرم
 5. تکانشگری
 6. آسیب‌پذیری نسبت به استرس

روان‌رنجوری N:

شاخص رنجوری در برگیرنده عناصری از آسیب پذیری است یا می‌توان این‌گونه نامید که ناخوش احوالی روان‌شناختی است .از آنجا که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارند، در مرد و زنی که نمره‌هایشان شامل نمرات بالا می‌شود این احتمال بیشتر وجود دارد که دارای باورهای غیرمنطقی باشند.

برون گرایی E:

افرادی که در این مقیاس نمره بالا می‌گیرند، اجتماعی هستند و معمولا دارای رفتاری قاطع‌اند. فعالیت این افراد بیشتر از دیگران است و اهل گفتگو و حراف و دوستدار دیگران هستند. زندگی و رفتار این افراد به گونه‌ای است که به شرکت در اجتماعات  و میهمانی‌ها علاقه‌مند هستند.

گشودگی به تجربه O:

مجموعه افرادی که نمره بالا در این شاخص دارند، انسان‌هایی هستند که در باروری تجربه‌های درونی و دنیای پیرامون خود بسیار کنجکاو بوده و زندگی آن‌ها توام یا سرشار از تجربه است. این افراد طالب لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستند و در مقیاس با افراد بسته احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند.

توافق‌پذیری A:

این شاخص بر گرایش‌های ارتباط‌های بین فردی تاکید دارد.

وجدانی C:

فردی که در این شاخص دارای نمره بالا است. دارای هدف‌ها و خواسته‌های قوی و از پیش تعیین شده است. این نمونه افراد دقیق، قابل اعتماد و وقت‌شناس هستند.

جهت ورود به آزمون نئو کلیک کنید.

تست MBTI یکی از بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان

این تست یک آزمون شخصیت شناسی است که بر اساس نظریه یونگ توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز طراحی شده است. این آزمون یکی از معتبرترین و کاربردی‌ترین تست‌های شخصیت شناسی در سطح جهان و با اهداف کسب و کاری به شمار می‌رود.

طراحان با استفاده از نظرات و نتایج تحقیقات یونگ و انجام یک سری پژوهش‌ها در حوزه شخصیت شناسی چهار بعد ترجیح شخصیتی و شانزده تیپ شخصیتی را در افراد شناسایی کرده‌اند و بر اساس آن‌ها، این تست را معرفی نمودند. ترجیحات شخصیتی نیز ویژگی‌هایی هستند که بودن در آن شرایط و با انجام آن‌ها افراد راحت‌تر و بهتر بوده و انجامشان نیاز به تمرکز و زمان کمتری دارد.

تست شخصیت شناسی MBTI از حروف اختصاری پدید آورندگان آن یعنی کاترین بریگز B و ایزابل مایرز M گرفته شده است. این تست نوعی آزمون روان‌شناسی در حوزه شخصیت شناسی است که افراد را به ۱۶ تیپ شخصیتی مختلف طبقه‌بندی می‌کند که هریک از این تیپ‌های شخصیتی نیز دارای خصوصیات اخلاقی خاص هستند که با هم متفاوت می‌شوند.

در این تست مشخص می‌شود که شما چه ویژگی‌هایی دارید و شانس موفقیت شما در کدام مشاغل بیشتر است. به‌طورمثال مشخص می‌کند که کدام محیط کاری برای شما لذت‌بخش است و همچنین این تست نشان دهنده نقاط قوت و ضعف شما در محیط های کاری است. اطلاعات این تست به شما کمک می‌کند تا هم به خود شناسی برسید و هم بتوانید علت سازگاری و عدم سازگاری با دیگران را کشف نمایید.

جهت ورود به آزمونMBTI کلیک کنید.

این چهار بعد شخصیت شناسی در این تست عبارتنداز :

 1. برون گرایی یا درون گرایی
 2. حسی یا شهودی
 3.  احساسی و تفکری
 4. دریافت‌گرا و قضاوت‌گرا

تست دیسک یکی از بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان

تست دیسک یک پرسشنامه روان شناسی در حوزه رفتارشناسی است. این تست را با نام دیگری مثل پرسشنامه رفتاری دیسک هم معرفی می‌کنند. این تست یک ابزار در حوزه روان شناسی است. این تست اطلاعات مناسبی از نحوه رفتار افراد در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. چراکه قادر است صفت‌های رفتاری افراد را آنالیز کند و آن‌ها را ارائه دهد. تست دیسک یکی از کاربردی‌ترین و بهترین تست‌های شخصیت شناسی جهان است. چراکه اگر به دنبال خودشناسی هستید و یا می‌خواهید یک تیم کاری عالی بسازید انجام این تست می‌تواند به شما کمک کند. این ابزارها در کسب و کارها جای خود را پیدا کرده و در حوزه‌های مختلف مانند منابع انسانی و فروش از این ابزار استفاده می‌شود.

جهت ورود به آزمون دیسک کلیک کنید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.