مهم‌ترین نکاتی که کارفرما و کارجو باید در فرایند استخدام رعایت کنند

استخدام کارجو

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید و تمام خیابان‌های شهر را در جست‌وجوی شغل موردعلاقه خود زیر پا گذاشته‌اید. پیشنهاد می‌کنم حتما در این مقاله با ما همراه باشید، چرا نکات بسیار ارزنده درباره استخدام کارجو و نکات استخدامی گردآوری کرده‌ایم.

از حق نگذریم استخدام می‌تواند جز مهم‌ترین اتفاقات زندگی هر فردی به شمار آید. شاید بتوان انتخاب شغل و محل کار را ازنظر درجه اهمیت در کنار تصمیم‌های تأثیرگذاری مانند رشته تحصیلی و انتخاب همسر قرارداد. در دنیای پررقابت امروز یکی از اساسی‌ترین وظایف هر کارفرما، شناخت استعدادهای نهفته و قابلیت‌های منحصربه‌فرد کارجویان است؛ تا بتواند با اتکا بر این شناخت به‌گزینش منطقی و منصفانه‌ای از میان کارجویان برسد. درنهایت با جایگذاری افراد در نقش و مسئولیتی که بیشترین همخوانی را با ویژگی‌های فرد دارد به حداکثر سود و بهره‌وری دست یابد.

مهم‌ترین چالش کارفرما در فرایند استخدام کارجو

جالب است بدانید در بازار کار رقابتی امروز یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که کارفرمایان و سازمان‌ها با آن مواجه هستند جذب و حفظ نیروی کار ماهر است. چراکه در عصر حاضر شهرت سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و معتبر فقط به داشتن دارایی‌های فیزیکی یا مالی محدود نمی‌شود. بلکه سرمایه انسانی و توانمندی آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حتما باورش برایتان سخت است اما شک نکنید که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های هر کارفرما، استخدام کارجوِ توانمند و مسئولیت‌پذیر است که با جان‌ودل کار کند. همچنین بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن سازمان را به اهدافش نزدیک سازد. پس بدون شک اولین قدم در انتخاب شغل شناخت توانمندی‌ها و مهارت‌های خودتان است.

نقش تست‌های شخصیت شناسی در فرایند استخدام کارجو و تصمیم‌گیری کارفرما

تست شخصیت شناسی در استخدام کارجومتأسفانه به دلیل وجود تصورات غالبی نادرست در جامعه، افراد گمان می‌کنند اساسا دیگر شغلی وجود ندارد و همه‌ی سازمان‌ها از نیروی کار اشباع‌ شده‌اند. بنابراین صحبت کردن درباره‌ی اینکه به دنبال شغلی باشید که با روحیات و تیپ شخصیتی شما همخوانی داشته باشد، عجیب و فانتزی به نظر می‌رسد. اما این توصیه را از ما بپذیرید چراکه در آینده مسیر شغلی شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود. لطفا اهمیت سازگاری شغل با تیپ شخصیتی خود را جدی بگیرید. حال ممکن است از خودتان بپرسید چگونه می‌توانم متوجه این سازگاری شوم؟

از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین مفاهیم برای کارفرمایان اثربخشی استخدام است. به بیان ساده اثربخشی استخدام به معنی تحقق یافتن اهداف از پیش تعیین‌شده سازمان است. هر فرایند استخدامی می‌تواند سه هدف اصلی داشته باشد:

  • به‌کارگیری یا استخدام افرادی با ویژگی‌ها، توانمندی‌ها و مهارت‌های موردنظر
  • استخدام کارجو با کمترین هزینه ممکن
  • آغاز به کار یا شروع فعالیت کارجو در زمان مناسب

برای سنجش کیفیت عملکرد و ویژگی‌های شخصیتی کارجویان و تناسب آن‌ها با اهداف سازمان استفاده از تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی که بهترین و معتبرترین ابزارها در این حوزه محسوب می‌شوند، توصیه می‌گردد. تست شخصیت شناسی نئو  (NEO) ابزاری است که در سراسر دنیا برای ارزیابی عمومی شخصیت و به‌عنوان بخشی از فرایند استخدام مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین مزیت بارز این تست مشخص کردن مسیرهای شغلی بالقوه با در نظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی برای افراد است.

جهت ورود به آزمون شخصیت شناسی نئو (NEO) کلیک کنید.

تأثیر محبوبیت کارفرما در فرایند استخدام و جذب کارجویان

در همه جای دنیا سازمان‌های موفق هزینه‌های زیادی می‌کنند تا بر آوازه و شهرت برند خود بیفزایند. چراکه برند منجر به جلب اعتماد مشتریان، تمایز در میان رقبا و افزایش درآمد و سود می‌گردد. محبوبیت و خوش‌نام بودن یک برند باعث می‌شود تا مشتریان درباره کیفیت و قابل‌اعتماد بودن محصول و تولیدکننده آن تردید نکنند. حال اگر در چنین شرایطی کارجو را هم مشتری بالقوه تصور کنیم. این محبوبیت منجر به شکل‌گیری تصویر ذهنی مثبت و هدفمند در آن‌ها شده و مسلما برای جذب و استخدام گرایش بیشتری پیدا می‌کنند. چراکه از این طریق کارجویان متوجه می‌شوند که این سازمان چه نوع افرادی را استخدام می‌کند؟ چه نوع رفتار و عملکردی پاداش می‌گیرد؟ سازگاری و تناسب میان مشاغل و افراد چگونه در نظر گرفته می‌شود؟ و اساسا این سازمان به دنبال کسب چه چیزی است؟

کارفرمایان موفق و پیشرو چگونه کارجویان هوشمند را شناسایی می‌کنند؟

همان‌طور که گفتیم تناسب تیپ شخصیتی و شغل از مهم‌ترین وجوه تأثیرگذار بر فرایند استخدام و موفقیت سازمان‌هاست. زمانی که فردی در جایگاه شغلی قرار می‌گیرد که سازگار با روحیات، علایق و تیپ شخصیتی اوست بستری از پیشرفت و موفقیت برای او فراهم می‌شود. کارفرمایان برجسته و موفق دنیا امروزه به این باور رسیده‌اند که همه‌ی انسان‌ها در طبیعت و ذات خود دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. ازاین‌رو امکان تغییر و محدود کردن این صفات و خصوصیات چندان مهیا نیست. بنابراین تلاش می‌کنند با شناخت هر چه‌بهتر پتانسیل‌ها و تیپ شخصیتی کارجویان افراد را در جایگاه شغلی متناسب با ویژگی‌هایشان به‌کارگیرند.

درواقع بهره‌مندی از تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی برای کارفرما به این معناست که به‌جای صرف زمان و هزینه برای برطرف کردن نقاط ضعف افراد باید برای شناخت، تقویت و به‌کارگیری صحیح توانایی و خصوصیات آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

نقش مصاحبه شغلی موفق در فرایند استخدام کارجو

بی‌تردید یکی از مؤثرترین قدم‌هایی که می‌توانید در راستای موفقیت استخدام خود بردارید کسب دانش و مهارت برای داشتن یک مصاحبه موفق است. کارفرمایان بزرگ دنیا از مصاحبه‌های شغلی به‌عنوان مصاحبه شناسایی هوشمندی افراد یاد می‌کنند. چراکه از دیدگاه آن‌ها بهترین پیش‌بینی کننده رفتار و عملکرد آتی افراد، رفتار و عملکرد گذشته به‌خصوص اخیر آن‌هاست. پس از اهمیت مصاحبه شغلی هرگز غافل نشوید و حتما مقاله‌ای را که در این خصوص برای شما فراهم کرده‌ایم را به‌دقت مطالعه بفرمایید. “مصاحبه موفق و راهکارهای موثر جهت معرفی خود در یک مصاحبه شغلی موفق

کارفرما در اجتماعی شدن کارجو چه نقشی را ایفا می‌کند؟

اهمیت اجتماعی شدن در فرایند استخدام به‌اندازه‌ای حائز اهمیت است که تقریبا تمام سازمان‌های موفق بلافاصله بعد از استخدام کارجو اقداماتی را در این راستا انجام می‌دهند.

این موقعیت را ممکن است اغلب افراد حداقل یک‌بار در طول عمر خود تجربه کرده باشند. زمانی که فرد جدیدی وارد سازمان می‌شود طرفین معمولا مدتی را به‌صورت محافظه‌کارانه صرف محک زدن افکار و اطلاعات یکدیگر می‌کنند. معمولا کارکنان جدید در روزهای ابتدایی بااحتیاط عمل می‌کنند و به‌شدت مراقب رفتار و عملکرد خود هستند. چراکه می‌خواهند عوامل تهدیدکننده فعلی و آتی را در خصوص جایگاه شغلی خودارزیابی کنند. اما باگذشت زمان و با شناخت بیشتر، تنش‌ها، محدودیت‌ها و نگرانی‌ها کاهش‌یافته و افراد جدید بیش‌ازپیش با اهداف و برنامه‌های سازمان همراه می‌شوند.

اهمیت نقش کارفرما در خصوص اجتماعی شدن کارجو زمانی به چشم می‌آید که هر چه فرد تازه‌وارد سریع‌تر و عمیق‌تر به سازمان بپیوندد. اصول و هنجارهای سازمان را بهتر می‌پذیرد و با سرعت بیشتری سازمان را به حداکثر بهره‌وری می‌رساند.

ضرورت انجام تست رغبت شغلی هالند در فرایند استخدام کارجو

در جامعه کنونی وجود و تداوم امنیت شغلی، دیگر از سوی کارفرما تضمین نمی‌شود. بلکه امروزه امنیت شغلی ناشی از توانایی فرد در برآورده ساختن نیازهای سازمان و حل مشکلات و بحران است. همچنین می‌توان گفت که افراد می‌توانند با افزایش و ارتقا قابلیت‌های استخدامی خود امنیت شغلی را برای خود رقم بزنند.

حتما شما با افرادی مواجه شده‌اید که شاغل شدن را صرفا برای گذراندن عمر و کسب درآمد اندکی انتخاب می‌کنند. این افراد هرروز رأس ساعت مشخصی در محل کار حضور می‌یابند و بعد از اتمام ساعت کاری بدون هیچ‌گونه معطلی محیط کار خود را ترک می‌کنند. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که باعلاقه شغلی را انتخاب کرده و این توانایی رادارید که ساعت‌ها بلکه روزها برای پیشرفت و بهبود کیفیت خود زمان بگذارید. شک نکنید که یک کارفرما حرفه‌ای و کار بلد دقیقا در جست‌وجوی شماست. اگر چنین روحیه‌ای دارید مطمئن باشید که بهترین جایگاه‌های شغلی در انتظار شما خواهند بود.

نتایج پژوهش‌ها حاکی از آن است که افراد زمانی بهترین عملکرد خود را نشان می‌دهند که محیط کاری آن‌ها با علایق، ترجیحات و ویژگی‌های آن‌ها هماهنگ باشد. شما به‌عنوان یک کارجو می‌توانید برای شناخت هر چه بیشتر تمایلات شغلی خود و با در نظر گرفتن جایگاه شغلی بالقوه متناسب با هر نوع تیپ شخصیتی مطلوب‌ترین جایگاه شغلی را برای خود انتخاب نمایید. اما چگونه؟ اینجاست که تست رغبت شغلی هالند به کمک شما می‌شتابد.

تست هالند:

تست هالند به شما کمک می‌کند تا به شکل واقع‌بینانه دریابید چرا این شغل برای شما مناسب است؟ یا اگر مناسب نیست باید به چه سمت و سویی تغییر مسیر دهید؟ سازمان‌ها از این تست به‌منظور به‌کارگیری کارجویان، شناخت گرایش و رغبت افراد نسبت به وظایف موجود در سازمان استفاده می‌کنند. پس به شما توصیه می‌کنیم حداکثر ۱۰ دقیقه زمان بگذارید تا به شناختی دقیق و مبتنی بر واقعیت نسبت به توانمندی‌های شغلی خود برسید.

جهت ورود به تست رغبت شغلی هالند کلیک کنید.

کارکنان سازمان، بهترین مبلغان محصولات و خدمات

کارکنان یک سازمان بهترین مبلغان محصولات و خدمات آن هستند. علاوه بر این کارکنانی که رضایت شغلی را در مجموعه خود احساس می‌کنند. می‌توانند مبلغان بالقوه‌ای برای به‌کارگیری افراد شایسته در فرصت‌های استخدام باشند. شایان‌ذکر است که کارفرمایان برای جلب رضایت کارکنان باید نکاتی از این قبیل را رعایت نمایند:

  • ایجاد موقعیت شغلی چالشی، برانگیزاننده و متناسب با توانمندی‌ها و روحیات فردی
  • ایجاد رابطه مناسب میان کارکنان و کارفرما
  • تخصیص حقوق و مزایا منصفانه و مبتنی بر عملکرد
  • ایجاد فرصت‌هایی برای رشد، پیشرفت و یادگیری
  • ایجاد محیط و فضای همکاری صمیمانه، قابل‌اعتماد و امن

در پایان برسیم به پیشنهاد جذاب ما برای همه‌ی کارفرمایان

تست DISC یک زبان جهانی رفتارشناسی است. در تمام دنیا از این ابزار در جهت توسعه مهارت‌های رهبری، استخدام و فروش بیشتر استفاده می‌کنند. شما با استفاده از این ابزار معتبر می‌توانید رفتارهای نادرست کارکنان خود را تشخیص دهید. و بر اساس آن‌ها تغییرات مثبتی را در راستای سرعت بخشیدن به تحقق اهداف سازمان آغاز کنید.

جهت ورود به آزمون دیسک کلیک کنید.

درواقع به دلیل اعتبار بالا و ساده بودن تست DISC کارفرمایان می‌توانند در زمینه‌های بسیاری مانند بهبود ارتباطات بین فردی، بهبود ارتباطات سازمانی و بهبود سبک مدیریت و رهبری از مزایا آن بهره‌مند شوند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.