رهبری چیست؟۱۵ درس مهم درباره‌ی رهبری که باید بیاموزید!

15 درس مهم درباره‌ی رهبری

در طول تاریخ بشر همواره جنگ‌های بسیاری برای تصاحب رهبری به وجود آمده است. حتی در حیات‌وحش نیز حیوانات برای به دست آوردن رهبری شروع به نشان‌ دادن برتری‌های خود می‌کنند. اما مگر رهبری کردن و رهبر بودن چه مزیتی دارد که همه‌ی افراد رؤیای آن را در سر دارند و برای به دست آوردنش از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند؟ آیا شما تابه‌حال به رهبر شدن فکر کرده‌اید؟ 

طبیعتا نهایت آرزوی کارمندان یک اداره رسیدن به جایگاه مدیریت یا رهبری است. همچنین افرادی که در مشاغل آزاد فعالیت می‌کنند درصدد دستیابی به رهبری کسب‌وکار خود هستند. پس در حقیقت همه‌ی افراد به‌نوعی سودای رهبری را در ذهن خود دارند. اما آیا همه‌ی افراد می‌توانند رهبر یا مدیر شوند؟ اصلا رهبری کردن مستلزم داشتن چه ویژگی‌هایی است؟

اگر برای شما هم مقوله‌ی رهبری جذاب و وسوسه کننده است پیشنهاد می‌کنیم حتما تا انتهای این مقاله با ما همره باشید. 

رهبر کیست؟

رهبر در لغت به فردی گفته می‌شود که وظیفه‌ی هدایت را بر عهده داشته باشد. در طول تاریخ رهبران، چراغ هدایت و یاری‌دهنده‌ی افراد به سمت هدفی خاص بوده‌اند. اما چگونه می‌توان افراد بسیاری را با خود هم مسیر کرد؟ رهبران چگونه با کمک پیروانشان به تغییرات اساسی دست می‌زنند؟ این نیروی شکست‌ناپذیر از کجا نشئت می‌گیرد؟

رهبران تأثیرگذار چگونه عمل می‌کنند؟

15 درس مهم درباره‌ی رهبرینکته‌ی مهم این است که رهبران با تأثیرگذاری بر روی دیگران و نفوذ در قلبشان، آنان را با خود همراه می‌سازند. اگر افراد به‌دلخواه خود و نه از روی اجبار از شما پیروی کنند، حال شما در حال رهبری هستید.

پیروی بدون اجبار و نفوذ در قلب افراد، باعث همراهی و همکاری حداکثری و به‌کارگیری نهایت توان افراد خواهد شد. به سبب داشتن این ویژگی است که رهبران می‌توانند کارهای بزرگ انجام دهند و تحولات عظیم ایجاد کنند. این تحولات می‌توانند در سطوح مختلف صورت گیرند. شما می‌توانید سیل عظیمی از افراد را رهبری کنید و در کنار هم برای به دست آوردن هدفی خاص در تلاش باشید. ابعاد این رهبری مهم نیست، آنچه مهم است وجود ویژگی‌های مشترک در بین تمامی رهبران موفق است. برای رهبری بر خود و یا افراد دیگر باید خصوصیات و ویژگی‌هایی را در خود تقویت کنید که در این مقاله به ۱۵ مورد از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

هر آنچه باید درباره‌ی رهبری بدانید

 • رکن اصلی رهبری، باور به خود یا داشتن اعتمادبه‌نفس است

اولین ویژگی مشترک در تمامی رهبران بزرگ دنیا، باور به خود و برخورداری از اعتمادبه‌نفس است. پس برای شروع رهبری باید به خود و آنچه قصد انجام آن را دارید، باور داشته باشید. داشتن اعتمادبه‌نفس در دیگر افراد حس اعتماد را به وجود می‌آورد. وجود حس اعتماد و اطمینان متقابل منجر به پیروی آنان از شما خواهد شد.

15 درس مهم درباره‌ی رهبری

 • ایجاد مشارکت و همکاری در رهبری سکوی پرتابی به سمت موفقیت است

شاید مهم‌ترین دستاورد رهبری، ایجاد مشارکت و همکاری بین افراد باشد. در سازمان‌هایی که توسط رهبری لایق مدیریت می‌شوند، یک محیط مشارکتی ایجاد می‌شود که همه‌ی افراد تیم با یکدیگر تعامل داشته و در یک‌جهت حرکت می‌کنند. در این محیط تعاملی، افراد سازمان را از آن خود می‌دانند و برای بهتر شدن آن نهایت تلاش خود را می‌کنند.

 • با صبر و تحمل موانع را پشت سر بگذارید

بیشتر کسب‌وکارها و یا سازمان‌ها یک‌شبه متولد نشده‌اند پس انتظار نداشته باشید که یک‌شبه تبدیل به یک رهبر موفق شوید. یکی از عوامل مهم در رسیدن به هدف صبر و تحمل در کنار تلاش بی‌وقفه است. پس برای رسیدن به موفقیت تلاشگری صبور باشید.

 • از تصمیم‌گیری در شرایط سخت نهراسید

همه‌ی افراد در طول زندگی خود تصمیمات بزرگ و کوچک می‌گیرند. اما تصمیم‌گیری در سطح مدیریتی به سبب تأثیرگذاری بر افراد بیشتر، دشوارتر است. ازاین‌رو یکی از ویژگی‌های بارز رهبران موفق، قدرت تصمیم‌گیری در شرایط پراسترس و در بازه‌ی زمانی مناسب است.

برخورداری از قدرت تصمیم‌گیری و همچنین استقلال در تصمیم‌گیری‌ها تنها مختص رهبران نیست. بلکه این مهارت باید در تمامی اعضای سازمان تقویت شود تا در مواقع لزوم منجر به انتخابی درست گردد. پیشنهاد ما به شما مقاله تصمیم‌گیری مدیریت، در این حوزه است.

پیشنهاد: مطالعه مقاله، هر آنچه باید درباره‌ی تصمیم‌گیری مدیریتی بدانید

 •  در مواجه با مشکلات و اشتباهات باید پاسخ‌گو باشید. 

شما در جایگاه یک رهبر ممکن است دچار اشتباه شوید و یا یکی از کارکنان شما دچار اشتباه شود. در این حالت شما مسئول پاسخگویی و یا تحمل خسارت هستید. باید شجاعت و شهامت قبول این مسئولیت را داشته باشید تا اگر در معرض نکوهش و یا انتقاد قرار گرفتید شانه خالی نکنید.

15 درس مهم درباره‌ی رهبری

 • خلاقیت رمز رهبری و مدیریت موفق است

در دنیای امروز، رمز موفقیت کسب‌وکارها و یا سازمان‌ها، خلاقیت است. خلاقیت باعث ایجاد ایده شده و با مدیریت درست می‌توان این ایده‌ها را به ثمر نشاند. همچنین، افراد خلاق رهبران خوبی هستند زیرا در مواجه با چالش‌های مختلف از خلاقیت خود بهره گرفته و از آن خلاصی می‌یابند.

 • برای دستیابی به هدف از تلاش دست برندارید

تفاوت اصلی رهبران برجسته‌ی دنیا و افراد عادی دقیقاً در پشتکار آنان است. رهبران به کار خود ایمان دارند و برای رسیدن به هدفشان، شبانه‌روز تلاش می‌کنند و سختی را به جان می‌خرند. 

 • در لحظات سخت الهام‌بخش پیروان خود باشید

راه رسیدن به موفقیت هیچ‌گاه آسان نبوده و برای رسیدن به موفقیت باید راه سخت و دشواری را پیمود. وظیفه‌ی شما به‌عنوان یک رهبر، مثبت ‌اندیشی و بالا نگه‌داشتن سطح انگیزه در طول این مسیر دشوار خصوصا هنگام شرایط سخت است. این‌گونه شما برای کارکنانتان همیشه منبع الهام خواهید بود تا در شرایط دشوار امید و انگیزه‌ی خود را از دست ندهند و از سختی راه نهراسند.

 • رهبری موفق به ارتباطات قوی نیازمند است

مهم‌ترین موضوع در دنیای امروز، مهارت برقراری ارتباط با دیگر افراد است. این مسئله در سطوح مدیریت، از اهمیت بالاتری برخوردار است. ارتباطات مؤثر با کارکنان یا پیروان سبب شناخت درست و کامل آنان با اهداف سازمان و همچنین استراتژی دستیابی به اهداف، خواهد شد. زمانی که کارکنان و یا پیروان شما چشم‌انداز مدنظر شما را بدانند، در جهت دستیابی به آن تلاش کرده و اهداف را ممکن می‌سازند.

 • رهبران، افراد توانمند تربیت می‌کنند

رهبر موفق در جهت توانمند شدن پیروانش تلاش می‌کند. در حقیقت برای توانمندسازی، وظیفه‌ی رهبر، واگذاری مسئولیت‌ها باتوجه ‌به استعداد و توانایی‌های افراد است. واگذاری مسئولیت‌ها باعث شکوفایی استعدادهای افراد شده و به توانمندسازی هر چه بیشتر آنان کمک می‌کند.

 • همیشه در مقام رهبری کنجکاو باشید

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های رهبر، کنجکاوی است. کنجکاوی به معنای بررسی و تفحص دائم شرایط موجود است. یک رهبر باید بتواند شرایط غیرمعمول را پیش‌بینی کند و برای آن راه‌حلی بیابد. همچنین باید در خصوص کارکنان خود کنجکاوی کرده و استعدادها و توانایی‌های نهان آنان را کشف کرده و در جهت ترقی سازمان از آنان استفاده نماید. به زبان ساده‌تر، یک رهبر باید همیشه هشیار بوده و در جریان تمامی اتفاقات مربوط به سازمان قرار گیرد.

15 درس مهم درباره‌ی رهبری

 • از امتحان راه‌های جدید ترس نداشته باشید

موفقیت در زندگی مگر چیزی جز قبول خطرات و ریسک‌هاست؟ رهبری کردن سرشار از چالش‌ها و ریسک‌هاست. بسیارند مسیرهایی که سرانجام آن را نمی‌دانید اما باید آن‌ها را بپذیرید. یکی دیگر از ویژگی‌های رهبر، قدرت ریسک‌پذیری است تا با استفاده از آن از فرصت‌های جدید استفاده کند و از آن‌ها نهراسد.

 • ذهن باز و به‌دوراز تعصبات لازمه‌ی رهبری است

رهبران قوی رهبرانی هستند که با دوراندیشی، افق‌های پیشرو را با شرایط جدید تطبیق دهند. یکی از ویژگی‌های رهبر، داشتن ذهن باز به‌دوراز تعصب است. 

 • با غلبه بر اضطراب‌های خود و جذب انرژی مثبت به قله‌های موفقیت برسید

وقتی مدیریت افرادی را بر عهده‌دارید، باید در تمامی شرایط باعث ایجاد حس مثبت در آن‌ها شوید. در مسیر رسیدن به هدف فراز و نشیب‌های بسیاری وجود دارد که تنها باانرژی مثبت می‌توان از آنان عبور کرد. یک مدیر موفق، در مواجهه با مشکلات بر ترس‌های خود غلبه کرده و با خوش‌بینی به سمت هدف حرکت می‌کند.

 • درک متقابل و همدلی از شما یک رهبر اسطوره‌ای خواهد ساخت

رهبر باید با پیروان خود همدلی داشته باشد. متأسفانه بسیاری از رهبران به دلیل نشان ‌دادن قاطعیت خود، شیوه‌ی دیکتاتوری را پیش می‌گیرند. به همین دلیل نمی‌توانند ارتباط نزدیکی با پیروان خود داشته باشند. درک مشکلات و همدردی با کارکنان قدم مؤثری در ایجاد محیطی تعاملی در شرکت یا سازمان است.

کلام آخر

بی‌تردید مدیر و رهبر بودن آرزوی دیرینه‌ی بسیاری از افراد است. اما باید این نکته را پذیرفت که همه‌ی افراد ویژگی‌های مدیریتی ندارند. در این مقاله به ۱۵ مورد از مهم‌ترین فاکتورهای رهبری پرداختیم. اگر این ویژگی‌ها در شما وجود دارند باید به تقویت آن‌ها بپردازید و اگر این ویژگی‌ها در وجودتان کم‌رنگ‌تر است باید به سراغ روش‌هایی برای کسب آن‌ها بروید. امیدواریم با تلاش و آموزش به مدیرانی موفق تبدیل شوید.

دسته بندی : رهبری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.