کاهش هزینه نیروی انسانی در سازمان‌ با ۳ گام مؤثر

سازمان

 ازجمله هزینه‌هایی که در سازمان‌ها بسیار چشمگیر است، هزینه‌های مرتبط به منابع انسانی است. درنتیجه بدیهی است که کاهش هزینه نیروی انسانی دغدغه‌ی مهمی برای صاحبان کسب‌وکار باشد. دستمزد پرسنل بخش عمده‌ای از هزینه‌های جاری شرکت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و گاهی این هزینه‌ها آن‌قدر زیاد می‌شوند که سازمان‌ها مجبور می‌شوند بخش‌های مختلف سازمان خود را ادغام کنند و تعداد بسیار زیادی از پرسنل را اخراج کنند. اما مسئله مهم در اینجا این است که آیا این روند در سازمان‌ها درست است؟ آیا راه‌های دیگری برای صرفه‌جویی در این هزینه‌ها در بخش منابع انسانی وجود دارند؟

در پاسخ به این سوالات باید بگویم که راه‌های بهتر و بهینه‌تری برای کاهش هزینه نیروی انسانی وجود دارند که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید هزینه‌های منابع انسانی را در سازمان کاهش دهید.

راهکارهای کاهش هزینه نیروی انسانی:

در تمامی سازمان ها به طور مشخص بیشترین هزینه مربوط به استخدام نیروی جدید، آموزش و بازنشستگی کارمندان است. خوشبختانه روش‌های امتحان شده‌ای وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها و بدون تاثیر منفی بر سوددهی، هزینه‌ی مجموع را کاهش دهید.

۱ـ استخدام کارمند چند منظوره

منظور از یک کارمند چند منظوره در سازمان چیست؟ منظور از کارمند چند منظوره، کارمندی است که علاوه‌بر وظیفه اصلی خود، این توانایی را دارد که وظایف دیگری را برعهده بگیرد. اما کارمندانی که این توانایی را دارند قطعا هزینه‌ی استخدام بالایی دارند. اگر به‌عنوان یک مدیر کسبوکار بیشتر فکر کنید، می‌بینید که این افراد متخصص چند منظوره برای سازمان شما منافع بسیار زیادی دارند. پس ارزش هزینه کردن را نیز دارند.

شما با استخدام یک کارمند چندمنظوره توانمند شاید دستمزد بیشتری را بدهید. اما توجه داشته باشید که در هزینه‌های بیمه، بازنشستگی و … صرفه جویی کرده‌اید. کارمندان چند منظوره برای کسب‌وکار شما نیز منفعت‌های بسیاری زیاد دیگری دارند. برای مثال کارمندان توسعه‌ی محصول را به صورت چندمنظوره در بخش پشتیبانی مشتریان نیز به کار گیرید. این کار باعث می‌شود که تیم تولید محصول مشکلات مشتریان را درک کنند، با این کار آن‌ها می‌توانند از این دانش در طراحی محصول بهتر بهره بگیرند.

مطلب مرتبط: چرا برترین شرکت‌های دنیا از آزمون‌های شخصیت شناسی به‌عنوان آزمون استخدام استفاده می‌کنند؟

۲ـ استفاده از ابزارهای مناسب برای استخدام

شما به‌عنوان یک مدیر برای اینکه بتوانید با کارمند خود ارتباط خوبی داشته باشید باید او را بشناسید. همچنین اگر شما بخواهید یک کارمند چندمنظوره برای سازمان استخدام کنید باید ابتدا توانایی‌های فرد را نیز بشناسید. برای رسیدن به چنین شناختی نیازمند استفاده از ابزارهای مناسب هستید. ابزارهای مناسب با هزینه‌های مرقون به صرفه. یکی از این ابزارهای مناسب، آزمون‌های آنلاین شخصیت شناسی است.

شما با استفاده از سامانه آزمون آنلاین می‌توانید با استفاده از تست‌های رایگان شخصیت شناسی نظیر: تست رفتارشناسی دیسک DISC، تست شخصیت شناسی MBTI، تست پنج عامل شخصیت نئو NEO، تست رغبت شغلی هالند و … شخصیت و توانایی کارمندان خود را بهتر بشناسید.

مطلب مرتبط: سه دلیل استفاده از تست‌های استخدامی جهت استخدام افراد در سازمان

۳ـ حفظ کارمندان عالی و جانشین‌پروری

آیا می‌دانستید که هزینه‌های سرسام‌آور استخدام نیروی جدید می‌تواند برای کسب‌و‌کار کوچک شما پرهزینه باشد؟ هزینه‌ی بازیابی پرسنل با معیارهای مختلفی ازجمله کاهش تولید با خالی ماندن موقعیت شغلی، هزینه‌ی استخدام و آموزش کارمندان جدید و خلأ و خسارتی که مواجه خواهید شد تا کارمند جدید کار را یاد بگیرد، سنجیده می‌شود. خوشبختانه روش‌هایی برای نگه‌داشتن کارمندان خوب وجود دارد.

مدیرعامل بانک مونترال روش‌های حفظ کارمندان را این‌گونه بیان کرده است:

  • حقوق و مزایای رقابتی پیشنهاد دهید.
  • شرح وظایف و اهداف سازمان را به روشنی مشخص کنید.
  • در آموزش و توسعه کارمندان اهتمام داشته باشید.
  • مطمئن شوید کارمند فرصت‌های رشد را می بیند.
  • ارتباطات دوطرفه را تشویق کنید.
  • ارتقا و پاداش کارمندان را فراموش نکنید.

پیشنهاد: ۷ راهکار هوشمندانه برای بهینه‌سازی و کاهش هزینه استخدام

دسته بندی : رهبری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.