ازدواج تیپ شخصیتی INTJ

ازدواج تیپ شخصیتیintj

این قسمت از مقاله‌های سریالی ازدواج تیپ‌های شخصیتی MBTI می‌رسیم به ازدواج تیپ شخصیتی INTJ. تیپ شخصیتی INTJ که به آن معمار یا برنامه‌ریز هم گفته می‌شود، یکی از توانمندترین گونه‌های شخصیتی از نظر توانایی‌های استراتژیک هستند که خودشان نیز به این امر به خوبی آگاهند. پیدا کردن افراد همفکری که با روشن اندیشی آن‌ها برابری کنند کار دشواری است. آن‌ها اهل تخیل هستند اما درعین حال قاطع، بلندپرواز، گوشه گیر و بسیار کنجکاوند.

 این تیپ شخصیتی انرژی خود را بیهوده هدر نمی‌دهد و هیچ چیزی نمی‌تواند آن‌ها را از دستیابی به اهدافشان بازدارد. آن‌ها از همان اوایل زندگی، تشنگی ذاتی برای کسب دانش از خود نشان می‌دهند و بسیار لذت می‌برند که آنچه می‌دانند را به دیگران یاد دهند. این تیپ شخصیتی از قوانین، محدودیت‌ها و سنت‌ها متنفر است و از دید آن‌ها همه چیز باید در معرض پرسش و ارزیابی مجدد قرار بگیرد. پرسش اساسی آن‌ها در برخورد با هر پدیده‌ای این است که: «آیا واقعا مؤثر است؟»

بسیاری از شخصیت‌های شرور فیلم‌ها و انیمیشن‌ها تیپ شخصیتی INTJ دارند چراکه آن‌ها اساسا ترجیح می‌دهند موفق و عاقل به نظر برسند تا فردی گرم و صمیمی. به عبارتی آن‌ها می‌خواهند حق با خودشان باشد نه اینکه صرفا محبوب جمع باشند. مایرز و بریگز در مورد تیپ شخصیتی  INTJ می‌گویند:

« افراد تیپ شخصیت INTJ، مستقل‌ترین تیپ شخصیتی، از بین ۱۶ نوع تیپ شخصیتی هستند

تیپ شخصیتی INTJ کیست؟

ارزش‌های تیپ شخصیتی INTJ و چیزهایی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند:

 • سلامتی
 • خانه و خانواده
 • موفقیت
 • استقلال
 • امنیت مالی

تیپ شخصیتی intj در ازدواج

تیپ شخصیتی INTJ در زندگی از چه چیزهایی الهام می‌گیرد؟

رضایت یک فرد INTJ در زندگی، ریشه در جستجوی معنا و درک عمیق‌تر دارد. رادار این افراد به خوبی با بینش‌های عمیق و شگفتی کهکشان تنظیم شده است و وقتی می‌توانند رمز و راز‌های پشت صحنه وقایع معمولی روزانه را کشف کنند بسیار هیجان‌زده می‌شوند. آن‌ها وقتی به آینده می‌اندیشند و چیزی را که در زندگی پیش رویشان قرار دارد را تصور می‌کنند شدیدا احساسی می‌شوند. آرامش و تفکر عمیق هنگامِ سکوت و مدیتیشن به این افراد الهام می‌بخشد چراکه این کارها به آن‌ها توانایی می‌دهد تا پیچیدگی‌های عمیق دنیای اطراف خود را درک کنند.

 • رسیدن به اهدافشان
 • خط زدن کارهای نیمه تمام و وظایف انجام نشده
 • پیشرفت در مسیر رسیدن به هدف‌هایشان
 • افزایش کارایی محیط اطرافشان
 • تصمیم‌گیری
 • خلق و اصلاح ساختارها

همگی منابع مهمی در الهام‌بخشی به INTJ‌ها محسوب می‌شوند.

یک INTJ از چه طریقی می‌تواند الهام‌بخشی خود را افزایش دهد؟

 • برای تعیین اهداف خود یا مواردی که می‌خواهد چیزی را تحویل دهد، واقع‌گرایانه برنامه‌ریزی کند.
 • زمانی را در طول روز به مدیتیشن اختصاص دهد و خواب کافی داشته باشد.
 • ایده‌های خود را روی کاغذ یادداشت کند و همیشه دفترچه یادداشتی به همراه خود داشته باشد.
 • نظم داشتن را در زندگی خود تمرین کند.
 • مدت زمان بیشتری را در کتابخانه وقت بگذراند.

چه چیزهایی انرژی تیپ شخصیتی INTJ را می‌گیرد؟

 • بی‌نظمی
 • یک برنامه‌ی زمانی شلوغ
 • ندانستن، بی‌اطلاعی و بلاتکلیفی از کاری که باید انجامش دهند.

تیپ شخصیتی intj در ازدواج

عواملی که به تیپ شخصیتی INTJ استرس می‌دهند:

 • وقتی زمان و فضای کافی برای تنها بودن نداشته باشند و مدام اطرافشان شلوغ باشد.
 • وقتی محرک‌های حسی یا سروصدای بیش‌ازحد در محیط وجود داشته باشد.
 • وقتی مجبور می‌شوند که سریعا و بیش‌ازحد به جزئیات یا لحظه‌ی حال توجه کنند.
 • وقتی که باید به محیطی ناآشنا وارد شوند.
 • وقتی در محیطی قرار می‌گیرند که مهارت‌ها و ایده‌هایشان تحسین نمی‌شود.
 • وقتی همکارانشان به نظرشان افرادی تنبل، ناتوان یا خودخواه می‌آیند.
 • وقتی برنامه‌ریزی‌هایشان که برای آن زحمت کشیده بودند و به خوبی و بادقت تنظیم کرده بودند، بهم می‌خورند.
 • وقتی در استفاده از شهود خود یا تجسم آینده و آینده‌نگری احساس ناتوانی می‌کنند.

INTJها در زمان استرس، فشار زیادی را تحمل می‌کنند و این فشار برای این افراد یک معنا دارد، «توانایی‌ام برای خلق چیز‌هایی ارزشمند و معنادار در حال خفه شدن است.» آن‌ها در این شرایط شدیدا آشفته می‌شوند و به ایده‌ها و گزینه‌های غیرسودمند فکر می‌کنند. در این موقعیت‌ها از سایرین فاصله می‌گیرند و خودشان را منزوی می‌کنند تا عمیقا به مشکل پیش آمده فکر کنند، تعامل اجتماعی برایشان شدیدا سخت می‌شود و ایده‌هایی وسواسی ذهنشان را پر می‌کند. آن‌ها سعی می‌کنند با این افکار مبارزه کنند اما شاید گاهی شکست بخورند و احساس بی‌ارزشی به سراغشان بیاید. همین باعث می‌شود کم‌کم آن‌ها از فردی کنشگر به فردی نشخوار کننده در مورد اشتباهات، نقاط ضعف و ناشایستگی‌هایشان تبدیل شوند و از ترس شکست خوردن یک پروژه را متوقف کنند.

اگر استرسشان ادامه‌دار باشد این شخصیت‌ها به افرادی ناسازگار و بحث کننده و مخالف تبدیل می‌شوند. وقتی استرس آن‌ها مزمن شود INTJها اسیر کارکرد پست خود یعنی حس برون‌ریز (Se)  می‌شوند. در این حالت، رفتارهای خودتخریبی مانند خوردن افراطی، بیش‌ازحد ورزش کردن، اعتیاد به الکل یا خریدهای بی‌مورد را در پیش می‌گیرند. تمیز کردن‌های وسواسی و ایجاد نظم در محیط به صورت افراطی به این افراد کمک می‌کند آشفتگی خود را در زمان استرس آرام کنند. پس در صورتی که آن‌ها را در این وضع دیدید درکشان کنید و به کمک آن‌ها بیایید.

در این شرایط چطور به تیپ شخصیتی INTJ کمک کنیم؟

 • به آن‌ها اجازه‌ی ابراز افکار و احساساتشان را بدهید و آن‌ها را سرکوب و قضاوت نکنید.
 • آن‌ها را هیچ‌گاه نصیحت نکنید چون احساس بدی پیدا می‌کنند.
 • محرک‌های حسی زیاد مثل سروصدای زیاد تلویزیون و رادیو یا چراغ‌های روشن اضافی را کم کنید.

ازدواج تیپ intj

تیپ شخصیتی INTJ در ازدواج و روابط عاشقانه

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها INTJ است بسیار منطقی هستند و رویکرد آن‌ها در همه چیز استراتژیک محور و با برنامه‌ای برای دستیابی به اهداف روشنشان است. اما دنیای عشق و عاشقی به ندرت منطقی است و به همین دلیل ممکن است آن‌ها در این فضاها آسیب ببینند یا آسیب بزنند و در معرض خطر نادیده گرفتن و تفسیر اشتباه محبت انسان‌ها قرار گیرند. تیپ شخصیتی INTJ آدمِ نمایش‌های معمول عاشقانه مثل ارسال گل یا نوشتن یادداشت‌های عاشقانه نیست. آن‌ها بیشتر به عشق فکر می‌کنند تا آن را بیان کنند.

زمانی که پارتنر عاطفی آن‌ها، احساسات قوی خود را با او به اشتراک می‌گذارد این تیپ شخصیتی به صورت پیش‌فرض به خاموش کردن یا تجزیه‌وتحلیل وضعیت می‌پردازد به جای اینکه به آرامی به حرف‌های او گوش کند و از او حمایت و پشتیبانی کند. همچنین وقتی نوبت به خودشان می‌رسد و می‌خواهند درونیات قلبی خود را با پارتنرشان به اشتراک بگذارند احساس ناراحتی می‌کنند. تیپ INTJ در رابطه عاطفی همیشه آماده‌ی به اشتراک گذاشتن احساساتشان نیستند اما اشتباه است اگر فکر کنیم که احساسات ندارند یا احساساتشان عمیق نیست. می‌توان گفت که راحت شدن با پارتنرشان و یاد گرفتن مهارت‌های مخصوص رابطه برای آن‌ها نیاز به تمرین و ممارست دارد.

INTJها ممکن است در پیدا کردن شریک عاطفی سازگار با روحیات خود به مشکل بربخورند.

آن‌ها به دنبال فردی هستند که جدای از اینکه همراه اوست از نظر فکری نیز با ارائه‌ی پاداش‌ها و چالش‌های منحصربه‌فردش تحریک کننده‌ی او باشد. به همین دلیل آن‌ها را به ندرت راضی خواهید دید چون مدام به اینکه چگونه جهان می‌توانست بهتر از اکنون باشد فکر می‌کنند و این طرز تفکر را در قلمروی عاشقانه‌ی خود هم می‌آورند. احتمال این هست که به چشم بی‌رحمانه‌ی انتقادی به پارتنر خود نگاه کنند و همیشه از او هم ناراضی باشند.

این تیپ شخصیتی برای هوش و صداقت ارزش زیادی قائل است و اگر رابطه‌ای بر این دو ستون بنا نشده باشد به نظر آن‌ها ارزش دنبال کردن نخواهد داشت. آن‌ها اصراری به ورود به رابطه‌های معیوب ندارند و ترجیح می‌دهند تنها بمانند تا یک ارتباط نادرست را صرفا به خاطر ترس از تنهایی تحمل کنند. تیپ INTJ باید بدانند که عشق می‌تواند برایشان یک چالش و درعین حال یک فرصت باشد که بهشان کمک می‌کند تا از طریق روابط یاد بگیرند بر زمان حال تمرکز کنند، با احساسات خود ارتباط برقرار کنند و چیزهایی را تجربه کنند که تا پیش از این به آن عادت نداشتند.

تیپ شخصیتی INTJ در ازدواج و روابط عاطفی چه ویژگی‌های مثبتی دارند؟

 • آزادانه دیدگاه خود را در مورد مسائل به اشتراک می‌گذارند.
 • در روابط خود در دسترس هستند و اگر مشکلی پیش بیاید سریعا می‌خواهند آن را حل و ریشه‌یابی کنند تا پیشرفت بیشتری نکند و سعی می‌کنند به ارائه‌ی راه‌حل‌های مؤثر بپردازند.
 • آن‌ها در دادن فضای لازم به شریک زندگی خود و به رسمیت شناختن مستقل بودن او خوب عمل می‌کنند. خودشان درونگرا و مستقل هستند و این امتیاز را برای پارتنر عاطفی خود هم قائل می‌شوند تا او هم جدای از رابطه با آن‌ها، به پیگیری علایق و ایده‌هایش بپردازد و از زندگی خود لذت ببرد.

تیپ شخصیتی INTJ در روابط عاشقانه و ازدواج ممکن است دچار چه چالش‌هایی شوند؟

تیپ شخصیتی INTJ با تمرکز بیش‌ازحدش بر روی منطقی بودن، در همدلی کردن و گوش دادن به شریک زندگی‌اش مشکل دارد و این ویژگی آن‌ها ممکن است کسی را که حساس است و تنها به دنبال شنیده شدن و درک شدن است را ناراحت کند. آن‌ها با به اشتراک گذاشتن احساسات خود با پارتنرشان مشکل دارند، گشودگی عاطفی و آسیب‌پذیر بودن برایشان سخت است و مدام احساسات خود را سرکوب می‌کنند.

حفظ لحن آرام و گرم در مکالمات احساسی برای INTJها دشوار است و ممکن است وقتی در فضای رابطه‌ عاطفی به ناامیدی برمی‌خورند با لحنی سرد و خشن با پارتنر خود صحبت کنند و این کار به فرد مقابل آسیب بزند. باوجود تمام این چالش‌ها تیپ شخصیتی INTJ و همسرش با آگاهی پیدا کردن از نقاط قوت و تفاوت‌هایشان می‌توانند اختلافات بین خود را حل کنند و یک رابطه‌ی قوی و همدلانه بسازند.

تیپ intj در روابط عاطفی

شیوه‌‌ی عشق‌ورزی تیپ شخصیتی INTJ در روابط عاطفی

وقت گذاشتن برای طرف مقابل مهم‌ترین زبان عشق آن‌ها است. آن‌ها دوست دارند برای پارتنر خود زمان بگذارند و همچنین وقتی برایشان زمان گذاشته می‌شود خوشحال می‌شوند. آن‌ها افرادی باهوش و منطقی هستند و تلاش زیادی برای درک کردن عزیزانشان خواهند کرد. آن‌ها از شنیدن کلمات صادقانه و احساسات از ته قلب پارتنر خود بسیار خوشحال می‌شوند.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.