ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ

ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ

 تیپ شخصیتی ENFJ که به آن قهرمان نیز گفته می‌شود، ذاتا رهبرانی سرشار از شور و جاذبه و عشق هستند. سیاستمداران، مربیان و معلمان اغلب از این تیپ شخصیتی هستند. آن‌ها الهام‌بخشِ دیگران برای کسب موفقیت هستند. اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و همین ویژگی باعث شده است که نفوذ زیادی در بین مردم داشته باشند و بتوانند از آن برای هدایت کردن دیگران و بهبود بخشیدن خود و جامعه‌ی خود بهره ببرند.

این تیپ شخصیتی، دغدغه‌ی نوع‌دوستی دارند و اگر نیاز باشد ساکت نمی‌شوند و از گفتن چیزی که باید گفت نمی‌ترسند. آن‌ها افردی اصیل هستند که زمان حرف زدن حرف می‌زنند و وقت عمل کردن عمل می‌کنند و مسئولیت‌پذیری، متحد کردن و انگیزه‌بخشی به تیم خود می‌تواند خوشحالی غیرقابل وصفی برای آنان به ارمغان بیاورد. آن‌ها به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند زمانی که به کسی باور قلبی داشته باشند شاید بیش‌ازحد معمول درگیر مشکلات او می‌شوند یا به او اعتماد می‌کنند. بنابراین این تیپ شخصیتی باید مراقب باشد تا خوش‌بینی بیش‌ازحد نداشته باشند چراکه گاهی افراد فکر می‌کنند فرد مقابل قادر به انجام کاری است اما خود او آمادگی آن کار را در خودش نمی‌بیند و این خوش‌بینی می‌تواند منجربه فشار بیش‌ازحد و آسیب به دو طرف ماجرا شود.

 ازطرفی قهرمانان دارای ظرفیت بالایی برای تأمل و تجزیه و تحلیل احساسات خود هستند؛ وقتی بیش‌ازحد درگیر وضعیت فرد دیگری می‌شوند دچار نوعی مالیخولیای عاطفی می‌شوند یعنی مشکلات افراد دیگر را در خود مشاهده می‌کنند و می‌کوشند اشکالی را برطرف کنند که در واقعیت وجود ندارد. در چنین حالتی آن‌ها باید خود را کمی از ماجرا عقب بکشند و تأمل کنند تا متوجه شوند که بین آنچه واقعا خودشان احساس می‌کنند و آنچه معضل احساسی فرد دیگری است تمایز وجود دارد. مایرز و بریگز در مورد تیپ شخصیتی ENFJ می‌گویند:

«فرد ENFJ استعداد زیادی برای بیان دارند اما ممکن است در هنگام صحبت با مخاطبان بیشتر از نوشتن استفاده کنند.»

تیپ شخصیتی ENFJ کیست؟

ارزش‌های تیپ شخصیتی ENFJ و چیزهایی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند:

 • خانه و خانواده
 • سلامتی
 • دوستی‌ها
 • امنیت مالی
 • یادگیری

ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ در زندگی از چه چیزهایی الهام می‌گیرد؟

 • چیزی که به یک فرد با تیپ شخصیتی ENFJ الهام می‌بخشد این است که یک تفاوت معنادار در دنیا ایجاد کند و ارتباط نزدیکی با افراد دیگر برقرار کند.
 • این فرد وقتی می‌تواند مهارت‌ها و رؤیاهای خود را با دیگری ترکیب کند تا چیزی بزرگتر خلق کند، احساس الهام‌بخشی فزاینده می‌کند.
 • درک حقایق عمیق زندگی قهرمانان را سیراب و وادار به تحسین آن پدیده می‌کند.
 • آن‌ها از کمک به اطرافیانشان برای اینکه پتانسیل  خود را به فعلیت در آورند لذت می‌برند، تماشای رشد و موفقیت آن‌ها برایشان الهام‌بخش است و گفت‌وگوهای خالصانه و معناداری که نشان می‌دهد چه چیزی واقعا اهمیت دارد می‌تواند به قهرمانان شور و اشتیاق ببخشد.

یک ENFJ از چه راه‌هایی می‌تواند الهام‌بخشی خود را افزایش دهد؟

 • کار خود را پیرامون باوری که برای شما معنادار و مهم است شکل دهید.
 • برای گفت‌وگوهای عمیق و معنادار با دوستان و اعضای خانواده‌ی خود وقت بگذارید و از محیط‌هایی که گفت‌وگوهایی سطحی و تنش‌زا در آن صورت می‌گیرد، دوری کنید.
 • خندیدن را مخصوصا در روزهای آشفتگی فراموش نکنید.
 • به آنچه که دست می‌یابید توجه کنید نه آنچه که هنوز انجام نداده‌اید و برای پیشرفت خودتان در زندگی وقت بگذارید.
 • ریسک‌پذیر باشید و چیزهای جدید را امتحان کنید حتی اگر در ابتدا احساس ناخوشایندی به سراغتان می‌آید و سعی کنید از منطقه‌ی امن خود خارج شوید.
 • برای خودتان جملات انگیزشی و الهام‌بخش بنویسید و آن‌ها را در جعبه‌ای بریزید سپس هر روز به آن جعبه سر بزنید و در ابتدای هر روز چند جمله از آن‌ها را بخوانید تا روز خود را با شادابی و نشاط شروع کنید.
 • می‌توانید روز خود را با مدیتیشن و ذهن آگاهی یا فعالیت فیزیکی شروع کنید تا ذهن شفاف‌تری داشته باشید و تمرکزتان افزایش یابد. این کارها همچنین باعث می‌گردند تا در زمان حال بمانید و بتوانید درست و دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید.

تیپ شخصیتی enfj در ازدواج و رابطه عاطفی

عواملی که به تیپ شخصیتی ENFJ استرس می‌دهند:

 • داشتن روابط تنش‌زا یا بودن در محیط‌هایی که پر از انتقاد و مخالفت است.
 • تغییر غیرمنتظره و نبود هماهنگی و آرامش
 • اجبار به انجام وظایف تکراری و بدون هیجان و مواجه شدن با کارهایی که خلاف ارزش‌هایشان است.
 • تحسین و تأیید نشدن، درک نشدن یا مورد اعتماد قرار نگرفتن
 • همدلی بیش‌ازحد با دیگران تا حدی که نیازهای خودشان فراموش می‌شوند.
 • نداشتن زمان کافی برای تکمیل کار‌ها طبق استانداردهایشان

تیپ شخصیتی ENFJ در زمان استرس و فشار اول از همه به دنبال افرادی می‌گردند که پناهگاه امن آن‌ها باشند تا بتوانند آن‌ها را آرام کنند و فضایی را ایجاد کنند تا این تیپ شخصیتی بتواند احساساتش را بیان کند یا پیرامون اتفاقاتی که افتاده است صحبت کند. اما اگر استرس ادامه‌دار باشد، این افراد از دیگران فاصله می‌گیرند تا از سلامت عاطفی خود و دیگران و صمیمیت بینشان محافظت کنند. سپس ممکن است به سرکوب جنبه‌ی ناخوشایندی که منجربه استرسشان شده است بپردازند و آنقدر آن را نادیده بگیرند که بالاخره در زمان و مکانی از نظر احساسی فوران کنند یا شدیدا خشمگین شوند.

یکی از علائمی که نشان می‌دهد قهرمانان درگیر استرس هستند، علائم فیزیکی است. علائمی چون سردرد، گرفتگی شانه یا درد معده حاکی از استرس سرکوب شده‌ی این افراد است. قهرمانان وقتی استرسشان خیلی شدید باشد اسیر کارکرد پست خود یعنی تفکر درون‌ریز (Ti) می‌شوند و در این حالت به شکل غیرعادی دیگران را مورد حمله و سرزنش و انتقاد قرار می‌دهند و عیب‌های آن‌ها به چشمشان بزرگ می‌آید.

در ادامه، این انتقاد از دیگران به سمت انتقاد از خود چرخش پیدا می‌کند و به همین دلیل از دیگران فاصله می‌گیرند و در این تنهایی بیش‌ازحد به تحلیل داده‌های بی‌ربط به صورت وسواس فکری می‌پردازند تا بتوانند دلیل اصلی استرس خود را متوجه شوند.

در این شرایط چطور به تیپ شخصیتی ENFJ کمک کنیم؟

 • پیشنهاد یک آغوش بدهید اما اگر آمادگی آن را ندارند این آزادی را بهشان بدهید که نه بگویند.
 • احساسات آن‌ها را تأیید کنید، اجازه دهید حرف دلشان را بزنند و آن‌ها را نادیده نگیرید یا سعی نکنید برتری خودتان را به آن‌ها نشان دهید.
 • به آن‌ها نقاط قوتشان را یادآوری کنید.
 • از منطق برای آرام کردن آن‌ها استفاده نکنید و نصیحتشان نکنید.
 • به آن‌ها فضا و فاصله‌ای بدهید تا در زمان استرس بتوانند نفسی بکشند و به شرایط خود فکر کنند.
 • باهم به بیرون از خانه بروید یا یک ورزش و فعالیت بدنی را باهم انجام دهید.

ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ در ازدواج و روابط عاشقانه

از نظر کاریزماتیکی، افرادی که تیپ شخصیتی ENFJ دارند به‌طور طبیعی با مردم خوب هستند و افرادی سرگرم کننده محسوب می‌شوند. آن‌ها روش طبیعی و منحصربه‌فرد خود را برای ارتباط‌گیری با دیگران دارند و به خاطر درکی که از احساسات دیگران دارند در نگاه دیگران خودبه‌خود شخصیتی جذاب به نظر می‌رسند. آن‌ها خودشان را در مرکز توجه دیگران قرار نمی‌دهند اما وقتی به چشم دیگران می‌آیند از شنیدن سخنانشان لذت می‌برند چراکه قهرمانان در ایجاد احساسات مثبت و خوشایند در مردم عالی عمل می‌کنند و این برای هر کسی لذت‌بخش است.

خوش‌بینی و اشتیاق ENFJها در مسائل عاشقانه‌ی آن‌ها هم نمود دارد. آن‌ها معتقدند که در جایی از این دنیا زوج روحی آن‌ها وجود دارد و تا او را پیدا نکنند دست از تلاش بر نمی‌دارند و همچون افرادی رمانتیک کوه‌ها را به دنبال کسی که دوست دارند می‌پیمایند. آن‌ها همچنین آرمانگرا هستند و به کم قانع نمی‌شوند و از جاذبه‌های زودگذر خوششان نمی‌آید و به آن قانع نمی‌شوند. استانداردهای بالایی دارند و خودشان هم این را خوب می‌دانند و همین موجب می‌شود که وقتی شعله‌ی عشقی در وجودشان نسبت به یک نفر زبانه می‌کشد قدردان آن باشند.

قهرمانان ازجمله تیپ‌های شخصیتی هستند که به راحتی احساس خود را بیان می‌کنند و منظر نمی‌مانند که اطمینان حاصل کنند که آیا طرف مقابل احساس مشابهی با آن‌ها دارد یا خیر بلکه خودشان اولین حرکت را به پیش می‌برند.

ENFJها در مکالمات خود با پارتنرشان به گفتگو در مورد مسائل عادی و روزمره بسنده نمی‌کنند بلکه مکالمات را به سمت موضوعات سنگین‌تری می‌برند.

آن‌ها می‌خواهند رؤیاها و آرمان‌های شریک زندگی خود و تغییراتی را که او می‌خواهد برای خود و جهان اطرافش به ارمغان بیاورد درک کنند و وقتی رابطه‌ی آن دو عمیق‌تر شود دست به حمایت و تحسین شریک زندگی خود برای تحقق آن رؤیاها می‌زند و این بزرگترین شادی در زندگی یک ENFJ است.

برخی از قهرمانان از این حد هم فراتر می‌روند و اوضاع جوری پیش می‌رود که اهداف شریک زندگی آن‌ها تبدیل به اهداف خودشان می‌گردد. اینجاست که می‌تواند مشکل‌ساز شود چون ممکن است آن‌ها با در پیش گرفتن این روند، مراقبت از خود، سرگرمی‌ها و دوستی‌های خود را نادیده بگیرند و تمام انرژی خود را برای کمک به شریک زندگیشان سرمایه گذاری کنند و با این کار خود، پارتنرشان را هم تحت فشار بیش‌ازحد بگذارند درحالی که او آمادگی این حجم از فشار را ندارد. درنتیجه پارتنر یک ENFJ ممکن است احساس ناامنی و ناکافی بودن یا خشم کند. قهرمانان باید مرز بین کمک و حمایت کردن و ایجاد فشار را درک کنند و تعادل را نگه دارند.

ENFJها حتی در روزهای اولیه‌ی یک رابطه در ذهن خود به تمرکز بر پتانسیلی بلندمدت می‌پردازند و هر کاری می‌کنند که آن رابطه‌ی بالقوه به رابطه‌ای بالفعل تبدیل شود و به ثمر بنشیند.‌ آن‌ها می‌دانند که عشق سراسر سرگرمی و بازی نیست و دوست دارند زمان و انرژی لازم را برای متعهد نشان دادن خود به پارتنرشان بگذارند. بنابراین اینطور به نظر می‌رسد که خشنودی شریک عاطفی برای یک شحص با تیپ ENFJ مهم است و آن‌ها تمام تلاش خودشان را می‌کنند تا هماهنگ با خواسته‌ها و نیازهای او پیش بروند. این ویژگی تا وقتی که به نیازهای خودشان آسیب نرسانند فوق‌العاده است و می‌تواند منجربه شکل‌گیری روابطی بر اساس اعتماد، حمایت متقابل، صداقت و عشق شود که هر دو طرف رابطه از آن لذت ببرند.

ازدواج ENFJ‌ها مملو از چنین لحظاتی است:

 • آن‌ها با همدلی به دیدگاه شریک زندگی خود گوش می‌دهند و شنونده‌های باملاحظه‌‌ای هستند به صورتی که زود نتیجه‌گیری نمی‌کنند و فرصت می‌دهند تا نظرات خود را بعد از اتمام حرف‌های شریک زندگیشان مطرح کنند.
 • آن‌ها در شرایط لازم از شریک زندگی خود دفاع و برای حفاظت از او مبارزه می‌کنند.
 • آن‌ها رابطه‌ی خود با شریک زندگیشان را به‌طور دقیق درنظر می‌گیرند و مرتبا در مورد آینده‌ی رابطه فکر می‌کنند که همین باعث می‌شود تا درون یک ارتباط عاطفی با اطمینان راسخ پیش بروند.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

تیپ شخصیتی ENFJ در روابط عاشقانه و ازدواج ممکن است دچار چه چالش‌هایی شوند؟

ازآنجا که ENFJها گاهی نیازهای خود را نادیده می‌گیرند و در عوض نیازهای شریک خود را در اولویت قرار می‌دهند باید برای رسیدگی به نیازهای خود وقت بگذارند. این مورد بسیار برای جلوگیری از ناامید شدن در رابطه برای این افراد مهم است. این تیپ شخصیتی در مواجهه با مشکلات غیرمنتظره مشکل دارند. آن‌ها وقتی ناامید و کلافه می‌شوند این احساسات ناخوشایند را بر سر پارتنر خود خالی می‌کنند. آن‌ها باید روی سازگاری سریع با مشکلات پیش‌بینی نشده‌ی خود کار کنند و به مهارت برسند تا بتوانند این احساسات را به شیوه‌ی سالم‌تر و کارآمدتری بروز دهند.

قهرمانان در تصمیمات خود عواطف خود را وارد می‌کنند و به همین دلیل قضاوت‌هایشان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. برای تصمیم‌گیری بهتر آن‌ها باید بدانند که چه زمانی احساسات خود را از مسائل جدا کنند تا انتخاب منطقی‌تری داشته باشند. تیپ شخصیتی ENFJ در ازدواج دوست دارند که بتوانند تمام مشکلات شریک زندگی خود را حل‌وفصل کنند و برای این کار سخت تلاش می‌کنند. وقتی کسی را دوست دارند برای خوشحال کردن او هر کاری می‌کنند و این باعث می‌شود تا هم توان خودشان در نقطه‌ای به پایان برسد و هم شریک زندگی آن‌ها تحت فشار قرار گیرد و این موضوع رابطه را طاقت‌فرسا می‌کند. آن‌ها باید بدانند که حمایت هم اندازه‌ای دارد و بعضی از مسئولیت‌ها را خود فرد مقابل باید بر دوش بکشد.

شیوه‌‌ی عشق‌ورزی تیپ شخصیتی ENFJ در روابط عاطفی

ازآنجایی که افراد مشغولی هستند روی زمان گذاشتن تمرکز می‌کنند پس اگر فردی با تیپ شخصیتی ENFJ برای شما وقت گذاشت بدانید که صمیمانه شما را دوست دارد. متقابلا اگر کسی هم این کار را برای آن‌ها انجام دهد از او قدردانی می‌کنند. زبان عشق دیگر آن‌ها اعمال خدمات است. اگر دچار استرس شده‌اید و فرد این تیپی کاری برای شما انجام داد یعنی برای آن شخص اهمیت دارید و او به این طریق در حال ابراز احساسات است.

برای قهرمانان لمس فیزیکی راهی برای دریافت و دادن عشق است و از لمس فیزیکی لذت می‌برند. آن‌ها دوست دارند تا شریک زندگی خود را درک کنند پس می‌گردند تا ببینند پارتنرشان به چه زبان عشقی علاقه‌مند است و آن را به کار می‌بندند.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.