تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFJ

ویژگی‌های شخصیتی

ENFJها افرادی مهربان و مردم دوست هستند. این افراد بسیار اجتماعی هستند. آن ها همیشه روابطشان را جدی می گیرند و برای مردم و رابطه با آنان بیشترین اهمیت را قائلند. فرد با تیپ شخصیتی ENFJ در تست MBTI به دیگران توجه و علاقه نشان داده و به کیفیات تحسین برانگیز آنان توجه می کنند. این افراد به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و همچنین این افراد مشتاق صحبت کردن با دیگران و یاد گرفتن از دیگران هستند. افراد با این تیپ شخصیتی دوست داشتنی بوده و به لحاظ اجتماعی از مقبولیت برخوردارند و مردم آنها را دوست دارند.

تیپ شخصیتی E در تست MBTI

برون گرایی (E) یعنی فردی که با ارتباط برقرار کردن با دیگران و شرکت در جمع انرژی می گیرد. بسیاری از ما تعریف غلطی از برونگرایی داریم زیرا برونگرا را در فعالیت فرد می بینیم. برون گرایی و درون گرایی با انرژی افراد در ارتباط است.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی N در تست MBTI

افراد شهودی عاشق مطالب انتزاعی هستند که به‌صورت تئوری بیان می‌شود؛ مباحثی مانند ادبیات، فلسفه جامعه‌شناسی و روانشناسی. در حقیقت، آن‌ها به علوم تجربی و مهندسی که به انجام آزمایش و مشاهده دقیق و اندازه‌گیری نیاز دارد علاقه زیادی ندارند. مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی F در تست MBTI

افراد احساسی در تست mbti معیار تصمیم گیری شان دوست دارم دوست ندارم است. فرد احساسی همدل و مهربان است در کارهایشان از عواطف و احساسات در همه کارها صحبت می کنند. برای شما احساسی ها اولویت ادب است نه صداقت.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی J در تست MBTI

افراد قضاوت کننده و یا داوری کننده در MBTI کسانی هستند که همه کارهایشان را از قبل برنامه ریزی می کنند. قضاوت کننده ها ترجیح می دهند درباره موضوعات سریع تصمیم بگیرند و اجرا کنند. اگر کارهایشان جا به جا شود به هم می ریزند و عصبانی می شوند. این افراد در خانه و محل کارشان همه چیز سر جایش است و همچنین پیش از شروع پروژه همه نیازها را بررسی می‌کنند..مطالعه بیشتر…

رهبران طبیعی

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ ذاتا رهبر هستند. این افراد در انگیزه دادن و متقاعد کردن دیگران از مهارت زیادی برخوردارند. این فرد از کاریزمای فراوان برخوردار است و مهارت های فوق العادی در برقرارکردن ارتباط دارند. این افراد  به خوبی دیگران را می شناسند و رفتار مسئولانه ای در مقابل دیگران از خود نشان می دهند. آن ها همیشه علاقه دارند به دیگران کمک کنند تا بقیه نیز رشد و پیشرفت کنند. همچنین در تصمیم گیری هایشان به تاثیرات آن روی دیگران بسیار اهمیت می دهند.

ENFJ ها گرایش طبیعی برای انتقاد کردن از خود دارند،اما برعکس از دیگران کمتر اتقاد می کنند زیرا در برابر دیگران احساس مسئولیت می کنند. آنها خیلی خوب می دانند که کدام رفتار مناسب و کدام رفتار نامناسب است. این افراد معمولا چهره باز و گشاده دارند و با دیگران گرم و صمیمی برخورد می کنند. فرد با تیپ شخصیتی ENFJ در MBTI خلق و خوی آرامی دارند، صبورند و رفتاری سیاستمدارانه دارند و به خوبی می توانند آنچه را که در پیرامونشان می گذرد هماهنگ سازند. معمولا خلاقیت بالا و توانایی کلامی و نوشتاری خوبی دارند.

تصمیماتی که ENFJ ها می گیرند معمولا بر اساس ارزش های شخصی است زیرا آن ها معمولا جز افراد احساسی هستند. این افراد با توجه به احساسی که به یک موقعیت دارند تصمیم می گیرند و برایشان اهمیت ندارد آن موقعیت چگونه به نظر می رسد.

آرمان و ایده‌آل

ENFJ ها افرادی همدل و فهیم هستند. به دیگران توجه می کنند و از دیگران حمایت می کنند. از آن جایی که ایده آل گرا هستند معمولا همیشه نقاط مثبت دیگران را می بینند. روابطی که این افراد برقرار می کنند آرمان گرایانه است و عموما محتاج برقراری روابط فعال هستند. این اشخاصی جذاب و مورد پسند دیگران هستند که گاه سایرین، کشش اشتیاق بیش از اندازه آنها را ندارند و این میزان از شور و اشتیاق در آنها برای دیگران طاقت فرساست.

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ  نسبت به مردم وفادار و صمیمی هستند زیرا این افراد بر اساس ارزشهای خود زندگی می کنند و برای نهادهایی که به آن وابسته اند احترام می گذارند. این اشخاص پرانرژی و پرشور و اشتیاق هستند و از احساس مسؤولیت، آگاهی و ملاحظه کاری فراوانی برخوردارند.
ENFJها اشخاصی منظم هستند و همیشه تا مساله های پیش رو را حل نکنند بی خیال نمی شوند. آنان دنیاهای سازمان یافته را ترجیح می دهند و از دیگران هم انتظار دارند که همین گونه باشند. دوست دارند موضوعات حل شوند، حتی اگر قرار باشد اشخاص دیگری تصمیم گیری کنند. ENFJها مصمم بوده و از بی عدالتی های اجتماعی خشمگین میشوند و عمیقا به دنبال تناسب و حفظ هماهنگی هستند.

توانایی برقراری ارتباط

ENFJ ها افرادی هستند که مردم دوست و مردم دار هستند که توانایی بسیار زیادی در برقراری ارتباط دارند. این افراد دیگران را به خوبی درک می کنند و به خواسته های آنان توجه می کنند. این افراد استعداد زیادزی در رشد و پرورش افراد دارند. علاقه اصلی همه ENFJ ها ابراز محبت است و دوست دارند دیگران را همیشه حمایت کنند. و همیشه به دنبال این هستند که به دیگران احساس خوبی را منتقل کنند.

آن ها تمرکز خود را بیشتر بر روی فهمیدن و حمایت کردن دیگران می گذارند. آن ها کمک می کنند تا دیگران به خواسته های خود برسند. با این کار احساس خوبی به آن ها دست می دهد و از خود رضایت دارند.

همانگونه که در بالا گفته شد ENFJ ها مهارت بالایی در برقراری ارتباط با دیگران دارند به همین دلیل این افراد می توانند به راحتی بر روی دیگران تاثیر بگذارند و دیگران را متقاعد  کنند. این افراد به گونه ای دیگران را مجاب می کنند که کارهایی را که انتظار دارند برایشان انجام می دهند. این مهارت متقاعدسازی در این افراد به قدری بالا است که انگار آن ها به ذهن افراد نفوذ می کنند به همین دلیل واکنش دلخواه خود و دیگران را دریافت می کنند.

زمانی برای خلوت و تنهایی

افراد ENFJ ها به قدری برروی روابط متمرکز هستند که باید زمانی را برای تنهایی خودشان در نظر بگیرند. در بعضی موارد خلوت کردن برای این افراد با دشواری همراه است زیرا آنها انقدر به خود سخت می گیرند که با تنها شدن و خلوت کردن افکار منفی به سراغ آن ها می آید.

در بسیاری از موارد فرد این به نتیجه می رسند که تنها نماند و بیشتر فعالیت خود را برروی ارتباط برقرار کردن قرار دهد.

ENFJها ترجیح می‌دهند مسیر زندگی و اولویت‌های خود را بر اساس نیازهای دیگران تعریف کنند و در نتیجه از نیازهای شخصی خودشان غافل می‌شوند. این ماهیت و سرشت تیپ شخصیتی آن‌هاست که نیازها و اولویت‌های دیگران را بالاتر از احتیاجات خودشان قرار دهند.

اما برای اینکه این امر حالت افراط گونه پیدا نکند و آنان برای کمک به دیگران خود را قربانی نیازهای بقیه نکنند، لازم است که ENFJ ها نسبت به خواسته‌ها و نیازهای خودشان هم آگاه باشند.

تحسین و تمجید

تحسین و تمجید تیپ شخصیتی enfj

ENFJ ها به تحسین و تمجید بهای فراوان می دهند اما از اینکه کسی از آنها انتقاد کند، ناراحت می شوند. کوچک ترین انتقاد را به دل می گیرند و رنجش پیدا می کنند یا عصبانی می شوند. این اشخاص باید با تأمل موضوع را به شکلی عینی بررسی کنند، سعی کنند از شدت حساسیت خود بکاهند و اطلاعات مفید را از انتقادهای سازنده به دست آورند.

ENFJ ها به قدری کمال گرا هستند که امور را به آن شکلی که دوست دارند ببینند، می بینند. آنها در مقابل مسائل برخورد احساسی داشته و معمولا منطقی نیستند، روابط را آرمان سازی می کنند و در این میان بسیاری از واقعیتها را نمی بینند و در نتیجه نمی توانند راه حلی برای مسائل و مشکلات خود پیدا کنند. آنها باید چشمان خود را در کنار دلهایشان گشوده نگه دارند.

اعتقادات

ENFJ ها به راحتی برونگرایان در اجتماعات قرار نمی گیرند و نسبت به شرکت در جمع ها بسیار محافظه کار هستند. اما این محافظه کار بودن آن ها به حد درونگرا ها نیست. اگر چه این افراد اعتقادات خود را قبول دارند اما هرگاه احساس کنند اعتقادات آن ها بر روی رشد دیگران تاثیر منفی می گذارد و مداخله ایجاد می کند از بیان صریح اعتقاداتش دست می کشد.

علاوه‌بر‌این به دلیل آنکه عمیق‌ترین علاقه‌مندی آن‌ها در این است که سبب‌ساز تغییرات مثبت در دیگران شوند، سعی می‌کنند تا با هر فردی، به شیوه همان فرد ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل در ارتباط با هر کس شکل متفاوتی به خود می‌گیرند و شیوه واحدی در تعامل با دیگران ندارند.

چنین خصیصه‌ای در ENFJها هرگز به این معنی نیست که این تیپ فاقد یک موضع و دیدگاه مشخص می‌باشد. آن‌ها دیدگاه و طرز فکر صریح و روشنی داشته و قادرند آن را با شفافیت و ایجاز تمام به دیگران ابراز کنند. چنین افکاری تنها درصورتی‌که آن‌قدرها شخصی و خصوصی نباشند با دیگران در میان گذاشته می‌شوند.

ENFJ ها از بسیاری جهات افرادی ابراز کننده و صریح هستند اما توجه عمده آن‌ها روی حمایت از دیگران و ارائه پاسخی مناسب به نیازهای آن‌هاست و به همین دلیل گاه ممکن است قید ابراز صریح عقاید خود را بزنند. در صورت ایجاد تناقض بین باورهای شخصی و خدمت به دیگران، به احتمال بسیار زیاد ENFJ کمک به دیگران را انتخاب خواهد کرد.

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ در بسیاری از مواقع در جمع ها نیز احساس تنهایی می کنند. زیرا آن ها دلشان نمی خواهد خود واقعی و درونشان را فاش کنند به همین خاطر است در برخی از موارد احساس تنهایی می کنند.

در بین مردم

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ ها را بیشتر مردم دوست دارند زیرا آن ها در بسیاری از موارد مردم را درک می کنند و به مردم مهر می ورزند. معمولا اعتماد به نفس بالایی از این افراد تراوش می کند. آن ها اغلب اوقات پرانرژی، با روحیه، فعال و پر از پتانسیل برای انجام کارها هستند. آن‌ها اغلب توانایی انجام چند کار مختلف را دارند و در کارهایی که به آن علاقه داشته باشند عالی عمل می‌کنند.

ENFJ ها افرادی هستند که توجه ویژه ای به نظم دارندو اغلب افراد منظمی هستند. آن ها همیشه در دنیای بیرون می خواهند همه اموری کاریشان با نظم باشد. همچنین این افراد ساختار منظمی را برای برقراری ارتباط خود در نظر می گیرند. در پی آن هستند تا هرگونه درهم‌ریختگی را برطرف نمایند. آن‌ها خصوصاً در مورد نظم در خانه‌هایشان بسیار حساس و سخت گیرند.

تیپ شخصیتی ENFJ در محیط کار و در جایگاهی که باید با مردم در ارتباط باشد به خوبی از عهده انجام کار برمی‌آید. آن‌ها طبیعتاً برای کار در مجامع و سازمان‌های مردمی ساخته‌شده‌اند. مهارت شگفت‌آور آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران و درک این که چه کاری باید انجام شود تا به نفع دیگران باشد و آن‌ها را راضی و خوشحال کند، از ENFJها مشاورینی ذاتی می‌سازد. آن‌ها از اینکه در کانون توجه باشند لذت می‌برند و در مشاغل و موقعیت‌هایی که بتوانند الهام‌بخش و راهبر دیگران باشند، مانند معلمی بسیار خوب ظاهر می‌شوند.

منطق و فاکتورهای انسانی

ENFJ ها علاقه‌ای به ارزیابی مسائل بر مبنای منطق خشک و خالی را ندارند. آن‌ها معمولا دوست دارند مسائل را به طور شخصی و با در نظر گرفتن تاثیر تصمیمات روی احساسات خودشان و سایرین، تحلیل کنند و در شرایطی که مجبور به استفاده از دلیل و منطق، بدون در نظر گرفتن فاکتورهای انسانی شوند احساس ناراحتی می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر آن‌ها دوست دارند ماهیت گزنده افکار منطقی را با وارد نمودن عناصر بشری و عاطفی تلطیف کنند. آن‌ها در دنیایی از احتمالات زندگی می‌کنند و این احتمالات عمدتا متمرکز روی سایر انسان‌ها و عزیزان ENFJهاست. به همین دلیل هم هست که افراد با تیپ شخصیتی ENFJ به هماهنگ کردن برنامه‌ریزی‌هایشان با نیازهای دیگران توجه بیشتری دارند تا به کسب دستاوردهای شخصی‌. در حالی که آن‌ها زمان حال را خسته کننده و خالی از شور می‌بینند، از فکر کردن به آینده و رخدادهای احتمالی آن به وجد می‌آیند.

افراد با این تیپ شخصیتی موهبت ویژه‌ای در برقراری روابط دوستانه با دیگران دارند و در صورتی که بتوانند از این موهبت در راستای خدمت رسانی به دیگران و برآورده نمودن نیازهای آنان استفاده کنند، احساس بسیار خوبی خواهند داشت زیرا  بالاترین رضایت آن‌ها درک نیاز سایرین و کمک کردن به دیگران است. تیپ شخصیتی ENFJ با درک شهودی نیازهای دیگران و توام نمودن آن با علاقه صادقانه‌ای که به تمام انسان‌ها دارند، اعتماد و دلگرمی خاصی را در دیگران پدید می‌آورند به طوری که حتی خوددارترین افراد نیز نزد آن‌ها احساس امنیت نموده و افکار و احساسات واقعی خود را با آن‌ها در میان می‌گذارند.

نیازمند روابط صمیمانه و نزدیک

در بحث روابط، ENFJ ها به شدت نیازمند برقراری روابطی عمیق، صمیمانه و نزدیک هستند و تمام تلاش خود را برای نیل به این هدف و حفاظت از آن بکار می‌گیرند، آن‌ها در صورت قرار گرفتن در یک رابطه، برای طرف مقابل خود شریکی قابل اعتماد و وفادار خواهند بود.

ENFJهایی که بعد احساسی شخصیت خود را به درستی رشد نداده باشند، در تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل می‌شوند و از همین رو در تصمیم‌گیری‌هایشان به افرادی متکی و وابسته به دیگران تبدیل خواهند شد. اگر آن‌ها توانایی‌های شهودی (N) خود را رشد نداده باشند، به احتمال زیاد موفق به دیدن احتمالات نخواهند شد و مسائل را به سرعت و بر اساس نظام‌های ارزشی مورد پذیرش عموم قضاوت خواهند نمود، بدون اینکه حقیقتاً موضوع را به درستی موشکافی و تحلیل کرده باشند. ENFJ هایی که به جایگاه و نقش اصیل و حقیقی خود در زندگی پی نبرده‌اند، نسبت به انتقاد و سرزنش بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و از عذاب وجدان و احساس گناه شدید رنج خواهند برد، آن‌ها دائماً در نگرانی هستند و خود را بابت همه چیز سرزنش می‌کنند.

روابط با دیگران

 • برخوردی دوستانه و صمیمی دارند و در بسیازی از موارد می خواهند دیگران را راضی نگه دارند.
 • همیشه در تلاش اند روابطی هماهنگ ایجاد کنند.
 • دوستانی وفادار هستند.
 • معمولا ناسازگاری ها را فراموش می کنند و  شریک زندگی خود را آرمان سازی می کنند.
 • دوست دارند اشخاص مورد علاقه شان در بهترین حد خود ظاهر شوند.
 • دوست دارند دیگران آن ها را تحسین و تایید کنند تا ارزش خود مطمئن شوند.
 • در حالت کلی نه دوست دارند بازخورد منفی بدهند و نه دوست دارند بازخورد منفی بگیرند.
 • اگر صحبت آنها مورد سوال و تردید قرار بگیرد ممکن است افسرده شوند.
 • بایدها و نباید های فراوانی دارند.
 • ممکن است نتوانند به راحتی با دنیای درون و احساسات خود کنار بیایند.
 • اغلب خود را مسؤول احساسات دیگران می دانند.
 • میان رسیدن به خواسته های خود و کمک به دیگران برای رسیدن به خواسته هایشان در تضاد هستند.

نقاط قوت

 • از مهارت‌های ارتباطی بالایی برخوردارند.
 • نسبت به انگیزه‌ها و ذهنیاتِ درونی انسان‌ها آگاهی درونی و ذاتی دارند.
 • افرادی انگیزه دهنده و الهام‌بخش هستند و دیگران را در طی نمودن مسیر پیشرفت‌شان یاری می‌کنند.
 • آن‌ها بسیار خونگرم و مهربان هستند و به دیگران تائید و تحسین لازم را می‌دهند.
 • دیگران از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برند زیرا آنان را افرادی خوش‌صحبت، گرم و صمیمی و خوشبین می‌یابند.
 • در مسائل مالی و مدیریت پول خوب عمل می‌کنند.
 • بعد از شکست در یک رابطه عاطفی قادرند روالِ عادی زندگی خود را از سر بگیرند. (اگرچه اغلب خود را سرزنش می‌کنند).
 • آن‌ها در روابطِ خود افرادی متعهد و وفادار هستند که به دنبالِ روابطِ پایدار و طولانی-مدت می‌گردند.
 • به دنبال ایجاد موقعیت‌های «برد-برد» هستند.
 • مشتاق‌اند که نیازها و احتیاجاتِ دیگران را برآورده سازند.

نقاط ضعف

 • ممکن است نتوانند فاصله‌ی مشخصی با دیگران حفظ کنند و این امر برای سایرین آزار دهنده باشد.
 • گاه ممکن است گرایش به کنترل کردن شریکِ خود داشته باشند.
 • ممکن است در برخی موارد برای رسیدن به اهدافِ خود رفتاری نمایشی داشته باشند.
 • به نیازهای شخصی خود به اندازه کافی توجه نمی‌کنند.
 • با عقاید و نظراتی که با باورهای شخصیِ آنان در تضاد است مخالفت می‌کنند.
 • گاهی اوقات نسبت به رفتارهای درست و مقبول اجتماعی ناآگاه هستند.
 • به شدت نسبت به اختلاف و تعارض شکننده و حساس هستند. معمولا سعی می‌کنند از مواجهه با اختلافات دوری کنند.
 • معمولا به هنگام تیره و تار شدن روابط، خودشان را مقصر می‌دانند.
 • در این صورت به سرزنشِ خود می‌پردازند اما بر عکس وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود قدردانیِ لازم را از عملکرد خود به عمل نمی‌آورند.
 • نظام ارزشی قدرتمندِ آن‌ها باعث می‌شود که به شکلِ سفت و سختی به باورهایشان پایبند باشند.
 • گاهی اوقات ممکن است سازش و انعطافِ مورد نیاز در روابط را از خود نشان ندهند.
 • ممکن است آنقدر به هنجارها و آدابِ اجتماعی وفادار باشند که گاهی موضوعات را از فیلتر «درست یا غلط» بودن عبور ندهند.

نقاط ضعف شخصیتی

ENFJ ها به اندازه ای با دیگران ابراز همدردی می کنند و به آنها توجه دارند که ممکن است بیش از اندازه خودشان را درگیر مسائل و مشکلات دیگران کنند. وقتی شرایط به شکل دلخواه پیش نمی رود، ممکن است کلافه و ناامید گردند و دچار نوعی ابهام و سردرگمی شوند. این چه بسا سبب شود که آنها عقب نشینی کنند. همچنین ممکن است احساس کنند که به اندازه کافی از آنها قدردانی نشده است. این تیپ شخصیتی باید واقعیتهای موجود و محدودیتهای خود و نیز محدودیتهای کسانی را که به آنها علاقه دارد بشناسد و لازم است که انتظارات و توقعات واقع بینانه داشته باشد.

ENFJ ها تحت تأثیر میل شدیدی که به هماهنگی با دیگران دارند، ممکن است نیازهای خود را فراموش کنند و مسائل حقیقی خود را نادیده بگیرند. از آنجا که آنها از تعارض و اختلاف اجتناب می کنند، گاه تن به حفظ روابطی می دهند که صادقانه و برابر نیستند.

ENFJها به قدری به احساسات دیگران توجه دارند که شاید اگر پای انتقاد از دیگران به میان آید، واقعیات مهم را نبینند. ضمن اینکه به دلیل شور و اشتیاق زیاد، گاهی عجولانه تصمیم گرفته و به واقعیتها و جزئیات توجه کافی ندارند. لازم است که این اشخاص تعارض و اختلاف را به عنوان بخشی از داشتن رابطه با دیگران بپذیرند، کمی از سرعت خود بکاهند و به جزئیات پروژه های خود توجه بیشتری بکند. آنها اگر به جای اشخاص به واقعیتها توجه کنند، در شرایط مطلوب تری قرار می گیرند و با صبر کردن برای دستیابی به اطلاعات کافی می توانند از اشتباه پرهیز کنند.

در محل کار

 • جاه طلب اند و برای به دست آوردن خواسته هایشان تلاش می کنند.
 • آگاه، منظم، هدف گرا و قاطع هستند و از دیگران هم همین انتظار را دارند.
 • خود را به خوبی ابراز می کنند. در حرف زدن راحت هستند.
 • خوب متوجه می شوند که دیگران چه احتیاجی دارند.
 • به نظرات مختلف احترام می گذارند. در ایجاد روحیه گروهی بسیار موفق هستند.
 • دوست دارند با اشخاص خلاق و پرانرژی کار کنند و درگیر کارهای متنوع شوند.
 • از سیاستها و رویه ها تا جایی که با ارزشها و نیازهای آنان منافات نداشته باشد، استفاده می کنند.
 • وقتی به مشکلی برخورد کنند، آن را به عنوان یک چالش جدید می پذیرند.
 • مشاغلی را ترجیح می دهند که ایده آلهای آنان را منعکس کند و به دیگران الهام و هماهنگی ببخشد.
 • دوست دارند اقدامات سریع انجام بدهند. اغلب در عجله و شتاب هستند و با کندی جریانات کار، صبر و قرارشان را از دست می دهند.
 • دوست دارند در شرایط کنترل باشند و در قبال پروژه های خودشان مسؤولانه عمل کنند.

تیپ ENFJ چگونه در انجام کارهایش شکست می‌خورد؟

 1. وقتی آن قدر نیازهای دیگران را در اولویت قرار می‌دهد که نیازهای خودش را نادیده می‌گیرد و رویاهایش به واسطه‌ی پشتیبانی از رویاهای دیگران فراموش می‌شوند.
 2. وقتی برای ایجاد ثبات و توافق در گروهی که در آن حضور دارند، نظرات مخالف خود را ابراز نمی‌کنند.
 3. وقتی نگران این هستند که افکارشان به اندازه‌ی کافی صحیح نباشد و زمان زیادی برای بررسی عمیق تر یک ایده می‌گذارند تا جایی که زمان از دست می‌رود و ایده‌هایشان در ذهنشان خاک می‌خورد.

خیلی مهم است که تیپ شخصیتی ENFJ برای تعقیب رویاهای خود و ابراز بدون سانسور فکرهایش تلاش کند. درست است که در زمان ابراز نظرات واقعی امکان بر هم خوردن آرامش، طرد شدن و مسائل دیگر وجود دارد اما دقیقا در همین لحظات است که دستیابی به عمیق ترین مراحل رشد و شکوفایی امکان پذیر می‌شود.

 آنها باید برای خواسته‌ها و نیازهای خود ارزش قائل شوند و مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرند.

 خوب است که آنها بدانند وقتی برای رسیدن به رویاهای خود شکست می‌خورند، به سمت درون نگری بیشتر می‌روند و خوداگاه و تاب آورتر می‌شوند. همچنین یاد می‌گیرند که ارزش وجودی آنها ربطی به تایید دیگران و رسیدن به اهدافشان ندارد .

جدای از این قهرمانان  با شکست خوردن می‌توانند برای سایرین نیز الهام بخش رویاپردازی و تلاش بیشتر شوند، چیزی که از ته دل آن را دوست دارند.

ویژگی های کلی تیپ شخصیتی ENFJ در محیط شغلی

 • معمولا با دیگران صحبت می کنند و از هم کلامی با دیگران لذت می برند
 • برای احساساتِ دیگران ارزش و اهمیت قائل‌اید
 • منظم هستند و به نظم و ساختار اهمیت ویژه ای می دهند
 • برای هماهنگی و توافق، ارزش قائل‌اید و قادرید به‌خوبی آن‌را ایجاد کنید
 • مهارت‌های ارتباطی بالایی دارید و به‌خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید
 • از تحلیل و منطقِ خشک و غیر شخصی بیزارید
 • قابلیت‌های سازمانی بالایی دارید
 • افرادی وفادار و صادق هستید
 • قوه‌ خلاقیت و ابتکار بالابی دارید که بسیار کارآمد است
 • از تنوع و چالش‌های نو و آزموده‌نشده استقبال می‌کنید
 • کمک کردن به دیگران به شما احساس رضایت درونی می‌بخشد
 • روحیه بسیار حساسی نسبت به مورد انتقاد واقع‌شدن دارید

نقاط قوت کاری

 • در برقراری ارتباط با دیگران مهارت زیادی دارند و به راحتی مطالب را ارائه می دهند
 • رهبری جذاب
 • علاقه زیاد در جلب همکاری دیگران
 • مهارتهای سازمانی
 • علاقه به در نظر گرفتن چیزهای جدید
 • داشتن همدلی و توانایی شناسایی نیازهای دیگران
 • داشتن دید کلی نگر
 • دارای علایق متنوع
 • تعهد بالا در کاری که به آن معتقدند
 • تمایل به رسیدن به اهداف خود 

نقاط ضعف کاری

 • عدم علاقه به کار در شرایط رقابتی
 • تمایل به تصمیم گیریهای سریع
 • دوری از اختلاف و تعارض و تمایل به نادیده گرفتن آنچه مطلوب آنها نیست
 • عدم علاقه به کار در پروژه های نامتناسب با ارزشهای آنها
 • عدم تحمل افراد و ساختارهای ناکارآمد
 • عدم تمایل به آموزش نظم به زیر دستان
 • تمایل به آرمانی و ایده آل نشان دادن افراد دیگر و روابط با آنها

تیپ ENFJ چگونه در انجام کارهایش شکست می‌خورد؟

 • وقتی آنقدر نیازهای دیگران را در اولویت قرار می‌دهد که نیازهای خودش را نادیده می‌گیرد و رؤیاهایش به واسطه‌ی پشتیبانی از رؤیاهای دیگران فراموش می‌شوند.
 • وقتی برای ایجاد ثبات و توافق در گروهی که در آن حضور دارند، نظرات مخالف خود را ابراز نمی‌کنند.
 • وقتی نگران این هستند که افکارشان به اندازه‌ی کافی صحیح نباشد و زمان زیادی برای بررسی عمیق‌تر یک ایده می‌گذارند تا جایی که زمان از دست می‌رود و ایده‌هایشان در ذهنشان خاک می‌خورد.

خیلی مهم است که تیپ شخصیتی ENFJ برای تعقیب رؤیاهای خود و ابراز بدون سانسور فکرهایش تلاش کند. درست است که در زمان ابراز نظرات واقعی امکان برهم خوردن آرامش، طرد شدن و مسائل دیگر وجود دارد اما دقیقا در همین لحظات است که دستیابی به عمیق‌ترین مراحل رشد و شکوفایی امکان‌پذیر می‌شود. آن‌ها باید برای خواسته‌ها و نیازهای خود ارزش قائل شوند و مسئولیت زندگی خود را برعهده بگیرند.

 خوب است که آن‌ها بدانند وقتی برای رسیدن به رؤیاهای خود شکست می‌خورند، به سمت درون‌نگری بیشتر می‌روند و خودآگاه و تاب‌آورتر می‌شوند. همچنین یاد می‌گیرند که ارزش وجودی آن‌ها ربطی به تأیید دیگران و رسیدن به اهدافشان ندارد. جدای از این قهرمانان با شکست خوردن می‌توانند برای سایرین نیز الهام‌بخش رؤیاپردازی و تلاش بیشتر شوند، چیزی که از ته دل آن را دوست دارند.

رضایت شغلی

برای یک ENFJ رضایت شغلی یعنی:

 • با همکاران، مراجعان، مشتریان و غیره روابط متقابل و گرم و صمیمانه ای داشته باشد.
 • این امکان را داشته باشد که راه حلهایی خلاق برای پروژه هایی که به آنها اعتقاد دارد پیدا کند و نتایج مثبت تلاشهایش برای دیگران را ببیند.
 • در محیط کار انتظارات و مسؤولیتها واضح و روشن باشد و رشد شخصی تشویق گردد.
 • به او اجازه داده شود عضوی از تیم سایر اشخاص خلاقی که به آنها اعتقاد دارد باشد.
 • به او فرصت داده شود تا راه حلهایی خلاق برای مسائل مختلف پیدا کند و آنها را با سایر اشخاص حمایتگر و علاقه مند در میان بگذارد.
 • فعالیت در محیطی فعال و چالش برانگیز انجام شود و این امکان را داشته باشد که در آن واحد به چند پروژه رسیدگی کند.
 • بتواند از مهارتهای سازماندهی و تصمیم گیری خود استفاده کند و روی پروژه های خود کنترل و مسؤولیت داشته باشد.
 • امکان انجام انواع مختلفی از فعالیتها را داشته باشد تا به شکلی خوب، برنامه ریزی شده و منظم از آنها استفاده کند.
 • کار در محیطی آرام انجام شود که از تعارض و تنش بین افراد به دور باشد.
 • در معرض ایده های نو قرار گیرد و بتواند روشهای جدید را بیازماید خصوصا روشهایی که زندگی دیگران را بهبود بخشد.

مشاغل پیشنهادی ENFJ

 • کارشناس و مدیر روابط عمومی
 • سیاستمدار
 • نویسنده
 • سردبیر و روزنامه نگار
 • گزارشگر و خبرنگار
 • تهیه کننده

اوقات فراغت

اوقات فراغت تیپ شخصیتی enfj

ENFJ ها علایق فراوانی دارند. آنها دوست دارند که زندگی فعالی داشته باشند و با دیگران باشند. صرف زمان طولانی در تنهایی آنها را کسل می کند. اوقات فراغت آنان برنامه ریزی شده است. از خواندن، صحبت کردن درباره ایده ها، سازماندهی فعالیتها و شرکت در سازمانهای اجتماعی لذت می برند.

مطلب مرتبط: ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ

پیشنهادات

 • اصرار بر انجام همه کارها نداشته باشید. بعضی از کارها را بعدا هم می توانید انجام دهید و بعضی از کارها اصولا می توانند انجام نشوند.
 • سعی کنید از میزان استرس خود بکاهید و به آنچه تاکنون به آن رسیده اید رضایت بدهید.
 • آرامش داشتن را بیاموزید.
 • به این توجه کنید که چه فعالیت هایی برای شما لذت بخش تر هستند.
 • مراقب آرمان سازی بیش از اندازه دیگران باشید.
 • سعی کنید به تایید دیگران وابسته نشوید. به آنچه خودتان به آن بها می دهید بیشتر توجه کنید.
 • بیاموزید که با تعارضها روبرو شوید. به دلیل اینکه می خواهید در شرایط هماهنگی به سر ببرید، از روبرو شدن با مشکلات طفره نروید.
 • بیش از اندازه نگران خواسته های دیگران نباشید. بدانید که شما نمی توانید همه خواسته های دیگران را بر آورده کنید.
 • بیاموزید به همان اندازه که از دیگران حمایت می کنید از آنها حمایت بخواهید.
 • مراقب باشید که در صحبت کردن خود چاپلوسی نکنید.
 • بیاموزید که توصیه و نصیحت بپذیرید، تنها نصیحت نکنید.
 • زود هنگام تصمیم گیری نکنید.
 • به تفاوت احساسات واقعی خود و احساساتی که نشان می دهید توجه داشته باشید.
 • برای مهربانی، پشتکار، گرمی، حساسیت، خوش بینی، همدلی، رهبری و بینش و بصیرت خود ارزش قائل شوید.
 • رمز موفقیت یک ENFJ آرام بودن، رها کردن برخی کنترلها و شخصی نکردن مسائل است.
دسته بندی : تیپ شخصیتی mbti
برجسب‌ها : e mbti

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.