ازدواج تیپ شخصیتی INTP

ازدواج تیپ شخصیتی INTP

همان‌طور که در مقاله‌های پیشین دیدید قبل از اینکه به سراغ بررسی ازدواج تیپ شخصیتی INTP برویم قدری با ویژگی‌های شخصیتی این تیپ آشنا خواهیم شد. گونه‌ی شخصیتی INTP که به آن مهندس یا منطق‌دان گفته می‌شود مانند مخترعانی هستند که عطشی سیری ناپذیر برای کسب دانش دارند. آن‌ها به داشتن نوآوری و خلاقیت، دیدگاه منحصربه‌فرد و نیروی عقلشان می‌بالند. بسیاری از اکتشافات علمی در طول تاریخ توسط این تیپ شخصیتی اتفاق افتاده است.

منطقی‌ترین گونه‌ی شخصیتی را INTPها دارند. آن‌ها عاشق الگوها هستند و به راحتی می‌توانند اختلافات و تعارض‌های بین عبارات‌ را در میان حرف‌های اطرافیانشان در بیاورند و دروغگویی را زود تشخیص می‌دهند. از یک فردی با شخصیت INTP انتظار نداشته باشید تا گزارش پیشرفت خود را سر وقت تحویل دهد. آن‌ها اشتیاقی برای فعالیت‌های روزمره ندارند. درعوض اگر محیطی را در اختیارشان قرار دهید که بستری برای بروز نبوغ خلاقیت و توانایی‌های بالقوه‌شان باشد از هیچ تلاشی (چه از نظر زمانی و چه انرژی) فرو گذاری نمی‌کنند تا به راه‌حل برسند.

تیپ مهندس یا همان منطق‌دان را تیپ شخصیتی نبینید که در افکار پوچ و بی‌پایانش سرگردان است! او از لحظه‌ای که از خواب بلند می‌شود ذهنش نیز ایده‌یابی را شروع می‌کند و روند تفکرش بی‌وقفه است. شاید از دور فردی افسرده و تهاجمی به نظر برسند. چراکه در ذهن خود با بحث‌هایی تمام عیار دست‌وپنجه نرم می‌کنند و در ظاهر آرام هستند. اما اگر علاقه‌‌ی مشابهی با او داشته باشید رفتاری دوستانه با شما خواهند داشت البته اگر با شما احساس غریبگی کنند حالت خجالت زدگی به خود می‌گیرند.

 اگر ایده‌های آن‌ها را زیرسؤال ببرید حالتی تهاجمی برای دفاع از خود خواهند گرفت و در این موقعیت با هیجان‌زدگی صحبت می‌کنند و حرف‌هایشان انسجام خاصی ندارد. زیرا می‌خواهند حرف خود را سریع بیان کنند و به فکر این نیستند که مخاطب حرف‌هایشان را به زبانی ساده‌تر بفهمد. اگر با شکایت‌های عاطفی نزد تیپ شخصیتی INTP بیایید چندان از شما به عنوان یک دوست حمایت عاطفی نمی‌کنند. چراکه اساسا این‌گونه از شکایت‌ها را درک نمی‌کنند و تنها مجموعه‌ای از پیشنهادهای منطقی را برای حل‌وفصل موضوع به شما ارائه می‌کنند و همین اخلاق آن‌ها به مذاق کسانی که عاطفی‌تر و حساس‌تر هستند چندان خوش نمی‌آید. مایرز و بریگز در مورد این تیپ شخصیتی می‌گویند:

«افراد INTP از نظر فکری و ذهنی عمیق‌ترین نوع شخصیت هستند

تیپ شخصیتی INTP کیست؟

ارزش‌های تیپ شخصیتی INTP و چیزهایی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند:

 • استقلال
 • خانه و خانواده
 • سلامتی
 • امنیت مالی
 • دوستی‌ها

 تست شخصیت شناسی رایگان MBTI

تیپ شخصیتی intp در ازدواج و روابط عاطفی

تیپ شخصیتی INTP در زندگی از چه چیزهایی الهام می‌گیرد؟

چیزی که در زندگی به یک شخص با تیپ INTP الهام می‌بخشد حل معماهای زندگی و درک جهان اطرافشان است. آن‌ها عاشق این هستند که بتوانند ایده‌های پیچیده و حقیقت پشت آن‌ها را کشف کنند و به توسعه‌ی مدل‌های ذهنی بپردازند که همه چیز را شفاف‌تر خواهد کرد. این اشخاص عاشق سؤال‌هایی هستند که نتوانند جلوی خود را برای حل کردن آن‌ها بگیرند. عاشق چالش‌های ذهنی خوب هستند و فرقی نمی‌کند که آن چالش ذهنی درباره‌‌ی مفاعیم انتزاعی است یا موضوعی قابل لمس و مشهود.

یک منطق‌دان بدون تحریک ذهنی و با بودن در محیطی خشک و نظام‌مند احساس کسلی و بی‌انگیزگی می‌کند و زمانی که تقاضای اجتماعی و واکنش‌های احساسی اطرافیانش زیاد می‌شود، آشفته می‌گردد. فردی با این خصوصیات شخصیتی، نیاز دارد تا یاد بگیرد و به مفاهیم و مسائل مسلط شود و همچنین وقت و فضایی داشته باشد که در آن آزادانه فکر کند و بدون داشتن محدودیتی نظریه‌هایش را برررسی کند.

یک INTP از چه راه‌هایی می‌تواند الهام‌بخشی خود را افزایش دهد؟

 • کتاب زیاد و از همه نوع بخواند و کتاب‌هایی را برای خواندن انتخاب کند که ایده‌هایی جالب دارند مانند کتاب‌های فلسفی، علمی، روان‌شناسی و… .
 • یاد گرفتن مهارت‌هایی را امتحان کند که کاملا بیرون از منطقه‌ی امن روان اوست مانند: یک زبان خارجی، کلاس رقص، نواختن ساز و… .
 • اگر از کار خود خسته شده است می‌تواند به دنبال کارآفرینی باشد یا کارهای فریلنسری را امتحان کند.
 • می‌تواند به کلاس، تیم یا گروهی داوطلبانه بپیوندد که در آن بشود در مورد علایق و ایده‌هایی مشترک با دیگران صحبت کند و به ایده‌هایی نو برسد.
 • این تیپ شخصیتی برای الهام‌گیری بهتر است با کسانی معاشرت و دوستی کند که سبک اندیشیدن متفاوت او را می‌پذیرند و آن را تحسین می‌کنند و با بحث و گفتگو به آن پروبال می‌دهند.

ازدواج تیپ شخصیتی INTP

عواملی که به تیپ شخصیتی INTP استرس می‌دهند:

 • قرار گرفتن در محیطی که توسط سایرین تحت کنترل قرار بگیرند و ملزم به انجام کارهای ساده و تکراری باشند.
 • قرار گرفتن در محیطی که احساس کنند با افرادی احاطه شده‌اند که از نظرشان شایستگی لازم را ندارند و باید مسئولیت کیفیت کارهایشان را هم برعهده بگیرند.
 • احساس کنند به اندازه‌ی کافی وقت برای تنها بودن ندارند.
 • بودن در محیط‌هایی که به خاطر تخصصشان مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند و درک اینکه ارزش‌هایی که عمیقا به آن باور دارند مورد تأیید دیگران نیست.
 • وقتی افراد ناگهانی مزاحمشان می‌شوند یا آن‌ها را غرق در محیط‌هایی با بار عاطفی می‌کنند.

INTPها در زمان استرس، منزوی می‌شوند و از دیگران فاصله می‌گیرند. در غار تنهایی خود سعی می‌کنند منطق، تمرکز و آرامش خود را حفظ کنند و در چنین لحظاتی، مشکلات را ارزیابی و راه‌حل یابی کنند. استرس اگر ادامه یابد، این افراد به خودانتقادی و خودسرزنشگری روی می‌آورند و از خود ایراد می‌گیرند که چرا ذهنشان بسته است و نمی‌توانند ایده‌ی جدیدی ارائه کنند؟ آن‌ها در این شرایط آشفته می‌شوند و ممکن است از نگاه دیگران احساس خجالت کنند و از ترس شکست نتوانند درست تمرکز کنند. آن‌ها ممکن است از هر نوع ریسک کردنی در این موقعیت استرس‌زا دست بکشند و نتوانند به تخصص و تسلط موردنیازشان دست یابند.

زمانی که استرس مزمن شود، آن‌ها اسیر کارکرد پست خود یعنی احساس برون‌ریزی (Fe)  می‌شوند و همین باعث فوران‌های احساسی غیرعادی شده و آن‌ها را تبدیل به آدم‌هایی عصبی، غیرمنطقی و تلخ می‌کند.

در این شرایط چطور به تیپ شخصیتی INTP کمک کنیم؟

 • آن‌ها را با پرسیدن مداوم این سؤال که حالشان خوب است یا نه بمباران نکنید و به آن‌ها زمان و فضای کافی دهید تا تنها باشند.
 • آن‌ها را از بعضی از مسئولیت‌هایشان معاف کنید تا مدتی بتوانند از همه چیز فاصله بگیرند.
 • به آن‌ها بفهمانید اشکالی ندارد اگر گاهی غیرمنطقی باشند و شما آن‌ها را قضاوت نمی‌کنید.
 • تشویقشان کنید که به تنهایی ورزش کنند و زمانی را برای سلامت جسم خود اختصاص دهند.

تیپ شخصیتی INTP در ازدواج و روابط عاشقانه

ویژگی‌های شخصیتی تیپ INTP ترکیبی غیرمنتظره دارد به گونه‌ای که شریک عشقی آن‌ها را غافلگیر می‌کند. آن‌ها منطقی و محتاطانه به نظر می‌رسند. اما  وقتی محافظه کاری خود را کنار می‌گذارند جنبه‌ی دیگر آن‌ها بازیگوش و خلاق است. آن‌ها از نبوغ خود برای تازه نگه داشتن رابطه‌ی عاطفی و ایجاد احساس خاص بودن در شریک خود استفاده می‌کنند.

INTPها افرادی درونگرا هستند که از زمان‌های تنهایی خود لذت می‌برند اما این‌گونه نیستند که دوست نداشته باشند کسی آن‌ها را همراهی کند. به نظر آن‌ها شریک عاطفی ایده آل کسی نیست که با او وقت بگذراند بلکه به دنبال فردی هستند که بتواند ایده‌هایشان را به چالش بکشاند و آن‌ها را تشویق کند.

درونگرایی INTPها به این صورت است که وقتی پای ملاقات با افراد جدید به وسط کشیده می‌شود به عنوان سرعت‌گیر عمل می‌کنند به این معنی که این افراد علاقه‌ی چندانی به آشنایی با افراد جدید ندارند و همین می‌تواند مانع آشنایی‌ها و شکل‌گیری روابط عاطفی برای آن‌ها شود. ازدواج تیپ شخصیتی INTP به این صورت است که وقتی به کسی هم علاقه‌مند می‌شوند مدت‌ها با خود کلنجار می‌روند تا جرئت پیدا کنند و خود را در معرض خطر طرد شدن قرار دهند. برای آن‌ها آسان نیست که در مرکز توجه و موقعیت‌های حساس احساسی قرار بگیرند.

 INTPها به شریک زندگی خود به عنوان یک موضوع جذاب برای مطالعه نگاه می‌کنند و دوست دارند که پیچیدگی‌های او را کشف کنند. دید آن‌ها به رابطه‌ی عاشقانه دیدی کنجکاوانه و تجزیه‌وتحلیل‌گر است و آن را جدی می‌گیرند اما تمایلی ندارند که در مورد برچسب‌های سنتی یا سایر تشریفات قرار ملاقات استرس به خود راه دهند. هدایا، سورپرایزها و برنامه‌های اجتماعی پیچیده برای این تیپ شخصیتی اهمیت دارد و اگر برعکس برای شریک آن‌ها این چیزها بااهمیت باشد به مشکل برخواهند خورد چون ممکن است به ذهن INTPها هم نرسد که باید برای این کارها برنامه‌ریزی کنند.

به‌طور کلی روابط عاشقانه برای افراد با تیپ شخصیتی INTP که همواره در دنیای فکر خود زندگی ‌می‌کنند می‌تواند نجات‌بخش باشد تا کمی به خود اجازه دهند از آن دنیا بیرون بیایند و لذت در لحظه‌ی حال بودن را تجربه کنند. این تجربه می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد و نقاط قوت، ویژگی‌ها، خواسته‌ها و نیاز‌هایی که تا پیش از این رابطه نمی‌شناختند را در درون خود کشف کنند.

تیپ شخصیتی INTP در ازدواج و روابط عاشقانه چه ویژگی‌های مثبتی دارند؟

 • INTPها در به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود در مورد مسائل صریح و صادق عمل می‌کنند و به همین خاطر شریک عاطفی آن‌ها همیشه درک خوبی از افکار و عقایدشان دارد.
 • آن‌ها با ذهنیتی متعادل با مسائل عاطفی برخورد می‌کنند و مهارت دارند تا حل مشکلات را به سمت‌وسویی ببرند که از تشدید غیرضروری مسائل و تعارض‌ها جلوگیری کنند.
 • آن‌ها تمایل فطری به ریشه‌یابی مسائل دارند و کاوش را ادامه می‌دهند تا زمانی که مطمئن شوند مشکل کاملا حل شده است. این ریشه‌یابی کردن کمک می‌کند تا از تکرار آن در آینده جلوگیری به عمل آید.

ازدواج تیپ شخصیتی INTP

تیپ شخصیتی INTP در ازدواج و روابط عاشقانه ممکن است دچار چه چالش‌هایی شوند؟

 • احساسات معمولا برای اشخاص با تیپ INTP در اولویت نیست. آن‌ها احساسات خود را سرکوب می‌کنند و این می‌تواند برای شریک عاطفی آن‌ها ناامید کننده و دلسرد کننده باشد.
 • زمانی که در برابر شریک عاطفی خود آسیب‌پذیر می‌شوند گاهی نمی‌توانند مشکلات را با آرامش و منطقی حل کنند و این برای رابطه‌ی آن‌ها مشکل‌ساز می‌شود.
 • در هنگام بروز اختلافات بجای آرام کردن اوضاع سعی می‌کنند تا بفهمند که حق با چه کسی است. یا چرا شریک عاطفیشان یک احساس بخصوصی را دارد. این باعث می‌شود که شریک عاطفی آن‌ها احساس بیگانگی نسبت به آن‌ها داشته باشد.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

شیوه‌ی عشق‌ورزی تیپ شخصیتی INTP در روابط عاطفی

بعد دیگر ازدواج تیپ شخصیتی INTP برمی‌گردد به زبان عشق این تیپ. وقتی به کسی علاقه‌مند هستند و می‌خواهند احساساتشان را نسبت به او بیان کنند، برای آن‌ها کاری لذت‌بخش انجام می‌دهند. برعکس اگر کسی هم به آن‌ها خدمات دهد قدردان می‌شوند. آن‌ها از شنیدن کلمات تأیید آمیز لذت می‌برند اما از گفتن آن پرهیز می‌کنند و زبان عشق آن‌ها لمس فیزیکی است. افراد متعلق به این تیپ دوست دارند شریک عاطفیشان بهشان از نظر جسمی نزدیک شود بدون اینکه از کلمات استفاده کند. خود آن‌ها نیز وقتی کسی را دوست دارند در سکوت با او می‌نشینند و او را نوازش می‌کنند.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.