چقدر برونگرایان را می‌شناسید؟ روش‌های شناخت برونگرایی چیست؟

شناخت برونگرایی

به نظر شما برونگرایی و درون‌گرایی به چه معناست؟ شما شخصیت درون‌گرایی دارید یا برونگرا؟ برای شناخت برونگرایی و درون‌گرایی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ بیشتر با افراد درون‌گرا در ارتباط هستید یا برونگرا؟ چقدر ویژگی‌های شخصیتی برونگرایان را می‌شناسید؟ ارتباط شما با این افراد چگونه است؟ 

همه‌ی‌ ما می‌دانیم که تمامی افراد شخصیت‌های متفاوتی دارند و به‌هیچ‌عنوان هیچ‌گاه نمی‌توان دو شخص را یافت که به لحاظ شخصیتی صد در صد مشابه یکدیگر باشند. همچنین این نکته واضح است که عقاید خاص و ویژگی‌های رفتاری که هر فردی دارد، مختص او بوده و تا حد زیادی غیرقابل تغییر است. افراد عموما در دو نوع شخصیت برونگرایی و درون‌گرایی دسته‌بندی می‌شوند. جالب است بدانید که شناخت برونگرایی و درون‌گرایی افراد موضوعی است که می‌توان با استفاده از ساده‌ترین ابزارها، تست‌های شخصیت شناسی و مشاوره به آن رسید.

برونگرایی به چه معناست؟

برای شناخت برونگرایی اگر بخواهیم به سراغ مدل شخصیت شناسی MBTI برویم. می‌توان چنین گفت که افراد بر اساس مدل MBTI به دو دسته‌ی برونگرا و درون‌گرا تقسیم می‌شوند. درواقع برونگراها افرادی هستند که ترجیح می‌دهند تمرکزشان متوجه دنیای بیرونی باشد. یا به زبان ساده‌تر آن‌ها از دنیای بیرونی و عوامل بیرونی انرژی می‌گیرند. برونگرایی نوعی تیپ شخصیتی است که خیلی از افراد آن را در رفتار و تعاملات خود نشان می‌دهند و به‌سادگی از طریق رفتارها و نحوه‌ی برقراری ارتباطات آن‌ها  قابل‌تشخیص است.

همان‌طور که گفته شد شناخت برونگرایی و درون‌گرایی افراد موضوعی است که می‌توان آن را با استفاده از ساده‌ترین رفتارها، تست‌های شخصیت شناسی و مشاوره‌ها تشخیص داد. اینکه یک فرد بتواند به‌سادگی نسبت به اتفاقات پیرامون واکنش مثبت نشان دهد، پرحرف و اجتماعی باشد، در کارهای گروهی شرکت کند و پیش‌قدم باشد، به افراد جدید علاقه‌مند باشد و سعی کند با آن‌ها ارتباط برقرار کند یا حتی از تنهایی بیزار باشد، نشان می‌دهد این فرد دارای تیپ شخصیتی برونگراست. به همین سادگی. 

اگر تمایل دارید همین ابتدا تکلیف برونگرا بودن یا درون‌گرایی خودتان را مشخص کنید پیشنهاد می‌کنیم از بهترین و تخصصی‌ترین ابزاری که به این منظور طراحی‌شده است، استفاده نمایید. تست شخصیت شناسی MBTI به شما کمک می‌کند تا بدانید درونگرایید و یا برونگرا؟

mbti

با انجام تست MBTI از بخش‌های پنهان و ناشناخته شخصیت خود آگاهی پیدا می‌کنید. با استفاده از این تست می‌توان علت تفاوت عملکرد انسان‌ها را درک کرد. می‌توان از علایق افراد یا اینکه از چه چیزهایی بدشان می‌آید، مطلع شد. این تست ابزاری مفید برای انتخاب آگاهانه ی شغل و رشته تحصیلی شناخته شده است. بنابراین انجام این تست از اهمیت ویژه‌ای در شخصیت شناسی افراد برخوردار است. با صرف حدود ۱۰ دقیقه و پاسخ به ۷۰ سوال، تیپولوژی شخصیتی خود را بیابید. ورود به تست MBTI>

افراد برونگرا چه خصوصیاتی دارند؟

در ادامه با برخی از ویژگی‌های تیپ شخصیتی برونگرا برای شناخت برونگرایی و تشخیص تفاوت‌های آن با درون‌گرایی آشنا خواهید شد.

شناخت برونگرایی

 • برقراری ارتباط با این افراد ساده است

افرادی که از آن‌ها به‌عنوان افراد برونگرا نام می‌بریم، غالبا بسیار گشاده‌رو و منعطف هستند. به‌راحتی می‌توان با این افراد ارتباط برقرار کرد. آن‌ها بسیار معاشرتی هستند و روحیه‌ی بالایی برای انجام کارهای تیمی دارند. اصولا این افراد به‌آسانی عقاید خود را مطرح می‌کنند و کاملا انتقادپذیرند. حضور در جمع‌هایی که در آن‌ها همه گشاده‌رو و معاشرتی هستند و دیگران را به‌راحتی در جمع خود می‌پذیرند بسیار برای آن‌ها خوشایند است.

 • نحوه‌ی حل مسئله یکی از راه‌های شناخت برونگرایی است

یکی از راه‌های شناخت برونگرایی نحوه‌ی مواجه‌شدن آن‌ها با مشکلات است. اگر در یک جمعی مشکلی پیش بیاید و یک شخص تمام تلاش خود را بکند که با بحث و گفت‌وگو آن را حل نماید، تا جایی که بتواند به یک نتیجه همه‌پسند برسد، به‌احتمال‌قوی او فردی برونگرا است. اولویت این‌گونه افراد غالبا این است که یک مسئله را از طریق گفت‌وگو حل کنند. راه‌های جدید کشف کنند و در خصوص آن با افراد دیگر به بحث بپردازند، تا به یک نتیجه نهایی برسند. 

 • با افراد گرم و صمیمی برخورد می‌کنند

افراد برونگرا دارای روحیه‌ی شاداب و همه‌پسندی هستند. این افراد کاملا اجتماعی بوده و به برقراری ارتباط با دیگران عشق می‌ورزند. ساده هستند و نزدیک شدن به این افراد چندان کار دشواری نیست. عموما در جمع‌ها و مهمانی‌هایی که برای بار اول دعوت‌شده‌اند خوش‌مشرب‌اند و دل‌نشین صحبت می‌کنند. در کل در دوست‌یابی و جذب افراد خبره‌اند. بنابراین شناخت برونگرایی در یک جمع دوستانه اصلا کار سختی نیست.

 • عاشق صحبت کردن و مجلس گرم کردن هستند

افرادی که از آن‌ها به‌عنوان برونگرا یاد می‌کنیم اصولا در برخورد با افراد آشنا و ناآشنا بسیار صمیمی هستند. عاشق صحبت کردن‌اند و صحبت با آن‌ها بسیار لذت‌بخش است. علاقه به صحبت کردن را از حرف‌هایی که می‌زنند یا لحنی که برای صحبت استفاده می‌کنند، می‌توان تشخیص داد. این افراد برخلاف درون‌گراها که حرف را مزه مزه و حسابی سبک‌سنگین می‌کنند، بی‌محابا حرف دلشان را می‌گویند. 

 • منبع انرژی آن‌ها برقراری ارتباط با دیگران است

مهم‌ترین شاخصه برای شناخت برونگرایی چگونگی تأمین انرژی آن‌هاست. اینکه برونگراها پس از وقت‌گذرانی با افراد انرژی‌شان زیاد می‌شود و به تعاملات اجتماعی بیشتری می‌پردازند امری غیرقابل‌انکار است. تعاملات اجتماعی برای این افراد نشاط‌آور بوده و انگیزشان را بالا می‌برد. بی‌تحرکی، تنهایی و دور بودن از اجتماع این افراد را به افراد گوشه‌گیری تبدیل می‌کند و خود را بی‌مصرف و بی‌انگیزه می‌دانند. 

روش‌های شناخت برونگرایی

قبلا در این مورد صحبت شده است که برونگرایی یک نوع تیپ شخصیتی است که تشخیص آن کار چندان سختی نیست. دقت در برخی ویژگی‌های رفتاری و یا استفاده از تست‌های شخصیت شناسی به‌طور یقین نشان می‌دهد که فردی درون‌گراست یا برونگرا.

سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چقدر برونگرایان را می‌شناسید؟ یا اینکه از چه طریقی می‌توان برای شناخت برونگرایی اقدام کرد؟ برای مثال فردی با انجام یک تست شخصیت شناسی همانند تست MBTI به‌راحتی می‌تواند با تیپ شخصیتی خود آشنا شود. نقاط قوت شخصیتش را تقویت کند و از نقاط ضعف خود بکاهد. یا حتی یک کارفرما یا یک مدیر منابع انسانی با انجام تست‌های شخصیت شناسی قبل از استخدام افراد، به این قطعیت برسند که این شخص مناسب سمت موردنظرشان در سازمان است یا خیر؟  

 • استفاده از تست MBTI

 یکی از معروف‌ترین راه‌های شناخت برونگرایی استفاده از تست MBTI است که به‌طور یقین می‌تواند اثبات کند فردی برونگرا هستید یا درون‌گرا. نتیجه این تست برای افراد برونگرا نشان می‌دهد که انرژی و اشتیاق خود را از کجا به دست می‌آورند و چه چیزهایی ذوق و اشتیاق آن‌ها را از بین می‌برند. 

آیا شما هم یک برونگرایید؟ جهت دریافت پاسخ این سوال کلیک کنید. 

 • شناخت و بررسی ویژگی‌های رفتاری

همان‌طور که گفته شد برخی از علائم رفتاری نشان‌دهنده این است که شخصی برونگراست یا درون‌گرا. علائمی مانند:

ویژگی و شناخت برونگرایی

 • اجتماعی و سرخوش بودن
 • عدم بی‌تفاوتی نسبت به محیط پیرامون
 • رقابت‌جو بودن 
 • مقایسه‌گر بودن
 • پرحرف بودن
 • صادق و روراست بودن
 • احترام  گذاشتن به عقاید خود و دیگران 
 • پیش‌قدم بودن در کارهای گروهی 
 • اهل عمل و صادق بودن
 • روابط اجتماعی بالا 
 • وفق دادن خود با هر شخص و گروهی 
 • بیان کردن آزادانه عقاید و افکار
 • ترس از تنهایی 
 • انرژی گرفتن از حضور در یک جمع 
 • ریسک‌پذیر بودن 
 • و …

افراد برونگرا در چه شغل‌هایی موفق می‌شوند؟

پس از شناخت برونگرایی نوبت به شناسایی مشاغل مناسب برونگراها می‌رسد. طبق تعاریف مطرح‌شده آیا هم‌اکنون می‌توانید بگوئید که درون‌گرا هستید یا برونگرا؟ آیا می‌دانید با توجه به ویژگی‌های شخصیتی شما چه شغلی مناسب روحیاتتان است؟ یا اینکه انجام چه‌کارهایی شما را راضی نگه می‌دارد؟ شما چه یک فرد درون‌گرا باشید و چه برونگرا، بهتر است شغلی متناسب با روحیات خود را انتخاب کنید و طبق آن برای آینده شغلی خود تصمیم بگیرید. زمانی به‌عنوان یک فرد موفق در شغل خود شناخته خواهید شد که این شغل را با شناخت کافی شخصیت خود انتخاب کرده باشید.

مشاغل مناسب افراد برونگرا

شغل مناسب برونگرایی

 • فعالیت در رسانه‌های اجتماعی

افرادی که به‌عنوان افراد برونگرا شناخته می‌شوند، می‌توانند فعالیت در رسانه‌های اجتماعی را به‌عنوان شغل برای خود برگزینند. دلیل اصلی این است که این افراد عاشق ارتباط و تعامل هستند و این تعاملات به آن‌ها انرژی و روحیه‌ی زیادی منتقل می‌کند. پس می‌توانند به‌عنوان بازاریاب یا اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنند. در چنین جایگاهی مطمئنا عملکرد مطلوبی خواهند داشت.

 • مدیریت یک کسب‌وکار

شخصی با روحیات برونگرایی غالبا می‌تواند یک مدیر موفق کسب‌وکار باشد. این شخص علاوه بر اینکه می‌تواند تأثیر چشمگیری بر افراد بگذارد، قادر است به بهترین شکل ممکن رهبری کند و حیطه‌ی ارتباطات سازمان را گسترش دهد. پس مدیریت کسب‌وکار هم گزینه شغلی خوبی برای برونگرایان محسوب می‌شود.

 • آموزش و تدریس

امروزه معلمان زیادی در کل کشور در حال تدریس هستند، اما واقعیت این است که نمی‌توان گفت الزاما همه‌ی معلمان باید برونگرا باشند. یا اینکه درون‌گرایان نمی‌توانند در شغل معلمی کارایی لازم را داشته باشند. اما به‌هرحال تأثیر تدریس برونگرایان بر روند آموزشی را نمی‌توان نادیده گرفت. دلیل آن‌هم نیاز بالای این شغل به داشتن تعامل و ارتباطات قوی است.

 • کار کردن به‌عنوان کادر درمان

کار کردن به‌عنوان کادر بهداشت و درمان به علت داشتن تعاملات بالا و ارتباطات مستمر بهترین گزینه شغلی برای افراد برونگرا است. این شغل نیاز به تسلط به مهارت‌های ارتباطات بین فردی گسترده‌ای دارد و افرادی که از دید و نگرش مثبتی برخوردار هستند، می‌توانند در این شغل موفق شوند.

 • بازیگری

بازیگری یک فرد برونگرا را در مرکز توجهات قرار می‌دهد و این دقیقا همان چیزی است که برای این‌گونه افراد دستاورد مهمی به شمار می‌آید. حرفه بازیگری راهی برای برقراری تعامل است و این موضوع زمانی برای شخص لذت‌بخش می‌شود که در رقابت با دیگران به شهرت و محبوبیت بیشتری دست یابد.

برونگراها باید با چه کسانی ازدواج کنند؟

همان‌طور که می‌دانید ازدواج یکی از تصمیمات کاملا مهم و حیاتی زندگی هر فردی است. در بحث ازدواج هیچ‌چیز به‌اندازه انتخاب درست پارتنر اهمیت ندارد. اما چگونه می‌توان مطمئن شد که شخص موردنظرتان برای ازدواج دقیقا کسی است که بیشترین شباهت و تناسب را با شما دارد؟ چه تضمینی وجود دارد که نشان دهد شما انتخاب درستی داشته‌اید؟

در اینجاست که شناخت برونگرایی و درون‌گرایی کار خود را می‌کند. طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده مشخص‌شده است که بهترین و موفق‌ترین ازدواج‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که فرد انتخابی شما دارای ویژگی‌های شخصیتی شبیه به شما باشد. درصد کمی احتمال دارد که ازدواج فرد برونگرا با یک فرد درون‌گرا با رضایتمندی و تداوم همراه باشد.

پس بهتر است بدانید که وجود تفاوت‌های زیاد در ویژگی‌های شخصیتی زوجین ممکن است دردسرساز شود و سبب خستگی و بعضا طلاق عاطفی گردد. صحبت اصلی ما این است که گرچه وجود تفاوت‌ها در ابتدای زندگی مشترک جذاب به نظر می‌آیند ولی به‌مرورزمان به‌قدری دردسرساز خواهند شد که ممکن است به فروپاشی بنیان خانواده نیز بیانجامد.

سخن نهایی

بر اساس مدل MBTI برونگرایی یک نوع تیپ شخصیتی است که عموما با خوش برخوردی، انرژی زیاد و روابط عمومی بالا، شناخته می‌شود. شناخت برونگرایی به‌هیچ‌عنوان سخت نیست ولی این شناخت، نیاز اساسی برای خود فرد و اطرافیان به‌حساب می‌آید. پس اگر شما هم یک فرد برونگرا هستید، این نکته را فراموش نکنید که جزء محبوب‌ترین‌ها در جامعه به شمار می‌آیید.

دسته بندی : روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.