۷ تفاوت مهم داشتن رابطه‌ی عاطفی با برون‌گراها

Falling in love with extroverts

شاید به‌عنوان یک فرد درون‌گرا، عاشق شدن افراد برونگرا برایتان جذابیت خاصی نداشته باشد. چون ازآنجایی‌که به‌راحتی ابراز احساسات می‌کنند، ممکن است آدم‌هایی سبک و سطحی به نظر برسند. باید بگوییم که عشق در هر نوع تیپ شخصیتی که اتفاق بیفتد زیباست. شناخت درست و ارزیابی دقیق خصوصیات و ویژگی‌های رفتاری طرف مقابل، بسیاری از چالش‌های روابط را از پیچیدگی درمی‌آورد.

 تعارض در روابط عاطفی موضوعی عادی به نظر می‌رسد و قرار نیست بابت بودنش خیلی تعجب کنیم و به همه‌چیز شک کنیم اما کمیت و کیفیتش قطعا حائز اهمیت خواهد بود. باید بدانید هر دوطرف چه برونگرا باشید، چه درون‌گرا، روابطتان خالی از چالش نخواهد بود. بنابراین لازم است سواد رابطه‌ی عاطفی را از پیش یاد بگیرید. قاعدتا زمانی‌که تصمیم گرفتید رابطه‌ای را شروع کنید، مسئولیت نگه‌داشت آن دوطرفه و متقابل خواهد بود. حال اگر پارتنر شما فردی برونگرا است، باید تمام ابعاد شخصیتی او را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید به‌بهترین شکل ممکن با او ارتباط بگیرید. تفاوت‌های شخصیتی، تربیتی، رفتاری و اجتماعی همه‌وهمه در جای خود مهم هستند و نمی‌توان نسبت به هیچ‌یک از آن‌ها بی‌تفاوت بود.

درست پیش رفتن این فرآیند می‌طلبد که صبر و حوصله‌ی خوبی داشته باشید و عاشق شدن برونگراها را جدی بگیرید. ممکن است نگران باشید به این لحاظ که فکر می‌کنید عاشق شدن افراد برونگرا، برای شما اذیت کننده باشد. مثلا نحوه‌ی ابراز محبتشان یا نوع رفتارشان در جمع و… در تصورتان نمی‌گنجد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می‌توانید با شریک عاطفی برونگرا ارتباطی مؤثر و ماندگار داشته باشید؟

درونگرا هستید یا برونگرا؟

ورود به تست رایگان شخصیت شناسی MBTI

عاشق شدن برونگراها چه تفاوتی با دیگران دارد؟

۱ـ به‌همان اندازه که به شما توجه می‌کنند، نیاز به توجه دارند.

اگر پارتنر شما زیاد صحبت می‌کند، بی‌حوصلگی نشان ندهید. آن‌ها زبان بدن شما را به‌خوبی درک می‌کنند. وقتی در مورد موضوعی با حرارت حرف می‌زنند ارتباط چشمی برقرار کنید. اگر دقت کرده باشید شاید تذکر هم بدهند. برای مثال ممکن است بگویند «به من نگاه کن». فقط ‌کافی است با اشتیاق گوش دهید تا ذوق زده شدن آن‌ها را ببینید. این گروه از افراد از تخیل خوبی برخوردارند و چون اهل حرف زدن هم هستن، قصه‌گوی خوبی می‌شوند.

ممکن است گاهی فکر کنید به جای صحبت قصه می‌گویند. نگران نباشید آن‌ها برای گفتن مطلبی مهم، ابتدا مقدمه چینی می‌کنند تا برسند به اصل مطلب. اگر خودشان شنونده ماهری باشند حتما از شما هم انتظار دارند به حرف‌هایشان گوش دهید. بنابراین عاشق شدن افراد برونگرا عجیب نیست. البته ناگفته نماند که گاهی بعضی از برونگراها انصافا پرگویی می‌کنند که البته باید دلایل آن بررسی شود. معمولا این دسته از افراد مهارت گوش کردنشان ضعیف است و باید برای بهبود این موضوع اقداماتی انجام دهند.

Falling in love with extroverts

۲ـ برونگراها عشقشان را به راحتی بیان می‌کنند.

عاشق شدن برونگراها همراه با هیجان بسیار است. شریک عاطفی برونگرای شما سعی می‌کند در نحوه‌ی ابراز احساسات و هیجانات کاملا شفاف عمل کند. ممکن است خوشتان نیاید، اما قضاوت نکنید و اجازه دهید تا عشقش را بدون ترس بیان کند. آن‌ها معمولا تند تند صحبت می‌کنند، گاهی کلماتشان بریده می‌شود چون باید نفسی تازه کنند. پس همدلانه به حر‌ف‌هایشان گوش دهید. شریک عاطفی برونگرا، عاشق زنگ زدن و تماس تلفنی و این مدل توجهات است.

بهتر است حرفش را قطع نکنید چراکه ممکن است وسط حرفتان بپرد تا جمله‌اش را تمام کند. اگر پرگویی بی‌اندازه دارد ضرورت دارد که مهارت گوش کردن خود را تقویت کند. شما نیز می‌توانید به او در این راه کمک کنید. برونگرایی که به هیجانات خود آگاه است به درستی می‌داند که چه جاهایی باید ابراز احساسات کند. البته این موضوع قطعی نیست ولی درنظر داشته باشید که حرف در دل شریک عاطفی برونگرا نمی‌ماند. بالاخره عقیده‌ی خود را به زبان می‌آورد و اصلا جالب اینجاست که بلند بلند فکر می‌کند. به یاد داشته باشید که برخی از برونگراها به دلیل مسائل تربیتی و یا اجتماعی، خجالتی هستند و شاید ابراز عشق برایشان کار راحتی نباشد. آن‌ها کم‌کم با امنیتی که در رابطه حس می‌کنند یخشان باز می‌شود.

مطلب مرتبط: تحلیلی بر تست‌های خودشناسی قبل ازازدواج؛ پرکاربردترین تست خودشناسی برای ازدواج

Falling in love with extroverts

۳ـ جایی را برای قرار ملاقات انتخاب کنید که حوصله‌ی شریک عاطفی‌تان سر نرود.

برونگراها حاضرند به یک مکان شلوغ بروند تا جایی که خلوت باشد. چراکه از جمع و مکان‌های شلوغ انرژی می‌گیرند. اینجاست که باید تفاوت‌های شخصیتی یکدیگر را درک کنید. شما یک برونگرای عاشق را به فضایی آرام و خالی از جمعیت ببرید، خواهید دید که چقدر سکوت اذیتش می‌کند. اصلا جدای از قرار ملاقات دونفره‌تان اگر خواستید به جایی برای تفریح بروید منتظر تشکیل گروه از طرف او باشید. دقیقا برعکس درون‌گراها که ترجیح می‌دهند در منزل بمانند و یا تفریح دونفره داشته باشند، افراد برونگرا دوست دارند، خانواده و اغلب دوستانشان در تفریح با آن‌ها شریک باشند.

ممکن است از جایی که برای خوش‌گذرانی انتخاب کرده‌اید خوششان نیاید و رُک مطرح کنند. قرار نیست همیشه موافق با میل او به تفریح بروید. اما برای ماندن و درک متقابل ضرورت دارد که گاهی گذشت کنید و برای حفظ رابطه قدمی بردارید. همین موضوع تفریح، ممکن است بعدها برایتان مسئله بزرگی شود، اما با درایت می‌توانید این مسئله را به‌بهترین شکل حل‌وفصل کنید. مثلا به تفریحات هم احترام بگذارید و برای خوش‌گذرانی طوری برنامه‌ریزی انجام دهید که دو طرف رضایت خاطر داشته باشید.

مطلب مرتبط: همه‌چیز درباره‌ی ازدواج تیپ‌های شخصیتی برونگرا با برونگرا

Falling in love with extroverts

۴ـ شریک عاطفی برونگرا خود را غافل‌گیر کنید.

همان‌طور که می‌دانید عاشق شدن افراد برونگرا پرسروصداست و احتمالا همه‌ی عالم و آدم از این موضوع خبردار می‌شوند. آن‌ها از اینکه به شما ابراز عشق کنند لذت می‌برند. بنابراین متقابلا از ابراز عشق شما به وجد می‌آیند. پس تا دیر نشده در موقعیتی که مناسب است غافلگیرش کنید. این افراد از اینکه شگفت‌زده شوند بسیار خوشحال می‌شوند. برای مثال جشن تولدش را از چند هفته‌ی قبل به خودتان یادآوری کنید و برای سورپرایز کردنش در حد توانتان برنامه‌ریزی کنید. شک نکنید که این مدل توجه کردن پرسروصدا را دوست دارند.

۵ـ عاشق شدن افراد برونگرا همراه با صبر نیست.

مطمئنا برونگراها صبرشان به اندازه‌ی یک درون‌گرا نیست. البته این موضوع قطعیت ندارد. غالبا برونگراها آن‌هم از نوع احساسی صبر کمتری نسبت به برون‌گراهای متفکر دارند. نحوه‌ی صحبت کردنشان با شتاب است و نوع تصمیم‌گیریشان بدون فکر. اگر  هوش هیجانی این افراد ارزیابی شود مشخص خواهد شد که هوش عاطفی و همین‌طور هوش ارتباطی‌شان چقدر ضعف یا قوت دارد. معمولا این افراد بنا به این دلیل که صبر کمی دارند گوش کردنشان هم ضعیف است. البته صبوری شما آن‌ها را هدایت خواهد کرد، به شرط اینکه همچنان آرام باشید و اجازه دهید آرامش برقرار باشد.

مطلب مرتبط: آیا تقویت هوش هیجانی می‌تواند کیفیت رابطه‌ی عاطفی ما را بالا ببرد؟

Falling in love with extroverts

۶ـ دایره‌ی ارتباطی برونگراها گسترده است.

شاید برای شما خوشایند نباشد، اما برونگراها به دلیل اجتماعی بودنشان و تمایلشان برای قرار گرفتن در جمع، گل سرسبد هر مجلسی هستند. دوستان زیادی دارند اما با تعداد انگشت شماری از آن‌ها صمیمی هستند. مثبت‌اندیش هستند و از بودن در اجتماع لذت می‌برند. ازآنجایی‌که اعتمادبه‌نفسشان خوب است دیگران دور آن‌ها جمع می‌شوند. به آن‌ها سخت نگیرید چراکه در همان شلوغی هم حواسشان جمع شماست.

برونگراهایی که معنای عمیقی از تعهد دریافت کرده‌اند، خط قرمزهایشان در جمع مشخص است. اگر می‌خواهید با یک برونگرا وارد رابطه‌ی عاطفی شوید و یا اینکه شریک عاطفی برونگرا دارید
قطعا این موضوع را درک خواهید کرد. با کمی سیاست و البته گفت‌وگو می‌توانید این روند را تعدیل کنید.

مطلب مرتبط: آیا ازدواج درونگرا با برونگرا صحیح است؟

Falling in love with extroverts

۷ـ برونگراهای عاشق بسیار آدم‌های منعطفی هستند.

عاشق شدن برونگراها شفاف است. آن‌ها برای به‌دست آوردن شریک ‌عاطفی‌شان به‌شدت منعطف عمل می‌کنند. می‌توان گفت توافق‌پذیری بالایی که در درونشان نهفته است گارد یک درون‌گرای عاشق را می‌شکند. اگر بتوانند مانند شما صبور بودن را مقدمه‌ی این انعطاف‌پذیری کنند، ساختار ارتباطتان با آن‌ها منسجم‌تر می‌شود. درواقع  هر دو وارد چارچوبی امن خواهید شد.

می‌توان نگاه دیگری به منعطف بودنشان داشت ازاین‌جهت که ممکن است ترجیح شخصیتی دریافت‌گرایی در آ‌ن‌ها بالا باشد. خیلی به خودشان سخت نمی‌گیرند و ممکن است گاها بی‌برنامه پیش بروند و یا اینکه کارها را دقیقه‌ی ۹۰ انجام دهند. البته که شرایط تربیتی هم در شکل گرفتن این رفتارشان بی‌تأثیر نیست. بلافاصله آن‌ها را در چارچوبی خاص قرار ندهید.

برای مثال از آن‌ها نخواهید طبق برنامه‌ی منظم شما پیش بروند. ممکن است سر ساعت در قرار اول حاضر نشوند و این برای شما فاجعه باشد. اگر شما  برحسب یک اتفاق ناخواسته با تأخیر در محل قرار حاضر شوید، آن‌ها به‌راحتی با این موضوع کنار می‌آیند. البته فراموش نکنید که یک دریافت‌گرای احساسی در لحظه‌ی آخر نظرش تغییر می‌کند. عاشق شدن برونگراها حرارت دارد، حواستان باشد با سخت‌گیری زیاد سردشان نکنید.

پیشنهاد: ۷ تفاوت مهم داشتن رابطه‌ی عاطفی با درونگراها

جمع‌بندی

عاشق شدن برونگراها پر سروصداست. برای درک بهتر این افراد باید نسبت به خصوصیات و ویژگی‌های رفتاریشان شناختی نسبتا عمیق پیدا کنید. برخی از افراد درون‌گرا جذب همین تفاوت‌های رفتاری برونگراها می‌شوند. اما در ادامه‌ی رابطه خسته و کلافه می‌گردند که چرا نمی‌توانند با بعضی از رفتارهای آن‌ها کنار بیایند. توجه کنید حتی اگر تشابهی در تیپ‌های شخصیتی داشته باشید، بازهم روابطتان خالی از چالش نخواهد بود.

بنابراین تا جایی که می‌توانید نسبت به خودتان و شریک عاطفی‌تان شناخت لازم و کافی را به‌دست آورید. با آگاهی به تفاوت‌های هم احترام بگذارید. دقت کنید که شاید ارتباط دو تیپ شخصیتی مختلف پر ریسک باشد. اما بلوغ عاطفی و میزان خودساختگی در حفظ رابطه اهمیت زیادی دارد. امید است با کسب شناخت مؤثر نسبت به تیپ‌های شخصیتی یکدیگر به پذیرشی عاقلانه برسید و بالغانه برای تعارضات چاره‌اندیشی کنید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.