آینده شغلی و تحصیلی فرزندان و انتخاب شغل آن ها در آینده

آینده شغلی و شغل و تحصیل

آینده شغلی و تحصیل فرزندان بر اساس علایق والدین یا مهارت؟!

بسیاری از والدین برای ترسیم آینده فرزندان خود به انتخاب رشته تحصیلی آنها می پردازند و شغل آینده آنان را تعیین می کنند. اغلب پدر و مادرها بدون در نظر گرفتن علایق و مهارت های فرزند خود، رشته تحصیلی و شغل آینده را برای آنها تعیین می کنند که امری خودخواهانه می باشد. والدین باید با توجه به شخصیت فرزند و سطح تحصیل او در انتخاب رشته و شغل آینده به فرزند کمک نمایند. در این مقاله قصد داریم تا نحوه انتخاب رشته و آینده شغلی دانش آموزان را ریشه یابی کنیم.

شغل آینده و تحصیل کودکان

اگر از هر دانش آموزی بپرسید که دوست دارید در آینده چه شغلی داشته باشی ؟ سریعا در پاسخ به سوال شما به یکی از شغل های پزشکی، مهندسی، خلبانی، معلمی و پلیس انتظامی اشاره خواهد کرد. این موضوع ریشه در ابلاغ ها و القاهای والدین به فرزندان دارد. به عنوان مثال بسیاری از پدر و مادرها برای تحقق رویاهای جوانی خود یا بهتر درس خواندن فرزند به او می گویند: تو باید دکتر شوی تا وقتی ما بیمار شدیم، ما را درمان کنی یا تو هم باید مانند عمویت مهندس شوی و …

به همین دلیل بسیاری از دانش آموزان بر اساس علایق و خواسته والدین خود به آینده شغلی خود نگاه خواهند کرد به جای آن که استعداد و مهارت خود را پیدا کنند. در این صورت فرزند با توجه به علاقه ذاتی و مهارت هایی که در خود می بیند به رشته تحصیل مرتبط با شغل آینده خود گرایش پیدا خواهد کرد. اما برخی از والدین مانع شکوفایی استعدادهای فرزندان خود در این مسیر خواهند شد.

شخصیت شناسی فرزندان در انتخاب رشته و آینده شغلی

اگر قصد دارید تا با توجه به خصوصیات شخصیتی فرزند خود به انتخاب رشته تحصیلی مناسب بپردازید و آینده شغلی متناسب با شخصیت آنها را پیدا کنید، بد نیست با شخصیت فرزند خود آشنا شوید:

اگر فرزند به برقراری ارتباط تمایل داشته باشد، برون گرا است و برای مشاغلی چون کارمندی مناسب خواهد بود.

اگر فرزند شخصیتی درون گرا و واقع بین دارد، مشاغلی چون مهندسی که به فعالیت های بدنی و درونی نیاز دارند، برای او گزینه مطلوبی خواهد بود.

اگر فرد کنجکاو و جستجوگری باشد، پزشکی یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود.

اگر فرزند به مبصری کلاس علاقه دارد، شغل معلمی را انتخاب کنید.

اگر شخصیت سوداگری در فرزند خود می بینید، قطعا تاجر و معامله‌ گر خوبی خواهد شد.

و…

بنابراین مهمترین عامل در انتخاب رشته تحصیلی و آینده شغلی فرزندان به شخصیت، علایق و مهارت او بر خواهد گشت نه سلیقه پدر و مادر!

۵ نکته اصولی و مهم که والدین برای شناخت استعداد فرزند خود باید بدانند!

اگر به دنبال شناخت مهارت ها و استعدادهای فرزند خود هستید تا در تحصیل و شغل آینده خود به موفقیت برسند، باید به نکات زیر توجه کنید:

توجه به تمایلات و گرایش های فرزند در دوره نوجوانی(سنین ۱۵-۱۴ سالگی)

شناخت علایق و مهارت های فرزند از طریق فنون مختلف

تشویق فرزند به تفکر و تلاش سپس ایجاد پیوند بین تحصیل، شغل و زندگی از دوران کودکی

عدم تحمیل رشته تحصیلی و شغل آینده به فرزند

بهره گیری از نظرات اولیای مدارس و مشاوران تحصیلی

دسته بندی : تصمیم گیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست