بُعد رفتاری D (تسلط) تست دیسک

بعد رفتاری D تسلط گرا در تست دیسک

افراد با بعد رفتاری D جز دسته‌بندی افراد منطقی محسوب می‌شوند. افراد با بعد رفتاری D در آزمون دیسک (DISC) استعداد ذاتی در رهبری کردن دارند. اولویت این افراد در زندگی وظایفشان، نتایج و اهدافشان است. آن‌ها با به‌دست آوردن موفقیت و رسیدن به نتایج انگیزه می‌گیرند. ذهنیت افراد با بعد رفتاری D در آزمون دیسک پیروزی است. این افراد اهداف منحصربه‌فردی دارند. اهداف آن‌ها به‌دست آوردن فرصت‌های جدید، کنترل دیگران و استقلال است.

افراد با بعد رفتاری D، افرادی در ظاهر رک و صریحی هستند و نسبت به خود مطمئن هستند. این افراد از دیگران در قبال خود توقع کارآمد بودن دارند. همچنین آن‌ها افرادی هستند که در هر شرایطی سریع، محکم و مصمم قدم برمی‌دارند. شیوه این افراد در کار و بازی مستقل بودن است. سمتی که به افراد با بعد رفتاری D می‌توان داد نظارت است و معمولا ترس از  آسیب پذیری و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن دارند و بیزار از تزلزل و بلاتکلیفی هستند.
یکی از نقاط مثبت این افراد این است که آن‌ها تصمیم گیرنده‌های قوی هستند.

نقاط ضعف این افراد عبارتنداز : ناشکیبایی، اهمیت ندادن به دیگران، بی‌ملاحظه بودن

صفات کلیدی افراد با بعد رفتاری D

در نتیجه آزمون دیسک (DISC) افراد با بعد رفتاری D دارای یک سری صفات کلیدی هستند که برخی از آن‌ها به مختصر عبارتنداز:

فعال، برونگرا، وظیفه‌گرا، سلطه‌جو، قدرتمند، قاطع، محکم، بااراده، مصمم، پیگیر، هدفمند، نتیجه‌گرا، تمایل شدید برای رسیدن به اهداف، مسئولیت‌پذیر، سازمان دهنده، نظم دهنده، کنترل کننده، خودمحور، مستبد، خودرأی، پرخاشگر، خشن، پرتوقع، سخت‌گیر، مطمئن به خود، با اعتمادبه‌نفس، روراست و رک، پرجنب‌وجوش، سریع، عجول، ریاست طلب، بی‌صبروتحمل، ناشکیبا، تصمیم گیرنده سریع، عمل‌گرا، مستقل.

ترامپ بعد رفتاری D در دیسک

استراتژی‌های ارتباط با افراد D

 • حاشیه پردازی نکنید و موضوع اصلی خود را سریع بازگو کنید.
 • در برابر آن‌ها واضح و صریع باشید.
 • مفید و مختصر منظور خود را برای این افراد بازگو کنید.
 • یک دید کلی از موضوعات به آن‌ها بدهید.
 • بیشتر درباره نتایج صحبت کنید.

زبان بدن در افراد با بعد رفتاری D

افراد با بعد رفتاری D دارای زبان بدن قوی و مقتدرانه هستند. آن‌ها اکثر اوقات سریع راه می‌روند. افراد با بعد رفتاری D معمولا جدی بوده و کمتر حرف می‌زنند. اما اگر صحبت کنند سریع و تند حرف می‌زنند. این افراد بسیار صریح و رک اظهار نظر می‌کنند. افراد با بعد رفتاری D در تست دیسک وظیفه محور هستند و معمولا پای صحبت آن‌ها که بنشینید از کار و وظایف صحبت می‌کنند.

بازاریاب‌ها با بعد رفتاری D

بازاریاب‌هایی که متعلق به بعد رفتاری D در آزمون دیسک هستند بسیار روراست بوده و این افراد بسیار هدفمند هستند. معمولا از جزئیات محصول خود صرف نظر می‌کنند با اینکه این جزئیات برای دیگر افراد حائز اهمیت است تا بتوانند خرید بهتری داشته باشند.

فرشنده‌هایی که در گروه D هستند به جای اینکه بر روی منفعت محصول یا خدمات خود هنگام فروش تمرکز کنند بیشتر بر ویژگی‌های آن محصول و یا خدمات متمرکز می‌شوند.

اما نکته‌ای که بازاریاب‌هایی با بعد رفتاری D باید به آن توجه کنند این است که همه مانند آن‌ها نمی‌توانند خیلی سریع در عرض ۵ دقیقه اطلاعات را پردازش کنند و یک محصول را بخرند.

مشتریان با بعد رفتاری D در دیسک

افرادی که دارای بعد رفتاری D هستند اعتمادبه‌نفس بالایی دارند. این افراد بسیار سریع خرید می‌کنند و به خریدهای پرریسک بیشتر علاقه دارند. هنگام خرید بسیار رک هستند و از فروشنده تمام سؤالات خود را می‌پرسند و معمولا مشکوک هستند. افرادی که دارای بعد رفتاری D در نتیجه آزمون دیسک هستند اگر در جایگاه مشتری قرار بگیرند جزء آن دسته از مشتریانی هستند که هنگامی‌که تصمیم به خرید می‌گیرند زیاد اهل گشتن و پرس‌وجو کردن نیستند. زیرا زمان برای این افراد اولویت دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

افراد با بعد رفتاری D در DISC به دنبال فروشنده‌هایی هستند که توضیح اضافی ندهند و سریع سراغ اصل مطلب بروند. اگر شما به‌عنوان فروشنده نتوانید توضیحات مفید و قابل توجه را به مشتری D خود بدهید مشتری خود را از دست خواهید داد.

حال برای بسیاری از فروشنده‌ها سؤال است که چگونه با مشتری D خود رفتار کند؟

چگونه به افراد با مدل رفتاری D بفروشیم؟

در زمان فروش و ارتباط با مشتری D این کارها را انجام دهید:

 • شما نیاز نیست به طرف این افراد بروید و دست بدهید مگر اینکه خود آن‌ها اقدام کنند.
 • با این افراد هنگام فروش صمیمی نشوید و حد و حدود خود را حفظ کنید  و با احترام برخورد کنید.
 • با حرف‌های حاشیه‌ای و سلام و احوال‌پرسی نباید وقت این مشتریان را بگیرید. زیرا این افراد علاقه دارند انرژی مصرفی خود را کنترل کنند.
 • سریع سراغ اصل مطلب بروید و در صورت نشان دادن کاتولوگ، از کاتولوگ‌های عکس‌دار برای این افراد استفاده کنید. نیاز به بیان جزئیات محصول نیست اگر از شما سؤال پرسید آن‌وقت توضیح اضافه دهید.
 • بگذارید خودش تصمیم بگیرد و شما به آن‌ها اصرار بی‌مورد نکنید.
 • از اظهارنظرهای رک و صریح آن‌ها ناراحت و ناامید نشوید. صحبت آن‌ها را هرگز قطع نکنید.
 • از صحبت‌های آن‌ها باید به نیازهایشان پی ببرید و در توضیحات خود از کلمات: سود، کارایی، نتایج، موفقیت، انتخاب سریع، فواید و کاربردها استفاده کنید.
 • این افراد با بعد رفتاری D اگر محصول یا خدمات شما را نقد کردند از آن‌ها تشکر کرده و سعی کنید پاسخ‌های فنی، علمی و دقیق به نقد آن‌ها بدهید.

پیشنهاد: روان‌شناسی فروش به سبک مدل رفتارشناسی دیسک DISC

دسته بندی : مدل رفتاری دیسک
برجسب‌ها : بعد رفتاری دیسک

مطالب مرتبط

بعدهای رفتاری تست دیسک

بعد رفتاری s ثبات در تست دیسک
بعد رفتاری C وظیفه گرا در تست دیسک
بعد رفتاری I تاثیرگذاری در تست دیسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.