بُعد رفتاری I (تأثیرگذاری) تست دیسک

بعد رفتاری تاثیرگذاری در تست دیسک

افراد با بعد رفتاری I جز دسته‌بندی افراد سخنور محسوب می‌شوند. افراد با بعد رفتاری I در آزمون دیسک (DISC) استعداد ذاتی در داشتن آرمان‌های بزرگ دارند. افراد با بعد رفتاری I تخصص در ارتباط برقرار کردن دارند. اولویت این افراد در زندگی مردم و ارتباطات است. افراد با بعد رفتاری I از اعتبار اجتماعی، دیده شدن، روابط، فعالیت‌های گروهی و تفریح کردن انگیزه می‌گیرند. این افراد نیازمند شناخت و ارتباطات هستند. ذهنیت افراد با بعد رفتاری I در آزمون دیسک اصالت است.

اهداف افراد با بعد رفتاری I در دیسک دوستی و شادی، اعتبار اجتماعی و شهرت است و افراد با بعد رفتاری I افرادی در ظاهر ترغیب کننده و پرشوروشوق هستند. این افراد از دیگران توقع پرشورواشتیاق بودن دارند.

افرادی که دارای بعد I در آزمون دیسک هستند افرادی هستند که در هر شرایطی سریع و نرم قدم برمی‌دارند. شیوه این افراد در کار و بازی  قابل انطباق بودن است. نگرش آن‌ها نسبت به کار این‌گونه است که کار باید مفرح و سرگرم‌کننده باشد، بعدا هم می‌شود کار را انجام داد. سمتی که به افراد با بعد رفتاری I می‌توان داد هماهنگ کردن امور مختلف است. این افراد معمولا ترس از طرد اجتماعی ‌ از دست دادن تأثیرگذاری دارند. همچنین افراد با بعد رفتاری I در دیسک بیزار از مقررات هستند. احساسات این افراد معمولا از روی خوش‌بینی است.

نقاط مثبت این افراد این است که آن‌ها مبتکر و خلاق هستند.

نقاط ضعف این افراد عبارتنداز: نداشتن نظم و ترتیب و برنامه، بدون فکر عمل کردن، غلبه احساس بر منطق، نداشتن پشتکار، اعتماد به همه

تست رفتارشناسی دیسک DISC

صفات کلیدی افراد با بعد رفتاری I

در نتیجه آزمون دیسک (DISC) افراد با بعد رفتاری I دارای یک سری صفات کلیدی هستند که برخی از آن‌ها به مختصر عبارتنداز:

فعال، برونگرا، مردم‌گرا، متقاعد کننده، مجاب کننده، ترغیب کننده، تأثیرگذار، انگیزه دهنده، انرژی‌بخش، پرانرژی، روحیه‌بخش، خودانگیخته، خودجوش، خوش‌بین، دارای نگرش مثبت، خونگرم، اجتماعی، معاشرتی، دوستانه، شاد، سرزنده، شوخ‌طبع، دوست‌داشتنی، محبوب، دارای جذبه شخصیتی، مشتاق، پرشورواشتیاق، همراهی کننده جمع، مشارکت‌گرا، موافق، مطمئن از خود، با اعتمادبه‌نفس، پرحرف، خوش‌صحبت، سخنران خوب، تمایل به سخنگو یا مجری بودن، شنونده نه چندان خوب، عدم تمایل به شنونده بودن، استفاده بیش‌ازحد از حرکات و زبان بدن، سنت شکن، اهل تخیل، دارای ایده‌های خلاقانه، ریسک‌پذیر، تنوع طلب

استراتژی‌های ارتباط با افراد I

 • با این افراد دوستانه و صمیمی رفتار کنید.
 • صحبت کنید.
 • سؤال بپرسید.
 • با آن‌ها درباره تجربیات خود صحبت کنید.
 • در ارتباط با این افراد گشاده‌رو باشید.
 • احساسات خود را بیان کنید.
 • در ارتباط با این افراد به آن‌ها هم اجازه بدهید سؤال و صحبت کنند.
 • هنگام صحبت کردن حرف آن‌ها را قطع نکنید.
 • بر روی نکات مثبت تمرکز کنید.
 • در برخی مواقع با آن‌ها شوخی کنید.
 • با آن‌ها خوش بگذرانید.
 • هنگام صحبت با آن‌ها وارد جزئیات نشوید.

زبان بدن در افراد با بعد رفتاری I

افراد با بعد رفتاری I دارای زبان بدن صمیمانه‌ای هستند. حرکات بدن آن‌ها زیاد است و در هنگام صحبت کردن این افراد از حرکات دست و صورت خود زیاد استفاده می‌کنند. افراد با بعد رفتاری I پر شوق و گشاده‌رو هستند. این افراد در هنگام ارتباط با شما همیشه لبخند می‌زنند و بعد خود را معرفی می‌کنند. افراد با این بعد در دیسک تمایل به گپ زدن و شوخی کردن دارند. این افراد به سایر افراد در محیط نگاه می‌کنند و رفتار دوستانه و صمیمانه آن‌ها مشخص است. مردم محورند و تمرکزشان بر روی ارتباطات انسانی بوده و به ارتباطات اهمیت زیادی می‌دهند.

بازاریاب‌ها با بعد رفتاری I

بازاریاب‌هایی که متعلق به بعد رفتاری I در آزمون دیسک هستند همیشه دوست دارند از یک ایده فروش جدید به سراغ ایده جدید دیگر بروند و این افراد همیشه به دنبال ایده‌های بزرگ می‌گردند. این افراد همیشه می‌خواهند در فروش ایده بزرگی خلق کنند تا بتوانند یک شبه کسب‌وکار خود را رونق دهند.

بازاریاب‌های با بعد رفتاری I باید بدانند که برای اینکه بازاریابی به سرانجام برسد، باید بخشی از یک برنامه پیوسته باشد که نیاز به زمان برای رسیدن به نتیجه و نیاز به تحلیل برای سنجش میزان کارایی دارد.

مشتریان با بعد رفتاری I در دیسک

مشتریانی که دارای بعد رفتاری I هستند سریع و پرحرف و خون‌گرم هستند. این افراد مشابه مشتریان D بسیار سریع خرید می‌کنند تفاوت این‌ها این است که عجله در خرید ندارند و مشتاق هستد با فروشنده گپ بزنند. شما باید به این نکته توجه کنید که افراد با بعد رفتاری I  همیشه به دنبال برقراری ارتباط هستند و هنگام خرید نیز می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و با شما ارتباط برقرار کنند.

زمان برای این افراد آن چنان اهمیت ندارد و اگر شما جزء آن دسته از فروشندگانی باشید که حوصله حرف‌ها و سؤالات آن‌ها را نداشته باشید آن‌ها را از دست خواهید داد. همچنین به یاد داشته باشید افراد با بعد رفتاری I خریدهایشان احساسی است و برای آن‌ها قیمت‌ها و جزئیات محصول اهمیتی ندارد و اگر از چیزی خوششان بیاید می‌خرند، مشتریان I مانند مشتریان D علاقه‌ای به شنیدن جزئیات ندارند و حس می‌کنند که جزئیات بیشتر آن‌ها را گیج می‌کند.

اگر تبلیغات متقاعد کننده‌ای داشته باشید، مشتری I پیام شما را دریافت خواهد کرد. او به دنبال امتحان چیزهای جدید است و تمایل دارد که در مورد محصول و خدمات شما بیشتر بداند. برای جلب مشتری I نیاز به رضایت‌نامه‌ها و بازخوردهایی از سایر مشتریان که از خرید خود راضی بوده‌اند، دارید. او سریعا تصمیم به خرید می‌گیرد و تا زمانی که محصول یا سرویس خریداری شده به‌درستی تحویل داده شود، با شما همکاری می‌نماید.

حال برای بسیاری از فروشنده‌ها سؤال است که چگونه با مشتری I خود رفتار کند؟

چگونه به افراد با مدل رفتاری I بفروشیم؟

در زمان فروش و ارتباط با مشتری I این کارها را انجام دهید:

شما باید با آن‌ها خیلی صمیمی رفتار کنید و خیلی رسمی و خشک جوابگو نیست.

 • یادتان باشد با لبخند به سمت وی بروید و با گرمی با این مشتریان ارتباط برقرار کنید.
 • مستقیم به سراغ توضیحات فنی محصول یا خدماتتان نروید. قبل از توضیحات فنی، ارتباطی صمیمی و دوستانه برقرار کنید و اظهار ارادت کنید.
 • اگر جزء مشتریان قدیمی شما هستند حتما احوالپرسی گرم‌تری داشته باشید و از احوالات خانواده آن‌ها هم بپرسید.
 • با نام کوچک خودتان را به آن‌ها معرفی کنید نیازی به القاب نیست.
 • ارزش و اعتبار اجتماعی او را متذکر شوید.
 • اجازه دهید صحبت کند و شما گوش کنید و نیازش را متوجه شوید.
 • توضیحات ریز با جزئیات زیاد ندهید، مگر اینکه از شما سؤال کند.
 • منفی نباشید و گله و شکایت نکنید.
 • کاتالوگ‌های مختصر، ولی زیبا و رنگارنگ به او بدهید.
 • کارت ویزیت خود را برای ارتباطات بعدی به او بدهید.
 • به‌راحتی می‌توانید با راهنمایی مناسب او را متقاعد کنید که کالای جایگزین را انتخاب نماید.
 • در صحبت‌های خود از کلمات: مهیج، خلاقانه، من احساس می‌کنم، من شما را پشتیبانی می‌کنم، تفریح، لذت، زیبا، استفاده نمایید.
 • آن‌ها عاشق دیده شدن و شناخته شدن هستند. از این نکته در فروش خود استفاده کنید.

پیشنهاد: روان‌شناسی فروش به سبک مدل رفتارشناسی دیسک DISC

دسته بندی : مدل رفتاری دیسک
برجسب‌ها : بعد رفتاری دیسک

مطالب مرتبط

بعدهای رفتاری تست دیسک

بعد رفتاری D تسلط گرا در تست دیسک
بعد رفتاری s ثبات در تست دیسک
بعد رفتاری C وظیفه گرا در تست دیسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.