چالش های منابع انسانی در سازمان

hr

چالش های منابع انسانی در سازمان

منابع انسانی یک رکن بسیار مهم در شرکت ها و سازمان ها محسوب می شود و نیروی انسانی تاثیر مستقیم بر بهبود و توسعه سازمان ها دارد. از این رو بررسی چالش های منابع انسانی در سازمان بسیار اهمیت دارد.

همچنین همان گونه که می دانیم با توسعه و بهبود سازمان ها به جامعه ای ایده آل خواهیم رسید. پس نقش منابع انسانی نه تنها در سازمان ها بلکه در جامعه نیز تاثیرگذار است. چرا که با استخدام درست و پیشرفت صنعت، سطح رفاه و آسایش نیز در جامعه افزایش پیدا می کند.

وضعیت کنونی صنایع کشور چنگی به دل نمی زند و امروزه صاحبان کسب و کارها با چالش ها و مشکلات بسیار زیادی از جمله کمبود نقدینگی، رکود بازار، سوء مدیریت، گردش سرمایه، چالش های نیروی منابع انسانی و… مواجه هستند.

هر یک از این چالش ها به تنهایی موضوع قابل بحثی است که این روزها سازمان و کسب و کارها با آن ها روبرو هستند. اما مهم ترین چالشی که می تواند باعث رشد سازمان شود و برخی از چالش های دیگر را حل کند، چالش های منابع انسانی در شرکت ها است.

در این مقاله می خواهیم به بررسی چالش های منابع انسانی در سازمان ها بپردازیم.

نیروی انسانی اساسی ترین رکن سازمان

مدیر هر سازمان باید با برنامه ریزی مناسب، از منابع گوناگونی که در اختیار دارد درست ترین استفاده را بکند تا مجموعه او تحت نظارت وی از خروجی مطلوب برخوردار باشد.

منابع انسانی به عنوان یکی از مهم ترین منبع های تحت اختیار مدیران، جز مهم ترین مباحث برنامه ریزی راهبردی شرکت ها به حساب می آیند.

به عبارت دیگر منابع انسانی هر سازمان با ارزشترین عامل تولید و مهم ترین سرمایه هر سازمان محسوب می شوند.

به همین دلیل یکی از مهمترین برنامه ریزی ها در سازمان ها، ساماندهی و سازماندهی منابع انسانی می باشد.

ماهر سازی و کارآمد سازی نیروی انسانی از کلیدی ترین ابزارهای موفقیت سازمان ها، ایجاد مزیت رقابتی و پیشبرد کسب و کار می باشد که اغلب صاحبان کسب و کارها به آن بی توجه هستند.

چالش های منابع انسانی در سازمان ها و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد نشان دهنده این است که مدیران کسب و کارها حساسیت این بخش را به خوبی حس نکردند. اما باید بدانند که غفلت از این حوزه در بسیاری از مواقع باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه های زیاد به سازمان می شود.

ما در اینجا می خواهیم راهکارهایی را به مدیران کسب و کار ارائه دهیم که زیان های ناشی از نیروی انسانی و چالش های منابع انسانی را در سازمان آن ها به حداقل برسانیم.

به همین دلیل ابتدا به چالش های منابع انسانی که در سازمان ها دیده می شود می پردازیم و راهکاری علمی برای آن بیان می کنیم.

بررسی چالش های منابع انسانی:

شناسایی چالش های منابع انسانی و مشکلات نیروی انسانی کمک به سزایی به بهبود کسب و کارها و دستیابی اهداف سازمان می کند.

به طور کلی چالش های منابع انسانی شامل موارد زیر می شود:

  • فرآیند استخدام
  • نیازسنجی علمی برای تامین نیرو
  • شاخص های گزینش نیروی انسانی
  • شاخص های ارزیابی عملکرد
  • نگهداشت نیروها و ریزش مداوم
  • وفادار سازی نیروی کار
  • رابطه کارفرمایان و نیروی کار

چگونه چالش های بالا را برطرف کنیم؟

مشکلاتی که ذکر کردیم دقیقا همان چالش هایی است که شما در ابتدا استخدام یک فرد تا زمان وفادار کردن فرد و ماندن او در سازمان رو به رو هستید.

یک نگاهی به روند استخدام در شرکت ها که بیندازیم، متوجه می شویم همه آن ها فرآیند استخدامی درستی را اجرا نمی کنند. اکثر سازمان ها یک آگهی استخدامی را منتشر می کنند، بعد از آن افرادی را برای مصاحبه حضوری دعوت می کنند چند سوال می پرسند و از یک برگه استخدامی پر شده تصمیم می گیرند که فرد مناسب سازمان هست یا خیر؟

در سازمان ها جهت ورود نیرو انسانی، هیچ گونه فرآیندی تعریف نشده است که دقیقا همین موضوع یکی از اصلی ترین چالش های منابع انسانی در سازمان است. نبود فرآیند استخدام باعث ورود افراد ناکارآمد به سازمان می شود.

تامین نیروی انسانی و استخدام نیروها نیازمند بررسی و نیازسنجی علمی و اصولی می باشد. استخدام نیروها بدون یک نیاز سنجی درست باعث ورود نیروهای ناکارآمد و یا قرار گرفتن نیروهای کارآمد در جایگاه نادرست و در نتیجه هرز رفتن توان نیروها و پتانسیل شرکت می شود.

همچنین این موضوع باعث می شود نیروی کار احساس غیر مفید بودن داشته باشد و وفاداری آن نسبت به سازمان کم می شود. اما شاید برای شما به عنوان مدیر کسب و کار سوال باشد راهکار چیست؟

راهکار مناسب در حل چالش های منابع انسانی:

یکی از راهکارهای موثر در حل مشکلات استخدام و این چالش ها استفاده از آزمون های حوزه منابع انسانی است. این آزمون ها در ابتدا استخدام به شما کمک می کند تا فرد و تیپ شخصیتی افراد را بهتر بشناسید و در تصمیم گیری ها کمک شایانی می کند.

چرا که گاهی ممکن است شغلی که شما در آن قصد استخدام دارید متناسب با روحیه فرد نباشد.

همچنین آزمون های حوزه منابع انسانی می تواند به شما در وفادار کردن نیروی کار کار کمک کنند. یکی از چالش های منابع انسانی این است که مدیران کسب و کارها نمی دانند باید با پرسنل خود چگونه رفتار کنند.

این آزمون ها به صاحبان کسب و کارها کمک می کند تا با شناخت تیپ شخصیتی افراد با آن ها رفتاری متناسب تر و بهتر داشته باشند.

برخی از معروف ترین این آزمون ها عبارتند از: آزمون نئو، آزمون mbti، آزمون دیسک

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست