7 نکته در مورد مذاکرات شغلی

مذاکره شغلی

اگر شما برای آنچه که می خواهید سوالی نکنید، هرگز به جوابی دست نخواهید یافت. این موضوع درباره مذاکره بر سر حقوق و دستمزد هم صادق است. با این حال شما می توانید بر سر دیگر مزایای شغل پیشنهادی مانند مقدار زمان تعطیلات، بیمه و… نیز مذاکره کنید. اگر شما از نحوه مذاکرات خود ناراضی هستید، نکات زیر را دنبال کنید تا بتوانید در مذاکرات شغلی خود، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

چگونه یک مذاکره شغلی موفق داشته باشید

مقدار حقوق خود را بررسی کنید :

قبل از این که برای اولین مصاحبه کاری به سمت شرکت بروید، باید راجع به سابقه و عملکرد شرکت تحقیق کنید. از لحاظ فنی قبل از درخواست برای کار، شما باید مقدار حقوق پیشنهادی را بررسی کنید تا ببینید برای شما مناسب است یا خیر. اکثر آگهی های شغلی اطلاعاتی راجب حقوق به شما نمی دهند. به یاد داشته باشید، ارزش شما در بازار کار بر اساس مقداری که کارفرما می تواند بپردازد و میزان مهارت شما تعیین می شود.

زمان مشاوره :

از لحاظ فنی شما نمی توانید یک مذاکره کاری را تا زمانی که در آن شرکت کنید، پیش بینی کنید. شما باید از صحبت کردن راجع به جزئیاتی مانند مقدار حقوق و یا اعلام هر شرطی در طول مذاکره خودداری کنید تا زمانیکه به شما یک پیشنهاد کاری بدهند. اشاره کردن در طول مصاحبه کاری به تمایل شما برای کار در خانه می تواند باعث نابودی این مذاکره شود، پس سعی نکنید حتی ذره ای راجع به این موضوع صحبت کنید. بپرسید که تا چه زمانی می توانید این پیشنهاد کاری را بررسی کنید و یک تاریخ مشخص برای ارائه جواب خود تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید پذیرفتن یک شغل، تصمیم بسیار مهمی است و شما نباید با پذیرفتن آن احساس فشار و سختی کنید.

با اشتیاق و غرور مذاکره کنید :

اگر یک کارفرما فکر کند که شما کار را نمی خواهید، این ممکن است شانس مذاکره شما را از بین ببرد یا حتی بدتر می تواند پیشنهاد کاری برای شما را از بین ببرد. به کارفرما بگویید چرا به این کار علاقه دارید و حتما لبخند بزنید.

با فرد مناسبی مذاکره کنید :

فردی که شغل را به شما پیشنهاد می دهد ممکن است فردی مناسب و آگاه به مذاکره نباشد. هر شرکت شیوه های مختلفی دارد. این مهم است که شما بدانید چه کسی تکمیل کننده این مذاکره شغلی است.

از سوابق و اطلاعات داخلی شرکت استفاده کنید:

در طول مصاحبه و از طریق گفتگو با کارمند های داخلی شرکت، شما ممکن است اطلاعات ارزشمندی را کشف کنید. مثلا ممکن است یاد بگیرید که شرکت برای زمان مرخصی بعضی کارمندان مذاکره کرده است یا مثلا شرکت اجازه می دهد بعضی از تیم ها یک هفته در خانه کار کنند. ممکن است شما علاقه بیشتری برای مذاکره نشان دهید اگر همچین مواردی در شرکت یا اداره مورد نظر وجود داشته باشد. از اطلاعاتی که به نفع شما است استفاده کنید.

راجع به اولین حقوق خود مذاکره کنید:

بسیار مهم است که مواردی را که می خواهید درباره آنها مذاکره کنید را، اولویت بندی نمایید و حریص نباشید. در ابتدا مقدار حقوقتان را در نظر بگیرید و اگر مطمئن شدید که مقدار حقوق شما کافی است، سعی کنید در موارد دیگر مذاکره به توافق برسید.

شما راجع به چه چیزهایی می توانید مذاکره کنید ؟

نکات زیادی برای پیشنهادات کاری وجود دارد. در اینجا چند مورد را مثال میزنیم که ممکن است شما بخواهید آنها را در نظر بگیرید:

  • نام شغل
  • تاریخ شروع کار
  • تعطیلات و زمان استراحت
  • کار از راه دور یا به صورت مجازی
  • انعام
  • میزان مسئولیت
  • هزینه های جا به جایی
  • و ….
دسته بندی : ارتباطات و مذاکره, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست