ازدواج تیپ شخصیتی INFJ

ازدواج تیپ شخصیتی INFJ

و اما بریم سراغ ازدواج تیپ شخصیتی INFJ و ویژگی‌های تیپ شخصیتی INFJ که به آن حامی یا محرم راز هم گفته می‌شود تیپی نادر است و آمارها نشان می‌دهد که کمتر از یک درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند اما باوجود کمیابی، همان افرادی که این تیپ را دارند اثر ماندگار خود را در جهان باقی می‌گذارند و دنیای اطراف خود را دگرگون می‌کنند. آرمان‌گرایی و اخلاق از خصوصیات ذاتی این افراد است. البته آن‌ها رؤیاپردازانی منفعل نیستند و برای ایجاد تأثیراتی مثبت و رسیدن به هدف‌هایشان قدم‌هایی برمی‌دارند که در نظر بقیه نمایان است.

آن‌ها ترکیب منحصربه‌فرد و خاصی از صفات را دارا هستند مثلا درعین حال که خیلی ملایم و نرم سخنرانی می‌کنند، عقاید راسخی دارند و در راه رسیدن به آن عقاید والا به‌طور خستگی‌ناپذیری مبارزه می‌کنند. قاطعیت و اراده آن چیزهایی است که این گروه را از بقیه‌ی گونه‌های شخصیتی آرمان‌گرا متمایز می‌کند هرچند که از این انرژی بی‌نظیر خود خیلی کم جهت رسیدن به منافع شخصی استفاده می‌کنند. آن‌ها در پی ایجاد تعادل هستند و نه مزیت. این کار را با خلاقیت، ابتکار و حساسیتی بالا به ثمر می‌نشانند.

این افراد به این جمله‌ی مارتین لوتر کینگ اعتقاد دارند و به آن استناد می‌کنند:

«هر کسی باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد در روشنایی نوع‌دوستی خلاقانه گام بردارد یا در تاریکی خودخواهی مخرب.»

شما اغلب این افراد را در عملیات نجات و انجام امور خیریه پیدا می‌کنید و احتمالا فکر می‌کنید هدف آن‌ها در زندگی حمایت و کمک به دیگران است. اما این اشتیاق واقعی آن‌ها نیست. INFJها هدف بزرگتری در ذهن خود دارند و بیشتر دوست دارند کاری کنند تا اساسا نیاز به نجات دادن وجود نداشته باشد. مساوات طلبی و مفهوم کارما از مفاهیمی است که برای حامیان جذاب است. این افراد معتقدند که هیچ چیز مثل استفاده از عشق و شفقت برای نرم کردن دل ظالمان کمک کننده نیست.

 از نام مختصر این تیپ شخصیتی می‌توان فهمید که آن‌ها درونگرا هستند و به راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط بگیرند. آن‌ها برای سخن گفتن با دیگران از اصطلاحات ملموس انسانی با زبانی گرم و حساس استفاده می‌کنند و در این کار صرفا به منطق محض و واقعیت بسنده نمی‌کنند.

INFJها بسیار به احساسات دیگران توجه دارند.

اما این را هم متقابلا از اطرافیان خود انتظار دارند که درک شوند و هرازگاهی بهشان فرصت داده شود تا خود را در تنهاییشان از فشارها رها کنند و دوباره نیرو بگیرند و برگردند. توجه به این نکته بسیار مهم است که شخصیت‌های حامی و محرم راز به خاطر داشته باشند باید از خودشان مراقبت کنند. اگر برای حمایت از دیگران بیش از ظرفیت خود کار بکشند و کنترل از دستشان خارج شود، درنهایت بی‌رمق، بیمار و دچار استرس می‌شوند.

این تیپ شخصیتی واقعا برای ایجاد جنبش‌هایی که سعی می‌کند اشتباهات را تصحیح کند، حال در ابعاد بزرگ یا کوچک، بسیار مناسب است. آن‌ها معتقد سرسختی در این مورد هستند که جهان مکانی پر از بی‌عدالتی است اما لزومی ندارد چنین باشد و باقی بماند. مفهوم پنهان شده در این باورشان است که آن‌ها را به سمت حمایت و مبارزه در راه اصلاحات می‌کشاند. ما باز هم تأکید می‌کنیم این افراد همان‌طور که سخت مشغول مراقبت از جهان هستند باید مراقب خودشان هم باشند چون این ویژگی می‌تواند پاشنه‌ی آشیل شخصیتی آن‌ها باشد و آسیب‌پذیرشان کند.

مایرز و بریگز در مورد تیپ شخصیتی INFJ می‌گویند که:

« آن‌ها نگران رفاه بشریت هستند و مشارکت‌ اجتماعی آن‌ها می‌تواند به جنبش‌های جمعی خودجوش منجر شود.»

تیپ شخصیتی INFJ کیست؟

ازدواج تیپ شخصیتی INFJ

ارزش‌های تیپ شخصیتی INFJ و چیزهایی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند:

 • خانه و خانواده
 • سلامتی
 • دوستی‌ها
 • امنیت مالی
 • استقلال

تست شخصیت شناسی رایگان MBTI

تیپ شخصیتی INFJ در زندگی از چه چیزهایی الهام می‌گیرد؟

آن چیزی که به یک فرد دارای تیپ شخصیتی حامی در زندگی شوروشوق می‌بخشد، ریشه در توانایی او برای تجسم آینده‌ای دارد که از اکنون او بهتر باشد. او مشتاق آینده‌ای است که بهترین پتانسیل بشر را نشان می‌دهد. این افراد به دلیل حس همدلی ذاتی بالایی که دارند وقتی فردی را در زندگی خود ملاقات می‌کنند که سختی‌های زیادی پشت‌سر گذاشته و بر تمام آن‌ها غلبه کرده است احساس الهام‌بخشی می‌کنند و تحت تأثیر قرار می‌گیرند. چراکه به این طریق درمی‌یابند در تاریک‌‌ترین لحظات زندگی هم می‌توان زیبایی‌هایی را درون یک نفر پیدا کرد.

یک INFJ از چه راه‌هایی می‌تواند الهام‌بخشی خود را افزایش دهد؟

از این افراد حتما دوری کنید:

 • آن‌هایی که انرژی خلاقانه‌ی شما را سرکوب می‌کنند.
 • آن‌هایی که خیلی مادی‌گرا هستند و فقط به ظواهر سطحی توجه دارند.

 چرا که آن‌ها شما را بی‌انگیزه خواهند کرد.

 •  درکل اگر تیپ شخصیتی INFJ را درون خود پیدا کردید بدانید و آگاه باشید که تفکر منفی و انتقاد شما را سریعا بی‌انگیزه و ناامید می‌کند پس بهتر است با افرادی وقت بگذرانید که در مسیر رسیدن به رؤیاهای بزرگتان الهام‌بخش و انرژی دهنده هستند.
 • شما با تیپ شخصیتی INFJ زمانی که افراد زیادی اطرافتان باشد احساس خستگی می‌کنید پس خوب است که گاهی از بقیه فاصله بگیرید و در تنهایی خود زمانی را به سکوت و مدیتیشن اختصاص دهید. همچنین می‌توانید یک فهرست از فعالیت‌هایی را درست کنید که به شما انرژی دوباره می‌بخشند، کارهایی مثل خواندن یک کتاب خوب، قدم زدن در طبیعت و کارهایی این چنینی.
 • به خودتان بقبولانید که کمال یک توهم است و اگر اشتباه کنید اشکالی ندارد.
 • برای خودتان وقت بگذارید. مثلا می‌توانید یک لیستی از موزیک‌هایی درست کنید که عواطف و بینش مثبت درون شما را تحریک می‌کنند یا بخشی از زمان روزانه‌ی خود را صرف کارهای هنری چون طراحی، نقاشی، نوشتن شعر یا ساز زدن کنید و یا مدتی از گوشی همراه خود فاصله بگیرید و از گیاهان خود مراقبت کنید و برای خود عود روشن کنید تا آرامش به زندگیتان برگردد.
 • ممکن است گاهی احساس آشفتگی کنید. به خاطر داشته باشید که این اتفاقی است که برای همه می‌افتد. در این زمان به یک مکان آرام بروید و چندین بار نفس عمیق بکشید سپس به خودتان بگویید که ایده‌هایتان قدرت تغییر دنیا را دارد و می‌توانید از پس مشکلات بربیایید.

ازدواج تیپ شخصیتی INFJ

عواملی که به تیپ شخصیتی INFJ استرس می‌دهند:

 • هر چیزی که در کارشان وقفه بیندازد.
 • وقتی ارزش‌هایشان زیرپا گذاشته شود یا برنامه‌هایشان بهم بخورد.
 • قرار گرفتن در محیط‌هایی که ناآشنا است و حجم بالایی از جزئیات آشفته کننده دارد و محرک‌های حسی در آن بیش‌ازحد است یا به اجبار باید تمرکز بیش‌ازحدی روی جزئیات حسی و فیزیکی داشته باشند.
 • از آن‌ها انتقاد شود، با آن‌ها مخالفت شود و یا تحسین و درک نشوند.
 • وقتی اضطراب و درد بیش‌ازحدی را در یک رابطه‌ی نزدیک تجربه کنند.
 • وقتی نتوانند از شهود خود استفاده کنند یا تجسمی از آینده و مسیر واضحی از آن در ذهن خود داشته باشند.
 • وقتی به اندازه‌ی کافی برای تنهایی و تجدید قوا وقت پیدا نمی‌کنند، آرامش و هماهنگی، درون خودشان احساس نمی‌کنند و مجبورند تا توجه بیش‌ازحدی به زمان حال داشته باشند.
 • وقتی مجبور هستند تا با افرادی همکاری داشته باشند که دیدگاه و افکاری سفت و سخت و محدود دارند.

تیپ شخصیتی INFJ در زمان استرس اولین کاری که می‌کنند فاصله گرفتن از دیگران و منزوی شدن برای حل مشکل است.

آن‌ها نیاز دارند تا در تنهایی سکوت کنند و به شهود خودشان پناه ببرند تا یک راه‌حلی پیدا کنند. در این زمان‌ها کسی یا چیزی نباید مزاحمشان شود چون آن‌ها احساس سردرگمی و فروپاشی خواهند کرد. افرادی که تیپ شخصیتی INFJ دارند گاهی به این فکر می‌افتند که بیشتر اوقات خودشان نیستند و احساساتشان را سرکوب می‌کنند. این قطع ارتباط با خویشتن عوارض و علائمی هم برایشان خواهد داشت که اغلب فیزیکی است. علائمی چون حالت تهوع و سردرد.

وقتی که شخصیت‌های حامی استرسشان بیش‌ازحد و مزمن می‌شود به دام کارکرد پست خود یعنی حسی برون‌ریز (Se) می‌افتند. در این زمان به عادات خود تخریبی روی می‌آورند و افراطی می‌خورند، الکل می‌نوشند و بیش‌ازحد تلویزیون تماشا می‌کنند یا بیش‌ازحد ورزش می‌کنند. این کارها این حس را به آن‌ها می‌دهد که خارج از بدن خود هستند و همین افکار منفی آن‌ها را افزایش می‌دهد. به همین خاطر است که می‌بینیم INFJها سریعا کنترل خود را از دست می‌دهند و عصبانی و غیرمنطقی می‌شوند.

بیان احساسات شدیدشان به دیگران در قالب جملات برای این افراد کار بسیار سخت و خسته کننده‌ای است و حتی گاهی آن‌ها را به تپق زدن می‌اندازد. پس ترجیح می‌دهند احساساتشان را سرکوب کنند. این کار باعث می‌گردد تا نسبت به جزئیات دنیای بیرونی خود وسواس و حساسیت بالایی پیدا کنند و به کارهایی چون تمیزکاری و مرتب کردن‌های افراطی روی بیاورند.

تیپ infj در ازدواج و رابطه عاطفی

در این شرایط چطور به تیپ شخصیتی INFJ کمک کنیم؟

 • تا جای ممکن محرک‌های حسی زیاد مانند صدای موزیک یا تلویزیون بالا را کم کنید.
 • به آن‌ها فضایی برای تنهایی بدهید و گاهی اجازه دهید تا از مسئولیت‌هایشان فاصله بگیرند.
 • آن‌ها را به شوخ‌طبعی بیشتر تشویق کنید و از آن طرف بهشان اجازه‌ی تخلیه‌ی احساساتشان را بدهید. مثلا بگذارید تنش‌های عاطفی خود را با گریه کردن، دیدن یک فیلم بیش‌ازحد احساسی یا رمان‌هایی که چنین درون مایه‌هایی دارند تخلیه کنند. در این زمان‌ها پیاده‌روی در طبیعت یا گذراندن وقت در فضای سبز می‌تواند کمک کننده باشد.
 • بعضی از افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند ممکن است در زمان تنش و استرس بالا بیش‌ازحد سخت‌گیر و انتقام‌جو شوند. در این موارد نصیحتشان نکنید، به آن‌ها احساس گناه ندهید و رفتارهای غیرمنطقی‌شان را ببخشید. فقط کنارشان باشید تا اگر خواستند بتوانند با کسی حرف بزنند و با درک کردن بالای خود بجای قضاوت کردن، درکشان کنید.

 افرادی که تیپ شخصیتی INFJ دارند دوست دارند افراد کمی در اطرافشان باشد و از تنهایی خود لذت می‌برند اما اگر به سمت کاریزماتیک بودن و جذب دیگران بروند به خوبی می‌توانند با آن‌ها ارتباط بگیرند. آن‌ها در این کار استعداد بالایی دارند و می‌توان گفت که قابلیت‌هایی درون آن‌ها وجود دارد که در صورت احساس راحتی و آرامش در کنارتان شما را به جهان درون خود راه می‌دهند که چیزی فراتر از کاریزماتیک بودن است.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

تیپ شخصیتی INFJ در ازدواج و روابط عاشقانه

افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها INFJ تشخیص داده می‌شود همواره در زندگی خود به دنبال کشف معنا و عمق هستند و این مورد در رابطه‌ی عاشقانه‌ی آن‌ها هم صدق می‌کند. آن‌ها به دنبال فردی هستند که با ارزش‌های اصیلشان هماهنگ باشد و بتوانند از نظر روحی در جایی پایین‌تر از سطح یعنی در عمق و معنا با او سازگار شوند. این تیپ به صداقت اهمیت زیادی می‌دهد پس زیربار تغییر و اجبار توسط دیگری نمی‌‌روند و به سمت پارتنرهای عاطفی جذب می‌شوند که از آن‌ها بابت آنچه که هستند قدردانی می‌کنند.

این افراد عشقی را می‌خواهند که واقعی، پرجنب‌وجوش و پر از تخیل و زندگی باشد و به کمتر از آن قانع نمی‌شوند. به همین دلیل انتخاب شریک عاطفی متناسب با ایده آلشان کمی سخت است و طول می‌کشد. گاهی در نظر دیگران این‌طور است که آن‌ها انتظاراتی غیرواقعی دارند و این درست است زیرا این تیپ پارتنرش را در ذهن خود به صورت ایده آل و کامل می‌سازد و تصور می‌کند. خبر خوب این است که اگر INFJها بتوانند ایده آلیسم خود را در رابطه‌ی عاشقانه با واقع‌گرایی به اندازه‌ی کافی متعادل کنند زندگی عاشقانه‌ی آن‌ها سروسامان می‌گیرد و رشد می‌کند.

تیپ infj در ازدواج و رابطه عاطفی

شرکای عاطفی این تیپ خوش‌شانس هستند.

زیرا INFJها افرادی گرم، دلسوز، صادق و با بینش هستند و همیشه با صبر فراوان تلاش می‌کنند تا درونی‌ترین و عمیق‌ترین نیازها و خواسته‌های عزیزان خود را کشف کنند. آن‌ها اعتقاد دارند که با ارتباطی صادقانه و گفت‌وگویی باز می‌توان مسائل و اختلافات را حل کرد. برای آن‌ها یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی ایده آل رابطه‌ای است که در آن مکالمات منظم و عمیقی شکل می‌گیرد تا دو طرف بتوانند با درونیات ذهنی هم بیشتر آشنا شوند. این نوع از شخصیت‌ها به زیبایی هرچه تمام‌تر و با روش‌هایی عاشقانه شریک عاطفی خود را می‌شنوند و درک می‌کنند. آن‌ها از بیان کردن عشق خود نمی‌ترسند و دوستت دارم‌ها را با تمام قلب خود می‌گویند.

INFJها در رابطه‌ی عاشقانه‌ی خود یک باور برجسته دارند و آن این است که عشق یک احساس منفعل نیست و نباید گفت همین هست که هست. بلکه عشق برای آن‌ها فرصتی برای رشد و یادگیری بیشتر است و دوست دارند پارتنرشان هم همین دیدگاه روبه رشد را داشته باشد. پس اگر فردی غیرمتعهد و کم عمق هستید سمت این افراد نروید چون رابطه‌تان به شکست ختم می‌شود. عشق این افراد مانند شعله‌ای نیست که زود زبانه بکشد و زود هم فروکش کند بلکه عشقشان در طول زمان تکامل می‌یابد و پایدار است.

تیپ شخصیتی INFJ در روابط عاشقانه و ازدواج چه ویژگی‌های مثبتی دارند؟

 • نگرشی خوش‌بینانه و پر از انگیزه در روابط عاشقانه‌ی خود دارند و به دنبال شرکایی مثبت و باانگیزه هستند که نگرش روبه رشد داشته باشند و مثل همه دوست دارند از دید شریک عاطفی خود کاملا دوست داشتنی و مورد قبول باشند.
 • می‌توانند همدلانه و با روشن‌فکری به حرف‌های شریک عاطفی خود گوش کنند. از دیدگاه‌های طرف مقابل خود استقبال می‌کنند، او را در اولویت قرار می‌دهند و به صورتی مداوم برای رشد روابط خود تلاش می‌کنند. بنابراین بعید است که شریک عاطفی این افراد به خاطر شنیده نشدن از یک INFJ سرخورده شود.
 • این افراد تعهدی صریح و صادقانه نسبت به شریک زندگی خود دارند.

تیپ شخصیتی INFJ در روابط عاشقانه و ازدواج ممکن است دچار چه چالش‌هایی شوند؟

 • تیپ شخصیتی INFJ درباره‌ی صحبت کردن در مورد تعارض‌هایی که ممکن است در هر رابطه‌ای پیش بیاید و حل کردن این تعارض‌ها مشکل دارند. آن‌ها معمولا احساسات منفی خود را سرکوب می‌کنند و آن را با پارتنر خود به اشتراک نمی‌گذارند تا تنشی در رابطه پیش نیاید. درحالی که باید بتوانند مهارت‌های گفت‌وگو و حل کردن مسائل را از این طریق در خود تقویت کنند.
 • این تیپ شخصیتی در پذیرش بازخورد و تحمل انتقادها مشکل دارند. حتی اگر به شیوه‌ای دوستانه مطرح گردند آن را انتقادی شدید درنظر می‌گیرند و موجب ناراحتی و ناامیدیشان می‌شود. با این حال با کمی تلاش و صحبت، پارتنر آن‌ها می‌تواند متقاعدشان کند که بازخورد می‌تواند سازنده نیز باشد و نباید به زودی از آن رنجید.
 • این افراد در رابطه‌ی خود مرز مشخصی نمی‌گذارند و خودشان را تحت فشار قرار می‌دهند تا طرف مقابلشان بهترین رابطه را با او داشته باشد و این کار در بلندمدت مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

infj

شیوه‌‌ی عشق‌ورزی تیپ شخصیتی INFJ در روابط عاطفی

زمان برای این تیپ شخصیتی از اهمیت بالایی برخوردار است و نشانه‌ی دوست داشتن و قدردانی است. بیشترین زمان صرف شده‌ی آن‌ها در حضور پارتنرشان است و در این زمان‌ها از حواس‌پرتی‌ها دوری می‌کنند یعنی وقتی در محیطی قرار می‌گیرند تمرکز بر روی یکدیگر برایشان اهمیت دارد نه تمرکز بر محیط اطراف. زیاد اهل کادو دادن نیستند و اغلب خودشان نیز اهل تمرکز روی موارد مادی نیستند.

لمس فیزیکی را دوست دارند هرچند برخی INFJها که با مسئله‌ی به سختی اعتماد کردن دست‌وپنجه نرم می‌کنند شاید با این کار خیلی راحت نباشند. اما به هر حال آن را روشی عالی برای احساس راحتی و دوست داشتن می‌دانند.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.