همسر خوب کیست ؟ ۱۸ ویژگی همسر خوب که باید آن‌ها را بشناسید

همسر خوب کیست؟ چه خصوصیات بارزی دارد؟ احتمالا در پاسخ به این سؤال با خود می‌گویید که او فردی حامی است و به همسرش احترام می‌گذارد. همسران خوب به علایق یکدیگر اهمیت داده و باهم قرارهای عاشقانه می‌گذارند. با چندین سال سابقه حضور در مراکز مشاوره متفاوت و دیدن طیف مختلفی از افراد که برای طلاق یا مشکلات خانوادگی به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند، با اطمینان به شما میگویم که انتخاب همسر خوب ممکن است. اما ساختن همسر خوب ممکن نیست.

شما با شناخت کافی و داشتن معیارهای درست و منطقی و کمک گرفتن از مشاوران خبره به‌احتمال بسیار زیاد موفق به انتخاب درست و ساختن زندگی مشترک سالم خواهید شد. اما بی‌تردید پس از ازدواج نمی‌توانید آدم‌ها را تغییر دهید و آن‌ها را شبیه معیارها یا خواسته‌هایتان کنید. پس لطفا دست از رؤیاپردازی بردارید. بعد از ازدواج شما فقط مسئول انتخاب‌ها و رفتار خود هستید. فقط با بهتر شدن خودتان آن‌هم در رابطه‌ای سالم می‌توانید به بهبود کیفیت زناشویی‌تان کمک کنید. اما هرگز نمی‌توانید یک مرد خسیس را یک‌شبه دست و دل‌باز کنید. یا بدبینی و منفی نگری را به‌طور کامل در او از بین ببرید. یا حتی زنی که لباس‌ها و رفتار متفاوت با شما دارد را تغییر دهید و او را به فردی دقیقا باب میل خود تبدیل کنید. شخصیت انسان‌ها از کودکی شکل می‌گیرد و بیست یا سی‌سالگی زمان تغییر دادن شخصیت نیست.

شما با انتخاب همسر خوب، راه سعادت خانواده‌تان را هموار می‌کنید. زیرا اگر فردی بتواند برای شما همسر مناسبی باشد در آینده نیز پدر یا مادر خوبی برای فرزندانتان خواهد شد. پس بهتر است پیش از ازدواج بسیار دقیق و سخت‌گیر باشید و مو را از ماست بیرون بکشید. البته بهتر است بیش‌ازحد مته به خشخاش نگذارید. چراکه تصمیم‌گیری در چنین شرایطی برای شما به‌شدت سخت و عذاب‌آور می‌شود.

اصلا همسر خوب کیست؟ چه ویژگی‌هایی او را از دیگران متمایز می‌کند؟

اگر بخواهیم نگاه واقع‌بینانه‌ای به مقوله‌ی ازدواج داشته باشیم باید بگوییم هیچ‌چیز مطلقی در این دنیا وجود ندارد. یعنی هرگز نمی‌توانید فردی را پیدا کنید که عاری از هرگونه عیب و نقصی باشد. نکته‌ی حائز اهمیت این است که در وهله‌ی اول تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید و ببینید واقعا به دنبال یافتن چه آدمی هستید؟ یک مرد قدبلند و مهربان و جنتلمن که ازقضا مدیرعامل یک شرکت بزرگی است و ثروت زیادی دارد ممکن است نتواند به نحو مطلوبی از عهده‌ی برآورده ساختن نیازهای شما برآید. یا الزاما یک زن مستقل و شاغل با ظاهری آراسته و اندامی متناسب، پارتنری بی‌عیب و نقص برای شما نخواهد بود. آنچه اهمیت دارد انتظارات و معیارهای ذهنی شما برای انتخاب همسر است که این مهم محقق نمی‌شود مگر با شناخت دقیق خودتان.

چه مجرد باشید و چه در رابطه‌ای جدی باشید که بخواهید با فرد مقابل ازدواج کنید. باید به‌خوبی بدانید که به دنبال چه کسی هستید؟ اما اگر متأهل هستید. احتمالا می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید همسر بهتری باشید؟ به شما تبریک می‌گوییم. چراکه شما همین‌الان هم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های همسر خوب را دارید و آن تلاش برای بهتر شدن است. اما اگر نمی‌دانید که همسر شما همسر خوبی است یا نه و به دنبال متر و میزان برای اندازه‌گیری هستید. باید بگوییم بهتر است اول دیدگاه اشتباهتان را اصلاح کنید. می‌پرسید کدام دیدگاه؟ با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: پرکاربردترین تست خودشناسی برای ازدواج

۱۸ ویژگی یک همسر خوب

۱ـ  اهداف مشترکی با یکدیگر دارید.

اکثر ازدواج‌ها موفق نمی‌شوند. زیرا دو نفر اهداف و مسیر متفاوتی از یکدیگر دارند. بهتر است از همان ابتدا در مورد اهداف شخصی و اهدافی که برای زندگی مشترکتان دارید، صحبت کنید.

اگر شریک زندگی شما آدم بلندپروازی باشد و کارش را اولویت اول و آخر زندگی‌اش بداند. اما شما به دنبال آرامش باشید و خانواده اولویت شما باشد قطعا به مشکل بر خواهید خورد. اگر هدف او مهاجرت است و هدف شما ماندن در ایران بازهم به مشکل خواهید خورد. اگر شما هنوز تمایل به تحصیل دارید و او به دنبال همسری خانه‌دار و مطیع است، احتمالا یعنی با توجه به قوانین و فرهنگ ما خداحافظی با آرزوها و اهداف شخصی. پس می‌توان چنین گفت که شاید مهم‌ترین ویژگی همسر خوب، مشابه و همسو بودن اهدافش با شما است.

۲ـ اعتقادات و باورهای مشابهی با شما دارد.

این مورد به نظر واضح می‌رسد. اما بیشتر افراد به هنگام انتخاب همسر آن را نادیده می‌گیرند. اگر می‌خواهید یک‌عمر با یک نفر زندگی کنید باید مطمئن شوید که هردوی شما اعتقادات و باورهای مشابهی دارید. اگر چنین نباشد، باید مطمئن شوید که می‌توانید به اعتقادات هم احترام بگذارید و برای رسیدن به زندگی بهتر با یکدیگر مشارکت و همکاری کنید. این اعتقادات و باورها دربرگیرنده باورهای مذهبی، ارزش‌های اصلی زندگی، اولویت‌های سبک زندگی، محل زندگی و تعداد فرزندان است. مثلا از یکدیگر بپرسید که باید خانه آینده شما نزدیک منزل خانواده خانم باشد یا آقا؟ یا نزدیک محل کار خانم یا محل کار آقا؟ تا می‌توانید با جزئیات در مورد عقاید و ارزش‌های فردی و خانوادگی با یکدیگر گفتگو کنید. جنگ اول به از صلح آخره!

۳ـ همه تلاشش را برای برقراری و حفظ رابطه انجام می‌دهد.

اگر مشکلی در رابطه وجود داشته باشد، یک همسر خوب  تلاش می‌کند راهی برای برطرف کردن آن بیابد. او سخت تلاش می‌کند، بهتر بودن را تمرین می‌کند. اگر همواره  او کسی است که می‌خواهد دعوا را آرام کند، می‌توانید او را واقعا یک همسر خوب بدانید. زیرا او هرگز نمی‌خواهد موجب ناراحتی شما شود. چراکه شما را دوست دارد. به دنبال مقصر نمی‌گردد یا اصراری ندارد که به شما ثابت کند حق با خودش است. تنها به دنبال یافتن راه‌حلی برای حل مشکل است.

۴ـ برای تحکیم و تقویت رابطه‌اش با دوستان متأهل خود تلاش می‌کند.

برخی از افراد از دوستانشان که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند، فاصله می‌گیرند. زیرا با ازدواج چندان موافق نیستند. اگر پارتنر شما با دوستان متأهلش رابطه‌ی خوبی دارد، می‌تواند به این معنی باشد که تمایل دارد اطلاعاتش را درباره‌ی سبک زندگی متأهلی بالا ببرد.

۵ـ همسر خوب در هر شرایطی برای شما احترام قائل است.

برای یک همسر خوب در همه حال محترم هستید و به‌عنوان یک فرد مستقل از ارزش زیادی برخوردارید. شما و همسرتان به همراه هم یک تیم منسجم را تشکیل خواهید داد. به‌عنوان یک تیم، هر دو باید بتوانید نقاط قوتتان را تقویت کنید و از نقاط ضعفی که دارید بکاهید. او در این شرایط باید شما را همانند یک فرد باارزش بداند که می‌تواند به همراهش رشد و تکامل یابد نه فردی که فقط کارهایش را تأیید می‌کند و نیازهایش را برآورده می‌سازد.

او باید هر چیزی که در مورد شما وجود دارد را محترم بداند( افکار، احساسات، عقاید، چیزهایی که می‌گویید، کارهایی که انجام می‌دهید). او نباید باعث شود شما احساس بدی نسبت به شرایط زندگی داشته باشید و باید به انتخاب‌ها و کارهایی که انجام می‌دهید احترام بگذارد.

good spouse

۶ـ وقت‌گذرانی با شما برایش لذت‌بخش است.

یک همسر خوب همیشه دوست دارد با شما وقتش را بگذراند و شما فرد موردعلاقه او برای گذراندن وقت هستید. او به دنبال  این است که کیفیت رابطه و میزان صمیمیتش را با شما بالا ببرد. پس وقت‌گذرانی باهم به شیوه‌ی مفید اهمیت زیادی دارد. برای داشتن اوقاتی خوش با همسرتان پیشنهاد می‌کنیم که باهم تجربیات جدیدی داشته باشید؛ یاد گرفتن یک ساز جدید، رفتن به کلاس آشپزی، ورزش کردن، رفتن به باشگاه کتابخوانی یا یاد گرفتن یک مهارت و کلاس رفتن می‌تواند به تنهایی توسط شما انجام نشود. شما می‌توانید همه‌ی این کارها را با همسرتان امتحان کنید.

مسلما امتحان کردن تجربیات تازه برانگیختگی‌هایی در شما ایجاد می‌کند. اگر همسرتان در این مواقع کنار شما باشد می‌تواند حمایت‌های احساسی و فیزیکی به شما برساند و دوستی بین شما تقویت می‌شود. همچنین خوب است یک زمانی را در کنارهم بدون گوشی و فناوری‌های مشابه بگذرانید. وقتی همسرتان در حال صحبت با شماست و سرتان در گوشی است نتیجه این می‌شود که رضایت از رابطه را کم می‌کند و او را به سمت افسردگی می‌برد.

یک زمانی از روز را تعیین کنید و به جای آن باهم حرف بزنید، بازی کنید، برقصید یا هر کاری که خودتان دوست دارید و به شما لذت و اوقات خوش هدیه می‌کند را انجام دهید. همچنین پیشنهاد می‌شود که قبل از رفتن به رختخواب حتما گوشی‌ها را در جایی دور از دسترستان قرار دهید. این کار جدای از اثرگذاری بر روی سلامت روانی و جسمی شما به صورت فردی بر روی کیفیت رابطه‌ی جنسی بین شما دو نفر نیز اثرگذار است.

Characteristics of a good wife

۷ـ همسر خوب مراقبت از شما را جز وظایف خود می‌داند.

در همه حال حواسش به شما هست و دوست دارد از شما مراقبت کند تا ازنظر ذهنی، جسمی و… احساس امنیت کنید.

۸ـ یک همسر خوب می‌تواند بهترین دوست شما باشد.

  یک همسر خوب همواره تلاش می‌کند تا ارتباطی نزدیک و صمیمی با شما داشته باشد و به نحوی رفتار کند که جزء بهترین دوستان شما قلمداد شود.

۹ـ نسبت به هر آن چیزی که به شما مربوط می‌شود متعهد و وفادار است.

یکی از ویژگی‌های همسر خوب، وفاداری و خیانت نکردن است. همسر ایده آل به خاطر ارزشی که برای شما قائل است و تعهدی که به رابطه دارد، به شما خیانت نمی‌کند حتی اگر گاهی وسوسه شود. چراکه او مسئولیت انتخابش را تمام و کمال می‌پذیرد.

مطلب مرتبط: چرا یک ازدواج عاشقانه به طلاق منجر می‌شود؟

۱۰ـ همسر خوب همواره از اهداف و آرزوهایتان حمایت می‌کند.

یک همسر خوب همیشه دوست دارد شما به هدفتان برسید و در این راه به شما کمک می‌کند. او درباره هدف‌هایش با شما صحبت می‌کند و از هدف‌های شما آگاه است و از هیچ تلاشی برای تبدیل خودش و شما به ورژن بهتری دریغ نمی‌کند.

Characteristics of a good wife

۱۱ـ زمانی که به او نیاز دارید، حضور دارد حتی اگر این کار برای او سخت باشد.

همراهی و همکاری گاهی از اوقات به فداکاری و مصالحه نیاز دارد. زندگی شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرقابل‌انتظاری برایتان خواهد داشت. نمی‌توانید پیش‌بینی کنید در آینده چه اتفاقاتی قرار است برایتان بیفتند و قادر نیستید برای این اتفاقات از قبل برنامه‌ریزی کنید. کسی می‌تواند همسر خوبی برای شما باشد که در اوقاتی که به او نیاز دارید کنارتان باشد و تلاش کند در این طوفان‌ها شما را همراهی نماید. هرچند انجام این کار برایش مشکل باشد.

۱۲ـ هنگام اتخاذ تصمیمات بزرگ یا کوچک همواره با شما مشورت می‌کند.

رابطه به معنای همراهی، همدلی و همکاری است. توجه کردن به نظر شما به هنگام اتخاذ تصمیمات بزرگ یا حتی کوچک نشان می‌دهد این فرد احترام خاصی برایتان قائل است و شما را در تمام امور شریک خودش می‌داند.

۱۳ـ همسر خوب همواره برای رشد و بهبود تلاش می‌کند.

به خاطر داشته باشید که شما به مرد یا زنی نیاز دارید که به‌طور مثال بداند تن صدای او گاهی اوقات می‌تواند خشن و آسیب‌زننده باشد و تلاش می‌کند بر روی آن کار کند. نه فردی که می‌گوید این مشکل خودت است و باید خودت حلش کنی. ممکن است همیشه نتواند در حل مسئله به‌خوبی عمل کند. اما در مسیر رشد حرکت می‌کند و تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط انجام می‌دهد.

۱۴ـ مسئولیت اشتباهش را می‌پذیرد و عذرخواهی می‌کند.

اگر اشتباهی را مرتکب شود و یا رفتار نادرستی با شما داشته باشد از شما عذرخواهی می‌کند. سعی می‌کند به همان شیوه‌ای که مطلوب شماست برایتان جبران کند.

۱۵ـ عاشق خوشحال کردن شماست.

یک همسر خوب همیشه دوست دارد که شما را شاد و با لبخند ببیند و برای خنداندن و خوشحال کردن شما هر کاری می‌کند.

۱۶ـ خودش را با علایق و سلیقه شما سازگار می‌کند.

یک همسر خوب حتی اگر از فیلمی که با شما می‌بیند، خوشش نیاید درصورتی‌که همراهی کردنش برایتان اهمیت داشته باشد به خاطر شما صبوری می‌کند و به تماشا می‌نشیند.

۱۷ـ همسر خوب، دوستی قابل‌اعتماد و صادق است.

زمانی که با او هستید احساس امنیت می‌کنید و می‌دانید که او همیشه با شما صادق است. از فریب‌کاری در برابر شما استفاده نمی‌کند. می‌توانید به او تکیه کنید. بدون اینکه نگران از دست دادنش باشید. او شنونده‌ای صبور و قابل‌اعتماد است و می‌تواند تکیه‌گاه خوبی برایتان باشد.

۱۸ـ آینده و رؤیاهایش را با شما تصور می‌کند.

اگر او در مورد اینکه چگونه شما دو نفر باهم برای چندین دهه کنار هم خواهید بود، صحبت می‌کند و در زمان بازنشستگی چه نوع خانه‌ای خواهید داشت، یا قرار است چه‌کارهایی باهم انجام دهید؟ یعنی او در حال حاضر به فکر ازدواج با شماست.

مطلب مرتبط: ازدواج موفق چیست؟ معیارهای داشتن یک ازدواج موفق

چگونه همسر خوبی باشیم؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها پس از ازدواج می‌تواند این باشد که چگونه همسر خوبی باشیم تا زندگی مشترکمان ابدی شود.

اما واقعا منظور از همسر خوب، همسر ایده آل است؟ می‌توان فردی را برای ازدواج انتخاب کرد که تمام خوبی‌های عالم در او جمع شده باشند؟ از قدیم گفته‌اند یک امامزاده همه مرادهای شما را نمی‌دهد. همسری که کفه ترازوی خوبی‌هایش از بدی‌هایش سنگین‌تر است همسر خوبی است. بهتر است ذره‌بین خود را زمین بگذارید و مدام به دنبال بدی‌هایش نگردید. همان‌طور که قبل از ازدواج باید با چشمانی تیزبین به‌طرف مقابل نگاه کنید. بعد از ازدواج نیز باید چشمانتان را به روی برخی ضعف‌ها و ایرادهای طرف مقابل ببندید. وگرنه زندگی به میدان جنگی تبدیل می‌شود که هر دو طرف پیوسته به دنبال اثبات برتری خود هستند.

چطور می‌توانیم همسر خوبی برای آقایان باشیم؟

مردها اغلب با استقلال و قدرت به اعتمادبه‌نفس و آرامش می‌رسند. به‌عنوان یک همسر تا حد امکان می‌بایست این زمینه را برای مرد زندگی‌تان فراهم کنید تا حس استقلال و قدرت به او دست دهد. نتیجه اعتمادبه‌نفس معقول و آرامش نیز بازتابی مثبت بر روی خود شما خواهد داشت. زیرا او سعی می‌کند در چنین شرایطی بیش‌ازپیش به نیازهای همسرش توجه داشته باشد. البته توجه داشته باشید که همه‌چیز تنها به این موارد کلی ختم نمی‌شود و موضوع بسیار فراتر از این مباحث است.

چطور می‌توانیم همسر خوبی برای خانم‌ها باشیم؟

خانم‌ها اغلب به دنبال توجه و حمایت هستند. احساس امنیت و آرامش ازجمله نیازهای اساسی خانم‌ها به شمار می‌روند. نیازهای دیگر نیز با کمی دقت و واکاوی قابل‌کشف هستند. با پیدا کردن این نیازها و طبعا برآورده کردن آن‌ها می‌توانید حس خوبی برای همسرتان بیافرینید که قاعدتا بازتاب آن بر روی زندگی خودتان نمایان خواهد شد. شخصیت و خواسته‌های خانم‌ها معمولا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و باید با کمی دقت و حساسیت آن‌ها را موردبررسی قرار دهید. در این زمینه مطالعه و مشاوره با روانشناس می‌تواند بهترین راهکار باشد.

اما برای شروع ما به چندین نکته‌ی حیاتی اشاره می‌کنیم که توجه به آن‌ها به شما کمک می‌کند خانم‌ها را بهتر درک کنید.

محبت کلامی و غیرکلامی را یاد بگیرید.

بسیاری از مردان فکر می‌کنند که ابراز محبت به صورت کلامی دور از منش مردانه‌ی آن‌هاست و از این کار خجالت می‌کشند. اما هر چقدر که محبت خود را به صورت غیرکلامی بیان کنید زنان بازهم نیاز دارند از شما بشنوند که دوستشان دارید. اینکه در کارهای خانه به او کمک کنید یا عشق خود را از طریق تأمین نیازهای مالی و حمایتی به او نشان دهید خوب است اما با فرستادن پیام عاشقانه و گفتن «دوستت دارم» به صورت رودررو به او نشان دهید که چقدر برایش ارزش قائل هستید.

همسر خود را به رابطه‌ی جنسی مجبور نکنید.

سیستم بیولوژیکی زنان در رابطه‌ی جنسی با مردان متفاوت است. آن‌ها به زمان بیشتری برای برانگیختگی و نیاز به برقراری رابطه‌ی جنسی نیاز دارند. ممکن است خستگی ناشی از کارهای خانه و فرزندان، تغییرات هورمونی یا بارداری و شیردهی باعث شود تمایلی به برقراری رابطه‌ی جنسی نداشته باشند. در این شرایط اگر آن‌ها را برخلاف میلشان مجبور به انجام این کار کنید ممکن است دچار آسیب‌های روحی شوند که بعدا منجربه پشیمانی خودتان گردد. البته اگر فکر می‌کنید که مشکل اساسی‌تر از این‌هاست و پای مشکلی جدی در میان است حتما هر دو از یک مشاور متخصص کمک بگیرید و رابطه‌ی زناشویی خود را احیاء کنید.

جلوی او از زنان دیگر تعریف نکنید.

یکی از کارهایی که برای جلوگیری از ناراحتی و دلخوری همیشه باید حواستان به آن باشد همین مقایسه کردن است. حتی اگر بنا به هر دلیلی به دنبال این هستید که حسادتش را تحریک کنید یا می‌خواهید به صورت غیرمستقیم سلیقه‌ی خودتان را به او بفهمانید این راهش نیست. تعریف شما از زنان دیگر فقط می‌تواند حس بدبینی او را تحریک کند و باعث شود او فکر کند در فکر خیانت کردن هستید. همچنین این موضوع اعتمادبه‌نفس او را پایین می‌آورد و قطعا روی میزان صمیمیت شما و سپس روابط زناشویی‌تان تأثیرگذار است. پس از این کار اجتناب کنید و هیچ وقت او را با زنان دیگر مقایسه نکنید.

good spouse

۱۸ راهکار طلایی برای تبدیل‌شدن به یک همسر خوب

۱ـ قرارهای عاشقانه را فقط محدود به دوران نامزدی نکنید.

برای اینکه عشق و رفتارهای عاشقانه بعد از ازدواج در زندگی حذف نشوند. بهتر است گاهی اوقات با یکدیگر قرار عاشقانه بگذارید و فارغ از سختی‌ها و چالش‌های زندگی مشترک تنها در مورد خودتان و رؤیاهایتان گفتگو کنید.

۲ـ عقاید یکدیگر را بشناسید و به آن‌ها احترام بگذارید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که افراد مختلف زمانی که صحبت از برقراری یک رابطه مؤثر به میان می‌آید عقاید مختلفی خواهند داشت. برخی از افراد ممکن است بر این باور باشند که سخت کار کردن و پول درآوردن به خاطر فراهم آوردن رفاه و امکانات خوب در زندگی معنی تمام و کمال دوست داشتن است. اما بهتر است ببینید، همسرتان چه چیزی را به معنای دوست داشتن می‌داند؟ او چه رفتاری را احترام تلقی می‌کند؟

۳ـ روزتان را با بوسه و نوازش آغاز کنید.

هرروز، شروعی جدید است و همسر خوب روزش را همیشه با یک بوسه قشنگ صبحگاهی شروع می‌کند. این یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای قدردانی از حضور همسرتان است. اینکه به او یادآور شوید که حضورش تا چه حد انرژی و انگیزه شما را برای آغاز قدرتمند یک روز پرتلاش افزایش می‌دهد. همواره قدردان و سپاسگزار تلاش‌ها و مهربانی‌های کوچک و بزرگش باشید.

۴ـ همسر خوب بیشتر ترجیح می‌دهد شنونده باشد تا حرف بزند.

بعد از یک روز بلند و پر چالش او مشتاقانه آماده شنیدن حرف‌های شما است. او صبورانه منتظر می‌ماند تا حرفتان را تمام کنید و از هر تصمیمی که در آن روز گرفته‌اید، حمایت می‌کند. او اساسا تلاش می‌کند تحت هر شرایطی حامی و تکیه‌گاه شما باشد. درست مثل شما که همواره پشتیبان او هستید.

۵ـ از سلامت روان و سلامت جسمانی پارتنرش مراقبت می‌کند.

البته که همیشه پیشنهاد بیرون رفتن برای صرف شام یا سفارش غذا از بیرون، راحت‌ترین راه‌حل است. بااین‌حال یک همسر خوب، ترجیح می‌دهد خودش دست‌به‌کار شود و غذای موردعلاقه همسرش را درست کند. هیچ‌چیزی بهتر از این نیست که از سرکار به خانه برگردید و با یک غذای خانگی با همان کیفیت و جزئیاتی که مطلوبتان است مواجه شوید.

۶ـ مهربانی‌اش را از شما دریغ نمی‌کند.

وقتی روز به پایان می‌رسد و شما در حال استراحت و مطالعه یا تماشای فیلم هستید، او دقیقا آنجاست و شما را در آغوش می‌گیرد.

همسر خوب قطبینو

۷ـ یک همسر خوب برای ارضای نیازهای شما به‌اندازه‌ی ارضای نیازهای خودش تلاش می‌کند.

او هر کاری که موجب جلب رضایت و لذت شما در رابطه جنسی می‌شود را انجام می‌دهد. وقتی شما حس عاشقانه دارید او هم رمانتیک می‌شود. وقتی هم که حال و هوای ماجراجویی دارید یا احساس می‌کنید باید به موجود سرکش درونتان اجازه بروز بدهید، او هم هیجان‌انگیز و فی‌البداهه می‌شود. او از کمی ریسک کردن و مخاطره به خاطر شما نمی‌ترسد. از کمی رابطه عاشقانه در تئاتر یا سینما یا روی پشت‌بام اجتناب نمی‌کند. چراکه می‌خواهد در همه حال واسطه‌ای برای لذت بردن و خوشحال کردن شما باشد.

۸ـ شما را برای دیدن دوستان و خانواده‌تان همراهی می‌کند حتی اگر از مصاحبت با آن‌ها لذت نبرد.

 ازدواج یک قرارداد است و مهم است هرکسی که در این رابطه قرار می‌گیرد مورداحترام باشد. او با دوستان و خانواده شما مهربان و فهیم است. اینکه نوروز یا شب یلدا کجا دورهم جمع شوید را تبدیل به یک آشوب و جنجال نمی‌کند. این مهم است که بدانیم گاهی مجبور هستیم به خاطر عزیزانمان ازخودگذشتگی کنیم. حتی اگر در منزل شما خیلی به همسرتان خوش نمی‌گذرد ولی به خاطر شما در مجلس خانوادگی‌تان شرکت می‌کند، یعنی برای شما ارزش قائل است. بنابراین مهم است که احترام او نیز در خانواده شما  حفظ شود. یادتان باشد شما مسئول حفظ احترام همسرتان در جمع خانواده خود هستید. زندگی نیازمند همراهی و سازگاری است.

۹ـ از زیر بار مسئولیت‌های مالی شانه خالی نمی‌کند.

فرقی نمی‌کند حرفه‌اش چیست. از آن تیپ آدم‌ها هم نیست که فراتر از توانش، زندگی کند. او مسئول و متعهد است و صورتحساب‌ها را به‌موقع پرداخت می‌کند. برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند و مطمئنا با همراهی و درک شما یک آینده خوب هم برای شما می‌سازد.

۱۰ـ یک همسر خوب همواره به احوال و احساسات شما توجه می‌کند.

در یک مهمانی نوروز یا یک مهمانی مجلل، تحسینتان می‌کند که چقدر زیبا شده‌اید؟ یا چقدر خوش‌تیپ به نظر می‌رسید. حتی زمانی که در میان جمعیت حضور دارد دقیقا به شما نگاه می‌کند. جوری رفتار می‌کند که حس کنید شما تنها کسی هستید که برایش اهمیت دارد و این حس را بدون اینکه کلمه‌ای بگوید احساس کنید. شما می‌توانید به‌راحتی این را از طرز نگاهش به خودتان بفهمید.

۱۱ـ از خودش مراقبت می‌کند.

حداقل سه بار در هفته ورزش می‌کند. چه وزنه زدن باشد و چه دویدن، دوچرخه‌سواری، صخره‌نوردی یا فیتنس. او به ظاهرش افتخار می‌کند و سروصورتش را آراسته نگه می‌دارد. هوشمندانه لباس می‌پوشد و همیشه بوی خوب می‌دهد البته غیر از زمان ورزش! کتاب می‌خواند و به‌اندازه سلامت جسمی، مراقب سلامت روانی‌اش نیز هست.

۱۲ـ شما را قضاوت نمی‌کند؛ پذیرفتن شخصیت واقعی شما با تمام نقاط قوت و ضعف

او شما را همواره انسان بدون نقصی نمی‌داند و از نقاط ضعف شما مطلع است و با این مسئله مشکلی ندارد. شما نیازی به پنهان کردن خود واقعیتان ندارید پس خود واقعیتان را با او به اشتراک می‌گذارید و احساس امنیت می‌کنید. در ضمن او به‌جای تأکید بر نقاط ضعف شما به ویژگی‌های خوبتان نیز اهمیت می‌دهد و پیوسته تلاش می‌کند تا با همراهی یکدیگر نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را از بین ببرید.

همه ما منحصربه‌فرد هستیم و سخت است که کسی را پیدا کنیم که خصلت عجیبی نداشته باشد. بنابراین اگر فکر می‌کنید به‌عنوان فردی منحصربه‌فرد شریک زندگی شما حرفی در مورد آن صفات عجیب‌وغریب شما نمی‌زند یا از شما نمی‌خواهد که این کارها را متوقف کنید، پس شما را به‌عنوان کسی که هستید، پذیرفته و دوست دارد.

۱۳ـ در همه حال اولویت اولش برای درد و دل کردن هستید.

پس از یک روز بد در محل کار و یا بعد از یک جروبحث بزرگ با خانواده یا همکارانش، اگر او مستقیما به سمت شما می‌آید، یعنی مطمئن است که شما قلقش را می‌دانید و حال او را می‌توانید بهتر کنید. بنابراین شما می‌توانید او را در آغوش بگیرید و دونفری باهم در مورد آن مسائل صحبت کنید.

یک همسر خوب در شرایطی که نیاز به درد و دل دارد نه پیش دوستانش می‌رود و نه کار دیگری انجام می‌دهد. انتخاب اولش شما هستید. بنابراین می‌تواند بر روی شما حساب کند و شما هم می‌توانید به او تکیه کنید.

۱۴ـ قبل از تصمیم‌گیری تمام جوانب و پیامدهای منفی احتمالی آن را بررسی می‌کند تا به شما آسیبی نرسد.

اگر او پیشنهاد شغلی بزرگی دریافت کند و تصمیم بگیرد که آن را بلافاصله قبول نکند. به این دلیل که می‌خواهد با شما درباره آن صحبت کند. زیرا او نگران شما است. ممکن است شما از شدت خوشحالی از او بخواهید که قبول کند. اما نکته اینجا است که او می‌خواهد تصمیم‌گیری هوشمندانه‌ای داشته باشد که مبادا به شما لطمه‌ای وارد شود.

good spouse

۱۵ـ همسر خوب اجازه نمی‌دهد بحث و سوءتفاهم میان شما فاصله بیندازد.

هنگام مواجهه با مشکلات و حتی زمانی که ناراحت هستید بازهم می‌توانید باهم تعامل و رابطه مؤثری داشته باشید. اگر همسر مناسبی برای خود انتخاب کرده باشید نباید در مورد مسائل خاص یا مشکلاتی که در زندگی با آن‌ها مواجه می‌شوید، احساس ترس یا نگرانی کنید. شما می‌دانید که او به شما احترام می‌گذارد و هر چیزی که می‌گویید را معتبر و مهم می‌داند. هر رابطه‌ای با مشکلات و موانعی مواجه خواهد شد. ممکن است درگیری، سوءتفاهم، بحث یا هر چیز دیگری وجود داشته باشد که برطرف کردنش دشوار است. تنها روش برای درک بهتر این شرایط همفکری و تعامل است. همه‌چیز به کیفیت رابطه شما بستگی دارد.

۱۶ـ همسر شما بودن مهم‌ترین نقش مورد علاقه اوست.

همه انسان‌ها نقش‌های متفاوتی در زندگی مانند نقش فرزند بودن، پدر یا مادر بودن، همسر بودن و… دارند. اگر همسر شما از میان همه نقش‌ها و مسئولیت‌هایی که در زندگی‌اش دارد، نقش موردعلاقه‌اش همسر شما بودن است به‌خوبی او شک نکنید.

۱۷ـ به دنبال پورنو گرافی و روش‌های میانبر نیست.

همسر خوب به دنبال پورنو گرافی نیست. زیرا می‌داند که پورنو گرافی نه‌تنها به رابطه جنسی بلکه به کیفیت زندگی زناشویی و رضایت زناشویی نیز آسیب می‌زند.

۱۸ـ زبان عشق شما را می‌داند.

اگر بخواهیم به‌طور مؤثر ابراز عشق کنیم. باید زبان اصلی عشق همسرمان را بیاموزیم. زیرا به‌ندرت طرفین رابطه‌ای یافت می‌شوند که زبان عشق یکسانی داشته باشند. زمانی که دوران رمانتیک عاشقی تمام شده و روزمرگی آغاز می‌شود. برای پر نگه‌داشتن مخزن عشق باید عاشقانه اندیشید و نگاه عاشقانه‌ای داشته باشیم. ولی قبل از همه آن‌ها باید پنج زبان عشق را بشناسید و زبان عشق همسر خود را بدانید.

  • کلام تأیید آمیز
  • وقت گذاشتن برای یکدیگر
  • دریافت هدایا
  • خدمت به یکدیگر
  • تماس فیزیکی

سخن آخر

در عشق خلاق، نظرمان بر انتخابی با آگاهی و تعامل عقل و احساس است. ازدواجی که در آن و برای بقای آن از خود خلاقیت به خرج داده و درصدد بهبود و ارتقای کیفیت زندگی هستیم و با مؤلفه‌هایی چون آگاهی، خودشناسی، هوش، استعداد، تعهد، صمیمیت، داشتن آزادی و آزادی‌خواهی در روابط، احترام متقابل، توجه به روابط جنسی، انتقادهای سازنده، تحسین نقاط قوت یکدیگر و خلاقیت می‌توانیم به این مهم دست‌یابیم.

در این مقاله سعی کردیم تا به مهم‌ترین ویژگی‌های یک همسر خوب اشاره‌کنیم. یادتان باشد که هیچ نسخه مشخص و واحدی برای ازدواج وجود ندارد. هزاران هزار عامل دیگر می‌توانند در چگونگی زندگی زناشویی و رضایت زناشویی شما دخیل باشند. پس بهتر است که حسابی زمان بگذارید و از زوایای مختلف پارتنر آینده خود را بررسی کنید. پیشنهاد ویژه‌ی ما برای شما به‌منظور شناخت بهتر و بیشتر طرف مقابل مطالعه‌ی دو مقاله‌ی ذیل است. شک نکنید که هرچقدر با دید بازتری به این موضوع نگاه کنید و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید در آینده به میزان کمتری با تعارض‌ها و اختلاف‌های ریزودرشت دست‌وپنجه نرم خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

شخصیت شناسی در ازدواج چه کمکی به زوجین می‌کند؟

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط