تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ محرم راز

ویژگی‌های شخصیتی

INFJ ها در دنیایی از ایده‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها اشخاصی مستقل، متفکر و اندیشمند، همراه با احساسات قوی، اصول محکم و همیت مشخص هستند. آن‌ها به نقطه نظرها و تصمیمات خود اعتماد دارند، از پنداره‌های درونی خود انگیزه می‌گیرند و برای آن‌ها به شدت احترام و توجه قائل‌اند. این تیپ شخصیتی از تصور و تخیل غنی برخوردار است و به احساسات و انگیزه‌های دیگران بها می‌دهد. معمولاً در موقعیت‌های مختلف به عمق آن‌ها توجه دارند و معانی عمیق‌تر را می‌بینند و در برخورد با موقعیت‌ها از شمّ قوی برخوردارند. به الهامات و ایده آل‌های خود وابسته‌اند و به دیگران نیز رشد و فراست می‌بخشند. برای الهامات، آرزوها و استنباط‌های خود ارزش زیادی قائل هستند، حتی اگر دیگران آن‌ها را تأیید نکنند.

برای آن‌ها مهم است که نقطه نظرهایشان موردپسند قرار گیرد و به اجرا درآید. آنان برای انسجام و تمامیت ارزش فراوان قائل‌اند، بسیار مصمم بوده و ممکن است گاه به قدری مصمم رفتار کنند که سماجت به خرج دهند.  INFJ ها به سبب اعتقاد بارزشان به پنداره‌های روشن و اینکه می دانند چه چیزی به صلاح مردم و جامعه است رهبران و تصمیم گیرندگان خوبی می‌شوند. اغلب مردم به این اشخاص احترام می‌گذارند.

ازآنجا که INFJ ها به رسیدن به توافق و هماهنگی با دیگران علاقه دارند، دوست دارند اعتبار نقطه نظرهایشان را به دیگران بقبولانند. آنان با تصدیق کردن و با تعریف و تمجید از دیگران همکاری آن‌ها را برای خود می‌خرند. علاقه‌ای به اختلاف نداشته و تمایل به رسیدن به توافق با دیگران دارند. این تیپ شخصیتی سعی می‌کند که تا حد امکان از اختلاف و تعارض فاصله بگیرد.

INFJ ها اغلب تصمیم گیرندگانی فکور و اندیشمند هستند. آنان مسئله را جالب ارزیابی کرده و اغلب قبل از اینکه دست به کار شوند، خوب فکر می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که در هر زمان تنها به یک موضوع بیندیشند.
INFJ ها ساکت، مهربان و همدل و مردم‌شناس هستند. به منافع دیگران اهمیت می‌دهند و دوست دارند که به رفاه و حال خوش دیگران توجه کنند. از احساسات و علایق دیگران خبر دارند و اغلب اوقات با اشخاص سختگیر به راحتی کنار می‌آیند. INFJ ها معمولاً افرادی با شخصیتی پیچیده هستند و می‌توانند در ضمن آنکه با احساس هستند، سختگیر نیز باشند. شناخت آن‌ها گاهی سخت است و شخصیت پیچیده آن‌ها اغلب اسباب حیرت دیگران را فراهم می‌سازد. آنان دوستانی دیرینه دارند و در شرایط مناسب می‌توانند بر شمار دوستان خود بیفزایند.

تیپ شخصیتی I در تست MBTI

افراد درونگرا معمولا آرام، صبور و محافظه کار هستند، معمولا خجالتی به نظر می آیند ولی خجالتی نیستند، کمتر وارد گفتگو با شما می شوند، رفتارشان معمولا یکنواخت و متعادل است، خیلی بالا و پایین ندارند، مثل موج خیلی آرام می مانند، افراد درونگرا با حضور در جمع سطح انرژی آن ها کاهش می یابد به گونه ای که در برخی مواقع در جمع احساس خفگی میکنند.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی N در تست MBTI

افراد شهودی در تست mbti به صورت اکتسابی در یادآوری و حفظ اطلاعات حسی دریافت شده قدرت کمتری دارند و بیشتر به مطالب ذهنی و انتزاعی که قادرند در ذهن خود بپرورانند توجه می کنند.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی F در تست MBTI

افراد احساسی در تست mbti معیار تصمیم گیری شان دوست دارم دوست ندارم است. افراد احساسی همدل و مهربان‌اند، در کارهایشان از عواطف و احساسات صحبت می‌کنند. برای شما احساسی ها اولویت ادب است نه صداقت.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی J در تست MBTI

افراد قضاوت کننده و یا داوری کننده در mbti کسانی هستند که همه کارهایشان را از قبل برنامه ریزی می کنند. قضاوت کننده ها ترجیح می دهند درباره موضوعات سریع تصمیم بگیرند و اجرا کنند. اگر کارهایشان جا به جا شود به هم می ریزند و عصبانی می شوند.مطالعه بیشتر…

مهربان، پیچیده و منظم

INFJ ها افرادی آرام و مهربان، دلسوز، پیچیده و به شدت شهودی هستند. آن ها دارای قریحه هنری و افرادی خلاق هستند که در دنیایی از احتمالات و معانی مخفی زندگی می کنند. INFJ ها با اختصاص دادن تنها یک درصد از جمعیت آمریکا به خود، جزء نادرترین تیپ‌های شخصیتی هستند. این تیپ نه تنها در آمریکا بلکه در کل جهان کمیاب است و با در بر گرفتن یک الی دو درصد مردم، کمیاب‌ترین تیپ شخصیتی mbti محسوب می‌شود. البته اگر بخواهیم جمعیت این تیپ را بین مردها و زن‌ها محاسبه کنیم، این تیپ در مردها کمتر است و اولین تیپ کمیاب بین مردهاست اما در بین زن‌ها، INFJ ها سومین تیپ از لحاظ کمیاب بودن محسوب می‌شوند.

INFJ ها به نظم و هارمونی سیستم‌ها اهمیت زیادی می‌دهند، برای آن‌ها مهم است که امور در دنیای بیرون کاملا منظم، تعریف شده و سیستماتیک باشند. آن‌ها وقت زیادی را صرف شناسایی روش‌هایی می‌کنند که دارای بیشترین کارایی برای انجام امور هستند و مدام در حال تعریف و بازتعریف اولویت‌های خود در زندگی هستند.

ذهن INFJ ها در یک فرآیند ناخودآگاه و خودبخودی، اطلاعات را از محیط پیرامون به صورت شهودی و با درنظر گرفتن تصویر کلی دریافت می‌کند. آن‌ها بدون اینکه چندان درگیر جزئیات مسئله شوند، به طور شهودی کلیات مسئله را درک می‌کنند و می‌فهمند.

اگرچه قادر نیستند برای توضیح مسئله دلایلی با جزئیات فراوان ارائه کنند اما اغلب، فهمشان از موضوع درست است و خودشان هم این را می‌دانند. حتی آن‌ها به دلیل توانایی تحلیل‌های هوشمندانه می‌توانند با توجه به شواهد موجود در زمان حال، اتفاقات آینده را پیش‌بینی کنند و اغلب پیش‌بینی‌هایشان هم درست درمی‌آید. با وجود اینکه توضیح دلایل پیش‌بینی‌شان برایشان سخت است. (البته طبیعتا منظور از این پیش‌بینی، سحر و جادو نیست بلکه توانایی تحلیل هوشمندانه است). به همین دلیل آن‌ها ایمان بسیار زیادی به دریافت‌های غریزی و شهودی خود از موضوعات و مسائل دارند، تا حدی که ممکن است از واقعیات دنیای بیرون فاصله بگیرند.

علاوه‌بر این، در صورتی که INFJ ها بین تصورات ذهنی‌شان، با واقعیت‌های دنیای بیرون، اختلافی مشاهده کنند، دچار تناقض و تشویش ذهنی می‌شوند. در نتیجه‌ی این آشفتگی ذهنی، INFJ ها در مقایسه با سایر تیپ‌های قضاوت کننده (J) از نظم و انضباط به نسبت کمتری برخوردار هستند و نمود بیرونی این بی‌نظمی به عنوان مثال می‌تواند در میز کار نامرتب آن‌ها جلوه کند.

قدرت بالای درک مسائل انسانی

افراد با تیپ INFJ بصیرت و هوشمندی شگفت‌انگیزی نسبت به افراد و موقعیت‌ها دارند. آن‌ها برای بهتر فهمیدن مسائل انسانی، به احساسی که نسبت به افراد و موقعیت‌ها دارند اهمیت فراوانی می‌دهند.

آن‌ها این احساس را به طور شهودی و با دریافت باطنی‌شان ارزیابی می‌کنند و درنهایت از این طریق به درک بهتری از موقعیت می‌رسند. گاهی اوقات این دریافت‌های باطنی رنگ و بویی ماورایی به خود می‌گیرد به طوری که تعدادی از INFJ ها بیان کرده‌اند که در لحظاتی خاص، نسبت به نزدیکان خود احساس نگرانی عجیبی داشته‌اند و بعدها متوجه شدند که آن فرد واقعا به دردسر افتاده است.

مثلا تصادفی را از سر گذرانده. این تجارب جزء مواردی هستند که سایر افراد با تیپ‌های شخصیتی متفاوت ممکن است آن را چندان جدی نگیرند و یا حتی مورد تمسخر قرار دهند، اتفاقی که باعث می‌شود INFJ ها در اکثر موارد قید بیان صریح دریافت‌های باطنی خود و در میان گذاشتن آن با دیگران را بزنند و همین امر منجر به تبدیل شدن آن‌ها به فردی تودار در اغلب اجتماعات می‌شود. به طور کلی INFJ ها نسبت به خود درونیشان بسیار محافظه‌کار هستند و فقط برخی از احساسات و نقطه‌نظرات خود را تنها با افراد مورد اطمینان در میان می‌گذارند.

آن‌ها افرادی عمیق و پیچیده هستند که حریم شخصی برایشان بسیار مهم است و همین موضوع درک نیازهای آنان را برای دیگران دشوار می‌سازد. افراد با تیپ شخصیتی INFJ ترجیح می‌دهند فاصله مشخصی را با دیگران حفظ کنند، به همین دلیل اغلب مرموز به نظر می‌رسند.

صمیمی ولی حساس

اما INFJ ها در کنار پیچیدگی‌های ذاتی خود، افرادی گرم، صمیمی و مردم‌دار هستند. آن‌ها در قلب نزدیکان و آشنایانی که استعدادهای خاص INFJ ها خصوصا دلسوزی آن‌ها را قدر می‌دانند، جایگاه ویژه‌ای دارند. این تیپ برای احساسات و عواطف دیگران اهمیت زیادی قائل است و همواره در تلاش‌اند تا به کمک خوددار بودن و ملایمت ذاتی خویش به هیچ وجه عواطف دیگران را جریحه دار نکنند و آن‌ها را نرنجانند. تیپ infj  در بروز دادن احساساتش راحت است و با وجود اینکه در کل درونگراست اما برخلاف بعضی تیپ‌های دیگر می‌تواند احساساتش را به راحتی بروز دهد و عشق و علاقه‌اش را به راحتی ابراز کند.

افراد با تیپ INFJ نسبت به کشمکش، درگیری، تنش و تعارض در روابط، به شدت حساس هستند و تحمل کوچک‌ترین درگیری را ندارند. اگر آن‌ها در موقعیت‌های این چنینی قرار بگیرند، از صلح و صمیمیتی که در شرایط عادی دارند، فاصله می‌گیرند و نشانه‌های بروز خشم و عصبانیت در آن‌ها پدیدار می‌شود. گرچه آن‌ها این خشم و عصبانیت را در اغلب موارد درون‌ریزی می‌کنند. درون‌ریزی خشم در شرایط حاد استرس‌زا می‌تواند سلامت جسمانی INFJ را به مخاطره بیندازد.

لجباز و کمال‌گرا

INFJ ها به دلیل توانایی‌های شهودی خود در درک روابط، معانی و پدیده‌ها، به دریافت‌های باطنی و غریزی خود اطمینان زیادی دارند، این اطمینان زیاد ممکن است منجر به بروز رفتارهای لجبازانه و خودسرانه در آن‌ها شود به طوری که به مرور زمان احتمال نادیده گرفتن آرا و نظرات دیگران توسط INFJ ها وجود دارد.

INFJ ها اغلب معتقدند حق با آن‌هاست، از سویی دیگر آن‌ها افرادی کمال‌طلب هستند که همواره نسبت به استفاده از توانایی‌های خود در تردید جدی به سر می‌برند، آن‌ها دائم به این فکر می‌کنند که آیا از همه استعدادهای بالقوه خود برای رسیدن به اهدافشان استفاده می‌کنند یا خیر. به همین دلیل ممکن است گاهی اوقات به دلیل همین کمال‌طلبی‌ آرامش و صلح درونی‌شان را از دست بدهند و همواره احساس کنند که برای ارتقا و پیشرفت خود و دنیای اطرافشان باید کاری بزرگتر انجام بدهند و از دستاوردهای کنونی‌شان احساس رضایت کافی نمی‌کنند.

افراد با این تیپ شخصیتی برای رشد و پیشرفت مداوم اهمیت زیادی قائل هستند و به همین دلیل زمان زیادی را صرف شادمانی و پایکوبی برای دستاوردهایشان نمی‌کنند و به محض رسیدن به یک هدف، به تنظیم هدف بعدی می‌پردازند. آن‌ها نظام باورهای قدرتمند و منسجمی دارند و نیازمند زندگی کردن با قوانین و معیارهایی هستند که با نظام ارزشی‌شان سازگاری داشته باشد.

گرچه آن‌ها از خود و از اطرافیان خود، به‌خصوص اعضای خانواده‌شان انتظارات بعضا سنگینی دارند، اما در پاره‌ای موارد بسیار ملایم و خوددار هستند. آن‌ها در مقابل اصول و ایده‌ آل‌هایشان هرگز حاضر به سازش نیستند.

همراه تا موفقیت

ازآنجایی که INFJ ها افرادی صبور، حمایتگر و فداکار هستند، لذا به طور ذاتی توانایی استعدادیابی و پرورش استعدادهای دیگران را دارند. این افراد قادرند دیگران را تا رسیدن به موفقیت همراهی کنند.

INFJها به‌عنوان والدین، عمیقا فرزندان خود را دوست می‌دارند و نسبت به ایشان احساس تعهد عمیقی دارند. INFJ ها در عین حال انتظارات بعضا زیادی از فرزندان خود دارند و آن‌ها را وادار می‌کنند تا در بهترین شرایط ممکن قرار بگیرند. به همین جهت ممکن است گاهی در برخورد با فرزندانشان و انتظاراتی که از آن‌ها دارند خودرأی و نامعقول به نظر برسند و شاید بچه‌هایشان را هم مثل خودشان کمالگرا بزرگ کنند اما به‌طور کلی فرزندان INFJ ها حمایتی فداکارانه و صادقانه از والدین خود دریافت خواهند کرد.

اولین مشخصه تیپ شخصیتی INFJ چگونگی دریافت اطلاعات است، آن‌ها اطلاعات دنیای اطراف را به صورت شمی دریافت می‌کنند و آن را درون‌ریزی می‌کنند. این ویژگی به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند با تحلیل موقعیت کنونی، اتفاقات آینده را پیش‌بینی کنند. مثلا در بازی شطرنج یا حتی در سیاست، این مشخصه خیلی کمک‌ کننده است. دومین کارکرد یک INFJ کارکرد احساسی است، به این معنی که آن‌ها با وقایع و رویدادهای دنیای بیرون بر اساس ارزش‌های شخصی خود برخورد می‌کنند و تصمیمات و واکنش‌های خود را نسبت به وقایع، برون‌ریزی کرده و احساساتشان را به راحتی ابراز می‌کنند برای این افراد مهم است که رویدادهای دنیای بیرون تا چه اندازه با نظام ارزشی‌شان سازگاری دارد.

روابط با دیگران

 • آرام و دل نازک هستند.
 • دوست دارند خانه راحتی داشته باشند.
 • می‌توانند بسیار صمیمی باشند. ممکن به خاطر نیازهای شریک زندگیشان تن به هر کاری بدهند.
 • شنونده خوبی هستند.
 • احساسات، عواطف و محبت‌های خود را با شمار کوچکی از دوستانشان در میان می‌گذارند.
 • اغلب خود را در قبال احساسات دیگران مسئول می‌دانند و نمی‌توانند حدومرز سالمی را رعایت کنند.
 • می‌توانند روحیه‌ای متلون داشته باشند. به عبارتی پی‌درپی تغییر رنگ بدهند و شخصیتشان در موقعیت‌های مختلف تغییرات زیادی کند.
 • نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند و اگر آن‌ها را درک نکنند، به شدت رنجش به دل می‌گیرند. هرچند برای پیشرفت خود خیلی ارزش قائلند اما کمترین لحنی از بدجنسی در انتقاد آن‌ها را بهم می‌ریزد.
 • در بیان اندیشه‌های خود با دشواری روبه‌رو هستند و افراد کمی را پیدا می‌کنند که افکار و عقاید و احساسات پیچیده آن‌ها را متوجه شوند و همیشه از درک نشدن گله دارند. همین باعث می‌شود این تایپ در MBTI به عنوان آدم فضایی معروف باشد!
 • نیازمند هماهنگی هستند و اگر به این هماهنگی نرسند، رنجش به دل می گیرند.
 • وقتی لازم باشد که با افراد برخورد کنند، مؤدبانه رفتار می‌کنند.
 • با زبان بدن آدم‌ها خیلی خوب ارتباط می‌گیرند و از طریق آن احساسات و افکار مردم را حدس می‌زنند.
 • به شدت همدل هستند و می‌توانند مشاورهای خوبی برای مردم باشند. آن‌ها حتی حاضرند ساعت‌ها پای درددل افراد غریبه بنشینند و کمکشان کنند.

نقاط قوت

 • ذاتا افرادی خونگرم و صمیمی هستند.
 • خود را وقفِ ایجادِ رابطه‌ای حقیقی و سرشار از معنا و مفهوم می‌کنند و از گفتگوهای کوچک و بی‌معنی گریزانند چون می‌دانند که این گفتگوها روابط سطحی‌ را ایجاد می‌کنند.
 • بسیار متوجه و مراقبِ احساسات و نیازهای عاطفیِ دیگران هستند.
 • مسئولیت‌ها و تعهداتشان را بسیار جدی می‌گیرند و به دنبال روابط طولانی مدت و پایدار هستند.
 • مهارت‌های ارتباطی بسیار قوی دارند (بیشتر مهارت‌های نوشتاری و کتبی)
 • انتظاراتِ بالا و کمال‌طلبانه‌ای از خود و دیگران دارند.
 • شنوندگانِ بسیار خوبی هستند و با دقت و حوصله به حرفِ دیگران گوش می‌دهند.
 • آدم‌های متواضعی هستند و اعتقادی به برتری کسی بر دیگری ندارند.
 • خیلی وقت‌ها بدون شنیدن حرف دل اطرافیانشان، خودشان به آن پی می‌برند.

نقاط ضعف

 • معمولا خودِ واقعیشان را از دیگران پنهان می‌سازند مگر در شرایط خاص و در برابر معتمدین و نزدیکانشان.
 • معمولا نسبت به مسائل مالی و مدیریت پول عملکرد خوبی ندارند، حتی شغل‌های موردعلاقه آن‌ها شغل‌هایی است که درآمد پایینی دارد. آن‌ها در انجام وظایفِ روزمره و روتین زندگی نیز چندان خوب عمل نمی‌کنند.
 • از اینکه مورد انتقاد واقع شوند متنفرند و نسبت به اختلاف و مشاجره بسیار آسیب‌پذیر هستند. همین باعث می‌شود که در صورت خشم و عصبانیت از اطرافیانشان، ساکت بمانند و دلیل ناراحتیشان را برای آن‌ها توضیح ندهند چون از تبدیل شدن این گفتگو به مشاجره می‌ترسند. نگفتن همین ناراحتی‌های کوچک در گذر زمان باعث می‌شود که ناگهان طاقتشان تمام شود و این رابطه را تمام کنند یا یک دعوای بزرگ سر یک اتفاق کوچک رقم بزنند، در صورتی که شخص مقابلشان حتی روحش هم خبر ندارد که چرا او با یک اتفاق کوچک اینقدر عصبی شده!
 • ممکن است در ترک و اتمام یک رابطه نامطلوب مشکل داشته باشند و نتوانند به راحتی و با قاطعیت از این نوع رابطه بیرون بیایند. چون از دست دادن کوچکترین چیزها در زندگیشان خیلی ناراحتشان می‌کند، چه برسد که آن چیزی که از دست می‌دهند شخص مهمی برایشان باشد، حتی اگر آن رابطه سمی باشد!
 • کنترل هیجاناتشان برایشان کمی سخت است. همین باعث می‌شود یک روز خیلی خوب و یک روز خیلی غمگین باشند و طبیعتا این موضوع می‌تواند در زندگیشان تأثیر منفی بگذارد.

نقاط ضعف شخصیتی

ازآنجا که این اشخاص به شدت به ایده‌ها و نقطه نظرها توجه دارند، گاه کارهایشان عملی نیست و به بسیاری از کارهای روزانه که محتاج توجه است نمی‌رسند. آشنا شدن بیشتر با آنچه پیرامونشان می‌گذرد و تکیه بیشتر بر اطلاعات به اثبات رسیده، به INFJ ها کمک می‌کند تا از ایده‌های خلاق خود در دنیای واقعیت‌ها استفاده کنند.

INFJ ها ممکن است به قدری به اصول خود پای‌بند باشند که گرفتار گسسته بینی شوند. آن‌ها ممکن است در زمینه تغییر، سمج و مصر باشند و پس از گرفتن یک تصمیم نخواهند آن را به سادگی عوض کنند. گاه آنان از کنار واقعیت‌های مهمی که از موضع آن‌ها حمایت نکند، به راحتی می‌گذرند و یا در برابر ایده‌هایی که با ارزش‌های آن‌ها در تعارض باشد مقاومت می‌نمایند. ممکن است اعتراضات دیگران را نشنوند، زیرا به نظرشان برسد که موضعشان کمترین اشکالی ندارد. INFJ ها باید به خود و به کارشان با عینیت بیشتری توجه کنند.

INFJ ها به این دلیل که بسیار به پنداره خود توجه دارند، ممکن است بیش از اندازه به وضع قوانین و مقررات بپردازند. آنان اغلب کمال طلب هستند و می‌توانند نسبت به انتقاد به شدت حساس باشند. گرچه آن‌ها از اراده قوی برخوردارند، در برخورد با تعارض و اختلاف در روابطشان دشواری‌هایی دارند. هر چه INFJ ها بیشتر بتوانند درباره خود و روابطشان عینی‌تر به مسائل نگاه کنند، آسیب‌پذیریشان کمتر می‌شود.

در محل کار

 • به شدت بکر و خلاق هستند.
 • برای دستیابی به اهداف بلند مدت خود کار می‌کنند. می‌خواهند ببینند که نقطه نظرهایشان صورت تحقق پیدا می‌کند و به کار بسته می‌شود.
 • می‌توانند از خود و دیگران به شدت متوقع باشند. اغلب کمال طلب هستند.
 • در دفاع از ارزش‌ها و باورهای خود بسیار راسخ هستند.
 • از ایده آل‌ها و هدف‌هایشان حمایت می‌کنند.
 • اغلب به رفاه مردم کمک می‌کنند.
 • ناکامی‌ها را مسائلی می‌دانند که باید حل‌وفصل شوند.
 • در استفاده از کلمات بسیار دقیق هستند.
 • درباره مسائل به طور دقیق فکر می‌کنند. در تمرکز قوی هستند و از پرت شدن حواسشان خوششان نمی‌آید.
 • ترجیح می‌دهند در مکان‌هایی بی سروصدا و سازمان یافته کار کنند. چون داشتن فضای شخصی برای آن‌ها خیلی مهم است.
 • خواهان تحسین و احترام هستند، اما دوست ندارند که توجه دیگران را به خود جلب کنند.
 • می‌توانند رهبرانی مجاب کننده و الهام‌بخش باشند.
 • دوست دارند اوقات خود را سازمان‌دهی کنند و روی فرآیند محصول کنترل داشته باشند.
 • مسئولیت‌پذیری بالایی دارند و همین باعث می‌شود در محیط کار بقیه به راحتی به آن‌ها اعتماد کنند.
 • به دلیل داشتن خلاقیت، مشاوره‌های خوبی در حیطه منابع انسانی می‌دهند.
 • بین همکاران احتمالا به سنگ صبور معروفند و از مسائل خصوصی همکارانشان بیشتر از بقیه باخبرند. چون دیگران آن‌ها را برای تعریف کردن مسائل شخصیشان قابل اطمینان می‌بینند.

ویژگی‌های کلی تیپ شخصیتی INFJ در تست شخصیت شناسی MBTI در محیط شغلی

 • به‌طور شهودی قادر به درک افراد و موقعیت‌ها هستید.
 • ایده‌ آل‌گرا و آرمانی می‌اندیشید.
 • به‌شدت پای‌بند به اصول شخصی خود هستید.
 • شخصی آرام ولی پیچیده و عمیق هستید.
 • رهبران ذاتی با درون‌مایه‌های معنوی هستید.
 • نسبت به سایر افراد احساس همدردی و شفقت دارید.
 • متمرکز به آینده هستید.
 • مشتاق ارائه خدمات به سایر انسان‌ها هستید.
 • روابط صادقانه، عمیق و معنادار را ارزشمند می‌شمارید.
 • نسبت به ابراز خودِ درونی‌تان بسیار خوددار و محافظه کارید.
 • تمایلی به سروکار داشتن با جزئیات ندارید مگر آنکه پنداره درونی‌تان ایجاب کند.
 • دائما و در هر چیز به‌دنبال معنا و ارزش می‌گردید.
 • افرادی خلاق و دارای افق و پنداره بلندمدت هستید.

نقاط قوت کاری

 • داشتن تمرکز و توجه کافی به پروژه‌هایی که برایشان جالب است.
 • داشتن قاطعیت و مهارت‌های سازمانی قوی
 • خلاقیت بالا و نوآوری  و تجسم ایده‌های جدید
 • داشتن همدلی و توان پیش‌بینی نیازهای دیگران و توانایی مشاوره دادن و کمک کردن به بقیه
 • داشتن دید جامع و همه جانبه نسبت به کارها و مسائل و کلی‌نگر بودن
 • توانایی درک مسائل پیچیده و داشتن تفکر عمیق
 • علاقه فراوان به کمک به رشد و تعالی دیگران
 • میل به مولد بودن و رسیدن به اهداف خود
 • تعهد عمیق به کاری که به آن اعتقاد دارند.
 • انگیزش درونی و توانایی انتقال دادن این انگیزه به دیگران

نقاط ضعف کاری

 • قضاوت و داوری بیش‌ازحد
 • دشواری در برخورد با تعارضات و اختلافات
 • عدم تمایل به کار در پروژه‌های مخالف با ارزش‌هایشان
 • عدم تمایل به کار در شرایط رقابتی و چالشی
 • نداشتن انعطاف و چابکی کافی
 • دشواری در ایجاد نظم و ترتیب در نیروهای زیردست
 • دشواری در انتقال ایده‌های پیچیده و نو
 • نداشتن دید واقع بینانه درخصوص زمان و مدت انجام کارها
 • عدم توانایی تصمیم‌گیری در لحظه
 • اضطراب اجتماعی به دلیل مهارت‌های ارتباطی پایین
 • مشکل در کنترل هیجانات
 • انکار نیازهای شخصی و ضربه خوردن از این موضوع در آینده
 • انعطاف‌پذیری پایین در ارتباط با آدم‌های جدید

رضایت شغلی

برای یک INFJ رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند روی ایده‌ها و نقطه نظرهایی کار کند که به رشد و تعالی دیگران کمک کند.
 • امکان تولید محصولات و خدماتی را که به آن‌ها اعتقاد دارد و به خاطرشان احساس افتخار می‌کند، داشته باشد.
 • به حرفه نویسندگی و مالکیت وی و تلاش‌های منحصربه‌فردی که می‌تواند داشته باشد توجه شود و به آن بها داده شود.
 • بتواند خودش را ابراز کند و نتیجه پنداره خود را ببیند.
 • به وی اجازه داده شود از ایده‌های خود برای یاری رسانی به دیگران استفاده کند.
 • بتواند کارش را در محیطی دوستانه و عاری از تنش انجام دهد.
 • بتواند به طور مستقل کار کند، اما نظراتش را با دیگران در میان بگذارد و از محیطی دوستانه برخوردار باشد.
 • این امکان وجود داشته باشد که اوقات و محیط کار خودش را سازماندهی کرده و روی جریان و نتیجه کار کنترل کافی داشته باشد.
 • به وی فرصت کافی داده شود که نقطه نظرهایش را صورت بندی و پردازش نماید، به طوری که در شرایط آمادگی مطلوب قرار گیرد.
 • کار با ارزش‌ها و باورهای شخصی وی هماهنگی داشته باشد و بتواند از نظر شخصی و حرفه‌ای به کمال برسد.

مشاغل پیشنهادی INFJ

 • روانشناس
 • مشاور (شغلی و تحصیلی)
 • معلم دبیرستان
 • مددکار اجتماعی
 • روحانی
 • نقاش
 • شاعر
 • نمایشنامه نویس

اوقات فراغت

INFJ ها اعتقاد به تعادل بین صرف وقت به تنهایی (به منظور رسیدگی به پروژه‌های خلاق) و صرف وقت با دوستان و افراد خانواده دارند. برای آن‌ها وجود یک خانواده خوشایند بسیار مهم است. ازطرفی، وقت گذراندن در خلوت هم برای آن‌ها خیلی اهمیت دارد چون در این صورت می‌توانند باتری انرژی اجتماعی خود را شارژ کنند و یا در خلوت خود، حساب و کتاب رفتارهای خود را انجام دهند و برای آینده هم برنامه‌ریزی کنند. به عبارتی آن‌ها از این خلوت خود استفاده می‌کنند تا ذهن خودشان را مرتب کنند. بسیاری از INFJ ها از شرکت در مناسبت‌های فرهنگی و هنری لذت می‌برند. ازطرفی آن‌ها عاشق کتاب خواندن و بالا بردن سطح آگاهی خود هستند و زمان فراغتشان را به این کار اختصاص می‌دهند.

 INFJ ها کارهای ذهنی را بیش از کارهای جسمانی دوست دارند. برای همین آن‌ها دوست دارند در اوقات فراغتشان، زمانی را برای یادگیری مسائل جدید بگذارند. این تایپ به شدت عاشق هنر است. برای همین احتمالا از همان سن کم در اوقات فراغتش به یادگیری یک هنر پرداخته است. مخصوصا نویسندگی از کارهای مورد علاقه این تایپ است. ازطرفی چون INFJها خلاقیت خوبی هم دارند، سبک خاص خود را در هنر دارند. INFJها دوست دارند در اوقات فراغت کارهایی مثل مدیتیشن و یوگا انجام دهند. این تایپ چون انرژِی ذهنی زیادی مصرف می‌کند، نیاز زیادی به آرام کردن ذهن دارد و مدیتیشن و کمک خوبی برای اوست.

این تایپ معمولا دوستدار محیط زیست است و ارزش زیادی برای طبیعت قائل است. برای همین احتمالا زمان‌های خالی‌اش را به سفر و گردشگری می‌پردازد، مخصوصا در مکان‌هایی با طبیعت دست نخورده. یکی از ویژگی‌های معروف تایپ شخصیتی INFJ، علاقه به کمک کردن به مردم است. همین باعث می‌شود که این تایپ دوست داشته باشد اوقات فراغتش را به کمک کردن به مردم بپردازد. بسیاری از INFJها از شرکت در مناسبت‌های فرهنگی و هنری لذت می‌برند. INFJها کارهای ذهنی را بیش از کارهای جسمانی دوست دارند.

پیشنهادات

 • به زمانی که برای تنها بودن، در خیال فرو رفتن، بررسی تئوری‌ها و خواندن و خلق کردن احتیاج دارید، احترام بگذارید.
 • نقطه نظرها، پنداره‌ها، احساسات و غنای درون خود را با نزدیکانتان سهیم شوید.
 • در ارتباط خود صریح و مستقیم باشید.
 • سعی کنید به دیگران زمانی که نیاز دارند، محبت کنید.
 • در اینکه به چه اندازه می‌توانید از دیگران قبولی و پذیرش بطلبید، واقع‌بین باشید.
 • بیش‌ازاندازه، خود را تحلیل نکنید. احساسات خود را از طریق نوشتن یا صحبت کردن ابراز نمایید.
 • روحیه خود را گذرا در نظر بگیرید. بدانید که روحیه‌تان تغییر خواهد کرد.
 • بی‌جهت وقت خود را صرف جزئیات بیش‌ازاندازه نکنید. تصمیم بگیرید چه کارهایی مفید است و چه فعالیت‌هایی را باید کنار بگذارید.
 • نخواهید که زندگی را کنترل کنید. بگذارید عالم هستی کار خودش را بکند.
 • از سرعت زندگی خود بکاهید. بیش‌ازاندازه خودتان را تحت فشار قرار ندهید.
 • با کم و کاست‌های زندگی کنار بیایید. امور را به شکلی که هستند بپذیرید و نخواهید که همه چیز براساس ایده آل شما باشد. به عبارتی کمال‌گرایی را کنار بگذارید.
 • دوستانی را انتخاب کنید که نظرات شما را درک کنند و شما را تشویق کنند که خودتان باشید.
 • به نقاط قوت خود یعنی بینش فراوان، کمال‌گرایی، بکر بودن، خلاقیت، مهربانی، صمیمیت، حساسیت، وفاداری، سازمان یافتگی، نوآوری و قاطعیت توجه داشته باشید.
 • رمز موفقیت یک INFJ توجه به جزئیات، انعطاف پذیر بودن و عملگرا بودن است.
دسته بندی : تیپ شخصیتی mbti
برجسب‌ها : i mbti

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.