راهکارهایی برای رسیدن به خوشبختی در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی

ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی و توجه به تیپ شخصیتی آن‌ها یکی از موضوعات موردتوجه روان‌شناسان شخصیت است. بر مبنای شخصیت شناسی MBTI تفاوت‌های افراد در انتخاب، تصمیم‌گیری، تفکر و مدیریت زندگی نشان داده می‌شود.

بر اساس آن، افراد از طریق اندازه‌گیری اولویت در چهار بعد اصلی، درون‌گرایی- برون‌گرایی، تفکری- احساسی، ساختارگرا- منعطف و نهایتا شهودی- حسی قرار دارند. بسیاری از متخصصان و روان‌شناسان معتقدند که از میان چهار بعد اصلی، تیپ شهودی حسی بیان‌گر بیشترین تفاوت میان انسان‌ها است. از این نظر که جهان‌بینی و نحوه دریافت اطلاعات در آن‌ها متفاوت است. ضمن اینکه تصور اکثر مردم بر این است که هر چه تفاوت بین تیپ‌های شخصیتی بیشتر باشد بهتر جذب یکدیگر می‌شوند.

در حقیقت قرار گرفتن در هرکدام از این تیپ‌ها بسته به اینکه چه راهی را برای کسب اطلاعات ترجیح می‌دهند باهم متفاوت است. در تیپ شخصیتی شهودی اغلب شهود یا همان ادراکات ذهنی در جمع‌آوری اطلاعات ارجحیت دارد. به این معنی که این افراد ایده پردازی و تصویرپردازی بهتری دارند و به احتمالات و ارتباطات فکر می‌کنند. درحالی‌که در تیپ شخصیتی حسی اغلب اطلاعات با یک روش منطقی و به شیوه‌ای ملموس، همراه با جزئیات جمع‌آوری می‌شوند. این افراد عمل‌گرا بوده و در زمان حال زندگی می‌کنند.

شما اطلاعات موجود در محیط را بیشتر از طریق حواس پنج‌گانه به دست می‌آورید یا از طریق الگوها و روابطی که در وقایع نهفته هستند؟ به نظر شما فصل اشتراک در ازدواج زن و مردی با دو تیپ متفاوت شهودی و حسی چیست؟ چه عواملی باعث جذب آن‌ها به یکدیگر می‌شوند؟ و چه عواملی موجب ایجاد اختلاف بین آن‌ها می‌گردند؟

حسی هستید یا شهودی؟

ورود به تست رایگان شخصیت شناسی MBTI

تفاوت‌های فردی در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی

ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی و مطالعه تفاهم آن‌ها در یک زندگی مشترک موفق بسیار آموزنده است. این زوج با شناخت بهتر تفاوت‌های تیپ شخصیتی هم می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی بهتری را تجربه کنند. در حقیقت یکی از کارهای مهم در انتخاب و ازدواج، شناخت تیپ شخصیتی فرد مقابل است.

 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی گفتاری پیچیده همراه با تشبیه‌ها و استعاره‌های فراوان دارند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی گفتاری ساده، خلاصه، صریح و واضح دارند.
 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی به الهامات درونی، سمبل‌ها، روابط بین آن‌ها و معانی توجه می‌کنند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی حواس پنج‌گانه یعنی آنچه به‌صورت عینی و ملموس است را ترجیح می‌دهند.
 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی به‌جای جزئیات، بیشتر به کلیات یک مسئله نگاه می‌کنند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی دقیق هستند و به جزئیات توجه بیشتری دارند.
 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی به خاطر خیال‌پردازی و ایده گرایی بیشتر در تخیلات خود هستند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی نسبت به بدن خود آگاهی دارند و به آنچه قابل‌رؤیت است. بیشتر ازآنچه در ذهن و خیال است توجه می‌کنند.
 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی به دنبال چرایی و در جستجوی ریشه هستند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی به دنبال چگونگی هستند.
 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی آینده را پیش‌بینی می‌کنند و به احتمالات توجه دارند. آن‌ها از تکرار بیزار و به دنبال تغییرات بزرگ هستند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی با حافظه خوبی که دارند، گذشته را دقیق به یاد آورده و بیشتر در زمان حال هستند. آن‌ها به روتین‌های زندگی روزانه علاقه دارند.
 • افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی ایده پرداز هستند. درحالی‌که افراد دارای تیپ شخصیتی حسی عمل‌گرا هستند. آنچه را می‌خواهند یاد بگیرند باید تجربه کنند.

راهکارهایی برای ایجاد تفاهم در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی

باوجود همه چالش‌هایی که در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی مشاهده شد، شاید این سؤال برای شما ایجاد شود که با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهیم داشت؟ علاوه بر این مطمئنا با ما هم‌عقیده هستید که تیپ شخصیتی متفاوت زوج‌ها باعث ایجاد تفاوت در رفتارهای آن‌ها می‌گردد.

داشتن مهارت برقراری ارتباط مناسب با همسر، داشتن ارزش‌ها و علایق مشترک و توانایی حل اختلافات و مشکلات در عین احترام و آرامش در زندگی زناشویی بسیار اهمیت دارد. حتما شما هم زوج‌هایی را دیده‌اید که تیپ شخصیتی و درنتیجه رفتار متفاوتی دارند. این تفاوت گاهی باعث ایجاد اختلاف بین آن‌ها می‌شود. از این نظر که آن‌ها نمی‌دانند چگونه باید با همسر خود رفتار کنند. در حقیقت هیچ نوع تیپ شخصیتی به تیپ دیگر ارجحیت ندارد. مسئله مهم شناخت درست فرد از خود و طرف مقابل و ایجاد تفاهم است. برای ایجاد تفاهم در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی، این زوج باید نکات زیر را در ارتباط باهم در نظر داشته باشند.

۶ راهکار طلایی برای داشتن تفاهم با همسری شهودی N

 1. همسر شما به خاطر تیپ شخصیتی شهودی، بیشتر از تجربه واقعی و عملی، درباره کارها فکر می‌کند. درنتیجه در اجرایی کردن ایده‌ها به او کمک کنید.
 2. از همسر شهودی خود انتظار کارها و رفتارهای تکراری و روتین را نداشته باشید. او بیشترین لذت را از الهام گرفتن و خلاقیت خود می‌برد. درنتیجه در کارهای روزمره پس از مدتی دچار خستگی و بی‌علاقگی می‌شود. آن را به‌حساب تنبلی او نگذارید.
 3. در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی همسر شهودی شما، اول کلیات یک مسئله را می‌بیند و از جزییات رد می‌شود. درباره جزئیات با او بحث نکنید. درواقع با سؤال پرسیدن و کنکاش شما، احساس می‌کند به او اعتماد ندارید.
 4. درباره مسائل پیچیده و نظریه‌ها با او صحبت کنید. فرد شهودی به نشانه‌ها و تئوری‌های انتزاعی علاقه دارد. حتی اگر نداند از این نشانه‌ها و مفاهیم چگونه استفاده می‌شود.
 5. دنبال دلیل صحبت‌ها و رفتارهای او نباشید. همسر شهودی برعکس فرد حسی که خطی فکر می‌کند، در افکار خود پرش‌های شهودی دارد. به او برچسب بی‌مسئولیت و حواس‌پرت نزنید.
 6. همسر شما به خاطر تیپ شخصیتی شهودی، لیبرال و آزادی‌خواه است. او به دنبال نظریات و مفاهیم جدید و ابتکاری است.

۷ راهکار طلایی برای داشتن تفاهم با همسری حسی S

 1. همسر شما به خاطر تیپ شخصیتی حسی، محافظه‌کار و سنتی است. او به دنبال راه‌حل‌های آشنا، قابل‌اندازه‌گیری، حقیقی و عینی است. برای داشتن تفاهم در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی در مقابل همسر حسی خود از مثال‌های عینی، واقعی و حقایق اثبات‌شده استفاده کنید.
 2. همسر حسی شما به زمان حال توجه دارد. اطراف خود را همان‌گونه که هست و در زندگی جریان دارد، می‌بیند. سعی کنید گاهی اوقات از دریچه‌ی نگاه او به زندگی بنگرید.
 3. همسر حسی شما قبل از هر تصمیمی، در جستجوی اطلاعات بیشتر، توجه به همه جوانب و جزئیات است. او ارزش زیادی برای اطلاعات قائل است. بنابراین اگر به دنبال تفاهم در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی هستید. از او انتظار نداشته باشید که بر مبنای احتمالات تصمیم‌گیری کند.
 4. به عملیاتی بودن و کاربرد عملی ایده‌های خود اشاره‌ کنید. همسر حسی شما با کمک دانش خود و تجربه دیگران می‌خواهد به کاربرد و نحوه استفاده از اشیا پی ببرد.
 5. همسر حسی شما در آموزش دوست دارد تمام مراحل گام‌به‌گام مشخص باشد. اینکه از یک مرحله‌به‌مرحله بعد برود به او حس ثبات قدم می‌دهد.
 6. همسر حسی شما فکر می‌کند برای شما شهودی هستید، جزئیات اهمیتی ندارد. از این نظر که شما به کلیات توجه دارید و جزئیات را نمی‌توانید به او یادآوری کنید. درحالی‌که او بسیار دقیق و ریزبین است و حافظه خوبی دارد.
 7. شاید مهم‌ترین راهکار برای رسیدن به تفاهم در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی این باشد که با همسر خود به صریح و شفاف صحبت کنید. به او برچسب کوته‌فکر یا اینکه فقط تا نوک دماغش را می‌بیند، نزنید.

سخن آخر

درنهایت اینکه فرد با تیپ شخصیتی شهودی دورنماهای ارزشمند و بدیعی در اختیار همسر حسی‌ خود قرار می‌دهد. همان‌طور که همسر حسی می‌تواند اطلاعات باارزشی همراه با جزییات در اختیار همسر شهودی‌اش قرار دهد. داشتن چالش مداوم در رابطه با مطرح کردن دیدگاه‌ها و نحوه ارتباط در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی باعث فرسایش رابطه آن‌ها می‌شود. درنتیجه باید اطلاعات خود را درباره صفات و تیپ شخصیتی همدیگر بالا ببرید.

ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی، اگر با درک و حمایت عاطفی از همسر خود همراه باشد، منجر به احساس رضایت‌مندی بیشتری خواهد شد. به یکدیگر انگیزه می‌دهند، از هم می‌آموزند و با به چالش کشیدن هم و جبران نقاط ضعف، زندگی کارآمدتری را تجربه می‌کنند. در حقیقت شناخت خود و طرف مقابل، احترام به نگرش و نحوه تفکر صرف‌نظر از تفاوت‌ها برای بقای ازدواج دو تیپ شخصیتی متفاوت بسیار حیاتی است.

برای تشخیص حسی یا شهودی بودن و سایر ویژگی‌های شخصیتی خود، می‌توانید از تست شخصیت شناسی MBTI استفاده کنید.

برای ورود به آزمون اینجا کلیک نمایید.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.