تحلیلی بر تست‌های خودشناسی قبل ازدواج؛ پرکاربردترین تست‌ خودشناسی برای ازدواج

self knowledge in marriage

چرا این روزها خودشناسی در ازدواج تا این حد مورد توجه قرار گرفته است؟ اصلا خودشناسی در شکل‌گیری یک رابطه‌ی عاطفی موفق تا چه میزان می‌تواند اثرگذار باشد؟ آیا خودشناسی می‌تواند در انتخاب شریک عاطفی مناسب به ما کمک کند؟ آیا توجه به خودشناسی در ازدواج میزان تعارضات و اختلافات احتمالی را کاهش می‌دهد؟ با یک نگاه اجمالی به آمار طلاق و روند صعودی آن در طول سال‌های اخیر و از آن مهم‌تر آمار فزاینده تعداد مراجعه کنندگان به کلینیک‌های روانشناسی می‌توان به‌راحتی پی برد که عدم توجه به ضرورت خودشناسی قبل از ازدواج چه پیامدهای مخربی را به‌همراه دارد.

ممکن است شماهم جزء آن دسته از افرادی باشید که با آرزوهای ریزودرشت و انتظارات متعدد وارد زندگی مشترک شده‌اید و در عرض مدت زمان کوتاهی با چهره‌ی واقعی زندگی مشترکتان مواجه شده‌اید و دیدید که نخیر شب شراب نیارزد به بامداد خمار و حالا مدام از خودتان و دیگران می‌پرسید که مگر کجای کار من ایراد داشت؟ اصلا چرا به این زودی به اینجا رسیدیم؟

خب حالا قرار نیست با خواندن این مقاله غمگینتان کنیم و شما را برای هر آنچه لازم بود انجام می‌دادید و ندادید مورد سرزنش قرار دهیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا ضرورت و اهمیت یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای ازدواج موفق را بررسی کنیم.

self knowledge in marriage

چرا باید خودشناسی در ازدواج را جدی بگیریم؟

نکته جالب توجهی که وجود دارد این است که از هر ۱۰ نفری که بپرسید آیا به نظر شما خودشناسی در ازدواج مهم است؟ بدون تردید حداقل ۷ نفر آن‌ها به شما خواهند گفت بله قطعا بسیار مهم است! اما واقعیت امر این است که همچنان بسیاری از افراد نمی‌دانند دقیقا منظور از خودشناسی چیست؟

اکثریت افراد به‌محض اینکه صحبت از شناخت می‌شود می‌گویند چطور می‌توانیم طرف مقابل را بشناسیم؟ از کجا بفهمیم باهم تفاهم داریم یا نه؟ یا حتی اگر بخواهند دیگر خیلی مته به خشخاش بگذارند لیست بلند و بالایی از انواع سؤالات آماده می‌کنند تا از طرف مقابل قبل از ازدواج یک کنکور آزمایشی بگیرند تا ببینند آیا این رابطه سرانجام خوشایندی خواهد داشت یا خیر؟ نکته‌ی مهم دقیقا همین جاست. اینکه افراد معمولا شناخت را از خودشان شروع نمی‌کنند.

مطلب مرتبط: شخصیت شناسی در ازدواج چه کمکی به زوجین می‌کند؟

self knowledge in marriage

شناخت خودمان یا شناخت شریک عاطفی؟ کدام‌یک مهم‌تر است؟

چقدر نیازهای اساسی خودتان را می‌شناسید؟ اولویت‌های مهم زندگی شما چه مواردی هستند؟ چرا می‌خواهید وارد یک رابطه‌ی عاطفی شوید؟ از نظر شما یک زن یا مرد ایده آل چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا جواب مشخصی برای این قبیل سؤالات دارید؟ عمق فاجعه آنجایی است که افراد نه‌تنها خودشان را نمی‌شناسند. بلکه نمی‌دانند که خودشان را نمی‌شناسند.

امان از روزی که همین افراد بخواهند از روی مدل مو یا کفش و لباس، تیپ شخصیتی طرف مقابل را بشناسند و با خودشان فکر کنند که دیگر این مرحله را هم با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند. خودشناسی در ازدواج به شما کمک می‌کند که به درک یکپارچه‌ای از تمام جنبه‌های وجودی خودتان برسید. یعنی بدون سانسور تمام نیازها و کمبودهای وجودی خودتان را بشناسید و خودتان را با تمام ضعف‌ها و توانمندی‌هایی که دارید بپذیرید. در چنین شرایطی خواهید توانست به درک روشنی از تمام ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری طرف مقابل نیز برسید.

اگر با خودتان پیمان بستید جزء افرادی باشید که خودشان را به خواب زده‌اند که هیچ. هر چقدر هم به شما درخصوص حساسیت‌هایی که پیش از ازدواج باید به خرج بدهید بگویند بازهم تصور می‌کنید که تنها راه نجاتتان ازدواج است. اما اگر در زمره‌ی این اشخاص نیستید و قصد دارید تا دیر نشده قدم مثبتی برای خوشبختی و داشتن یک ازدواج موفق بردارید از همین امروز برای شناخت شخصیت و الگوی رفتاری خودتان اقدام کنید.

مطلب مرتبط: در قرار اول چگونه رفتار کنیم؟ ۱۵ اصل مهم که باید به آن‌ها توجه کنید!

یادتان باشد در بهترین حالت شما تنها می‌توانید خودتان را تغییر دهید. اگر حال خوب و بد شما به فرد دیگری بستگی دارد این شما هستید که باید ضعف‌های شخصیتی خودتان را بشناسید و برای بهبود آن‌ها قدمی بردارید.

هر آنچه برای شما جذابیت دارد، درواقع نیازهای ارضا نشده‌ی شما هستند.

self knowledge in marriage

خودشناسی در ازدواج به کمک پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی

اگر به‌دنبال تست خودشناسی برای ازدواج می‌گردید باید در وهله‌ی اول به شما تبریک بگوییم. چراکه روش مناسبی را برای خودشناسی در ازدواج انتخاب کرده‌اید. اما ناگفته نماند که مشاوره با افراد متخصص و روانشناس در کنار تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی می‌تواند اثرگذاری مثبت مضاعفی در زمینه‌ی شناخت خودتان و انتخاب شریک عاطفی مناسب برای شما داشته باشد.

چه بخواهید چه نخواهید شخصیت و ویژگی‌های شخصیتی پیوند تنگاتنگی با ازدواج دارند. شخصیت افراد به صورت مستقیم بر فرآیند ارتباط زوجین تأثیر می‌گذارد. ویژگی‌های شخصیتی نقش مهمی در نتایج مثبت یا منفی روابط زناشویی دارند. درنتیجه می‌توانیم باتوجه به شخصیت افراد، چگونگی واکنش آن‌ها را در موقعیت‌های گوناگون پیش‌بینی کنیم.

مطلب مرتبط: شناخت پیش از ازدواج چه تأثیری در ازدواج موفق دارد؟

تست خودشناسی برای ازدواج

خب تا اینجا سعی کردیم درباره‌ی اهمیت و ضرورت خودشناسی و شخصیت شناسی در انتخاب مهمی مثل ازدواج به‌طور مفصل توضیحاتی ارائه دهیم. اما حالا قصد داریم ببینیم که این خودشناسی در ازدواج از چه راه‌هایی امکان‌پذیر است؟

اگر در حال حاضر در یک رابطه‌ی عاطفی جدی هستید تاکنون از طریق چه روش‌هایی تلاش کردید که خود و شریک عاطفی‌تان را بشناسید؟ به‌نظر شما پیش از شروع یک رابطه‌ی عاطفی جدی شناخت طرف مقابل مهم‌تر است یا شناخت خودتان؟ نکته‌ی حائز اهمیتی که باید به آن اشاره کنیم این است که امروزه متأسفانه بسیاری از مشاوره‌های پیش از ازدواج مفید واقع نمی‌شوند. آن‌هم به این دلیل که عده‌ی زیادی از افراد حتی حاضر نیستند کوچک‌ترین قدمی برای شناخت خودشان بردارند، چه برسد به شناخت طرف مقابل.

درنتیجه در جلسات مشاوره می‌خواهند که مسئولیت شناخت شریک عاطفی‌شان را به فرد دیگری واگذار کنند. درحالی‌که شما بیش از آنکه نیاز به شناخت طرف مقابل داشته باشید، به شناخت خودتان نیاز دارید. اما برویم سراغ راحت‌ترین و پرکاربردترین روش‌های خودشناسی در ازدواج:

self knowledge

تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی MBTI چهار ترجیح شخصیتی مهم شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و درنهایت با مشخص کردن تیپ شخصیتی شما و پارتنرتان، شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود در شخصیت دو طرف را مورد بررسی قرار می‌دهد. درواقع با انجام این تست پرکاربرد شما متوجه خواهید شد که تفاوت‌های شخصیتی موجود بین شما و پارتنرتان در آینده منجربه بروز چه مشکلاتی خواهد شد. درنتیجه می‌توانید باتوجه به شناخت و آگاهی که نسبت به این تفاوت‌ها پیدا می‌کنید بهترین رفتار را در هر موقعیت نشان دهید.

ورود به تست رایگان شخصیت شناسی MBTI

تست پنج عامل شخصیتی نئو NEO

از اهمیت و دقت این تست خودشناسی در ازدواج هرچه بگوییم کم گفتیم. در سال‌های اخیر تست پنج عامل شخصیت نئو NEO جزء پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی در حوزه‌ی استخدام، مصاحبه‌ی شغلی و مشاوره‌ی پیش از ازدواج بوده است. این واقعیت غیرقابل انکار است که ویژگی‌های شخصیتی قابل تغییر نیستند و می‌توانند نقش مهمی را در چگونگی آینده ازدواج و میزان رضایت زناشویی ایفا کنند.

ولی ما می‌توانیم به کمک تست نئو با ۵ ویژگی شخصیتی اصلی و ۳۰ ویژگی فرعی و زیرشاخص آشنا شویم. به‌طورمثال اینکه آیا شریک عاطفی شما فردی سرد و غیراجتماعی است؟ یا اینکه اغلب اوقات نسبت به قصد و نیت دیگران بدبین و بدگمان است؟ یا حتی از نظر اکثر اطرافیانش او همواره فردی خودخواه و خودمحور است؟ یا همیشه به‌دنبال راهی برای فرار از زیر بار مسئولیت‌ها می‌گردد و راحت‌طلبی و تنبلی او شهره عام‌وخاص است؟ نمونه‌ی کوچکی از اطلاعات مهمی هستند که این تست خودشناسی در ازدواج در اختیارتان قرار خواهد داد.

ورود به تست پنج عامل شخصیت نئو NEO

تست رفتارشناسی دیسک DISC

دیدید بعضی وقت‌ها هر چقدر تلاش می‌کنید نمی‌توانید هدف پشت رفتارهای پارتنرتان را پیدا کنید؟ یا مدام از خودتان می‎‌پرسید چرا اینجوری رفتار می‌کنه؟ خب حالا مگه زمین به آسمون میاد اگه فلان کار و انجام بده؟! اینجا دقیقا همان جایی است که تفاوت‌های الگوی رفتاری شما و پارتنرتان به‌وضوح قابل مشاهده است. مثلا اگر مدام گله‌مند هستید که شریک عاطفی من هرگز ابراز علاقه کلامی نمی‌کند و آرزوی شنیدن یک دوستت دارم ساده را به دلم گذاشته است. یا همسرم بیش‌ازحد وسواس به‌خرج می‌دهد و زندگی را برای من و خودش سخت کرده است. یا حتی برعکس کلا خبری از نظم و انضباط در خانه و زندگی ما نیست و هزاران هزار تضاد رفتاری بین شما و پارتنرتان که دیگر صبرتان را لبریز کرده‌اند.

وقتش رسیده تنها ۱۰ دقیقه زمان بگذارید و با مدل رفتاری خود و شریک عاطفی‌تان آشنا شوید. تست رفتارشناسی دیسک DISC به شما خواهد گفت الزاما هر آنچه شما انجام می‌دهید درست نیست! یا دیگران مجبور نیستند نسبت به هر آنچه شما به آن علاقه‌مند هستید شوق و ذوق نشان دهند. مثلا چنانچه در الگوی رفتاری شما I بالایی وجود دارد و شما عاشق سورپرایز شدن و هیجان و هر چیز غیرقابل پیش‌بینی هستید، زمانی‌که در کنار پارتنری با الگوی رفتاری C قرار بگیرید نمی‌توانید انتظار داشته باشید او هم به‌اندازه‌ی شما خوشحال و ذوق‌زده شود. خوب است بدانید این مدل رفتاری اصلا آبشان با هر چیز غیرمنتظره‌ای در یک جوی نمی‌رود. خب حالا مدل رفتاری شما چیست؟

ورود به تست رفتارشناسی دیسک DISC

حرف آخر

خب پس اگر در شرف ازدواج هستید یا درحال‌حاضر در یک رابطه‌ی عاطفی جدی قرار دارید یا حتی اگر فعلا دلتان می‌خواهد تنها و مغرور بمانید بهتر است یک قدم مهم برای خودشناسی در ازدواج بردارید. مطمئن باشید هر چقدر بهتر و عمیق‌تر شخصیت و الگوی رفتاری خودتان را بشناسید انتخاب شریک عاطفی مناسب برای شما دیگر سخت و گیج‌کننده نخواهد بود.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.