ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی

ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی

به ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی چقدر فکر کردید؟ آیا فکر کردید شخصیت فرد مورد نظر شما باید چگونه باشد؟ تا به امروز افراد زیادی را دیده‌اید که میگویند ای بابا من فقط ملاک انتخاب همسر پول است، پول آرامش میاورد و باعث میشود زندگی‌ ام تامین گردد. پس شخصیت فرد کجای این داستان قرار دارد؟ با ادامه مقاله همراه ما باشید.

ازدواج یکی از مراحل مهم زندگیست که مانند هر کار مهم دیگری، نیاز به آماده شدن دارد. متاسفانه اگر نتوانیم از ابتدا خود را برای یک انتخاب مهم آماده کنیم و توانایی پذیرفتن مسئولیت ها را نداشته باشیم،ازدواج موفقی را تجربه نخواهیم کرد.

با وجودی که مهم ترین رکن هر جامعه، خانواده است اما نباید هدف اصلی ازدواج، که رسیدن به آرامش است را فراموش کنیم. اگر روز به روز آمار طلاق در جامعه بالا می رود، به این علت است که در بسیاری از ازدواج ها ملاحظات لازم در نظر گرفته نمی شود.
در وهله اول باید بدانیم که برای ازدواج فقط پیدا کردن یک «آدم خوب» کافی نیست ،آقا پسری را تصور کنید که بسیاری از ویژگیهای مورد نظر شما را دارد اما فوق العاده خسیس است، آیا باز هم با او ازدواج می کنید؟ یا دختر خانمی که با وجود همه ملاک های شما برای ازدواج بدبین است، آیا شما می توانید با این فرد زیر یک سقف زندگی کنید؟

اکثر افراد نمی پذیرند. مگر اینکه به خاطر عشق زیاد چشمشان را روی خیلی از مسائل ببندند؛ یکی دیگر از مواردی که زوج ها حتما باید راجع به آن صحبت کنند دیدگاه هایشان در خصوص زندگی جنسی است. تامین خواسته های جنسی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده و از ملاک های مهم ازدواج محسوب می شود. پس پیدا کردن یک آدم خوب کافی نیست.

دیدگاه شما به ازدواج چیست؟

ملاک های یک ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی

خصوصیات شخصیتی:

ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتیاینکه به دیگران برچسب باشخصیت یا بی شخصیت بزنیم اشتباه بزرگیست؛ رگه های شخصیتی  کارکرد خودشان را دارند. اینکه کسی که یک عمر قرار است با او زیر یک سقف زندگی کنیم به لحاظ شخصیتی چه خصوصیاتی دارد بسیار مهم است و هرکس رگه های شخصیتی متفاوتی دارد؛

 

ممکن است فردی بسیار دقیق باشد و از ماه ها قبل برای همه اقداماتش از جمله یک سفر برنامه ریزی کند؛ اما همین فرد نمی تواند با کسی که عاشق اتفاقات و گردش های بدون برنامه و پیش بینی نشده است به تعامل برسد. این دو نمی توانند توقعات هم را برآورده کنند اما هر یک می تواند با فرد دیگری زندگی سازگار و دلچسبی داشته باشد. پس این، تناسب خصوصیت های شخصیتیست که مهم است ونه الزاما یکسان بودن آنها!

اگر به دنبال همسری متناسب با تیپ شخصیتی خود هستید:

مقاله با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

خصوصیات فرهنگی:

شاید بگویید فرهنگ در ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی جایی ندارد و به شخصیت افراد وابسته نیست. اما باید بگویم خیر اینگونه نیست. شخصیت افراد با فرهنگ آن‌ها متناسب است.

اما برچسب بی فرهنگی نیز مانند برچسب بی شخصیتی است و به همان اندازه اشتباه! در هر جامعه ای خانواده هایی با خصوصیات و رسم و رسوم متفاوتی وجود دارد. اینکه ما همدیگر را دوست داریم و پسندیده ایم پس با هم کنار می‌آییم، گاهی فقط در حد حرف است!

شک نکنید که یک سری از ویژگی های فرهنگی آن خانواده وارد زندگی شما می شود. بالاخره آن فرد در همان خانواده بزرگ شده است. سعی کنید به شناخت درستی نسبت به فردی که پسندیده اید برسید. قرار نیست آدم ها در طول زندگی تغییر خارق العاده ای داشته باشند. اصلا وظیفه زن و شوهرها تغییر دادن یکدیگر نیست. ممکن است آدم ها در کنار هم تغییرات مثبتی داشته باشند و ممکن است اینگونه هم نباشد.

پس با همین آدمی که هست و می بینید، قرار است ازدواج کنید! البته قطعا در ادامه زندگی تغییراتی حتی در خصوصیت های شخصیتی، الگو و سبک زندگی پیش می آید وبه هم نزدیک می شوید اما الزامی نیست. اگر به فکر تغییر طرف مقابل تان هستید باید بدانید که چنین تضمینی وجود ندارد؛

بنابراین به احتمال زیاد در آینده حتما دچار تنش خواهید بود. پس باید به خصوصیت های فرهنگی فرد و خانواده او توجه کنید مثلا اگر پسری از یک خانواده مذهبی به خواستگاری خانمی از خانواده ا ی می رود که به اصول مذهبی اعتقادی ندارد، باید مسائلی را که بعدها برایش پیش می آید پیش بینی کندو با آن کنار بیاید.

ملاک‌های دیگر در یک ازدواج موفق

جذابیت:

در یک ازدواج موفق بهتر است طرفین ۷۰ تا ۸۰  درصد در خصوصیات رفتاری اشتراک داشته باشند و برای مدیریت ۲۰ تا ۳۰درصد اختلاف نظر یا خصوصیاتی که مدنظردیگری نیست لازم است به صحبت و بررسی و در نتیجه حل مسائل بپردازند

اولین فاکتور برای دو فردی که می خواهند زیر یک سقف بروند جذابیت است. اباید از کسی که میخواهید با او زندگی کنید خوشتان بیاید اینکه دو نفر چطور جذب هم می شوند و ازچه چیز هم خوششان می آید گاها معلوم نیست البته جنبه های جنسی نیزدخیل هستند.
برخی اوقات نیز جنبه های رفتاری و اخلاقی نقش بسزایی در جذب افراد به یکدیگر می شود وبیشتر به سلیقه های شخصی افراد بر می گردد.

مطلب مرتبط: مقاله چگونه پسر جذابی برای خانم‌ها باشیم؟

دختر جذاب چه ویژگی‌هایی دارد؟

خصوصیات ظاهری:

خصوصیا ظاهری در ازدواج موفق از دیدگاهی شخصیتیاین طرز فکر که عشق بعد از مدتی ایجاد می شود و جذابیت در زندگی مشترک شکل می گیرد نسخه هایی است که بعضا در گذشته از سوی برخی بزرگترها تجویز می شد حداقل در زندگی امروز جوابگو نیست.

اگر برای کسی یک سری از خصوصیات در همسر آینده اش، حتی ویژگی های ظاهری که به دور از واقع بینی نیست، مهم است ، قطعا افراط جایز نیست اما نباید از خصوسیات مورد نظر خود چشم پوشی کنید و حتی به سلایق جنسی تان نیز بی توجه نباشید.

فرد در همان جلسه اول آشنایی باید حداقل جذابیت را برای شما داشته باشد. البته تا زمانی که یک نفر برخی مادگی ها را در خود رشد و پرورش ندهد لزوماً با یافتن فردی که دارای تمام ملاک های مورد نظرش است، نمی تواند ارتباط پایداری داشته باشد. وقتی آمادگی ها نباشند، تنش ها شروع خواهد شد، دو طرف حرف هم را نخواهند فهمید، درگیری ها بیشتر خواهد شد و روزبه روز طرفین از هم دوتر میشوند.

تعهد و مسئولیت پذیری:

بحث تعهد و مسئولیت پذیری در ازدواج بسیار مهم است. فقط هم به این معنا نیست که دو طرف به هم خیانت نکنند بلکه باید بدانند در ازدواج تعهدات و مسئولیت های متفاوتی تعریف می شود. این را درک کنید که دیگر همان فرد دوران مجردی نیستید و در مقابل فرد و زندگی دیگری نیز مسئولید.

بسیاری از زندگی هایی که دچار فروپاشی می شوند به این دلیل است که یکی از طرفین یا هردو این مساله را درک نکرده اند. فرد باید این مفهوم را درک کند که قالب زندگی اش از حالت مجردی خارج شده است؛ بنابراین در همان تعاملات پیش از ازدواج میزان مسئولیت پذیری طرف مقابل را بررسی کنید.

شایستگی:

شایستگی موردی نیست که برایش یک نسخه واحد بپیچیم. از نظر هر کس درآمد، تحصیلات، تمکن مالی، جایگاه اجتماعی و … ارزش های متفاوتی دارند. فردی دوست دارد همسرش موقعیت اجتماعی بالایی داشته باشد و فردی دیگر به دنبال همسریست که مستقل یا دارای خصوصیات ویژه ای مثل مهارت یا هنر خاصی است.

پس مهم است فردی که بررسی می کنید چقدر از ویژگی هایی را که همیشه برای همسر آینده تان در ذهن داشته اید دارد. این مسائل به ظاهر ساده ممکن است در آینده گرفتاری های زیادی را برای شما ایجاد کند.

اشتراک پذیری:

ازدواج یعنی پذیرش همیشگی فردی که کاملا از شما متفاوت است. شخصی با روحیات وعلایق متفاوت که درشرایط متفاوتی رشد و پرورش یافته است. بنابراین اگر فردیت‌تان خیلی پررنگ است یا عادت ندارید، سازهای مخالف را بشنوید، هنوز آماده ازدواج نیستید.
افسانه ها و ضرب المثل های عامیانه را کنار بگذارید، اینکه «من و تو باید ما شویم» یا «من و تو یک روح هستیم در دو بدن» به درد ارتباط عاطفی طولانی مدت نمی خورند و میتوانند به رابطه آسیب هم برسانند.

وقتی طرفین رابطه «فردیت» خود را به نفع «رابطه» کنار بگذارند، نه تنها بهبودی در رابطه ایجاد نمی شود، بلکه پس از مدتی نارضایتی از رابطه شروع می شود و اختلاف ها به شکل شدیدتری دیده می شوند، تا کی میتوان خود را نادیده گرفت؟

در رابطه عاطفی سالم، طرفین فردیت دیگری را به رسمیت می شناسند، علایق و نیازهای او را می پذیرند .اشکال کار از جایی آغاز می شود که شما توانایی کنار آمدن با تفاوت های طرف مقابل تان را نداشته وسعی می کنید که او را شبیه به خود کنید، ارتباط عاطفی طولانی مدت، نیازمند «سازگاری» و «پذیرش» است. پس به جای جنگ برای تغییر دیگری، پذیرش تان را بالا ببرید.

سازگاری:

سازگاری در ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتیهرگز نمی توانید یک ازدواج موفق داشته باشید مگر اینکه ازمهارت سازگاری برخوردار باشید. در شرایط سخت، آدم ها معمولاً یا خودخواه می شوند و فقط به خودشان فکر می کنند و یا ازخودگذشته می شوند و فقط به طرف مقابلشان فکر می کنند. اگر از نوع اول هستید، هنوز آمادگی ازدواج را پیدا نکرده اید.

استقلال:

جنین تا زمانی که در رحم مادر است، نیاز به بند نافی دارد و تمام زندگی‌اش را از آن می گیرد و درست بعد از تولد، همان چیزی که تمام زندگی اش بود، قطع می شود تا بتواند خودش را با شرایط جدید سازگار کند و به گونه ای دیگر زندگی کند. تا یک جایی از رشد، انسان ها نیاز به حمایت روانی خانواده نیز دارند، این همان «بند ناف روانی» است که ما برای رشد به آن نیازمندیم، حمایت همه جانبه. ولی درست مثل «بند ناف جسمانی»، از یک جایی به بعد باید «بند ناف روانی» را هم قطع کرد، چراکه برای رشد روانی، نیاز به استقلال از خانواده داریم.

مخصوصاً برای برقراری ارتباط عاطفی، بهتر است برخی وابستگی ها به خانواده مانند وابستگی های مالی، عاطفی و حمایتی برطرف شده باشد. پس قبل از برقراری ارتباط عاطفی با دیگری، مطمئن شوید که از خانواده مستقل شده اید.

لذت از زندگی:

لذت از زندگی در ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتیشاید شعاری به نظر برسد؛ اما واقعیت محض است. اگر شما در دوران مجردی احساس شادی نمی کنید و از زندگی لذت نمی برید، احتمالاً با برقراری ارتباط عاطفی نیز اتفاق خاصی نخواهد افتاد. خوشبختی و خوشحالی واقعی چیزی است که از درون به وجود می آید و اتفاق ها و افراد بیرونی لزوماً نمی توانند شما را شاد کنند. اگر شما در دوران مجردی و تنهایی به اندازه کافی نیرومند هستید که با مشکلات و اتفاق ها و ویژگی های خودتان کنار بیایید و از زندگی لذت ببرید با برقراری ارتباط عاطفی نیز قدرت انجام ان را دارید.

حریم دو نفره:

در این تردیدی نیست که «حریم خصوصی» مهم است، ولی باید این آمادگی را داشته باشید که اجازه دهید شخص دیگری در زندگی روزمره شما وارد شود و برای او زمان بگذارید. در واقع «ارتباط عاطفی» پلی بین زندگی های طرفین است. وقتی افراد به جای کشیدن پل، «دیوار» بین زندگی های شخصی خود بکشند، احتمالاً باید منتظر تنش های جدید باشند.

اعتماد:

در آخر بهتر است بدانید اعتماد از ضروری تری فاکتورهای ازدواج است. بعضی فکر می کنند که نمی توان به طور کامل به هیچکس اعتماد کرد وهمسر آینده هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر از این دسته افراد هستید خود را برای یک رابطه و ازدواج پردغدغه آماده کنید. اعتماد باور داشتن به اتحاد فرد مقابل با شماست. هیچ رابطه ای بدون اعتماد باقی نمی ماند!

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

مطالب پیشنهادی

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست