ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی

ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی

به ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی چقدر فکر کردید؟ آیا فکر کردید شخصیت فرد مورد نظر شما باید چگونه باشد؟ تا به امروز افراد زیادی را دیده‌اید که می‌گویند ای بابا من فقط ملاک انتخاب همسرم، پول است، پول آرامش می‌آورد و باعث می‌شود زندگی‌‌ام تأمین شود. پس شخصیت فرد کجای این داستان قرار دارد؟ با ادامه مقاله همراه ما باشید.

ازدواج یکی از مراحل مهم زندگی است که مانند هر انتخاب مهم دیگری، نیاز به آماده شدن دارد. متأسفانه اگر نتوانیم از ابتدا خود را برای یک انتخاب مهم آماده کنیم و توانایی پذیرفتن مسئولیت‌ها را نداشته باشیم،ازدواج موفقی را تجربه نخواهیم کرد.

با وجودی که مهم‌ترین رکن هر جامعه، خانواده است اما نباید هدف اصلی ازدواج، که رسیدن به آرامش است را فراموش کنیم. اگر روزبه‌روز آمار طلاق در جامعه بالا می‌رود، به این علت است که در بسیاری از ازدواج‌ها ملاحظات لازم درنظر گرفته نمی‌شود.
در وهله اول باید بدانیم که برای ازدواج فقط پیدا کردن یک «آدم خوب» کافی نیست. آقا پسری را تصور کنید که بسیاری از ویژگی‌های مورد نظر شما را دارد اما فوق‌العاده خسیس است، آیا بازهم با او ازدواج می‌کنید؟ یا دختر خانمی که با وجود همه ملاک‌های شما برای ازدواج بدبین است، آیا شما می‌توانید با این فرد زیر یک سقف زندگی کنید؟

اکثر افراد نمی‌پذیرند. مگر اینکه به خاطر عشق زیاد چشمشان را روی خیلی از مسائل ببندند؛ یکی دیگر از مواردی که زوج‌ها حتما باید راجع‌به آن صحبت کنند دیدگاه‌هایشان در خصوص زندگی جنسی است. تأمین خواسته‌های جنسی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده و از ملاک‌های مهم ازدواج محسوب می‌شود. پس پیدا کردن یک آدم خوب کافی نیست.

ملاک‌های یک ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی

خصوصیات شخصیتی:

ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتیاینکه به دیگران برچسب باشخصیت یا بی‌شخصیت بزنیم اشتباه بزرگی است؛ رگه‌های شخصیتی کارکرد خودشان را دارند. اینکه کسی که یک عمر قرار است با او زیر یک سقف زندگی کنیم به لحاظ شخصیتی چه خصوصیاتی دارد بسیار مهم است و هرکس ترجیحات شخصیتی متفاوتی دارد.

 

ممکن است فردی بسیار دقیق باشد و از ماه‌ها قبل برای همه اقداماتش ازجمله یک سفر برنامه‌ریزی کند؛ اما همین فرد نمی‌تواند با کسی که عاشق اتفاقات و گردش‌های بدون برنامه و پیش‌بینی نشده است به تعامل برسد. این دو نمی‌توانند توقعات هم را برآورده کنند اما هر یک می‌تواند با فرد دیگری زندگی سازگار و دلچسبی داشته باشد. پس این تناسب خصوصیت‌های شخصیتی است که مهم است و نه الزاما یکسان بودن آن‌ها!

اگر به دنبال همسری متناسب با تیپ شخصیتی خود هستید:

 با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

خصوصیات فرهنگی:

شاید بگویید فرهنگ در ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتی جایی ندارد و به شخصیت افراد وابسته نیست. اما باید بگویم خیر این‌گونه نیست. شخصیت افراد با فرهنگ آن‌ها متناسب است.

اما برچسب بی‌فرهنگی نیز مانند برچسب بی‌شخصیتی است و به همان اندازه اشتباه! در هر جامعه‌ای خانواده‌هایی با خصوصیات و رسم‌ورسوم متفاوتی وجود دارد. اینکه ما همدیگر را دوست داریم و پسندیده‌ایم پس باهم کنار می‌آییم، گاهی فقط در حد حرف است!

شک نکنید که یک‌سری از ویژگی‌های فرهنگی آن خانواده وارد زندگی شما می‌شود. بالاخره آن فرد در همان خانواده بزرگ شده است. سعی کنید به شناخت درستی نسبت به فردی که پسندیده‌اید برسید. قرار نیست آدم‌ها در طول زندگی تغییر خارق‌العاده‌ای داشته باشند. اصلا وظیفه زن و شوهرها تغییر دادن یکدیگر نیست. ممکن است آدم‌ها در کنارهم تغییرات مثبتی داشته باشند و ممکن است این‌گونه هم نباشد.

پس با همین آدمی که هست و می‌بینید، قرار است ازدواج کنید! البته قطعا در ادامه زندگی تغییراتی حتی در خصوصیت‌های شخصیتی، الگو و سبک زندگی پیش می‌آید و بهم نزدیک می‌شوید اما الزامی نیست. اگر به فکر تغییر طرف مقابلتان هستید باید بدانید که چنین تضمینی وجود ندارد.

بنابراین به احتمال زیاد در آینده حتما دچار تنش خواهید بود. پس باید به خصوصیت‌های فرهنگی فرد و خانواده او توجه کنید. مثلا اگر پسری از یک خانواده مذهبی به خواستگاری خانمی از خانواده‌ای می‌رود که به اصول مذهبی اعتقادی ندارد، باید مسائلی را که بعدها برایش پیش می‌آید پیش‌بینی کند و با آن کنار بیاید.

ملاک‌های دیگر در یک ازدواج موفق

جذابیت:

در یک ازدواج موفق بهتر است طرفین ۷۰ تا ۸۰ درصد در خصوصیات رفتاری اشتراک داشته باشند و برای مدیریت ۲۰ تا ۳۰ درصد اختلاف‌نظر یا خصوصیاتی که مدنظر دیگری نیست لازم است به صحبت و بررسی و درنتیجه حل مسائل بپردازند.

اولین فاکتور برای دو فردی که می‌خواهند زیر یک سقف بروند جذابیت است. باید از کسی که می‌خواهید با او زندگی کنید خوشتان بیاید. اینکه دو نفر چطور جذب هم می‌شوند و از چه چیز هم خوششان می‌آید گاها معلوم نیست البته جنبه‌های جنسی نیز دخیل هستند. برخی اوقات نیز جنبه‌های رفتاری و اخلاقی نقش بسزایی در جذب افراد به یکدیگر دارند و این موضوع بیشتر به سلیقه‌های شخصی افراد بر می‌گردد.

مطلب مرتبط: مقاله چگونه پسر جذابی برای خانم‌ها باشیم؟

دختر جذاب چه ویژگی‌هایی دارد؟

خصوصیات ظاهری:

خصوصیا ظاهری در ازدواج موفق از دیدگاهی شخصیتیاین طرز فکر که عشق بعد از مدتی ایجاد می‌شود و جذابیت در زندگی مشترک شکل می‌گیرد نسخه‌هایی است که بعضا در گذشته از سوی برخی بزرگترها تجویز می‌شد. حداقل در زندگی امروز دیگر جوابگو نیستند.

اگر برای کسی یک سری از خصوصیات در همسر آینده‌اش، حتی ویژگی‌های ظاهری که به دور از واقع‌بینی نیست، مهم است، قطعا افراط جایز نیست. اما نباید از خصوصیات مورد نظر خود چشم پوشی کنید و حتی به سلایق جنسی‌تان نیز بی‌توجه نباشید.

فرد در همان جلسه اول آشنایی باید حداقل جذابیت را برای شما داشته باشد. البته تا زمانی‌که یک نفر برخی آمادگی‌ها را در خود رشد و پرورش ندهد لزوماً با یافتن فردی که دارای تمام ملاک‌های مورد نظرش است، نمی‌تواند ارتباط پایداری داشته باشد. وقتی آمادگی‌ها نباشند، تنش‌ها شروع خواهد شند، دو طرف حرف هم را نخواهند فهمید، درگیری‌ها بیشتر خواهند شد و روزبه‌روز طرفین از هم دورتر می‌شوند.

تعهد و مسئولیت‌پذیری:

بحث تعهد و مسئولیت‌پذیری در ازدواج بسیار مهم است. فقط هم به این معنا نیست که دوطرف بهم خیانت نکنند. بلکه باید بدانند در ازدواج تعهدات و مسئولیت‌های متفاوتی تعریف می‌شود. این را درک کنید که دیگر همان فرد دوران مجردی نیستید و در مقابل فرد و زندگی دیگری نیز مسئولید.

بسیاری از زندگی‌هایی که دچار فروپاشی می‌شوند به این دلیل است که یکی از طرفین یا هردو این مسئله را درک نکرده‌اند. فرد باید این مفهوم را درک کند که قالب زندگی‌اش از حالت مجردی خارج شده است؛ بنابراین در همان تعاملات پیش از ازدواج میزان مسئولیت‌پذیری طرف مقابل را بررسی کنید.

شایستگی:

شایستگی موردی نیست که برایش یک نسخه واحد بپیچیم. از نظر هرکس درآمد، تحصیلات، تمکن مالی، جایگاه اجتماعی و … ارزش‌های متفاوتی دارند. فردی دوست دارد همسرش موقعیت اجتماعی بالایی داشته باشد و فردی دیگر به دنبال همسری است که مستقل یا دارای خصوصیات ویژه‌ای مثل مهارت یا هنر خاصی است.

پس مهم است فردی که بررسی می‌کنید چقدر از ویژگی‌هایی را که همیشه برای همسر آینده‌تان در ذهن داشته‌اید دارد. این مسائل به ظاهر ساده ممکن است در آینده گرفتاری‌های زیادی را برای شما ایجاد کند.

اشتراک‌پذیری:

ازدواج یعنی پذیرش همیشگی فردی که کاملا از شما متفاوت است. شخصی با روحیات و علایق متفاوت که در شرایط متفاوتی رشد و پرورش یافته است. بنابراین اگر فردیت‌تان خیلی پررنگ است یا عادت ندارید، سازهای مخالف را بشنوید، هنوز آماده ازدواج نیستید.
افسانه‌ها و ضرب المثل‌های عامیانه را کنار بگذارید، اینکه «من و تو باید ما شویم» یا «من و تو یک روح هستیم در دو بدن» به درد ارتباط عاطفی طولانی مدت نمی‌خورند و می‌توانند به رابطه آسیب هم برسانند.

وقتی طرفین رابطه «فردیت» خود را به نفع «رابطه» کنار بگذارند، نه‌تنها بهبودی در رابطه ایجاد نمی‌شود، بلکه پس از مدتی نارضایتی از رابطه شروع می‌شود و اختلاف‌ها به شکل شدیدتری دیده می‌شوند، تا کی می‌توان خود را نادیده گرفت؟

در رابطه عاطفی سالم، طرفین فردیت دیگری را به رسمیت می‌شناسند، علایق و نیازهای او را می‌پذیرند. اشکال کار از جایی آغاز می‌شود که شما توانایی کنار آمدن با تفاوت‌های طرف مقابلتان را نداشته و سعی می‌کنید که او را شبیه به خود کنید، ارتباط عاطفی طولانی مدت، نیازمند «سازگاری» و «پذیرش» است. پس به جای جنگ برای تغییر دیگری، پذیرشتان را بالا ببرید.

سازگاری:

سازگاری در ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتیهرگز نمی‌توانید یک ازدواج موفق داشته باشید مگر اینکه از مهارت سازگاری برخوردار باشید. در شرایط سخت، آدم‌ها معمولاً یا خودخواه می‌شوند و فقط به خودشان فکر می‌کنند و یا ازخودگذشته می‌شوند و فقط به طرف مقابلشان فکر می‌کنند. اگر از نوع اول هستید، هنوز آمادگی ازدواج را پیدا نکرده‌اید.

استقلال:

جنین تا زمانی که در رحم مادر است، نیاز به بند نافی دارد و تمام زندگی‌اش را از آن می‌گیرد و درست بعد از تولد، همان چیزی که تمام زندگی‌اش بود، قطع می‌شود تا بتواند خودش را با شرایط جدید سازگار کند و به‌گونه‌ای دیگر زندگی کند. تا یک جایی از رشد، انسان‌ها نیاز به حمایت روانی خانواده نیز دارند، این همان «بند ناف روانی» است که ما برای رشد به آن نیازمندیم، حمایت همه جانبه. ولی درست مثل «بند ناف جسمانی»، از یک جایی به بعد باید «بند ناف روانی» را هم قطع کرد، چراکه برای رشد روانی، نیاز به استقلال از خانواده داریم.

مخصوصاً برای برقراری ارتباط عاطفی، بهتر است برخی وابستگی‌ها به خانواده مانند وابستگی‌های مالی، عاطفی و حمایتی برطرف شده باشد. پس قبل از برقراری ارتباط عاطفی با دیگری، مطمئن شوید که از خانواده مستقل شده‌اید.

لذت از زندگی:

لذت از زندگی در ازدواج موفق از دیدگاه شخصیتیشاید شعاری به نظر برسد؛ اما واقعیت محض است. اگر شما در دوران مجردی احساس شادی نمی‌کنید و از زندگی لذت نمی‌برید، احتمالاً با برقراری ارتباط عاطفی نیز اتفاق خاصی نخواهد افتاد. خوشبختی و خوشحالی واقعی چیزی است که از درون به وجود می‌آید و اتفاق‌ها و افراد بیرونی لزوماً نمی‌توانند شما را شاد کنند. اگر شما در دوران مجردی و تنهایی به اندازه کافی نیرومند هستید که با مشکلات و اتفاق‌ها و ویژگی‌های خودتان کنار بیایید و از زندگی لذت ببرید با برقراری ارتباط عاطفی نیز قدرت انجام آن را دارید.

حریم دو نفره:

در این تردیدی نیست که «حریم خصوصی» مهم است، ولی باید این آمادگی را داشته باشید که اجازه دهید شخص دیگری در زندگی روزمره شما وارد شود و برای او زمان بگذارید. درواقع «ارتباط عاطفی» پلی بین زندگی‌های طرفین است. وقتی افراد به جای کشیدن پل، «دیوار» بین زندگی‌های شخصی خود بکشند، احتمالاً باید منتظر تنش‌های جدید باشند.

مطلب مرتبط: تحلیلی بر حدومرزهای سالم در روابط زناشویی

اعتماد:

در آخر بهتر است بدانید اعتماد از ضروری‌ترین فاکتورهای ازدواج است. بعضی فکر می‌کنند که نمی‌توان به‌طور کامل به هیچ‌کس اعتماد کرد و همسر آینده هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر از این دسته افراد هستید خود را برای یک رابطه و ازدواج پردغدغه آماده کنید. اعتماد باور داشتن به اتحاد فرد مقابل با شماست. هیچ رابطه‌ای بدون اعتماد باقی نمی‌ماند!

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.