امنیت شغلی خود را با چند راهکار ساده تضمین کنید

با اوضاع اقتصادی این روزها چقدر در کارتان، احساس بی ثباتی میکنید؟ هر روز که از خواب بیدار می شوید نگران امنیت شغلی خود هستید و مضطرب از این که شاید بدون اطلاع یکباره اخراج شوید؟ احتمالا روزها از استرس شغلی همیشه مضطربید و درباره امنیت شغلی خود نگرانید.

هر شرکتی ممکن است در شرایطی مجبور شود که تعداد کارمندان خود را کاهش دهد. این میتواند به علت کم کردن هزینه ها باشد و یا صلاح دید مدیرعامل. در هرصورت این اتفاق می تواند برای کارمندان بسیار نگران کننده باشد. راه حل جادویی برای از دست ندادن شغلتان وجود ندارد اما راه حل احتمالی وجود دارد که بتوانید با از دست دادن شغلتان مبارزه کنید.

ما در این مقاله راهکارها و پیشنهادهای کارآمدی را ارائه خواهیم داد. این روش ها می توانند به شما کمک کند تا با مدیرتان رابطه قوی‌تری برقرار کنید. این راهکارها شما را به کارمندی با ارزشتر تبدیل خواهند کرد و در نهایت، امنیت شغلی شما را افزایش می دهند.

به اهداف مدیرتان دست پیدا کنید

اهداف در امنیت شغلی

اولین گام برای اینکه بتوانید نزد مدیر خود محبوب باشید و امنیت شغلی خود را حفظ کنید، این است که بتوانید طرز فکری مشابه مدیرتان داشته باشید. منظور از طرز فکری مشابه این است که اهداف و مقاصد او برای کار را درک کنید و برای پیشبرد اهداف سازمان تمام تلاش خود را بکنید. مدیر شما در این صورت قدر و ارزشتان را در شرکت درک میکند.

 

اگر از اهداف و مقاصد سازمان آگاهی نداشته باشید، به راحتی از کار خود دور می شوید. در نتیجه ممکن است در انجام وظایف خود شکست بخورید. در کل، شما باید نشان دهید که به کار خودتان و موفقیت شرکت اهمیت می دهید و این زمانی دست یافتنی خواهد بود که هدف شما همان هدف سازمان باشد.

به‌طور مؤثر ارتباط برقرار کنید

اگر نمی توانید به راحتی صحبت کنید و تا به امروز هیچ نظر و بازخوردی را ارائه نداده اید و یا اگر شما همان کارمند گوش گیری هستید که در انزوا و دور از همه در سکوت کار می کنید باید بگویم اشتباه میکنید چرا که نداشتن ارتباط در محیط کار می تواند نقش زیان آوری در امنیت شغلی شما داشته باشد.

هنگامی که شما توانایی ارتباطی خود را تقویت می کنید، نشان میدهید که به خود و ایده هایتان مطمئنید. زمانی که شما به طور موثر ارتباط برقرار می کنید، مدیرتان برای شما ارزش بیشتری قائل است.

در روند برقراری ارتباط با مدیرتان در ابتدا باید بدانید او چه روشی برایش خوشایند است. برای مثال به صورت ایمیلی یا به طور رو در رو. در هر گزارشی که دریافت میکنید، ابهاماتتان را سوال کنید و اندیشه های پیشنهادی خود را بیان کنید. این کار باعث میشود مدیرتان همیشه شما را به اسم در خاطرش بشناسد.

در این صورت وقتی میخواهد به علت کاهش هزینه ها نیرویی را اخراج کند، مطمئن باشید شما در امان خواهید بود و امنیت شغلی شما همیشه حفظ میشود.

از انتظارات فراتر روید

فراتر از انتظارات در امنیت شغلیهمیشه یادتان باشد کارمند خوبی باشید. اگر میخواهید امنیت شغلی داشته باشید لازم است که به شکل فوق العاده ای کارهایتان را انجام دهید. همیشه جوری تلاش کنید که در صورت نبود شما جای خالی تلاش هایتان دیده شود. آنقدر با ارزش باشید که متمایز باشید و در صورت نبود شما چیزی در سازمان کم باشد.

یادتان باشد اگر سازمانی جهت کاهش هزینه ها از تعداد کارمندانش کم کند، احتمالا آنهایی را حذف خواهد کرد که انتظارات شرکت را برآورده نمیکند و نتایج ضعیفی را تحویل میدهد.

به هر حال از دید سازمان این پرسنل زمان و هزینه ها را هدر میدهند. با کارکردن زیاد روی فعالیت‌های روزمره و بالارفتن از سطح توقع، از این موقعیت دوری کنید.

حواستان به همه‌چیز باشد

بکوشید کارمندی باشید که همیشه، حتی درسخت ترین شرایط حواسش به همه چیز هست و این چیزی است که مدیر شما تحت تاثیر قرار میدهد. قطعا در زمانی که حجم کاری بسیار زیاد باشد ممکن است

بکوشید که آن کارمندی باشید که در روزهای بارانی و برفی، حواسش به همه‌چیز هست و این طور مدیر خود را تحت‌تأثیر قرار دهید. وقتی حجم کار زیاد باشد، به‌راحتی چیزی از قلم می‌افتد؛ اما تمام تلاشتان را به کار گیرید تا منظم باشید و حساب وظایفتان را نیز داشته باشید؛

به‌علاوه، برای خارق‌العاده عمل‌کردن، لازم است که کارتان را به‌وقت تحویل دهید. برای نگه‌داشتن کارمندی که دیر وظایفش را انجام می‌دهد، هیچ دلیلی وجود ندارد. وقتی که این موضوع به مشکلی همیشگی تبدیل شود، احتمال اینکه مدیرتان عذر شما را بخواهد، زیادتر خواهد شد.

مهم است که از اتلاف زمان و پول کارفرمایتان به‌خاطر عادات مدیریتی و سازمانی ضعیف جلوگیری کنید. راه‌هایی را برای انجام وظایفتان و آشکار‌کردن مهارت‌های عالی سازماندهی به وجود آورید و گسترش دهید تا از طریق آنها ارزش کارمندی و امنیت شغلی خود را بالا ببرید.

انعطاف نشان دهید

می توانید با نشان دادن انعطاف، تایید مدیر خود را بگیرید. انعطاف پذیری کارمند در یک سازمان یک ویژگی ارزشمند است چرا که نشان دهنده این است که می تواند در هرشرایطی با وظایف و کارهای جدید کنار بیاید.

ممکن است در سازمان گاها در برخی زمان ها مجبور به انجام کارهایی خارج از وظیفه شوید. سعی کنید از انجام دادن آنها سرباز نکنید. این فعالیت نشان دهنده انعطاف پذیری شما است.

اینها، راه‌هایی هستند برای اینکه مدیرتان شما را بشناسد و در نتیجه امنیت شغلی شما را تضمین کند. اگر پاسخ شما «این کار من نیست» یا «آیا واقعا باید این کار را انجام بدهم» باشد، احتمالا به‌زودی اسمتان از لیست کارمندان حذف می‌شود.

مهارت‌های خود را افزایش دهید

همیشه سعی کنید مهارت های خود را در سازمان تقویت کنید. کارفرمایان نسبت به کارکنانی که تلاش میکنند بیشتر یاد بگیرند، حس بهتری دارند.

یادگیری مهارت های جدید باعث می شود علم شما همیشه بروز باشید و در صورت وجود مشکلات در سازمان، توانایی حل آنها را داشته باشید. همچنین باعث میشود در شغل خود عملکرد بهتری نسبت به همکاران خود داشته باشید. این شاخصی است که همیشه مدیران شرکت ها را تحت تاثیر قرار میدهد. هرچه بیشتر اشتیاق نشان دهید، امنیت شغلی‌تان را بالاتر برده‌اید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست