۸ راهکار مناسب برای افراد درون‌گرا جهت موفقیت در مصاحبه شغلی

شاید این سؤال برایتان پیش آمده است که آیا مصاحبه شغلی واقعا نیاز به مهارت و توانایی خاصی دارد؟ چه‌چیزی موجب موفقیت در مصاحبه شغلی درون‌گراها خواهد شد؟ از دیدگاه روان‌شناسی مصاحبه شغلی بهترین موقعیت و زمان برای نمایش مهارت و توانایی است که باید آن‌قدر تمرین و تکرار شود تا استرس را به آرامش تبدیل کند. مصاحبه شغلی مانند یک مسابقه و مصاحبه‌شونده مانند ورزشکاری است که دقیقا در مرحله پایانی کار قرار دارد و می‌خواهد برنده شغل موردنظرش باشد.

گذشتن از این مرحله بخشی از زندگی شخص را تشکیل می‌دهد که تنها با اراده خودش امکان‌پذیر است. زیرا نه‌تنها می‌تواند ماهیت واقعی خود را نشان دهد، بلکه پلی برای رسیدن به موفقیتش نیز خواهد بود. گاهی اوقات از بین صدها شرکت کننده تنها دو یا سه نفر موفق به استخدام در شرکت موردنظر می‌شوند که می‌توانند موفقیت و کامیابی را کسب کنند. همیشه شرکت‌ها برای استخدام سؤالاتی را از قبل آماده می‌کنند تا با به چالش کشیدن متقاضی شغل، بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. زیرا معتقدند که این پرسش‌ها و سؤالات به شناخت دقیق خصوصیات فردی، شخصیتی و عملکرد‌ شغلی کارجویان کمک بسیاری خواهد داشت. بنابراین برای موفقیت در این مصاحبه شغلی باید از فنون آن آگاهی لازم را داشته باشند تا بتوانند با یادگیری مهارت‌ها به شغل موردنظر خود برسند.

آیا درون‌گراها محکوم به شکست در مصاحبه شغلی هستند؟

افراد درون‌گرا چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟ معمولا در زمان استخدام یا مصاحبه شغلی با چه چالش‌هایی مواجه می‌شوند؟ همان‌طور که می‌دانید افراد درون‌گرا تمایل بیشتری به سکوت، کم‌حرفی و درون‌نگری دارند و از سطح تحریک‌پذیری بالاتری نیز برخوردار هستند که این امر موجب می‌شود تا از محیط تحریک‌کننده دوری نمایند. این افراد اغلب به‌جای دنبال‌ کردن محرک‌های‌بیرونی، به درون‌خود متمایل هستند و برروی احساسات، افکار و خلق‌وخوهای درونی‌شان متمرکز می‌شوند.

درون‌گرایان چندان از تعاملات اجتماعی استقبال نمی‌کنند و با قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی و محیط‌های شلوغ اغلب ناراضی هستند و سعی می‌کنند بعد از قرار گرفتن در تعاملات اجتماعی معمولا تنها بوده و از اجتماع دوری کنند تا انرژی از دست رفته خود را بازیابی نمایند. این ویژگی‌های افراد درون‌گرا می‌تواند در انتخاب شغل و مصاحبه شغلی نیز برایشان دشوار و مشکل‌ساز باشد. اگر بخواهیم با یک آدم درون‌گرای موفق کار کنیم حتما باید در ارتباطات اجتماعی به او فرصت کافی را بدهیم تا بتواند با محیط پیرامونش به‌راحتی ارتباط برقرار کند. بنابراین ما در این مقاله سعی داریم در مورد راهکارهای مناسب برای مصاحبه شغلی درون‌گراها و موفقیت آن‌ها در شغل مورد نظرشان با شما صحبت کنیم.

مطلب مرتبط: چه‌قدر درون‌گرایان را می‌شناسید؟

۸ راهکار مناسب جهت مصاحبه شغلی درون‌گراها و موفقیت در آن

بسیاری از محرک‌های خارجی ازجمله روابط عمومی بالا، برقراری ارتباطات اجتماعی و مصاحبه شغلی برای افراد درون‌گرا می‌تواند به از دست رفتن انرژی سبب شود. زیرا مجبورند خود را برای یک گفتگوی دوطرفه با یک فرد ناآشنا آماده کنند که این‌کار در مصاحبه‌های شغلی می‌تواند مصاحبه‌ شوندگان را با چالش‌های نسبتا زیادی مواجه نماید. روش‌ها و تکنیک‌هایی برای کمک به افراد درون‌گرا وجود دارد که آن‌ها بتوانند با استفاده از قابلیت‌های منحصربه‌فرد شخصیت خود مسیر موفقیت را برای خودشان هموار سازند.

۱ـ تمرین و برنامه‌ریزی برای مصاحبه را فراموش نکنید

یکی از نکات مهم در مصاحبه کاری برای درون‌گرایان این است که از قبل پروسه آماده‌سازی و تمرین و تکرار زیادی داشته باشند و خود را برای سؤالات پیچیده آماده کنند. بسیار مهم است که این افراد بتوانند به‌راحتی و با اعتمادبه‌نفس کاملاً قانع‌کننده پاسخ‌های سریع را در ذهن خود آماده کرده و به سؤالات پیچیده جواب دهند. حتما زمانی را برای مرور سؤالات مصاحبه کارشناس منابع انسانی یا سؤالات عادی مصاحبه استخدامی صرف کرده و پاسخ‌های خود را تمرین کنید و سعی کنید پاسخ‌هایی قوی، واضح و درعین‌حال مختصر داشته باشید تا پاسخ‌های شما بتوانند مهارت‌هایی را که کارفرما به دنبال آن‌ها است را پوشش دهند.

مطمئن باشید این کار موجب آرامش خاطر شما در مقابل مصاحبه‌کننده خواهد شد. برای اینکه بتوانید یک تمرین درست داشته باشید می‌توانید این کار را با حضور یک دوست تمرین کنید تا مصاحبه شغلی را برای شما آسان‌تر کند. همچنین توجه داشته باشید هرچه‌قدر که مهم است درباره بهترین پاسخ‌ها بدانید، به‌همان اندازه نیز مهم است که در طول مصاحبه با دقت به سؤالات گوش دهید تا مطمئن شوید که پاسخ‌های شما با اطلاعاتی که مصاحبه‌کننده به دنبال آن‌ها است، مطابقت دارند.

مطلب مرتبط: ۱۱ سؤال روانشناسی در مصاحبه استخدامی

۲ـ برای داشتن یک مصاحبه شغلی موفق لطفا لباس مناسب بپوشید

بدون شک همیشه در اولین برخورد با یک شخص جدید چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می‌کند ظاهر و نحوه لباس پوشیدن اوست. به‌همین‌دلیل سبک لباس پوشیدن به‌خصوص در افراد درون‌گرا یکی از نکات مهم و تأثیرگذار در مصاحبه شغلی خواهد بود و ابتدایی‌ترین پیامی که در مصاحبه‌ شغلی از خود انتقال می‌دهید با نوع لباس پوشیدنتان است. برخی افراد معتقدند که همیشه باید به‌گونه‌ای خاص لباس بپوشند.

اما این‌کار برای مصاحبه شغلی چندان مناسب نیست و مناسب بودن لباس، باتوجه‌ به افراد و محیطی که برای مصاحبه می‌روید، بسیار متنوع خواهد بود. پس برای موفقیت در یک مصاحبه شغلی حتما پوشش مناسب برای آن‌جا را انتخاب کنید. بهتر است ابتدا محیط کاری را بسنجید و طبق آن، لباس مناسب خود را انتخاب نمایید. همین‌ که لباسی مرتب و مناسب فضای جلسه به تن کنید شک نکنید که نصف راه موفقیت را رفته‌اید.

مطلب مرتبط: لباس مناسب مصاحبه کاری

۳ـ گوش دادن فعال را تمرین کنید

یکی از خصوصیات منحصربه‌فرد درون‌گراها قدرت گوش دادن به اطرافیان است و شنونده‌های فوق‌العاده‌ صبور و حواس‌جمعی هستند که این خصوصیت آن‌ها باعث می‌شود تا در مصاحبه شغلی بسیار مفید و تأثیرگذار بوده و یک مهارت فوق‌العاده برای رهبری و مدیریت درون‌گرایان باشد. هنگام صحبت کارفرما حضور ذهن کامل داشته و به صحبت‌های او به‌صورت دقیق گوش دهید تا بتوانید به‌خوبی در مورد آن‌ها فکر کنید و پاسخی دقیق و مؤثر ارائه دهید. بنابراین یکی از عواملی که موفقیت مصاحبه شغلی درون‌گراها را تضمین می‌کند وجود ویژگی یا بهتر است بگوییم مهارت گوش دادن فعال در آن‌ها و استفاده درست و به‌جا از این توانایی است.

مطلب مرتبط: مهارت گوش دادن فعال چیست؟

۴ـ مصاحبه کاری را بدون تشکر و قدردانی ترک نکنید

یکی از نکات مهم در مصاحبه شغلی برای درون‌گراها به پایان رساندن جلسه مصاحبه با یک گفتگوی کوتاه، تأثیرگذار و مثبت است. دقایق پایانی مصاحبه شغلی همانند دقایق ابتدایی نقش به‌سزایی در تصویر ذهنی کارفرما از شما دارد، پس زمانی را برای تشکر و قدردانی از مصاحبه‌گر اختصاص دهید تا دید مثبتی از شما برای فرد مقابل ایجاد کرده و اعتمادبه‌نفس شما را نشان دهد.

اگر شما بعد از مصاحبه از مصاحبه‌‌گر بابت زمانی که برای شما در نظر گرفته تشکر و قدردانی کرده و برای پیوستن به کار جدید علاقه و حمایتتان را ابراز کنید، باعث می‌شود تا نشان ‌دهید که شما علاوه‌بر داشتن رضایت کافی از شرایط کاری در طی مصاحبه از نظر روابط اجتماعی نیز فرد مناسبی برای آن سازمان هستید و انگیزه و مهارت‌های کافی را برای شغل موردنظر دارید.

۵ـ به‌بهترین شکل ممکن اهداف شغلی و خودتان را معرفی کنید

یکی از دشوارترین کارها برای افراد درون‌گرا صحبت کردن از ایده‌ها و موفقیت‌های خودشان در حین مصاحبه است. این افراد سعی می‌کنند کمتر از موفقیت‌ها و دستاوردهای خود در جمع صحبت کنند. اما صحبت کردن درباره این موفقیت‌ها و ایده‌ها به شما کمک خواهد کرد که با کارفرما راحت‌تر ارتباط برقرار کنید. قسمت مهم از مصاحبه شغلی معرفی مناسب ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری، نقاط قوت و ضعف، توانایی‌ها و اهداف است. پس چندان هم اتفاق بدی نیست اگر به افراد اطلاع دهید که چه کارهایی انجام داده‌اید و به چه موفقیت‌هایی دست یافته‌اید. یا چه ویژگی‌های متمایزی در شخصیت و رفتار شما وجود دارند که به‌واسطه آن‌ها خود را لایق این جایگاه شغلی می‌دانید؟

مطلب مرتبط: چگونه در مصاحبه استخدامی به سؤال «بزرگ‌ترین ضعف شما چیست؟» پاسخ دهیم؟

۶ـ ایجاد ارتباط چشمی مؤثر میان‌بری برای موفقیت مصاحبه شغلی درون‌گراها است

 در مصاحبه‌ شغلی، درون‌گراها بهتر است علاوه‌بر نشان دادن میزان آگاهی خود از شرکت و استراتژی‌های مدنظرشان سعی داشته باشند که با مصاحبه کننده ارتباط برقرار کنند تا با ایجاد رابطه‌ای گرم با مصاحبه کننده بتوانند شانس استخدام خودشان را افزایش دهند. بهتر است برای ایجاد ارتباط صمیمی نام مصاحبه‌ کننده را بدانید و در طول مصاحبه شغلی از آن استفاده کنید.

 یکی از نکات مهم مصاحبه شغلی این است که هنگام مصاحبه موقعی که فرد مصاحبه‌ کننده خود را معرفی می‌کند، دقت بیشتری داشته باشید تا بتوانید شما هم هم‌زمان اطلاعات بیشتری از طرف مقابل به‌دست آورید. همچنین در یک مصاحبه‌ شغلی نداشتن ارتباط چشمی یک اشتباه رایج است که این رفتار عدم اعتمادبه‌نفس فرد درون‌گرا را به مصاحبه‌ کننده منتقل می‌کند. بنابراین در مصاحبه برای دیدن چهره طرف مقابل بهتر است که بین دو ابرو و در راستای دو چشم او را نگاه کنید. اما توجه داشته باشید که نه آن‌قدر به وی خیره شوید و نه دائم سربه‌زیر باشید.

۷ـ انرژی خود را بالا نگه دارید و خونسرد باشید

یکی از مهم‌ترین نکات مصاحبه شغلی برای درون‌گراها این است که احساس آرامش و صبر داشته باشند و خونسردی خود را حفظ کنند. درون‌گراها علاقه‌مندند برای رشد و موفقیت خود تلاش کنند تا با تلاش بتوانند قدم در مسیر تغییر و کسب موفقیت بگذارند. بنابراین باید در مصاحبه شغلی حتما خونسرد بوده و انرژی خود را بالا نگه دارند. در ابتدا به‌ یاد داشته باشید که خودتان این شغل را انتخاب کرده‌ و تصمیم گرفته‌اید که به این مصاحبه کاری بیایید.

پس با خود روراست باشید و سعی کنید با آرامش این‌کار را انجام دهید تا بتوانید این آرامش را به‌طرف مقابل نیز انتقال دهید. سعی داشته باشید با سخنان به‌موقع و به‌جا در فضا آرامش ایجاد کنید و جلسه کاری را به یک رابطه گرم و صمیمی تبدیل کنید. این روش‌ها باعث می‌شوند تا هم به هدف و شغل موردنظرتان برسید و هم مصاحبه‌ کننده احساس کند که شما در یک تیم هستید و به شما اعتماد بیشتری داشته باشد.

۸ـ در زمان حضور در جلسه‌ی مصاحبه شغلی حتما موبایل خود را خاموش کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین اشتباهات رایج در مصاحبه شغلی به‌خصوص برای افراد درون‌گرا روشن گذاشتن تلفن همراه است. از آنجایی‌که یکی از نقاط قوت شخصیت افراد درون‌گرا تمرکز بالا آن‌هاست وجود هر عاملی در محیط که منجربه عدم تمرکز و بهم ریختگی ذهنی آن‌ها می‌گردد به‌شدت می‌تواند روند مصاحبه را تحت تأثیر قرار دهد. شاید برخی از افراد با چک کردن موبایل خود احساس امنیت کرده و حسِ راحتی بیشتری را تجربه می‌نمایند. اما همین‌کار اشتباه منجر به از دست دادن فرصت معاشرت و درنتیجه از دست دادن موقعیت شغلی خواهد شد.

پس اگر درون‌گراها می‌خواهند از مصاحبه شغلی نتیجه بگیرند بهتر است قبل از حضور در آن حتما تلفن همراهشان را برای مدتی خاموش کنند و یا آن را در جایی قرار دهند که دسترسی به آن کمی مشکل باشد و تا قبل از اتمام مدت‌زمان مصاحبه، به گوشی‌ دست نزنند. زیرا این کار باعث ایجاد حس بد در مدیران منابع انسانی خواهد شد.

پیشنهاد: با ۱۵ مورد از رایج‌ترین سؤالات مصاحبه استخدامی و نحوه پاسخ‌گویی به آن‌ها آشنا شوید

سخن نهایی

موفقیت در مصاحبه شغلی به‌عنوان یک فرد درون‌گرا تابع مسیری است که انتخاب می‌‏کنند. افراد درون‌گرا بهتر است ابتدا نسبت به ترجیحات شخصیتی خودشان آگاهی بیشتری پیدا کرده و تصمیم‌ها و انتخاب‌های بهتری داشته باشند. همچنین نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بسنجند تا با پذیرش آن‌ها بهتر و راحت‌تر بتوانند در مصاحبه شغلی شرکت کرده و شغل موردنظرشان را انتخاب کنند.

موفقیت مصاحبه‌ شغلی درون‌گراها با دریافت اطلاعات از خصوصیات شغلی و فردی خودشان امکانپذیر است تا با قرارگرفتن در موقعیت شغلی که به آن علاقه دارند بتوانند به موفقیت‌ها و تجربه‌های مفیدی دست یابند. بنابراین افراد درون‌گرا برای اینکه یک مصاحبه‌ شغلی موفقی داشته باشند چندان لازم نیست حتما از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار باشند، فقط کافی است با مهم‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی آشنا شده و از قبل جواب‌هایشان را آماده کنند تا با کمک‌ گرفتن از راهکارهای توضیح داده شده در مقاله از مضطرب‌شدن خود جلوگیری کرده و بتوانند بهترین نتیجه را کسب کنند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.