شخصیت شناسی به روش آرکتایپ یونگ

شخصیت شناسی به روش آرکتایپ

«می‌خواهم ولی نمی‌دانم چرا نمی‌شود؟!» جمله‌ای که زیاد از افرادی می‌شنویم که به شخصیت شناسی آرکتایپ‌ها روی آورده‌اند. اما چه اتفاقی آن‌ها را به این سمت‌وسو کشیده است؟ می‌خواهند ازدواج کنند اما با اینکه تحصیلات، اخلاق و موقعیت بهتری نسبت به دیگران دارند در جذب پارتنر برای رابطه‌ی عاطفی موفق نیستند. می‌خواهند در شغل خود پیشرفت کنند اما درجا می‌زنند. می‌خواهند فروشنده‌ی خوب، مادر نمونه، دانشجوی ممتاز شوند اما نمی‌شود. مشکل از کجاست؟

حتما در مورد ناخودآگاه زیاد شنیده‌اید. کارل گوستاو یونگ، معتقد بود که روان و بدن انسان از سه بخش مختلف تشکیل شده است: ۱ـ ایگو  ۲ـ ناهشیار شخصی ۳ـ ناهشیار جمعی و از دل مفهوم ناهشیار جمعی بود که آرکتایپ‌ها را شرح داد. از نظر وی ناهشیار جمعی، میراثی از دوره‌های نخستین زندگی بشر است که در حافظه تاریخی انسان‌ها ثبت شده است. آرکتایپ در واژگان یونانی به معنی الگویی است که چیزی را از روی آن می‌سازند و در مفهوم تصویر، الگو و مدلی است که در رؤیاها، اساطیر و افسانه‌ها ظاهر شده و در همه انسان‌ها طیفی از آن وجود دارد.

چیزی که اهمیت انجام دادن تست شخصیت شناسی یونگ را دوچندان می‌کند مزایایی است که به دنبال دارد. شما با شناخت آرکتایپ خود نسبت به توانمندی‌ها، استعدادها و ضعف‌های خود و دیگران شناخت پیدا می‌کنید. می‌توانید با تمرین و آگاهی یک نوع آرکتایپ را درون خود تقویت یا تضعیف کنید؛ در این صورت در شغل، تحصیل و ازدواج خود سنجیده‌تر عمل کرده و مسیری را انتخاب می‌کنید که با گام‌های قاطعانه‌تری می‌توانید در آن قدم بردارید.

در این مقاله انواع آرکتایپ‌های زنانه را از نگاه افسانه‌ی معروف مربوط، ویژگی‌ها، نقاط قوت وضعف و ازدواج بررسی خواهیم کرد و در پایان هر قسمت پیشنهاداتی را برای تعدیل نقاط ضعف هر آرکتایپ ارائه خواهیم کرد.

انواع آرکتایپ‌ها یا کهن‌الگوهای زنانه

آتنا

دخترِ زئوس (خدای خدایان). اسطوره‌ی باکره‌ی خرد و صنایع

نام رومی: مینروا

افسانه‌ی یونان باستانی: از سر زئوس به دنیا می‌آید و در هنگام تولد زره‌پوش و با لباسی فولادین و نیز با کلاه‌خود و زره است. او زنی به نام آراکنه را به دلیل بافتن و به نمایش گذاشتن تصاویر فریب آمیز و نامشروع مربوط به پدرش به عنکبوت تبدیل کرد.

در شخصیت شناسی آرکتایپ‌ها آمده است که آتنا دختری است که به رؤیاها و آرمان‌های پدرش جامه‌ی عمل می‌پوشاند. به خاطر استراتژی‌ها و راه‌حل‌های عملی‌اش شهرت داشت و مدام در حال طرح و برنامه ریختن برای موفقیت در آینده است. جاه طلب‌ترین کهن الگو اسطوره‌ای زنان، آتنا است. همین ویژگی او باعث می‌شود تا با مردان موفق درباره‌ی مسائل سیاسی و شغلی و اقتصادی گفت‌وگوهایی را شکل بدهد و با آن‌ها مراوده داشته باشد. آسیب‌پذیری کمی دارد و کمتر عاطفی است و بیشتر از قدرت عقل و منطق و استدلال و استنتاج استفاده می‌کند.

نقاط قوت آرکتایپ آتنا:

آن‌ها هدفمند هستند و دستاوردهای چشمگیری در حوزه‌ی شغلی و اقتصادی و اجتماعی به دست می‌آورند. مدیر‌های خوبی هستند و از هوش بالایی برخوردارند و بسیار منظم‌اند. در زندگی دیگران کنجکاوی نمی‌کنند و اهل غیبت کردن هم نیستند.

نقاط ضعف آرکتایپ آتنا:

 مشکل عمده‌ی آن‌ها در حوزه‌ی روابط صمیمانه مخصوصا با زن‌ها است و دیگران آن‌ها را سرد و بی‌عاطفه می‌بینند. چراکه احساساتشان را ابراز نمی‌کنند. آتناها اگر دچار حسادت و رقابت شوند و جنبه‌ی تیره‌ی روحشان پررنگ شوند ممکن است به فکر دسیسه چینی و توطئه بیفتند.

ازدواج آتنا:

در رابطه‌ی عاطفی خود چندان وابسته و رمانتیک نیستند و محتاطانه و با استفاده از نیروی منطق حرکت می‌کنند. آن‌ها به مردانی که شأن و منزلت اجتماعی پایینی دارند توجهی ندارند و جذب مردانی قدرتمند و همفکر با خود می‌شوند که آزادی و استقلالشان را به رسمیت بشناسند. کمال طلبی‌شان ممکن است باعث عدم توجه آن‌ها به ظاهر و جسمشان شود و همین در زندگی زناشویی آن‌ها اخلال ایجاد کند.

پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان آتنا:

 • بیشتر از پیش به بعد احساسات و ابراز هیجانات توجه کنید.
 • کمال‌گرایی را کنار بگذارید.
 • سخت‌گیری افراطی را در انتخاب آدم‌ها کنار بگذارید.
 • کودک درونتان را بازیابی کنید.
 • ارتباط خود را با مادرتان بازیابی و زنانگی را در خودتان پررنگ‌تر کنید.

شخصیت شناسی به روش آرکتایپ قطبینو

آرتمیس

 دختر زئوس و لتو و خواهر دوقلو و بزرگتر آپولو. اسطوره‌ی باکره شکار، ایزدبانوی حیوانات وحشی و اسطوره‌ی ماه و زایمان

نام رومی: دیانا

افسانه‌ی یونان باستانی: او نقش قابله‌ی مادرش را برای به دنیا آوردن برادرش آپولو، اسطوره‌ی خورشید، بازی کرد.

آرتمیس در برابر توهین دیدن بی‌رحم بود و یک شکارچی به نام اکتیون را به دلیل حرکت توهین آمیزش تبدیل به گوزن کرد. همچنین شکارچی به نام اوریون که او را نیز دوست داشت به صورت غیرعمد و به تحریک آپولو به قتل رساند. آرتمیس در قلمرو وحشی‌اش به کمک نور ماه گشت‌وگذار می‌کرد. آرتمیس نمی‌گذارد که نقش‌های عرفی و سنتی زنانه جلوی دست و پایش را بگیرد و نمی‌توانند با نظام‌های مردسالارانه کنار بیاید. علاقمند به کارهای مردانه (ابزاری، یدی و فنی) است و این کار را نه از روی لجبازی با مردان بلکه طبق استعداد ذاتی و علاقه‌ی قلبی خود دنبال می‌کند.

نقاط قوت آرکتایپ آرتمیس:

آن‌ها زنانی مستقل و متکی به خود هستند و روی پای خودشان می‌ایستند. خیلی درگیر حواشی نمی‌شوند، متمرکز بر هدفشان هستند و به فکر سود و زیان خود هستند. بر اساس صلاح‌دید هیچ‌کس هدف خودشان را تغییر نمی‌دهند و به قضاوت دیگران اهمیتی نمی‌دهند. خواسته‌ها و حرف‌هایشان را واضح و شفاف بیان و از ابهام و رمز و راز دوری می‌کنند. درعین حال که عاطفی نیستند بسیار مراقب و حمایت کننده‌ی قشر ضعیف و ناتوانند. به همین خاطر در خیریه‌ها و انجمن‌ها و NGO ها فعالیت زیادی دارند. آرتمیس‌ها برخلاف آتنایی‌ها روابط خواهرگونه‌ای با زنان دیگر دارند و از حقوق دیگر زنان دفاع و حمایت می‌کنند.

نقاط ضعف آرکتایپ آرتمیس:

کهن الگوی آرتمیس گاهی اوقات خشم مخربی دارد که نمی‌تواند آن را کنترل کند و این منجر به بروز بی‌رحمی در او می‌شود. این بی‌رحمی زمانی خودش را نشان می‌دهد که افعال دیگران را به شکل سیاه و سفید (تماما خوب یا بد) قضاوت می‌کند؛ همین دید باعث می‌شود او خودش را محق برای مجازات کردن دیگران و تلافی کردن ببیند. گاهی چنان درگیر هدفش می‌شود که این منجر به ارتباط ناپذیری او با اطرافیانش می‌گردد و آن‌ها از بی‌توجهی آرتمیس ناراحت و دلخور می‌شوند.

ازدواج آرتمیس:

ازدواج برای تیپ آرتمیس در اولویت اول نیست. در رابطه‌ی عاطفی‌اش معمولا دوستانه، غیرجنسی و خواهرانه و رقابت‌جو عمل می‌کند. معمولا در ازدواج خواهان حقوق برابر زن و مرد است و جذب مردانی خلاق، زیبایی شناس، درمانگر و یاری رسان می‌شود. از مردانی که بخواهند در مرکز زندگی او باشند اجتناب می‌کند.

پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان آرتمیس:

 •  انتقادپذیری را در خود تقویت کنید و از آسیب‌پذیر بودن نهراسید.
 • از تجربیات دیگران در کارها و روابطشان استفاده کنید و از خودرأیی خود بکاهید.
 • کمتر لجبازی و کل‌کل کنید.
 • به زنانگی خود بیشتر توجه کنید و بیشتر در پی ارتباطات احساسی باشید.
 • در کارهای خود محتاطانه عمل کنید.

انواع آرکتایپ ها

هستیا

 نخستین فرزند رئا و کرونوس. اسطوره‌ی باکره‌ی مقدس، اسطوره‌ی خانه و کاشانه، ایزدبانوی آتش معبد، زن خردمند.

نام رومی: وستا

افسانه‌ی یونان باستانی: بزرگترین خواهر از نسل اول المپی‌ها و عمه‌ی دوشیزه‌ی نسل دوم بود. اگرچه او قانونا یکی از دوازده المپی اصلی بود اما به دلیل عدم حضورش در کوه المپ، هنگام ترفیع درجه‌ی دیونوسوس و گرفتن جایش نتوانست اعتراض کند. آفرودیت، پوزیدون (اسطوره‌ی دریا) و آپولو (اسطوره‌ی خورشید) را عاشق هستیا کرد اما هستیا هر دو را قاطعانه رد کرد و سوگند یاد کرد که برای همیشه باکره باقی بماند. زئوس امتیاز ویژه‌ای به هستیا داد و جایگاه او را در مرکز خانه قرار داد تا بهترین هدایا را دریافت کند. خلوت گزین‌ترین و پر آرامش‌ترین آرکتایپ یونگ زنانه، هستیا است. دوستان کمی دارد و گاه به گاه از وقت گذراندن با آن‌ها که بیشترشان خود هستیایی هستند لذت می‌برد. او هاله‌ای از قداست به دور خود دارد و مورد احترام دیگران قرار می‌گیرد. هستیا مانند آتنا و آرتمیس تمرکز زیادی دارد ولی برعکس آن دو تمرکزش بر روی یک هدف بیرونی و اجرا کردن آن نیست بلکه بیشتر روی تجربیات درونی خودش متمرکز است. هستیاها شهودی هستند و می‌توانند با ارزش‌های درونی خود در ارتباط باشند و همین به آن‌ها درک بالا و بینشی عمیق نسبت به موقعیت خودشان و دیگران در زندگی به آن‌ها می‌دهد.

نقاط قوت آرکتایپ هستیا:

عدم وابستگی و متکی بودن به خود در او دیده می‌شود و از او زنی خردمند می‌سازد. از تنهایی و خلوت لذت می‌برد و آرامش‌بخش و گرمابخش فضای اطرافش می‌شود. بی‌آلایش و ساده است و نظرات دیگران برایش اهمیت زیادی ندارد و به دنبال جلب توجه دیگران نیست. بسیار صبور، آرام و مهربان است و برای کارهایی که مسئولیت و تعهد می‌خواهد مناسب است.

نقاط ضعف آرکتایپ هستیا:

هستیا آن کهن الگوی اسطوره‌ای زنان است که قاطعیت ندارد و مثل آتنا جاه‌طلبی در او وجود ندارد و به همین دلیل در دنیای مدرن و رقابتی، جایی برای خود باز نمی‌کند. مانند آرتمیس و آتنا ممکن است اینطور به نظر بیاید که به دیگران چندان توجهی ندارد و بسیار خوددار و بی‌عاطفه است. او از حاشیه‌های موجود در خانواده اجتناب می‌کند و از قرار گرفتن در وسط مسائل اعضای خانواده امتناع می‌ورزد.

ازدواج هستیا:

بسیاری از ازدواج‌های سنتی موفق، ترکیب زن هستیا و مرد هرمسیِ اهل تجارت، مسافرت، با روابط عمومی بالا و ماهر و کارآفرین است و هر دو رضایت پیدا می‌کنند. زیرا شوهر هرمسی از این خشنود است که زنی دارد که آرامش خانه را برایش فراهم می‌کند و با این حال مستقل است و زن هستیایی قدر حرکت و پویایی و جنبش و هدایت کردن امور و فراهم کردن ملزومات خانه توسط شوهر هرمسی‌اش را می‌داند. او برعکس زن آرتمیسی با شوهرش رقابت نمی‌کند، از او عیب‌جویی نمی‌کند و نمونه‌ی یک همسر خوب است.

شاید این‌طور به نظر برسد که زن هستیایی زنی سنتی و وابسته و شبیه تیپ هرا است اما از بیرون این‌گونه به نظر می‌رسد و در درون او زنی متکی به خود است که از نظر عاطفی نیاز چندانی احساس نمی‌کند و معنا و مفهوم زندگی‌اش بدون شوهر از دست نمی‌رود. با این حال زن هستیایی مانند زنی با تیپ هرا، وفادار به زندگی و شوهرش است.

 پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان هستیا:

 • سعی کنید کمی شور و هیجان به زندگی خود تزریق کنید.
 • خوب است که بعضی اوقات ویژگی‌های شخصیتی خود را در نظر دیگران برجسته کنید و خودی نشان دهید تا دیگران متوجه حضور شما بشوند.
 • مهارت‌های اجتماعی بیشتری یاد بگیرید و از درونگرایی بیش‌ازحد خود دست بردارید و کمی بیشتر با بیرون مراوده و ارتباط داشته باشید.

شخصیت شناسی به روش آرکتایپ هرا

همسر زئوس. اسطوره‌ی آسیب‌پذیر. اسطوره‌ی تعهد، ازدواج و همسر.

نام رومی: ژونو

افسانه‌ی یونان باستانی: زئوس برای نزدیک شدن به هرا خود را به شکل پرنده‌ی لرزانی درآورد تا ترحم این دوشیزه را برانگیزد. وقتی که هرا او را برداشت به شکل خودش درآمد تا هرا را در آغوش بگیرد اما تلاشش موفقیت آمیز نبود. او به هرا قول ازدواج داد. ماه عسل آن‌ها سیصد سال طول کشید اما پس از این دوره‌ی عاشقانه زئوس به رفتارهای پیش از ازدواجش برگشت و بارها به هرا خیانت کرد و او را خشمگین کرد. خشم هرا نسبت به زئوس نبود بلکه معطوف به زن‌ها می‌شد.

در بین انواع آرکتایپ‌ها، هرا اسطوره‌ای است که هم مورد احترام بوده است و هم تحقیر شده است. هم مورد تمجید قرار گرفته است و هم ناسزا شنیده است. هرا نیروی قدرتمند غم و شادی درون یک زن است. زنی با شخصیت هرایی دوستان صمیمی زیادی ندارد و برای آن‌ها ارزشی قائل نیست. در دوران مجردی صرفا به این خاطر با دختران می‌چرخد چون تنها رفتن برای یک دختر به آنجا مناسب نیست. اما پس از ازدواج فقط به شوهرش پای‌بند است و با دوستانش قطع رابطه می‌کند. او اگر بفهمد که شما مطلقه یا بیوه هستید سریعا از شما دور می‌شود تا شوهرش را اغوا نکنید.

نقاط قوت آرکتایپ هرا:

هرا توانایی تعهد زیاد و وفاداری بالایی به ازدواج و همسرش دارد، همه‌ی زندگی‌اش را وقف او می‌کند و در خوشی و ناخوشی کنار او می‌ماند. در خانه‌داری و همسرداری و شیک پوشی و چینش دکوراسیون خانه خوب عمل می‌کند و سعی می‌کند شرایط خانه را جوری فراهم کند که شوهرش وقتی وارد خانه می‌شود فکر کند وارد قصر خودش شده است و احساس کمبودی نکند تا به سمت زنان دیگر کشیده شود.

نقاط ضعف آرکتایپ هرا:

آن‌ها با کنجکاوی در زندگی دیگران جستجو می‌کنند، دوست دارند از آن‌ها باخبر شوند و به آن‌ها نشان دهند که زندگی من بهتر است. او نمی‌داند که به هر کسی چقدر باید بها بدهد و همین طرز تفکر که من باید زود ازدواج کنم ممکن است باعث شود ارزش واقعی خود را نداند و با مردی نابالغ ازدواج کند. اگر متوجه خیانت شود چشمش را روی ضعف‌های شوهرش می‌بندد و از بحث کردن با او اجتناب می‌کند و زنان دیگر را مقصر می‌‍داند و از آن‌ها انتقام جویی می‌کند. درنتیجه بارها و بارها به شوهرش فرصت می‌دهد چون می‌خواهد زندگی‌اش با او را حفظ کند و از طلاق به شدت می‌ترسد و برایش تابو است.

ازدواج هرا:

رابطه‌ی یک زن هرایی با مردان خوب است. آن‌ها از برقراری رابطه با مردان انتظار برآوردن نیازها و کسب خشنودی خود را دارند. اغلب جذب مردان موفق و با کفایت و قدرتمند می‌شوند و مردان فقیر و شاعران احساساتی و تحصیل کرده‌های باهوش چندان به چشم آن‌ها نمی‌آیند. البته باتوجه به افسانه‌ی آشنایی هرا و زئوس ترکیبی از مردانی که در ظاهر قدرتمند و در باطن یک پسربچه هستند نیز ممکن است آن‌ها را جذب کند.

 زن هرا تایپ در عین حال که همه‌ی زندگی خود را وقف شوهرش می‌کند توقع بالایی هم از او دارد و دوست دارد مرد او را حمایت مالی کند و در مقابل مقدار پولی که برایش خرج می‌شود حساس است. ازطرفی دوست دارد از همه ساحت‌های زندگی شوهرش حتی ساحت شغلی او کاملاً باخبر باشد و بر همه چیز کنترل داشته باشد. ممکن است ایمیل‌ها و پیام‌های همسرش را چک کند، دوست داشته باشد شوهرش همیشه از او مشورت بخواهد و مایل باشد که در تمام مهمانی‌های کاری و دوستانه همراه شوهرش باشد.

پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان هرا:

 • دید خود را تغییر دهید. ازدواج تمام زندگی نیست و بهتر است بیشتر روی مسائل دیگر زندگی خود تمرکز کنید.
 • با زنان دیگر بیشتر ارتباط برقرار کنید و سعی کنید آن‌ها را فارغ از مجرد یا متأهل بودنشان بشناسید و برایشان ارزش قائل شوید.
 • احساس امنیت را در خودتان افزایش دهید.

شخصیت شناسی به روش آرکتایپ قطبینو

دیمیتر

 مادر پرسفون. اسطوره‌ی آسیب‌پذیر، اسطوره‌ی غلات تغذیه کننده و مادر.

 نام رومی: سرس

افسانه‌ی یونان باستانی: پرسفون دختر دیمیتر توسط هادس ربوده شد. دیمیتر فریاد دخترش را شنید. او نه شبانه‌روز به دنبال دختر ربوده شده‌اش گشت و در این مدت نه خورد و خوابید و استحمام کرد. برای شما که فرزندی دارید و مشتاق شخصیت شناسی آرکتایپ‌ها هستید شناخت دیمیتر می‌تواند جالب باشد. خانه این تیپ از شخصیت‌ها، همواره گرم و مملو از مهمان است زیرا آن‌ها عاشق مهمانی و دورهمی هستند. در بین انواع آرکتایپ‌ها، اگر به خانه‌ی یک دیمیتری وارد می‌شوید می‌بینید که پر از گل و گیاه است و شاید حیوان خانگی داشته باشد.

نقاط قوت آرکتایپ دیمیتر:

زنان دیمیتری توانمند و بااقتدار هستند. توانایی اصلی آن‌ها کمک کردن است و این کار را بدون هیچ انتظاری انجام می‌دهند. می‌توانند دوست مهربان و سنگ صبوری باشند که با روی باز به دردودل‌های شما گوش داده و حامی شما هستند. آن‌ها بسیار صبور و بخشنده و گشاده دست هستند.

نقاط ضعف آرکتایپ دیمیتر:

زنان دیمیتری راحت می‌توانند به نیازهای دیگران بله و به نیازهای خود نه بگویند و نه گفتن به دیگران برایشان سخت است. همین باعث می‌شود خشم خود را سرکوب کنند و دچار رفتار پرخاشگرانه ـ منفعلانه نسبت به دیگران شوند. اگر نقش مادری به آن‌ها داده نشود یا حامله نشوند افسرده می‌شوند و ممکن است به زنان دیگری که فرزند دارند حسادت کنند. چندان به روح و روان و جسم خود توجه ندارند. چراکه بیشتر وقتشان صرف مراقبت از فرزندشان می‌شود.

ازدواج دیمیتر:

مردانی که جذب شخصیت دیمیتری می‌شوند بیشتر ویژگی مادرانه‌ی او را دوست دارند. زنان دیمیتری از لحاظ رسیدگی به خانه و فرزندان و نثار عشق و محبت به آن‌ها در سطح بالایی هستند اما ممکن است پس از تولد فرزندان به همسر خود توجه چندانی نکنند. رابطه‌ی جنسی برای آن‌ها نه برای لذت بردن بلکه صرفا فرزندآوری و احساس امنیت و حمایت است. آن‌ها نسبت به زنان دیگر برای حفظ شوهرشان حسادت و تلاش زیادی نمی‌کنند و از همسر خود انتظارات زیادی ندارند.

پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان دیمیتر:

 • بیشتر به سلامت جسم و روح خود توجه و از خود مراقبت کنید.
 • توانایی نه گفتن را بیاموزید.
 • زمان‌هایی از روز را فقط صرف خودتان کنید و تمام توجهتان را به خانواده معطوف نکنید.
 • مثلا کارهایی چون نقاشی کردن، آواز خواندن و مدیتیشن می‌تواند برای شما مناسب و خوب باشد.

آرکتایپ های یونگ

پرسفون

 تنها دختر زئوس و دیمیتر. اسطوره‌ی آسیب‌پذیر، اسطوره‌ی دوشیزه و ملکه‌ی جهان زیرین، زن پذیرا و دختر مادرش.

نام رومی: پروسرپینا یا کر.

افسانه‌ی یونان باستانی: همان‌طور که قبلا گفته شد هادس، پرسفون را دزدید و خواست تا عروس اجباری‌اش باشد. دیمیتر این شرایط را نپذیرفت و بر بازگشت پرسفون اصرار ورزید و درنهایت زئوس را مجبور کرد تا کاری کند. زئوس هرمس را که اسطوره‌ی پیام‌رسان است به سرزمین هادس فرستاد تا پرسفون را برگرداند. یأس و غم پرسفون با دیدن هرمس تبدیل به شادی شد و هادس به او اجازه داد تا برود اما قبل از رفتن به او چند دانه‌ی انار داد تا بخورد. همان چند دانه‌ای که خورده شد باعث شد تا پرسفون کامل به دیمیتر برگردانده نشود. او باید یک سوم از سال را در جهان زیرین با هادس می‌گذراند و دو سوم از سال را با دیمیتر در بیرون از آن سرزمین.

پرسفون نماد کهن الگوی مهربانی، شور و هیجان دوران کودکی و دخترانگی است. رابطه‌ی او با دیگر زنان خوب است و همیشه در یک جمع دخترانه عضو است. اگر زیبا باشد ممکن است با دخترانی دوست شود که چندان زیبا و زنانه نیستند و زنانگی رشد نیافته‌ی خود را روی او فرافکنی کنند و معمولا رفتار‌های مادرانه را در زنان دیگر نسبت به خود بر می‌انگیزاند تا همیشه مراقب او باشند.

نقاط قوت آرکتایپ پرسفون:

از نقاط قوت یک زن پرسفونی می‌توان به انگیزه و علاقمندی او به یادگیری مسائل و علوم مختلف و توانایی او برای وفق دادن با شرایط و پذیرا بودنش اشاره کرد.

نقاط ضعف آرکتایپ پرسفون:

دختران پرسفونی معمولا خیلی کم روی اقتدار و استقلال خود کار می‌کنند. آن‌ها بیشتر اوقات نقش قربانی را بازی می‌کنند  و به دنبال یک حامی و ناجی می‌گردند. آن‌ها اعتمادبه‌نفس کمی دارند و در عمل مطیع و از نظر روحی منفعلانه هستند و خودشان برای خودشان تصمیم‌گیری نمی‌کنند. در صورت دیدن نوازش‌ها و مهربانی‌های دروغین زودباور هستند و زود فریب می‌خورند.

 ازدواج پرسفون:

سه مدل مرد از دختران پرسفونی خوششان می‌آید. اول مردانی که ناپخته و در اول راه ارتباط با جنس مخالف هستند. مردان زمختی که دنبال دختران آفتاب مهتاب ندیده و معصوم و ظریف هستند. مردانی که با زنان پخته راحت نیستند و نمی‌خواهند در رابطه با ثابت کردن اقتدار و قدرت خود با زنان بجنگند و تلاش کنند.

دختر پرسفونی به وسیله‌ی یک مرد می‌تواند از مادر سلطه‌جوی خود جدا شود و به استقلال برسد و به نوعی بین این دو در یک جنگ قدرت قرار می‌گیرد. او سعی می‌کند که مادر خودش را قانع کند که آن مرد خوب است اما مادرش مدام به او یادآوری می‌کند که این گزینه‌ی خوبی برای ازدواج و رابطه‌ی عاطفی نیست. دختر پرسفونی به این خاطر جذب مرد قدرتمند می‌شود که او در برابر منبع قدرتی که در زندگی‌اش دیده است یعنی مادرش ایستادگی دارد. در این دوراهی یا دختر مطیع مادر می‌شود و از مرد فاصله می‌گیرد و یا برعکس به وسیله‌ی مرد بر علیه مادر طغیان می‌کند.

پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان پرسفون:

 •  به نقاط قوت خود توجه کنید و بیشتر روی افزایش اعتمادبه‌نفس خود کار کنید.
 • وابستگی خود را به مادر و پدر و در درجه‌ی بعدی همسرتان کم کنید و به نوعی بند ناف عاطفی خود را ببرید و استقلالتان را زیاد کنید.
 • در زندگی خودتان تصمیم گیرنده باشید و مسئولیت آن‌ها را نیز بپذیرید. برای مهارت پیدا کردن در این کار می‌توانید از گرفتن تصمیم‌های کوچک و کم خطرتر شروع کنید.
 • توانایی نه گفتن را در روابطتان تقویت کنید.
 • از منزوی بودن دوری کنید و روابط اجتماعی خود را گسترش دهید.

انواع آرکتایپ ها

 آفرودیت

  طبق روایتی او دختر زئوس و یک پری دریایی به نام دیونه است. اسطوره‌ی کیمیاگر، اسطوره‌ی عشق و زیبایی.

نام رومی: ونوس

افسانه‌ی یونان باستانی: آفرودیت اسطوره‌ی زیبایی بود که بسیاری از اسطوره‌های مرد محو همین زیبایی او می‌شدند و از او تقاضای ازدواج کردند. برخلاف دیگر اسطوره‌های زن که همسرشان را خودشان انتخاب نکردند آفرودیت در ازدواجش انتخابگری آزاد بود و هفائیسوس پسر طرد شده‌ی هرا را انتخاب کرد. البته این ازدواج دوام و فرزندی نداشت. بعدها آفرودیت با آرس ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد. تقدیرِ عاشق شدن به معنای شیفتگی پرشور، توسط آفرودیت سازماندهی می‌شود. آفرودیت زنان را وادار می‌کند تا به عملکردهای خلاقیت و آفرینندگی خود پاسخ دهند. این کهن الگو نماد غریزه‌ای است که تداوم نسل را تضمین کند. نیروی شگفت انگیز تغییر و تولد و خلاقیت است.

آفرودیت در مقام نیروی خلاقانه زن‌ها را پشت سر هم درگیر پروژه‌های نوآورانه می‌کند. به نظر می‌رسد که آفرودیت مهم‌ترین و البته کمیاب‌ترین آرکتایپ است. هر زنی با هر کهن الگویی باید آن را در خودش تقویت کند تا بتواند در روابط عاشقانه‌اش به راحتی مردان را جذب کند و آن ذات زنانه‌اش را بیدار کند.

 نقاط قوت آرکتایپ آفرودیت:

آرایش کردن، زیبایی شناسی بصری مثل توجه کردن به رنگ‌ها و ترکیب‌ها و همینطور رقص و حرکات بدنی جذاب و نمایشی از استعدادهای زن آفرودیتی است.

نقاط ضعف آرکتایپ آفرودیت:

آفرودیت‌ها هر زمانی که در یک رابطه‌شان شور و اشتیاق عاشقانه و اروتیک به پایان برسد، آن رابطه را ترک می‌کنند و وارد رابطه دیگری می‌شوند و به همین دلیل شاید برخی آن‌ها را هوسران ببینند. آفرودیت‌ها گاهی در نمایشی از جذابیت گیر می‌کنند و ممکن است باعث شود فرد نتواند دیگر کهن الگوها را در خود به صورت واضح ببیند و برای پرورش آن‌ها وقت بگذارد. اگر تمام وقت خود را روی روابط عاشقانه‌ی پرشور بگذارد با بالاتر رفتن سن، به افسردگی برمی‌خورد.

ازدواج آفرودیت:

رسیدن به یک ازدواج پایدار برای یک زن آفرودیتی سخت است اما اگر مثلا ترکیبی از هرا و آفرودیت درون یک زن باشد غوغا برپا می‌کند و می‌تواند باعث شور و سرزندگی در زندگی مشترک شود.

پیشنهاداتی برای افزایش اثربخشی زنان آفرودیت:

 • عادات و رفتارهای اشتباه و اعتیادآور را در روابط خود شناسایی و اصلاح کنید.
 • متعهد بودن را در روابط عاشقانه‌ی خود تمرین کنید و قبل از انجام هر کاری در رابطه به پیامدهای آن هم توجه کنید و از روی هوا و هوس اقدام نکنید.
 • همیشه در دسترس مردان نباشید و برای خودتان حدومرز تعیین کنید.
 • بیشتر در مورد مسائل درونی خود تفکر کنید و مدیتیشن و یوگا و کارهایی از این دست را هم امتحان کنید.

 چگونه آفرودیت درونمان را تقویت کنیم؟

آفرودیت‌ها به کیمیاگری معروف هستند. یکی از مصادیق کیمیاگری در زندگی روزانه‌ی خانم‌ها آشپزی کردن است. آن‌ها چندین غذای خام را باهم ترکیب می‌کنند و یک غذای خوشمزه از آن می‌سازند. پس اگر اهل آشپزی نیستید بیشتر آن را امتحان کنید. عطر خوب بخرید و بزنید. به کلاس‌های رقص بروید و آموزش ببینید و روزانه جلوی آینه دقایقی برای خود برقصید. از رنگ قرمز در آرایش و لباس خود بیشتر استفاده کنید و بیشتر از قبل از کفش پاشنه بلند استفاده کنید.

آرکتایپ غالب درون شما چیست؟

ورود به تست آرکتایپ یونگ (ویژه زنان)

کلام آخر

ما با انواع آرکتایپ‌ها زنانه آشنا شدیم اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر فردی مجموعه‌ای از آرکتایپ‌ها را دارد و این‌ها در هر فردی یک طیف هستند. آتنای خالص یا آرتمیس خالص نداریم بلکه وقتی می‌گوییم کسی آرکتایپ آتنا دارد منظورمان این است که شخصیت غالبش آتنا است و ممکن است برحسب محیط زندگی‌اش برخی آرکتایپ‌ها در او به شکل سرکوب شده بروز کند. اهمیت تست آرکتایپ زنان در این است که با شناخت کهن الگوی خود می‌توانیم انرژی روانی درونیمان را به تعادل برسانیم و از هر آرکتایپی در شرایط مختلف زندگی خود استفاده نماییم. 

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری
برجسب‌ها : برندینگ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.