از کجا بفهمم در چه رشته‌ای استعداد دارم؟

استعدادیابی برای انتخاب رشته کنکور، یکی از بزرگ‌ترین سلسله مراتب‌‌های کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا است. امروزه این موضوع موجب شده تا زندگی بسیاری از افراد دچار بهم ریختگی و سردرگمی گردد. چراکه این انتخاب و تصمیم‌گیری می‌تواند آینده یک فرد را رقم بزند و مسیر موفقیت را به وی نشان داده و یا به سمت تباهی ببرد. امروزه در کشور ما متأسفانه یا خوشبختانه کنکور مهم‌ترین عرصه‌ی رقابت برای ورود به دانشگاه‌ها است. با اینکه سال‌هاست کنکور درحال برگزار شدن است اما همچنان میزان استرس و دغدغه‌های ذهنی در خصوص آن به قوت خود باقی است. از طرفی یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های داوطلبان و والدین مبحث انتخاب رشته‌ دانشگاهی است که باید برای انتخاب آن اطلاعات کافی را داشته باشند.

بدین سبب یکی از مهم‌ترین پایه‌های موفقیت، شناسایی استعدادها و گام برداشتن در مسیر شکوفایی آن‌ها است. تحقیقات نشان داده است که در کشورمان درصد بالایی از دانش‌آموزان به علت عدم آگاهی نسبت به استعدادهای واقعی خودشان و انتخاب رشته‌هایی که سازگار با توانمندی‌های ذاتیشان نیست، در آینده موفق به کسب موفقیت‌های بزرگ در دنیای شغلی خود نمی‌شوند. بنابراین یکی از پایه‌ای‌ترین اقدامات در مسیر موفقیت در انتخاب رشته کنکور، شناسایی استعدادها و توانمندی‌های ذاتی است. زیرا بدین وسیله می‌توانید بر روی استعداد و توانایی‌هایی که توسط خود شما انجام می‌گیرد، تمرکز کرده و رشته موردعلاقه خود را انتخاب نمایید. درنتیجه قبل از اینکه کاری را شروع کنید، بهتر است که از میزان علاقه خود نسبت به پیگیری و انجام آن آگاه باشید.

اگر بدون ا‌هداف و بدون شناسایی صحیح خواسته‌ها، قدم در راه بگذارید، احتمالا نمی‌توانید متعهدانه پیش بروید. پس طبیعی است انتخاب رشته‌ای که بر اساس معیارهای درست و استعدادهای فردی نباشد، فرد را در مسیر زندگی‌اش با چالش‌های مختلفی روبه‌رو خواهد کرد.

 استعداد یعنی چه؟

استعداد به توانایی‌هایی گفته می‌شود که به‌طور ذاتی در وجود همه افراد نهفته است. افراد باید این استعدادها را به‌خوبی بشناسند و با تمرین‌های مختلف به پرورش استعدادهای خود بپردازند تا مسیر موفقیت برایشان هموار گردد. بدون شک همه انسان‌ها بر روی کره زمین دارای استعدادهای مختلفی هستند. یعنی فردی وجود ندارد که استعدادی نداشته باشد. چیزی که اهمیت دارد این است که همه باید استعدادهای درونی خود را بشناسند و به فکر پرورش آن‌ها بیفتند.

استعداد ذاتی است یا اکتسابی؟

شواهد‌های پژوهشی در دنیا از استعداد ذاتی حمایت می‌کنند. آن‌ها اشاره می‌کنند که توانایی‌های شناختی تحت تأثیر ژنتیک است و قابل تغییر نیستند یعنی اگر استعداد ما را در کودکی بسنجند با استعدادی که در سن‌های بالاتر مورد سنجش قرار می‌گیرد چندان تفاوتی نخواهد داشت. استعداد ذاتی نسبت به اکتسابی مؤلفه‌های بیشتری دارد. مثلا در زمینه‌ی موسیقی، فردی که در یک بخش موسیقی استعداد دارد در سایر جنبه‌های موسیقی هم توانمند خواهد بود. این نوع از استعداد به آرامی رشد می‌کند، رشد پیوسته‌ای دارد، در هنگام مواجهه با تغییرات محیطی مقاومت بیشتری از خودش بروز می‌دهد و با آموزش غیررسمی هم نمود و بروز می‌یابد.

در مقابل برخی دیگر می‌گویند استعداد نام دیگر مهارت است و می‌توان آن را گسترش داد. مخصوصا دانشمندان حوزه‌ی نوروساینس ادعا می‌کنند که همه چیز به اتصالات سیناپسی جدید در مغز محدود می‌شود و مغز یک صفحه‌ی خالی است که شما می‌توانید با تمرین هر چیزی را که دوست دارید روی آن بنویسید. آن‌ها می‌گویند که اگر شما تجربه‌ای را مثل نواختن سه تار یا پیانو تکرار کنید، سیناپس‌های مغز شما تقویت شده و می‌توانید تا درجه‌ی باخ و بتهوون و سرآمدان موسیقی بالا بروید.

استعداد اکتسابی دارای رشد سریع، ملموس و ناپیوسته است و در مقابل محرک‌های محیطی حساس‌تر است. بنابر این دو دیدگاه بهتر است که استعداد‌های کودکان در همان دوران کشف شود و سپس به روش‌های گوناگون پرورش یابد اما اگر فردی هستید که در کودکی برای سنجش استعداد‌های او قدمی برداشته نشده است ناامید نشوید و فکر نکنید که دیر شده است.

یکی از زمینه‌های استعدادیابی، استعداد تحصیلی و شغلی است که به توانایی‌های افراد در زمینه انتخاب رشته کنکور و درنتیجه آن انتخاب شغل مرتبط با آن رشته مربوط می‌شود. افراد قبل از انتخاب رشته و شغل باید استعدادهای درونی خود را بشناسند و بر اساس آن‌ها دست به انتخاب بزنند. اما چگونه بفهمیم به چه رشته‌ای علاقه داریم؟

آیا برای انتخاب رشته کنکور، استعدادیابی لازم است؟

در دنیای پیشرفته امروزی استعداد از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. افراد بسیاری به‌دنبال کشف استعداد خودشان هستند تا بتوانند باتوجه به آن مسیر آینده و موفقیت خود را رقم بزنند. برای اینکه به اهمیت انتخاب رشته کنکور پی ببرید، باید بدانید که انتخاب یک رشته خوب و علمی بر اساس استعدادهای ذاتی و علاقه می‌تواند آینده شما را تضمین کند. چراکه با یک انتخاب رشته استوار دستیابی شما به موفقیت چندین برابر خواهد شد. حتی به‌دنبال آن اعتمادبه‌نفستان بالا رفته و میزان رضایتمندی شما از شغلتان افزایش پیدا خواهد یافت.

به‌طورکلی با موفقیت‌هایی که در شغلتان به‌دست می‌آورید جایگاه اجتماعی شما نیز در جامعه بالاتر می‌رود. ممکن است شخصی جایگاه اجتماعی مناسبی داشته باشد ولی نسبت به شغلش علاقه‌ای نداشته باشد. در این حالت با گذشت زمان احساس رضایت از شغلش پایین آمده و رفته‌رفته احساس سرخوردگی به او دست خواهد داد. زیرا ویژگی‌های شخصیتی فرد با شغلش تناسب و هم‌خوانی ندارند. بدین سبب ضروری است که در دنیای امروزی که قرار است از کوچک‌ترین فرصت‌ها استفاده کنیم، ویژگی‌ها و استعدادهای ذاتی خودمان را بشناسیم تا با شناخت خود و هویت خود و با امید و انگیزه بیشتر برای ساخت آینده خود گام برداریم.

مطلب مرتبط: آشنایی با پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در ایران

۷ راه کشف استعداد برای انتخاب رشته کنکور

از کجا بفهمم به چه رشته‌ای علاقه دارم؟ چگونه رشته موردعلاقه خود را انتخاب کنم؟ انتخاب رشته کنکور هیچ‌گاه کار آسانی نبوده و نیست. چراکه راه‌های بسیار زیادی برای یافتن استعدادها و علایق ذاتی افراد وجود دارد. اینکه چگونه بفهمیم در چه رشته‌ای استعداد داریم، نیازمند این است که برخی ویژگی‌های خود را موردبررسی قرار دهیم. به‌طوری‌که مانند عده‌ای از داوطلبان کنکور با انتخاب رشته‌های اشتباه، در مسیر تباهی و مشکلات قرار نگیریم. زیرا این انتخاب ممکن است چندین دهه از زندگی ما را تحت‌تأثیر قرار دهد.

۱ـ خودتان را باور کنید

استعداد موهبتی است که خداوند در وجود انسان‌ها نهفته است. یعنی فارغ از هر سن و سالی هروقت که برای شناختن استعدادهای خود اقدام کنید، هرگز ضرر نکرده‌اید. قطعاً برای این کار باید خودباوری داشته باشید. به‌طوری‌که از طرح بعضی حرف‌های رایج مانند من دیگر نمی‌توانم، دیگر برای من دیر شده است، من بچه نیستم و … دوری نمایید. خودباوری موجب خواهد شد که شور و اشتیاق بیشتری در انجام کارها داشته باشید. ازطرفی خودباوری نگاهی مثبت به توانایی‌های خود بوده و در انجام هر کاری یکی از ملزومات اساسی برای موفقیت است.

بدین سبب وقتی شما به توانایی‌های خودتان ایمان داشته باشید، با اعتمادبه‌نفس بالا عمل خواهید کرد. بعد از خودباوری باید نقشه راه را ترسیم نمایید و هدفگذاری‌های مطلوبی داشته باشید. اگر خودباوری نداشته باشید و بی‌میل عمل کنید، مطمئناً نمی‌توانید هدف مناسبی هم داشته باشید. خودباوری در تعیین اهداف صحیح به شما کمک کرده و سرعت حرکتتان به سمت اهداف را زیادتر می‌کند. اما اگر به‌صورت مداوم به خود بگویید که نمی‌توانید این کار را انجام دهید، درواقع ریشه‌های خودباوری را در خود خشک می‌کنید و به‌دنبال آن به موفقیت هم دست پیدا نخواهید کرد.

شناخت استعدادها کار دشواری است و اگر خودباوری نداشته باشید و اسیر منفی‌گرایی‌های بیهوده شوید، هرگز نمی‌توانید در دنیای رقابتی امروزی عملکرد مناسبی از خود نشان دهید و فرصت‌های پیشرفت را از دست خواهید داد. درنتیجه خودباوری می‌تواند پیشرفت‌های بزرگی را در راه انتخاب رشته کنکور برایتان به ارمغان بیاورد. به‌شرطی که بعد از شناخت استعدادهایتان بر روی آن‌ها کار کرده و استعدادهای خودتان را پرورش دهید.

مطلب مرتبط: چگونه استعداد شغلی خود را کشف کنیم؟

۲ـ لایه‌های پنهان علایق و رغبت‌های خود را کشف کنید

زمانی‌که از انجام کارهایی که به آن‌ها علاقه داریم صحبت می‌شود، ناخودآگاه آدرنالین خونمان بالا رفته و قلبمان تندتر می‌زند. باید بدانیم چه کارهایی هستند که با پیشنهاد آن‌ها با میل و علاقه خواهان انجام آن کار هستیم. به‌طورکلی وقتی به کاری علاقه داشته باشید تمام حواس خود را بر روی آن کار جمع می‌کنید و تمام توان خود را به‌کار می‌گیرید تا آن را به نحواحسن انجام دهید. حتی ممکن است زمان کافی برای انجام آن کار را نداشته باشید، ولی به‌خاطر علاقه‌ای که به آن موضوع دارید کارهای دیگرتان را کنسل می‌کنید تا برای کار موردعلاقه خود زمان بخرید.

معمولاً استعدادهای افراد با علایقشان در یک جهت قرار دارند. بدین جهت برای کشف راحت‌تر استعدادهایتان می‌توانید علایقتان را لیست کرده و با تطبیقشان به استعدادهای واقعی خود دست یابید. اگر برایتان سخت است که بفهمید به چه چیزهایی علاقه دارید باید بدانید که علایق از دوست داشتن‌ها نشئت می‌گیرند. پس از کشف کارهایی که دوست دارید آن‌ها را به انجام برسانید، اراده و پشتکار برای انجام آن کار نیز سراغتان می‌آید. به‌عنوان مثال وقتی به رشته تحصیلی خاصی علاقه داریم برای پیشرفت در آن رشته تمام توانمان را به‌کار می‌گیریم و در این راه از کاری که انجام می‌دهیم لذت می‌بریم.

با بررسی عمیق لیست علایقمان می‌توانیم به استعدادهای درونیمان دست یابیم و در راه پرورش آن‌ها گام برداریم. به‌طورکلی علایق و استعدادها به‌صورت مستقیم باهم در ارتباط هستند و با شناخت علایق به‌راحتی می‌توان به شناخت خود و استعدادهای خود دست پیدا کرد و از زندگی لذت برد.

۳ـ چه کارهایی را بهتر از دیگران می‌توانید انجام دهید؟

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌تواند شما را به شناخت استعدادهایتان در راه انتخاب رشته کنکور برساند، یافتن کارهایی است که بهتر از دیگران می‌توانید آن‌ها را به انجام برسانید. هدف کلی از شناختن استعدادها رسیدن به بهترین نسخه شما در انتخاب یک رشته صحیح و یک کار معین است. پس وقتی که شما در انجام دادن کاری بسیار ماهر هستید و یک سروگردن از دیگران بالاترید، می‌توان گفت که شما در آن زمینه استعداد خاصی دارید. مثلاً بازیکن بزرگ دنیای فوتبال مسی را می‌شناسید.

او از همان دوران کودکی با وجود ضعف جسمی قادر بود فوتبال خوبی را به نمایش بگذارد و همین کافی بود تا استعدادیاب‌ها خیلی زود سراغ او رفته و به پرورش استعدادش بپردازند. درنتیجه این کار سبب شد که او به یک ستاره در فوتبال تبدیل گردد. پس شما هم با دقت در کارهایی که احساس می‌کنید نسبت به دیگران بهتر هستید کنجکاو باشید. زیرا به احتمال فراوان در آن زمینه استعداد دارید و با تقویت مهارت‌ها و پرورش آن استعداد می‌توانید در مسیر رؤیایی پیشرفت گام بردارید.

مطلب مرتبط: تست هالند؛ تست شغل مناسب من

۴ـ در زمان انتخاب رشته کنکور با افرادی که شما را از راه موفقیت دور می‌کنند قطع رابطه کنید

ما در جامعه با دو طیف گسترده روبه‌رو هستیم. دسته اول افرادی هستند که در زندگی خود موفق بوده‌اند. دسته دوم افرادی هستند که برای شکست‌هایشان بهانه می‌آورند و معمولاً دوست دارند اطرافیانشان را هم در سطح خود نگه‌دارند. باید در انتخاب الگو خیلی با دقت عمل کرده و با افرادی که شما را از راه موفقیت دور می‌کنند قطع رابطه کنید. معاشرت با دسته دوم موجب خواهد شد که وضع موجود را بپذیریم و هنگام شکست‌ها از جاه‌طلبی‌هایی که یکی از ملزومات پیشرفت به‌حساب می‌آیند، غافل شویم.

افرادی که استعدادهای خودشان را نشناخته‌اند به هیچ‌وجه الگوی مناسبی برای شما نبوده و به استعدادهای شما هم هرگز احترام نخواهند گذاشت. حتی ممکن است باعث شوند که نسبت به استعدادهای خود شک و تردید داشته باشید و همین کافی است تا از موفقیت‌های بزرگ زندگیتان محروم شوید. بدین سبب به‌صورت قطعی باید این افراد را بشناسید و از آن‌ها دوری کنید. درعوض افرادی که سراغ استعدادهای خود رفته و در این مسیر به موفقیت رسیده‌اند و از زندگی خود خشنود و راضی هستند بدون شک بهترین اشخاص برای انتخاب الگو و معاشرت هستند. درنهایت هم‌نشینی با این افراد کمک بزرگی در مسیر پیشرفت و ترقی به شما خواهد کرد.

۵ـ با افراد متخصص و خیرخواه مشورت کنید

اطرافیان شما دید وسیع‌تری نسبت به ظاهر و نقاط قوت و ضعف شما دارند و گاهی اوقات بهتر می‌توانند شما را راهنمایی نمایند. همان‌طورکه می‌دانید برای کشف استعدادها کافی است دنبال نقاط قوت خودتان بگردید و درنتیجه می‌توان از این ویژگی برای کشف استعدادها بهره گرفت. مثلاً می‌توانید از اطرافیان خود بخواهید که بنویسند شما در چه کاری بهتر از دیگران عمل می‌کنید؟ در چه کاری مهارت خاصی دارید؟ یا نقاط قوت شما در چه کارهایی است؟

بعد از به‌دست آوردن پاسخ‌ها می‌توانید موارد مشترک را جمع‌آوری کنید. چراکه این موارد مشترک یقیناً از استعدادهای شما به‌حساب می‌آیند. فقط در این زمینه باید دقت بیشتری داشته باشید و سؤالات موردنظرتان را از افراد بیشتری که در ارتباط با شما هستند، بپرسید. زیرا نمی‌توان تنها به جواب یک یا دو شخص برای پی بردن به نقاط قوت و استعدادها اکتفا کرد. هرچه تعداد افراد پاسخ‌دهنده بیشتر و هرچه نسبتشان به شما نزدیک‌تر باشد، ارزش نتیجه‌گیری هم بیشتر خواهد شد. درنتیجه این یک راه عالی برای یافتن استعدادهای خود در ارتباط با انتخاب رشته کنکور است که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

۶ـ استعدادها در دوران کودکی از خود ردپایی برجای گذاشته‌اند

می‌خواهیم در مورد دورانی صحبت کنیم که هنوز علایق ما تحت‌تأثیر خانواده، جامعه و محیط قرار نگرفته بود. در دورانی که هر چیزی که دوست داشتیم انجام دهیم از اعماق‌ درونی خودمان بیرون می‌آمد. می‌توان ادعا کرد که استعدادهایمان در دوران کودکی ردپاهایی از خود برجای گذاشته‌اند که با کمی دقت می‌توان به آن‌ها پی برد. قطعاً با دنبال کردن لذت‌های دوران کودکی می‌توان فهمید که در کدام زمینه شغلی یا کدام رشته تحصیلی استعداد داریم.

به‌عنوان مثال شاید دوست داشتیم که تمام روز را نقاشی کنیم. برای دانش‌آموزان خیالی خود تدریس کنیم. یا حتی آشپزی کنیم؟ حتی ممکن بود مغازه‌هایی داشته باشیم که آنجا مشغول خریدوفروش باشیم؟ یا عاشق کتاب خواندن و یا تعمیر وسایل خراب شده بودیم. همه این کارها و علاقه‌ها در دوران کودکی به احتمال خیلی زیاد از استعدادهایمان با ما سخن می‌گویند. تنها کافی است که به آن دوران سفری داشته باشیم و کمی به‌دقت گوش دهیم تا بدانیم چه کارهایی در دوران کودکی واقعاً ما را خوشحال می‌کردند. با بررسی و تفکر درمورد این ریشه‌های دوران کودکی می‌توانیم به استعدادهای خودمان در زمان حال دست پیدا کنیم و با شناخت آن‌ها تصمیم مناسبی را برای انتخاب رشته کنکور و یا شغل موردنظر خود داشته باشیم.

۷ـ برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور از تست‌های استعدادیابی کمک بگیرید

اغلب تست‌های استعدادیابی بر اساس علوم روانشناسی و هوش، طراحی شده‌اند. خوشبختانه اهمیت استعدادیابی در ادامه تحصیل و انتخاب رشته کنکور و شغل به‌قدری زیاد است که در سراسر دنیا این تست‌ها توسط کارشناسان و متخصصان مختلف طراحی شده‌اند و افراد برای کشف استعدادهایشان از آن‌ها استفاده می‌نمایند. امکان دارد این تست‌ها به‌صورت مستقیم به شما نگویند که در چه زمینه‌ای استعداد دارید. اما با تحلیل و بررسی درست نتیجه این تست‌ها و تطبیق دادن آن‌ها با اعمال و رفتار خودتان به‌راحتی می‌توانید با مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی، نقاط قوت و استعدادهایتان آشنا شوید.

مطلب مرتبط: رشته تحصیلی مناسب من چیست؟

۵ تست معتبر استعدادیابی برای انتخاب رشته کنکور

با تحقیق‌های بسیاری که در طی سال‌های اخیر بر روی شناخت رفتار انسان‌ها انجام شده و با توسعه علم روانشناسی تست‌های مختلفی در زمینه استعدادیابی طراحی شده‌اند. ازآنجایی‌‌که هر تست استعدادیابی برای انتخاب رشته کنکور یکی از جنبه‌های بالا را می‌سنجد، معمولاً برای استعدادیابی تحصیلی هر شخصی چند نوع تست استعدادیابی از او گرفته می‌شود. ما در ادامه تعدادی از مهم‌ترین تست‌ها را به‌طور مختصر برای شما توضیح خواهیم داد که برخی از این تست‌ها علایق، برخی شخصیت و برخی ابعاد گوناگون هوش شما را می‌سنجند.

تست رغبت سنج شغلی هالند

تست هالند جزء یکی از محبوب‌ترین تست‌های شخصیت‌شناسی است که چندین بار توسط هالند و همکارانش موردبررسی و ارزیابی قرار گرفته است. این تست درواقع پرکاربردترین آزمونی است که این روزها به‌منظور انتخاب رشته کنکور و انتخاب شغل در راستای شناخت علایق و استعدادهای افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست دارای شش تیپ شخصیتی شغلی ازجمله جستجوگر، هنری، اجتماعی، واقع‌گرا، قاعده‌مند، جسور و سازنده است.

تست هالند برای سنجش رغبت‌های شغلی تمامی افراد بالای ۱۲ سال مناسب است. حتی طیف وسیعی از افراد همچون دانش‌آموزان متوسطه دوم، دانشجویان و افراد جویای کار را نیز می‌تواند ارزیابی نماید.

ورود به تست رغبت سنج شغلی هالند Holland

تست پنج عامل شخصیت نئو NEO

تست استعدادیابی دیگری که برای انتخاب رشته کنکور می‌خواهیم به شما معرفی کنیم تست نئو است. تست نئو به‌عنوان یکی از حرفه‌‌ای‌ترین‌، علمی‌ترین، به‌روزترین و قدیمی‌ترین‌ تست‌ها است که به پیدا کردن نقاط کور شخصیتی افراد در بخش‌های مختلف زندگی‌ کمک می‌کند. این تست یک مدل شخصیت‌شناسی معتبر جهت استعدادیابی است که در تعیین مسیر تحصیلی و شغلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌تواند ویژگی‌های شخصیتی بزرگسالان و نوجوانان را به‌طور دقیق ارزیابی نماید.

تست نئو هر فرد را بر اساس ۵ معیار روان‌رنجوری، برون‌گرایی، گشودگی به تجربه، توافق‌پذیری و وظیفه‌شناسی موردبررسی قرار می‌دهد که هرکدام از این ۵ عامل خود از ۶ زیرشاخص مختلف تشکیل شده‌اند. با اینکه در نگاه اول، اندکی تست نئو پیچیده و سخت به‌نظر می‌رسد، اما یکی از بهترین انواع تست‌های استعدادیابی برای نوجوانان دبیرستانی است.

ورود به تست پنج عامل شخصیت تست نئو Neo-Pir

تست شخصیت شناسی MBTI

این تست یکی از پرکاربردترین تست‌های شخصیت‌ شناسی است تا بهترین انتخاب‌های تحصیلی و شغلی را به افراد معرفی کند. افراد با انجام این تست به‌طور کامل متوجه خواهند شد که در چه تیپ شخصیتی قرار دارند و استعداد، علایق و تواناییشان در چه چیزی است. هدف از تست MBTI این است که به مخاطبینش اجازه می‌دهد تا شخصیت خود را در جنبه‌های مختلف ازجمله نقاط ضعف، قوت، انتخاب رشته کنکور، انتخاب شغل مناسب، سازگاری با افراد دیگر و … را بشناسند و بیشتر درک کنند. صرفاً هدف آن کمک به فرد است تا شناخت بهتری از خودش داشته باشد.

این تست افراد را براساس الگوی ۱۶ عاملی خود دسته‌بندی می‌کند و از ۸ مؤلفه اصلی ازجمله برون‌گرایی و درون‌گرایی، حسی یا شهودی، منطقی یا احساسی، قضاوت‌کننده یا دریافت‌گرا تشکیل شده است. انجام تست MBTI به داوطلبین کنکور سراسری که در آستانه‌ انتخاب رشته هستند، پیشنهاد می‌گردد تا علایق خود را دنبال کرده، محیط‌های کاری که در آنجا به رضایت شغلی می‌رسند را شناخته تا توانایی‌هایشان را در مسیر درست به‌کار ببرند.

ورود تست شخصیت شناسی MBTI

تست هوش چندگانه گاردنر

تست گاردنر که به آزمون هوش‌های چندگانه گاردنر معروف است یک آزمون هوشی است و ویژگی‌های فرد بر اساس استعدادهای او مشخص می‌گردد. به‌طوری‌که به‌وسیله تفسیر نتیجه آزمون هوش گاردنر فرد به استعداد اصلی خود بیشتر پی خواهد برد. طبق نظریه تست هوش گاردنر، برای به‌دست آوردن تمام استعدادهای یک شخص نباید تنها به بررسی ضریب هوشی و آی‌کیو وی پرداخت. بلکه افراد دارای جنبه‌های مختلفی از هوش نیز هستند که باید آن‌ها هم سنجیده شوند.

یکی از دلایلی که این تست را یک انتخاب عالی برای استعدادیابی جهت انتخاب رشته کنکور می‌دانیم، بررسی دقیق همه‌ی جوانب ذهن نوجوان است. نتیجه‌ی این تست به افراد کمک خواهد کرد تا در زمان انتخاب رشته بهترین تصمیم را براساس علایق و توانایی‌هایشان بگیرند. تست گاردنر دارای هشت نوع مختلف هوش ازجمله هوش منطقی–ریاضی، هوش بدنی–جنبشی، هوش دیداری–فضایی، هوش کلامی–زبانی، هوش موسیقی، هوش درون‌فردی، هوش بین‌‌فردی و هوش طبیعت‌گرایی است. تست هوش گاردنر نسخه بزرگسالان برای افراد بالای ۱۲ سال و نسخه کودکان آن برای زیر ۱۲ سال مناسب است که نسخه کودکان توسط والدین پاسخ داده می‌شود.

ورود تست هوش چندگانه گاردنر Gardner

سخن نهایی

انتخاب رشته کنکور و شغل متناسب با آن بخش مهمی از زندگی روزمره و آینده هر فردی را تشکیل خواهد داد. اینکه شما در رشته‌ای مشغول به تحصیل شوید که در آن استعداد و توانایی دارید، قطعاً سبب خشنودی و لذت بردن از زندگی خواهد شد. طبیعتاً توانایی شما باعث خواهد شد در مسیری که پیش می‌گیرید موفق‌تر عمل نمایید و پیشرفت سریع‌تری داشته باشید. بهترین راه انتخاب رشته‌ کنکور این است که افراد بتوانند بین خود و رشته یک نوع هماهنگی برقرار کنند. به‌طوری‌که خود را به‌خوبی شناخته و در کنار آن ویژگی‌های رشته تحصیلی موردعلاقه خود را هم بشناسد.

زیرا هماهنگی بین این دو اصل مهم نتایج ارزشمندی را به‌وجود خواهد آورد. بنابراین با درنظر گرفتن استعداد و توانایی‌های خودتان، به‌عنوان معیار اصلی موفقیت در یک رشته تحصیلی، جهت انتخاب بهترین رشته اقدام خواهید کرد. قطعاً یک انتخاب صحیح در کنار پیگیری علایق و توانایی‌هایتان بهترین مسیر را در جهت تحقق اهدافتان پیش‌روی شما قرار خواهد داد. درنتیجه با تحصیل در رشته موردعلاقه که به‌معنای تضمین آینده شغلی است، می‌توانید با انتخاب درست، زندگی خود را دستخوش تغییرات مثبت قرار دهید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.