فرصت شغلی در لینکدین، با چه روش‌هایی شغل مناسب خود را در لینکدین پیدا کنیم؟

فرصت شغلی در لینکدین

در دنیای امروز که سرعت پیشرفت و گسترش تکنولوژی همه را مات و مبهوت خود کرده است شما مجبور هستید که خود را به روش‌های جدید کاریابی مجهز کنید تا بتوانید در بین رقبای ماهر خود حرفی برای گفتن داشته باشید. جستجوی فرصت شغلی در لینکدین یکی از مؤثرترین روش‌های کاریابی در سال‌های اخیر بوده است. پس به شما توصیه می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید تا با تمام فوت‌وفن‌های یافتن فرصت شغلی در لینکدین به‌طور کامل آشنا شوید.

اگر در همین لحظه که در حال خواندن این مطلب هستید دغدغه‌ی پیدا کردن شغل مناسب را دارید یا حتی اگر مشغول به کار هستید ولی دیگر کاسه‌ی صبرتان لبریز شده و تحت هیچ شرایطی حاضر به ماندن در آن جایگاه شغلی نیستید بهتر است بدانید که بازار کار دنیای امروز دیگر مثل سابق نیست. دوره‌ی یافتن شغل در آگهی‌های استخدامی روزنامه‌ها سر آمده و دیگر کارایی گذشته را ندارند. حتی اگر رزومه‌ی خود را برای چندین شرکت و سازمان ارسال کردید و منتظر نشستید تا با شما تماس بگیرند و از شما برای حضور یافتن در جایگاه شغلی ایده آلتان به‌طور رسمی دعوت کنند بی‌تعارف باید بگوییم خیلی دلتان را خوش نکنید و امیدوار نباشید. تنها اکتفا کردن به این روش شغل یابی سنتی ممکن است باعث شود که تا آخر عمر هیچ شغلی نداشته باشید.

بهترین شغل مناسب من چیست؟

لینکدین کجاست؟

فرصت شغلی در لینکدینلینکدین به‌عنوان مهم‌ترین شبکه‌ی اجتماعی در حوزه‌ی روابط کاری و کسب‌وکار با آماری در حدود ۶۰۰ میلیون کاربر در حال فعالیت است. لینکدین بستری را برای متخصصان فراهم کرده تا پیوندی میان کارفرما و کارجو برقرار شود. درواقع لینکدین یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی کاریابی در دنیای مجازی است. میلیون‌ها کاربر متخصص و غیرمتخصص ایرانی و خارجی عضو این پلتفرم مهم و جذاب شغل یابی و معرفی پتانسیل‌های بالقوه و سوابق شغلی هستند. 

لینکدین این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به‌صورت رایگان پروفایل شخصی خود را ایجاد کرده و اطلاعات، رزومه، سوابق تحصیلی، مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. با این کار نه‌تنها دوستان و آشنایان بلکه طیف وسیعی از کارفرمایان می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند و با شما وارد ارتباط حرفه‌ای و کاری شوند.

چطور در لینکدین کار پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن کار در لینکدین از روش‌های مختلفی می‌توانید اقدام کنید. 

اولین گام برای یافتن شغل در لینکدین ایجاد پروفایل مناسب است

شاید مهم‌ترین قدمی که باید در بدو ورود به لینکدین بردارید ایجاد یک پروفایل مناسب و جذاب است. پروفایل شما درواقع به‌نوعی نشان‌دهنده‌ی شناسنامه‌ی شماست. شک نکنید اگر نتوانید اطلاعات شخصی و حرفه‌ای خود را به شیوه‌ای اصولی در اختیار دیگران قرار دهید دیگران از برقراری ارتباط با شما صرف‌نظر می‌کنند و درنتیجه در یافتن شغل موردنظرتان با شکست مواجه خواهید شد. پس با دقت نکات زیر را مطالعه کنید.

ساده‌ترین روش پیدا کردن فرصت شغلی در لینکدین انتخاب گزینه‌ی JOBS است.

یکی از ساده‌ترین روش‌های یافتن فرصت شغلی در لینکدین این است که شما باید بر روی گزینه‌ی JOBS که در بالای صفحه‌ی پروفایل شما قرار دارد کلیک کنید. از این طریق شما می‌توانید با کارفرمایان مختلف آشنا شوید و فهرستی از انواع آگهی‌های شغلی پیش روی شما قرار می‌گیرد. البته ناگفته نماند که با توجه به شرایط تحریم و هزینه‌ی بسیار بالای تبلیغات، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی آگهی‌های استخدامی خود را در قالب پست منتشر می‌کنند. درنتیجه اگر در این قسمت با آگهی‌های اندکی مواجه شدید ناامید نشوید. در بخش جستجوی شغل‌ها (Search Jobs) کلیدواژه‌های مرتبط با شغل مدنظرتان را سرچ کنید تا بتوانید به تعداد بیشتری از آگهی‌های استخدامی دسترسی پیدا کنید.

جستجو WTPI

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن به شغل موردنظر خود دست‌یابید جستجوی WTPI شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در حوزه‌ی تخصص شما مشغول به فعالیت هستند. از این طریق این امکان برای شما فراهم می‌شود که با ادمین صفحات مرتبط با این شرکت‌ها و سازمان‌ها وارد ارتباط و مذاکره شوید و در خصوص فرصت‌های شغلی بالقوه‌ی آن‌ها اطلاعات کسب کنید. 

برقراری ارتباط با مدیران و کارشناسان استخدام شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف به بهانه یافتن فرصت شغلی در لینکدین می‌تواند در حکم یک ابزار میانبر باشد که به‌واسطه‌ی آن بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین مدیران با قابلیت‌ها و مهارت‌های شما آشنا می‌شوند.

از عضویت در گروه‌ها غافل نشوید

یکی از جذاب‌ترین راه‌های دستیابی به فرصت شغلی در لینکدین عضویت در گروه‌ها و انجمن‌های گوناگون است. شما با عضویت در این اجتماعات می‌توانید دامنه‌ی ارتباطی خود را وسیع‌تر کنید. با انواع و اقسام مهارت‌ها و تخصص‌های موجود آشنا شوید. می‌توانید نسبت به این موضوع که در زمینه‌ی تخصص شما برای حضور در جایگاه‌های شغلی مختلف به چه مهارت‌هایی نیاز است آگاهی پیدا کنید. 

همچنین در بستر این گروه‌ها از نقطه نظرات دیگران در راستای ارتقا و رشد توانمندی‌های خود استفاده کنید. این قبیل گروه‌ها حتی پتانسیل این را دارند که به‌عنوان یک کلاس درس معرفی شوند. چراکه شما با قرار گرفتن در چنین بستری قادر خواهید بود با متخصصان و صاحب‌نظران مرتبط با حوزه‌ی کاری خویش ارتباط برقرار کرده و با بهره‌گیری از تجربیات آن‌ها در جهت تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعفتان اقدامات مؤثری انجام دهید.

 اهمیت تولید محتوا در پیدا کردن فرصت شغلی در لینکدین

فرصت شغلی در لینکدیندر سال‌های اخیر اهمیت تولید محتوا در فضای مجازی روزبه‌روز در حال افزایش است. اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم که این روزها تولید محتوا اولویت بسیاری از کسب‌وکارها و شبکه‌های اجتماعی است. شاید بتوان گفت یکی از اصلی‌ترین روش‌های موفقیت‌آمیز دستیابی به فرصت شغلی در لینکدین برقراری ارتباط صحیح با مخاطبان است. بدون شک شما در جریان هستید که مهم‌ترین روش‌های برقراری این ارتباط مؤثر در تولید محتوای باکیفیت نهفته است. در این صورت است که صاحبان کسب‌وکارهای مختلف به شکل مطلوبی و با اعتماد بیشتری جذب قابلیت‌ها و توانمندی‌های شما می‌شوند. این نکته را از ما در ذهنتان به یادگار نگه‌دارید اگر محتوا تولید نکنید، از قافله عقب خواهید ماند و شانس خود را برای به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهید. 

اجازه دهید صاحبان کسب‌وکار و کارفرمایان به‌واسطه‌ی محتوای باکیفیت و منحصربه‌فردتان جذب شما شوند. محتوای شما باید منطبق و مرتبط با رزومه‌ی شما باشد حواستان باشد که شما این فرآیند را برای دست یافتن به یک فرصت شغلی مطلوب انجام می‌دهید. هدف شما سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت دیگران نیست. پس شایسته است که محتوایی درخور و مرتبط ارائه دهید. از هشتگ های پرکاربرد فارسی و غیرفارسی در لینکدین غافل نشوید.

همچنین برای افزایش شانس دیده شدن محتوا توسط سایر کاربران لینکدین سعی کنید بر روی کلیدواژه‌های محبوب و پربیننده و هشتگ های مرتبط در لینکدین تمرکز و تأکید کنید. به محتوای خود جذابیت‌های بصری اضافه کنید. فراموش نکنید که سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است. کارفرما و غیر کارفرما هم ندارد. این آمار در مورد تمام گروه‌های اجتماعی صدق می‌کند. بنابراین شما ناگزیر هستید که تنها به متن اکتفا نکنید و از تصاویر، ویدئوها و موشن گرافیک‌های جذاب و مرتبط نیز استفاده کنید. 

برای برقراری ارتباط با کاربران جدید روش منحصربه‌فرد خودتان را پیدا کنید

زمانی که برای اولین بار قصد برقراری ارتباط با کاربری تازه‌وارد را دارید بهتر است به جای اینکه فقط بر روی آیکون Conect کلیک کنید در قالب یک پیام شخصی ضمن خوشامدگویی اطلاعات مختصری را درباره‌ی خودتان برای او ارسال کنید. به‌هرحال اگر خواهان تحقق هدفتان یعنی یافتن یک یا چند فرصت شغلی در لینکدین هستید بد نیست قدری از اصول و ترفندهای مذاکره نیز بهره گیرید. در نظر داشته باشید که نه‌تنها ما بلکه خود لینکدین معتقد است به‌کارگیری این روش دو برابر شانس شما را برای داشتن ارتباطات مؤثر و سازنده در جهت شغل یابی افزایش می‌دهد. 

پاسخگویی به سؤالات و کامنت ها را جدی بگیرید و خودتان برای ایجاد ارتباط با افرادی که در حوزه‌ی کاری شما به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم فعال هستند، پیش‌قدم شوید. چراکه جدا از کارفرما بودن یا نبودن آن‌ها، تمام دنبال کنندگان پروفایل شما می‌توانند با شناخت خصوصیات شخصیتی و قابلیت‌های شما در نقش یک معرف ظاهر شوند و زمینه‌ی دستیابی به یک فرصت شغلی عالی را برای شما فراهم کنند. 

قسمت (Headline) و (About) مهم‌ترین بخش‌های پروفایل شما محسوب می‌شوند

در قسمت عنوان (Headline) باید به‌طور خلاصه اطلاعاتی را در خصوص حوزه‌ی فعالیت و تخصصتان در اختیار کاربران قرار دهید. در بخش درباره‌ی خود (About) تعارف را کنار بگذارید و به‌طور کامل درباره‌ی شغل، توانمندی‌ها، مهارت‌ها، ویژگی‌های شخصیتی، علاقه‌مندی‌ها و اهدافتان توضیح دهید. توجه داشته باشید که در این بخش می‌توانید هوشمندانه عمل کنید و برای جلب نظر بیشتر کارفرمایان اطلاعاتی تخصصی درباره‌ی تیپ شخصیتی خود ارائه دهید. به بیان ساده‌تر شما با این کار می‌توانید یک‌قدم جلوتر از کارفرمایان و مدیران استخدامی باشید. پیش از اینکه آن‌ها از شما برای مصاحبه و انجام دادن تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی مختلف دعوت کنند خودتان پیش‌دستی کنید و نتایج معتبر و قابل استناد آن‌ها را در پروفایل خود به اشتراک بگذارید. مطمئن باشید در چنین شرایطی آن‌ها با اطمینان خاطر بیشتری از شما دعوت به همکاری می‌کنند.

یکی از معتبرترین ابزارهایی که در این حوزه می‌توانیم به شما معرفی کنیم تست رغبت شغلی هالند است. این ابزار قادر است اطلاعاتی مبتنی بر واقعیت را درباره‌ی تیپ شخصیتی که در محیط شغلی خواهید داشت در اختیار شما بگذارد.

قسمت (Skills & Endorsements) نقطه عطف پروفایل شماست

در این بخش دیگر باید تمام آن چیزی که در چنته دارید را به نمایش بگذارید. قطعا شما می‌دانید که برخورداری از مجموعه‌ی متنوعی از مهارت‌های شغلی احتمال یافتن فرصت شغلی در لینکدین را برای شما چندین برابر افزایش می‌دهد. حتی اگر در حال حاضر بیکار هستید هیچ اشکالی ندارد. شما می‌توانید شغلی را که تمایل دارید به دست آورید در این قسمت وارد کنید. همچنین در ادامه اضافه کنید که در حال حاضر در حال پیشرفت و ارتقا خودتان هستید و پیگیرانه به دنبال یافتن یک فرصت شغلی در لینکدین هستید.

از اساتید یا افرادی که از تخصص و مهارت‌های شما مطلع هستند بخواهید که در قسمت (Endorsement) آن‌ها را تأیید کنند. با این کار بر اعتبار پروفایل شما افزوده می‌شود. ضمن اینکه از دوستانتان تقاضا کنید تا لینک پروفایل شما را در اختیار دیگران قرار دهند تا بتوانید با طیف وسیع‌تری از افراد در ارتباط باشید.

شبکه‌سازی کلید شکار کردن فرصت‌های شغلی در لینکدین

شبکه‌سازی یا ایجاد تیم‌های کاری یکی از مهم‌ترین ارکان لینکدین محسوب می‌شود. اما باید مراقب باشید چراکه ظرافت‌های خاص خودش را دارد. اگر تازه‌وارد هستید در ابتدا با دوستان و اشخاصی که شناخت مناسبی از آن‌ها دارید شروع کنید. به‌تدریج با شناخت افراد مرتبط با شغلتان یا شغلی که تمایل دارید به آن برسید وارد ارتباط شوید. حواستان باشد یک‌وقت زیاده‌روی نکنید. لینکدین را با گروه‌های دوستانه و خانوادگی مجازی خود اشتباه نگیرید. هرگز با افرادی که هیچ‌گونه شناختی نسبت به کسب‌وکار آن‌ها ندارید و یا از آن بدتر هیچ ارتباطی میان شما و آن‌ها ازنظر شغل و رشته‌ی تحصیلی وجود ندارد، شبکه‌سازی نکنید.

لطفا منفعل نباشید

فعالیت مستمر شما در لینکدین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با کاربران پروفایل خود در ارتباط باشید و به آن‌ها بازخورد دهید. در بحث‌ها و گفتگوها شرکت کنید و از آخرین اخبار شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف مطلع شوید. هر چه میزان فعالیت‌های مفید و مؤثر شما در گروه‌ها بیشتر باشد نام شما توسط لینکدین بالاتر از سایرین قرار می‌گیرد و به شما لقب Top Contributor داده می‌شود که منجر به دیده شدن هر چه بیشتر شما می‌گردد.

دستاوردها و موفقیت‌هایتان را صادقانه بیان کنید

بدیهی است که تمام کارفرمایان به دنبال یافتن نیروی انسانی ماهر و پرتلاش هستند. آن‌ها زمان زیادی را صرف جستجو افراد مدنظر خود می‌کنند. اگر بتوانید با زبان خودتان به بیان مهارت‌هایی که در حال حاضر دارید یا دستاوردهایی که در سوابق گذشته‌ی خود کسب کرده‌اید اشاره‌کنید دیگر تکلیف آن‌ها با شما روشن است. توجه داشته باشید که منظور از مهارت صرفا یادگیری آکادمیک موضوعی خاص نیست. به‌طور مثال شما فردی انعطاف‌پذیر و سازگار در مواجهه با تغییرات و شرایط بحرانی سازمان هستند. قادر هستید به نحو مطلوبی شرایط را مدیریت کنید و ذره‌ای خدشه به نحوه‌ی عملکرد شما وارد نشود. شک نکنید فقط تعداد کمی از افراد به چنین مهارتی مجهز هستند و از شانس خوب شما کارفرمایان دقیقا به دنبال یافتن افرادی مشابه تیپ شخصیتی و الگوی رفتاری شما می‌گردند. پس فرصت را غنیمت شمارید و به درست‌ترین شکل ممکن به معرفی خود بپردازید.

پیشنهاد: چرا نمی‌توانم کار پیدا کنم؟

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.