از دید یک سازمان کارمند خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی کارمندان خوب از دید سازمان

به نظر شما یک کارمند خوب چه کسی است؟ یک کارمند خوب چه ویژگی هایی دارد؟ فاکتور اصلی در شناخت یک کارمند خوب چیست؟ آیا شایستگی در حوزه های مختلف می تواند به عنوان یک عامل اصلی در تصمیم گیری درباره ویژگی های یک کارمند خوب شناخته شود؟

مهارت های فنی و دیگر مهارتهای تعریف شده ای که در شرح وظایف شغلی آمده است نقش مهمی را در تصمیم گیری راجع به یک کارمند ایفا می کند. اما باید بگویم فقط مهارت ها نیستند که کارمند خوب را مشخص می کنند بلکه عوامل دیگری نیز تاثیرگذار است. کیفیت یک کارمند فقط از روی مهارت های  او شناخته نمی شود. عواملی مانند تیپ شخصیت فردی در انجام دادن درست کارهای او نیز تاثیر گذار است.

چیزی که سازمان ها به آن بی توجه هستند این است که هنگام استخدام به تیپ شخصیتی افراد توجه نمیکنند. اگر افراد با توجه به تیپ شخصیتشان در جایی مناسب قرار بگیرند قطعا وظایفشان را به خوبی انجام میدهند و به یک کارمند خوب تبدیل می شوند.

اما اگر در سازمان افراد اشتباها در جایی که با اخلاقیات آن ها متناسب نیست قرار بگیرند موفق نخواهند بود.

اما باید چگونه با تیپ شخصیتی افراد آشنا شویم؟ این چالشی است که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند. شما می توانید از برخی آزمون هایی که در حوزه منابع انسانی هستند کمک بگیرید.

آزمون هایی نظیر تست دیسک، تست نئو و تست رغبت شغلی هالند می تواند به سازمان ها در استخدام افراد مناسب کمک کند.

هشت ویژگی کارمند خوب 

یک کارمند خوب هوش هیجانی بالایی دارد:

در حالی که هوش IQ هنوز هم نقش مهمی جهت استخدام افراد دارد اما باید بگویم برای این که کارمندی بتواند به خوبی با مشتریان خود ارتباط برقرار کند و یا بتواند مدیریت خوبی داشته باشد باید هوش هیجانی بالایی داشته باشد.

برای سنجش هوش هیجانی بالا آزمون ها مختلفی وجود دارد. برای مثال آزمون هایی نظیر: تست هوش هیجانی بار-ان

هنگامی که کارمندی دارای هوش هیجانی بالایی است می توان او را جز کارمندان خوب در نظر گرفت. زیرا این افراد به راحتی می توانند با افراد ارتباط برقرار کنند و به خوبی می توانند هیجانات و احساسات خود را کنترل کنند.

کارمندان خوب، شنوندگان خوبی هستند:

مهارت ارتباطی فقط در خوب سخن گفتن خلاصه نمی شود. بلکه افراد باید بتوانند شنوندگان خوبی نیز باشند تا منظور طرف مقابل خود را به خوبی درک کنند. در این صورت می توان گفت فرد مهارت ارتباطی کاملی دارد.

کارمندان خوب، شنوندگان خوبی هستند. کارمند خوب، گوش میدهد نیازهای سازمان را به درستی متوجه می شود در نتیجه متناسب با نیاز سازمان حرکت می کند.

افراد صبور اکثرا کارمندان خوبی هستند:

افراد صبور معمولا از قدرت تحمل بالایی برخوردارند در نتیجه این افراد در شرایط سخت سازمان ماندگاری بیشتری دارند و شرایط خاص و سخت را معمولا تحمل می کنند. افراد علی رغم مخالفتشان خوب به نظرات شما گوش می دهند و سریعا جواب تند و ناپخته ای به شما نمی دهند.

یک کارمند خوب معمولا صبور است. او بدون فکر حرفی را نمی زند و معمولا افراد دیگر را زود قضاوت نمی کند.

کارمندان خوب بر رفتار و گفتار خود تسلط دارند:

اکثر افراد می توانند رفتار و گفتار خود را مدیریت و کنترل کنند. اما آیا به این فکر کرده اید که چند درصد افراد می توانند رفتار و گفتار خود را به سمتی مثبت مدیریت کنند؟

دقیقا فرق کارمندان خوب با بقیه در همین است. کارمندان خوب می توانند به راحتی رفتار و گفتار خود را در جهتی مثبت مدیریت کنند. به همین دلیل است که این کارمندان با تفکر مثیتی که دارند می توانند در سازمان ها دلگرمی افراد دیگر در شرایط سخت باشند.

کارمندان خوب کیفیت کار خود را در سطح بالایی حفظ می کنند:

ویژگی کارمند خوبکارمندان خوب به دنبال شرکت‌هایی می‌گردند که به آن‌ها اجازه دهند کار و زندگی خود را با برنامه‌ای یکپارچه برنامه‌ریزی کنند. روسای باهوش هم مجوز انعطاف بیشتر را به این کارمندان داده، زیرا این روسا می‌دانند هرچه انعطاف‌پذیری در برابر این کارمندان بیشتر باشد کسب و کارشان در مسیر درست‌تری قرار خواهد گرفت.

یک مثال که به همه شما به عنوان مدیران کسب و کار توصیه می‌شود، ایجاد زنگ تفریح‌های کوتاه و مکرر است. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت نشان داد، اگر شما و همکاران‌تان به ازای هر ساعت کار، ۵ دقیقه استراحت کنید و در طبیعت پیاده‌روی کنید، انرژی و تمرکز شما در طول روز بسیار بیشتر خواهد شد.

افرادی که خود را به خوبی مدیریت می‌کنند:

مدیریت زمان را فراموش کنید. از ویژگی‌های کارمندان خوب می‌توان به مدیریت بر خود اشاره کرد. مدیریت بر خود یعنی چه؟ یعنی زندگی، کار، اولویت‌ها، اهداف خود را با بالاترین بازده مدیریت کنید.

اگر بتوانید خود را به خوبی مدیریت کنید، خواهید توانست بازده زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را به طور کلی بالاتر برده، از کار خود بیش از قبل راضی بوده، و زندگی خود نیز راضی باشید. هر کارمند خوبی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا به درجه مناسبی از مدیریت بر خود برسد و بتواند از زندگی و کار خود بیش از قبل لذت ببرد.

قطعاً کارمندان خوب ویژگی‌های دیگری نیز دارند. شما آن‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟ از نظر شما و سازمان‌تان یک کارمند خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست