نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

نقش ناظر در تست بلبین

چقدر نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید افراد مختلفی که در این نقش از تست بلبین قرار می‌گیرند، باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند؟ نظارت و ارزیابی یکی از وظایف‌ پراهمیت مدیران‌ آموزشی‌ است‌ که‌ میزان‌ پیشرفت‌ در جهت‌ اهداف را اندازه‌گیری‌ می‌نماید و موجب تشخیص‌ به‌موقع‌ انحرافات‌ و انجام‌ اقدامات‌ اصلاحی ‌یا تغییرات‌ در سازمان‌ می‌گردد. از این جهت امروزه‌ با مقایسه‌ نسبت به گذشته‌، ایفای‌ نقش‌ مدیریت‌، از نظر توسعه‌ی ارتباطات‌، قلمرو و پیچیدگی‌ اهداف‌ و وظایف‌ سازمانی‌، وسعت پیچیدگی‌ افکار و انتظارات‌ کارمندان و نیز مهارت‌های‌ استفاده‌ از تجهیزات‌، بسیار سخت و دشوار شده‌ است‌.

تست بلبین دقیقاً برای جلوگیری از این مسئله طراحی شده و دارای نظریه‌ای هست که با درک آن می‌توانید این توانایی را در خودتان تقویت نموده و در تعیین نقش عملکرد موفق‌تری داشته باشید. علاوه‌بر آن، به اشخاص آموزش می‌دهد تا با کمک آن بتوانند نقاط قوت و ضعف خودشان را کشف کنند. یکی از نقش‌هایی که تست بلبین مطرح کرده است، نقش ناظر یا ارزیاب است که در مدل بلبین اغلب آن‌ها به عنوان گسسته یا غیراحساسی تصور می‌شوند. چراکه این افراد در جایگاه یک بیننده منطقی قرار دارند که توانایی قضاوت‌های منصفانه را برعهده گرفته و می‌توانند گزینه‌های موجود را بدون تعصب و غرض‌ورزی و جانب‌داری مورد ارزیابی قرار بدهند.

ویژگی‌های نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

افراد ناظر، ارزیاب، ارزیابی‌کننده یا مراقب اشخاصی بسیار هشیار، بادقت، باهوش و قاضی هستند که قوه قضاوت خوب و مهارت تفکر راهبردی و انتقادی بسیار بالایی در تیم دارند. ناظران و ارزیابی‌کنندگان، افراد تفکرمحوری هستند که در تجزیه‌وتحلیل ایده‌ها و بررسی گزینه‌هایی که سایرین ارائه می‌دهند، مهارت کافی دارند. اساساً نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین، ایده‌ها را از نوآوران می‌گیرد و سپس موردبررسی قرار می‌دهد تا مشخص شود که کدام‌یک از ایده‌ها خوب و کدام‌یک بد است.

به‌طورکلی در یک تیم متعادل، اشخاص نوآور ایده‌ها را ارائه می‌دهند و سپس این ایده‌ها توسط اشخاص ارزیابی کننده موردبررسی قرار می‌گیرند تا مشخص گردد که تیم تا چه‌ حدی می‌تواند به عملی کردن این ایده‌ها بپردازد. نقش ناظر یا ارزیاب معمولاً افرادی جدی و منتقد هستند که در رویکردشان بسیار استراتژیک عمل می‌نمایند. این دسته از افراد بسیار زیرک هستند و معایب و محاسن تمامی گزینه‌ها را قبل از تصمیم‌گیری بادقت بیشتری می‌سنجند.

مطلب مرتبط: نقش نوآور یا ایده‌پرداز در تست بلبین

 

اشخاص ناظر اصولاً بر مبنای حقایق و تفکر منطقی و نه بر اساس احساسات و غرایز، به تصمیم‌گیری می‌پردازند. به‌طوری که اگر چالشی در کار وجود داشته باشد، آن‌ها همه‌ی احتمالات را در نظر می‌گیرند و تمامی زوایا را بادقت موردبررسی قرار می‌دهند و سپس راهکاری عاقلانه و کارگشا ابداع می‌نمایند. معمولاً ناظران تمایل به‌ تنهایی دارند و ترجیح می‌دهند که با زندگی همکارانشان درگیر نشده و در امور آن‌ها دخالت نکنند. چراکه این امر در عینی‌گرایی آن‌ها کمک بسیاری دارد.

زمانی‌که تیم با چالش بزرگی روبه‌رو بوده و حل آن توانایی تحلیلی و قدرت حل مسئله بالایی را می‌طلبد، ارزیاب‌ها در این مورد بهترین عملکرد را از خودشان نشان می‌دهند. افراد ناظر یا ارزیاب در تست بلبین کاملاً بی‌طرفانه و بر اساس حقایق منطقی و اثربخش تصمیم‌گیری می‌کنند که بدین سبب اغلب در جایگاه‌های مدیریتی قرار می‌گیرند. همچنین این اشخاص تمایل بسیاری دارند تا داده‌ها و شواهد لازم را جهت در نظر گرفتن مزایا و معایب هر گزینه جمع‌آوری نمایند.

نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

نقاط ضعف نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

معمولاً افراد ناظر یا ارزیاب در رهبری ضعیف عمل می‌کنند و در تصمیم‌گیری کند هستند و گاهی بی‌انگیزه و یا بیش‌ازحد خشک رفتار می‌نمایند. گاهی اوقات این افراد، انگیزه‌دهندگان ضعیفی هستند که به رویدادها واکنش نشان داده و مجذوب آن‌ها نمی‌شوند. یکی از انتقادهایی که در مورد این افراد وجود دارد، فقدان مهارت تشویق و الهام‌بخشی به سایر اعضای تیم بوده و توانایی آن‌ها در تشویق افراد کمی ضعیف است. به عبارتی ارزیابی‌کنندگان توانایی تشویق دیگر افراد را ندارند و نمی‌توانند به سایر اعضای تیم خود انگیزه کافی بدهند. همچنین ناظران باتوجه به تفکر انتقادی‌شان، بیشتر اوقات از دیگران بیش‌ازحد انتقاد می‌کنند.

مشاغل مناسب افراد ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

ناظر یا ارزیاب بودن باتوجه به‌ مدیریت‌ آموزشی‌ و تقویت‌ مهارت‌های‌ مدیران‌ موجب افزایش رضایت‌‌ خاطر کارمندان از مدیر، بهبود یافتن شرایط کاری، تحقق‌ اهداف‌ سازمانی، آمادگی‌ جهت شکوفایی‌ خلاقیت‌، نوآوری‌ و تحرک‌ کاری‌ کارکنان‌ می‌گردد. زیرا‌ نظارت و ارزیابی‌ مشخص‌ می‌کند که‌ اقدامات‌ و فعالیت‌های‌ سازمان‌ تا چه‌ اندازه‌ در جهت تحقق‌ اهداف و مطابق‌ با موازین‌ پیش‌بینی‌ شده‌ است‌. بدین سبب این افراد باید سراغ کارهایی بروند که آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان به عالی‌ترین موفقیت مطلوب برسانند. برخی از مشاغل متناسب با ناظر یا ارزیاب بر اساس تست بلبین عبارت‌اند از:

 • تحلیل‌گر ارتباطات
 • فروش و خدمات
 • تحلیل‌گر بودجه
 • کارشناس فروش بیمه
 • کارمند دولت
 • فروش ملک و املاک
 • رئیس پلیس
 • افسر ارتش
 • آموزگار
 • مأمور حراست و نگهبانی
 • مهندس پرواز
 • خلبان هواپیماهای مسافربری
 • هماهنگ کننده حمل‌ونقل
 • بازرس ساختمانی
 • منشی دادگاه
 • مأمور بیمه
 • دستیار قضایی
 • امتحان کننده یا صدور مدرک
 • فروش دارو
 • متخصص بهداشت کار
 • بازرس هوانوردی
 • تعلیم دهنده ورزشی
 • عامل فروش کالا و اوراق بهادار
 • تکنولوژی و فیزیکال
 • بازرس داخلی حسابداری
 • رئیس منبع آمار
 • آموزش دهنده مسائل فنی
 • آنالیست کامپیوتر
 • حسابرس
 • تکنولوژیست نوار مغزی

نقش ناظر در تست بلبین

اهمیت نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

از آنجایی‌ که هر ‌سازمانی در معرض‌ تغییرات‌ مداوم‌ قرار دارد و فعالیت‌ آن‌ها روز‌به‌روز پیچیده‌تر می‌شود و تفویض‌ اختیار برای‌ تسهیل‌ کار اجتناب‌ناپذیر است‌ و ازطرفی جهت‌ تحقق‌ اهداف‌ موجودیت‌ می‌یابد و رفتار افراد در آن‌ تابع‌ موازین‌ و مقرراتی‌ است‌، اهمیت‌ نظارت‌ و ارزیابی در سازمان‌ها آشکارتر می‌گردد. از این جهت ضروری است‌ تا متناسب‌ با این‌ تغییرات، به‌خصوص در سازمان‌هایی که‌ اهداف‌ متعددی‌ در آن‌ دنبال‌ شده و پیچیدگی‌ در آموزش ‌و ارائه ایده‌ها در آن‌ بیش‌ از هر سازمان‌ دیگری‌ به‌ چشم‌ می‌خورد، فنون‌ و روش‌های‌ جدید نظارتی‌ جایگزین‌ روش‌های‌ سنتی‌ و متداول‌ نظارت و ارزیابی‌ شود.

اهمیت نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین زمانی مشخص می‌شود که ناظر یا ارزیاب نقش واسط را میان کارمندان و مدیران ایفا می‌کند. ناظران نه‌تنها اهداف و ایده‌های مدیریتی را به کارکنان توضیح می‌دهند، بلکه مشکلات کارمندان را نیز به مدیران انتقال می‌دهند. ازطرفی افراد ارزیاب این اطمینان را به سازمان می‌دهند که کارها بر اساس اهداف پیش می‌روند. به‌طوری‌که باید آن‌ها مسئولیت رسیدن به اهداف را برعهده بگیرند و باید به کارمندان بر اساس این اهداف انگیزه کافی را بدهند.

همچنین ناظر بودن و ارزیابی کردن باعث خواهد شد تا مهارت‌های کارمندان بهبود یابد که همین امر سبب می‌گردد تا از منابع بهینه استفاده شود. علاوه‌بر آن، موجب می‌شود تا ارتباطات توسعه یافته و درنهایت کیفیت ارتباط با کارمندان و بین کارمندان بهتر و اثربخش‌تر شود. درنتیجه تمامی نظارت‌هایی که از جانب ناظران و افراد ارزیاب انجام می‌گیرد، اجرای قانون و حفظ قانون‌مندی در سازمان‌ها است.

نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین

از کجا بفهمیم که استعداد ناظر بودن یا ارزیابی را داریم؟

اگر شما هم می‌خواهید بدانید که دارای استعداد ناظر بودن هستید یا نه و یا اینکه می‌خواهید بدانید که اطرافیان و دوستانتان دارای این استعداد هستند یا خیر، می‌توانید تنها چند دقیقه زمان بگذارید و به کمک تست بلبین، نقش تیمی و نقاط قوت و ضعف خودتان را به‌طور کامل و دقیق بشناسید و یاد بگیرید چگونه از آن‌ها در محیط کار و تیم استفاده نمایید.

ورود به تست نقش‌های تیمی بلبین Belbin

نقش ناظر در تست بلبین

آیا من فرد مناسبی برای نقش ناظر یا ارزیاب هستم؟

 • بهترین راه برای تقویت نقش ناظر بودن یا ارزیابی نظارت کردن خود و رفتار خویش است. زیرا این یک قدم بسیار مهم در تغییر رفتار و واکنش‌های احساسی به‌حساب می‌آید.
 • با افرادی که دارای این نقاط قوت هستند، بحث و گفت‌وگو کنید. چراکه وجود نقطه قوت مشترک به هر دو فرد کمک خواهد نمود تا اندیشه‌ها و ایده‌هایشان را به چالش بکشند و نقطه قوتشان را تقویت کنند.
 • سعی کنید که خیلی زود عصبانی نشوید و تسلط کافی بر ذهن و مغز خودتان در هنگام عصبانیت داشته باشید. زیرا مسیرهای عصبی در مغز به عنوان نوعی سیستم نظارتی عمل کرده و تأثیر بسیاری بر روی ارزیابی دارند.
 • با تمرکز در درون خود و یا در محیط اطرافتان به دنبال نشانه‌هایی بگردید که به شما اخطار می‌دهند که دارید به یکی از رفتارهای ناخودآگاه و بدون کنترل نزدیک می‌شوید تا از آن‌ها دوری کرده و نقاط قوت را در خودتان تقویت نمایید.
 • برای ناظر بودن و خلق الگوها و رفتارهای جدید و نو، بهتر است از افرادی که باعث اذیت و ناراحتی شما می‌شوند، دوری کنید.

سخن نهایی

تست بلبین به مراتب بالاتر از درخواست کارآموزی و یا تهیه اظهارنامه‌‌های شخصی بوده و راه‌هایی جهت توصیف و شناخت ویژگی‌ها به اشخاص ارائه می‌دهد. همچنین در محیط‌های آموزشی و کاری که امروزه بسیار رقابتی شده‌اند، به افراد کمک می‌نماید تا با یادگیری در مورد شناخت خودشان و جایگاه‌های شغلی مختلف بتوانند برای مراحل بعدی تحصیلی یا شغلی موردنظر خود آماده شده و موفق گردند.

ما در این مقاله نقش ناظر یا ارزیاب در تست بلبین را به شما معرفی کردیم، استعدادی که در آن شخص دارای مهارت تفکر انتقادی بسیار ارزشمندی برای تیم بوده و در تحلیل و ارزیابی ایده‌هایی که دیگران غالباً ایده‌‌پردازها مطرح می‌نمایند، بهترین هستند. همچنین این نقش از تست بلبین به افراد در تقویت اعتمادبه‌نفس و ارتقاء شناخت خودشان کمک می‌کند تا بدانند باید بر چه کارهایی ناظر بوده و چه اهدافی را ارزیابی نمایند. بدین سبب انجام طوفان فکری برای اشخاصی که دارای استعداد ارزیابی هستند، کاری بسیار رضایت‌بخش است. درنتیجه افراد دارای استعداد ناظری قطعاً توانایی رساندن سازمان و تیم خود به اهدافش در کم‌ترین زمان را دارند.

دسته بندی : نقش‌های تیمی بلبین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.