در عرض ۱۵ دقیقه برای مصاحبه شغلی آماده شوید

استخدام در سازمان

بسیاری از افرادی که متقاضی کار هستند از مصاحبه حضوری می‌ترسند و معمولا استرس دارند. خیلی از آن‌ها نمی‌دانند چه باید بگویند. فکر کنید برای یک شرکت بزرگ رزومه خود را ارسال کرده‌اید و منتظر جواب هستید از این شرکت با شما تماس می‌گیرند و جلسه مصاحبه حضوری تنظیم می‌کنند. چقدر آماده هستید تا به این مصاحبه کاری بروید؟ چقدر استرس دارید؟

در بسیاری از مواقع، متقاضیان کار به مصاحبه شغلی می‌روند. اما بسیار ناامیدکننده برمی‌گردند و در برخی زمان‌ها آن‌ها رد می‌شوند. ما در این مقاله می‌خواهیم به شما ترفندهایی را آموزش دهیم که در عرض ۱۵ دقیقه برای مصاحبه کاری آماده شوید.

ترفندهای قبل از مصاحبه کاری:

برای دیدار با هر شخصی آماده باشید

هنگامی‌که می‌خواهید به مصاحبه کاری بروید خود را آماده کنید که هرکسی را ببینید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند در جلسه مصاحبه فقط مدیر منابع انسانی را می‌بینند، اما باید خود را به‌اندازه‌ی کافی آماده کنید. چراکه ممکن است حتی در یک جلسه مدیرعامل شرکت را نیز ببینید.

شما باید آمادگی این را داشته باشید که با هر فردی که با او در هنگام مصاحبه روبه‌رو می‌شوید باید چگونه برخورد کنید. در جلسه مصاحبه شما هر کسی با هر سمتی را که دیدید باید به گونه‌ای رفتار کنید که گویی مشتاق دیدار او بوده‌اید. این رفتار باعث می‌شود که شما با اعتمادبه‌نفس بالاتری در جلسه حضور داشته باشید.

 برای معرفی خودتان به‌بهترین شکل ممکن آماده شوید

اغلب مصاحبه‌های کاری این‌گونه آغاز می‌شوند  باید در ابتدا خودتان را معرفی کنید. شما باید سعی کنید بیشتر درباره خودتان حرف بزنید. باید در هنگام معرفی خود بگویید که چه چیزی باعث شد تا شما به این عنوان شغلی علاقه‌مند شدید. قبل از مصاحبه نکاتی را که باید در مورد خود بگویید آماده کنید و آن را چندبار بخوانید تا چیزی را از قلم نیندازید.

به این نکته توجه کنید که اولین تأثیر خیلی مهم است و همه‌چیز به آن بستگی دارد. بنابراین مختصر و مفید صحبت کنید. نیازی به گفتن تاریخچه‌ی زندگی‌تان نیست. گفتن دو یا سه جمله در مورد مسیر شغلی و دلیل حضورتان در این مصاحبه‌ی شغلی کافی است. در این بخش گفتن جزئیات لزومی ندارد زیرا معمولا در بخش‌های بعدی این سؤال‌ها پرسیده خواهند شد. تنها کافی است کاری کنید شخص مصاحبه کننده کنجکاو شده و بخواهد بیشتر در مورد شما بداند.

مطلب مرتبط: ۱۱ سؤال روانشناسی در مصاحبه‌ی استخدامی

سؤالات خوبی را از قبل آماده کرده و بپرسید

دقت کنید نترسید و از فرد مصاحبه کننده حتما سؤال کنید. سؤال پرسیدن نشان دهنده‌ی علاقه‌مندی شما به کار در شرکت مورد نظر است. البته سؤالی که انتخاب می‌کنید باید هوشمندانه انتخاب شده باشد تا تأثیر خوبی روی طرف مقابل بگذارد. کمی فکر کنید و سه تا پنج سؤالی که بلافاصله به ذهنتان رسید را یادداشت کنید. معمولا زمان کافی برای پرسیدن همه‌ی سؤال‌ها نیست. بنابراین سؤالی را مطرح کنید که پاسخش اهمیت بیشتری برایتان دارد.

سؤال‌هایی که مطرح می‌شوند باید نشان دهنده‌ی حس کنجکاوی شما باشند. کنجکاوی یکی از مهارت‌های قابل توجهی است که شانس استخدام را افزایش می‌دهد. «چرا X را عامل مهمی می‌دانید؟» و «تغییرات Y را در آینده چگونه ارزیابی می‌کنید؟» نمونه‌ای از سؤال‌های خوب و باکیفیت هستند.

این موارد به کارمند منابع انسانی نشان می‌دهد شما آینده‌ی خود را تا چه اندازه در این شرکت می‌بینید و همان‌طور که گفتیم نشان می‌دهد تا چه اندازه به موقعیت شغلی علاقه دارید. پس بهتر است آن‌ها را قانع کنید که به این فرصت شغلی واقعا علاقه‌مند هستید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.