از دیدگاه مدیران منابع انسانی اشتباهات افراد در مصاحبه شغلی چیست؟

مصاحبه شغلی

مدیران منابع انسانی جز آن دسته از افرادی هستند که با توجه به شرایط کاری خود با افراد زیادی مصاحبه شغلی انجام داده اند و همین امر باعث شده تا بتوانند افراد را به خوبی درک کنند و بشناسند، اما تا به حال فکر کرده اید که کارشناسان منابع انسانی در طول جلسات مصاحبه خود از چه ترفندهایی برای شناختن متقاضیان استفاده می کنند؟ یکی از این روش ها که بارها در مقالات قطبینو خوانده اید استفاده از آزمون های روانشناسی مانند: تست دیسک، تست هالند و … است.

در حالت کلی کارشناسان منابع انسانی علاوه بر این آزمون ها، آنقدر در این مسیر با افراد در ارتباط بوده اند که با یک نگاه می توانند آدم ها را بشناسند.

ما در این مقاله نکاتی را ذکر خواهیم کرد که از دید مدیران منابع انسانی جز اشتباهات رایج مصاحبه های شغلی به حساب می آید.

اشتباهاتی که در مصاحبه شغلی نباید انجام داد:

زمان درست سکوت را بدانید

استیسی هاولی یکی از مربیان آموزش شغلی معتقد است که “صحبت بیش از اندازه با فرد مصاحبه کننده را می توان نقطه ضعفی مهم در جلسات مصاحبه دانست، که بسیاری از افراد درباره آن آگاهی های لازم را ندارند. یعنی نمی دانند کی باید با فرد مصاحبه کننده صحبت کنند و کی باید سکوت کنند.

اما علت این پرحرفی افراد در جلسات مصاحبه چیست؟ علت می تواند استرس افراد در این جلسات باشد. فرد هنگامی که دچار عصبیت و استرس می شود بیش تر حرف می زند در نتیجه وارد فاز شنیداری فعال نمی گردد. این دقیقا همان جایی است که اولین اشتباه در زمان مصاحبه پیش می آید.

امیلی مشل یکی از مدیران ارشد منابع انسانی در آمریکا است. او اعتقاد دارد که “ناتوانی در شنیدار مشکل بزرگی است. بدین ترتیب فردی که همیشه به دنبال ارائه بهترین پاسخ‌هاست، نمی‌تواند بر صحبت‌های خود کنترلی داشته باشد؛ و بدین ترتیب از نیل به موفقیت دور می‌شود.” پس می توان نتیجه گرفت باید بیشتر گوش داد و پاسخ کوتاه داد.

همچنین هنگامی که جواب فرد مصاحبه کننده را می دهید به زبان بدن وی توجه کنید زیرا در این صورت متوجه خواهید شد که چه زمانی باید سکوت کنید. برای مثال اگر فرد مصاحبه کننده در وسط توضیحات شما گلوی خود را چند بار خاراند بدانید زیاد توضیح داده اید و فرد خسته شده است. در نتیجه باید صحبت خود را تمام کنید.

از شغل قبلی خود گلایه مند نباشید

از نظر همه این کار اشتباه است اما نمی دانم چرا برخی از افراد هنگامی که در جلسه مصاحبه قرار می گیرند شروع به بدگویی از محل کار قبلی خود می کنند.

میشل معتقد است هنگامی که از روسا و شرکت های قبلی خود بدگویی می کنید این نشان دهنده آن است که شما هنوز مشکلات و مسائل ناراحت کننده قبل خود را فراموش نکرده اید و در اینجا است که دومین اشتباه شما رخ می دهد.

میشل در این باره می گوید: هنگامی که دلیل ترک کار شما در مصاحبه کاری پرسیده شد، کمی هوشمندانه عمل کنید و به جای بدگویی از شرایط قبلی، بهتر است از نکات مثبت شغل جدید که شما را به خود جلب کرده است صحبت کنید.

ذوق و شوق خود را نشان دهید

فقط داشتن یک رزومه حرفه ای برای کاندید شدن در جلسات مصاحبه کافی نیست. شما باید برای رفتن به یک مصاحبه یک دست لباس شیک و تر و تمیز به تن کنید. در ثانی باید ذوق و شوق خود را نسبت به آن شغل نشان بدهید.

در واقع مصاحبه شغلی حضوری دقیقا راهی است که هم سازمان شما را ببیند و بشناسد و هم شما با شرکت آشنا شوید به همین دلیل باید برای شناساندن خود واقعیتان تمام تلاش خود را بکنید.

سازمان ها کسی را که شوق و هیجان بیشتری دارند معمولا انتخاب می کنند. زیرا خیلی از آن ها معتقدند افرادی که شوق دارند در انجام کارهای خود نیز شوق و هیجان دارند.

سخن پایانی 

مجموعه رفتارهای شما که در هنگام مصاحبه از خود نشان می دهید می تواند به راحتی اطلاعات کافی درباره شما را به کارشناسان منابع انسانی بازگو کند. زیرا این کارشناسان مصاحبه بسیار زیادی انجام داده اند و آنقدر تجربه دارند که با کوچکترین اشتباه شما را کاندید نکنند. در نتیجه شما باید یکسری نکات را رعایت کنید تا بتوانید یک مصاحبه کاری مناسب داشته باشید.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست