ازدواج تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی ENTP در ازدواج

قبل از اینکه به سراغ بررسی ازدواج تیپ شخصیتی ENTP و روابط عاطفی آن‌ها برویم خوب است کمی با شخصیت آن‌ها آشنا شویم. افرادی که تیپ شخصیتی ENTP دارند، بسیار پویا هستند و استقلال فکری و چشم‌انداز بازی دارند. این ویژگی‌ها به‌خصوص در به سرانجام رساندن پروژه‌ها و انجام مسئولیت‌ها می‌توانند خیلی ارزشمند باشند اما  آن‌ها با اینکه خوب ایده می‌دهند، نمی‌توانند بسیاری از ایده‌ها را عملی کنند و نیازمند قدری پیگیری هستند.

تیپ شخصیتی ENTP  نبرد ذهنی را دوست دارد چراکه با این کار می‌تواند حس شوخ‌طبعی خود را به کار ببندد، دانش گسترده‌ی خود را به رخ بکشاند و توانایی ذهنی خود را جهت ربط دادن ایده‌های پراکنده برای اثبات حرف‌هایش نمایش دهد. این ویژگی آن‌ها که دوست دارند همیشه پیروز مباحثات باشند، می‌تواند توانایی مجادله‌ی بالایی را به آن‌ها ببخشد اما یک بدی دارد و آن این است که ممکن است در موقعیت‌هایی موجبات رنجش دیگران را فراهم کند و باعث شود افراد از آن‌ها دوری کنند.

نقطه‌ی جالب ماجرا این است که وقتی با تیپ شخصیتی ENTP همان جوری رفتار می‌شود که آن‌ها با دیگران رفتار می‌کنند از اینکه پاسخ سؤالاتشان داده نشده و از آن طفره رفته شده است ناراحت می‌شوند، به‌خصوص وقتی خواهشی را از دیگران مطرح کرده باشند. مایرز بریگز می‌گوید: ENTPها تمایل دارند در روابط خود با مردم، مستقل، تحلیلی و غیرشخصی باشند و آن‌ها بیشتر می‌توانند چگونگی تأثیر دیگران بر پروژه‌های خودشان را بررسی کنند تا اینکه پروژه‌های آن‌ها چه تأثیری بر دیگران می‌گذارد.

تیپ شخصیتی ENTP کیست؟

ارزش‌های تیپ شخصیتی ENTP و چیزهایی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند:

 • خانه و خانواده
 • استقلال
 • موفقیت
 • امنیت مالی
 • سلامتی

 تست شخصیت شناسی رایگان MBTI

تیپ شخصیتی ENTP در ازدواج

تیپ شخصیتی ENTP در زندگی از چه چیزهایی الهام می‌گیرد؟

این تیپ با کشف یک مفهوم، رویکرد یا ایده‌ی جدید لذت و هیجان فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کند. در زندگی چیزی که در آن‌ها انگیزه ایجاد می‌کند، عطش سیری ناپذیر تغییر و نوآوری است. ریسک کردن موتور محرکه‌ی آن‌هاست و بدون آن احساس بی‌انگیزگی و به چالش کشیده نشدن خواهند داشت.

 یک ENTP از چه راه‌هایی می‌تواند الهام‌بخشی خود را افزایش دهد؟

 • اگر رهبری یک تیم را برعهده دارد یا در جمعی قرار گرفته است و قرار است تصمیمی گرفته شود، خوب است که برای دستیابی به ایده‌های جدید طوفان ذهنی برگزار کند.
 • سعی کند کارهای پیچیده را یاد بگیرد و در این یادگیری آنقدر پیش برود تا زمانی‌ که عمق و ظرافت‌های آن مسئله را شناخته باشد.
 • با افرادی که دیدگاه‌هایی متفاوت از او دارند بحث کند و سعی کند بدون تعصب، دیدگاه آن‌ها را درک و بررسی کند.
 • از منبع خلاقیت بی‌پایانی که درون او در جریان است بهره ببرد و سعی کند چیزی بسازد و اختراع کند.
 • به بدن خود و سلامت آن بی‌اعتنا نباشد و حتما برای ورزش کردن وقت بگذارد. این کار شدیدا استرس او را پایین می‌آورد و به ایده‌یابی او کمک خواهد کرد.

ازدواج تیپ شخصیتی entp

عواملی که به تیپ شخصیتی ENTP استرس می‌دهند:

 • محیطی با قوانین سختگیرانه
 • عدم وجود چشم‌اندازی برای پیشرفت
 • محیطی با سرکوب خلاقیت
 • اجبار به تصمیم‌گیری یا تحویل پروژه درحالی که آن‌ها آمادگی ندارند.
 • مورد تحسین و تأیید قرار نگرفتن رؤیاهایشان
 • اجبار به تمرکز بر روی جزئیات
 • احساس بیش‌ازحد از خود مایه گذاشتن در موقعیت‌های مختلف

ENTPها در زمان استرس، احتمالات را در ذهنشان مورد بررسی قرار می‌دهند، ایده‌پردازی می‌کنند و مشکلاتشان را به زبان می‌آورند و سعی می‌کنند به راه‌حلی کامل برسند. در زمان استرس ممکن است ذهنیت همیشگی آن‌ها یعنی «من می‌توانم انجام دهم» تحت تأثیر قرار بگیرد و احساس بی‌کفایتی و ناشایستگی کنند. در این شرایط حس فرار به آن‌ها دست می‌دهد. اگر استرس مزمن باشد این گروه از افراد درون‌ریزی دارند و در این شرایط بسیار تودار و ساکت می‌شوند و احساس افسردگی به آن‌ها دست می‌دهد.

در این شرایط چطور به تیپ شخصیتی ENTP کمک کنیم؟

آن‌ها را تنها بگذارید تا با احساسات خود روبه‌رو شوند. تا جایی که می‌توانید بار مسئولیت را از روی دوش آن‌ها کم کنید. بدون قضاوت به حرف‌هایشان گوش کنید. این افراد می‌توانند هم یک شریک هیجان‌انگیز باشند و هم یک چالش برانگیز! آن‌ها پرشور و اشتیاق و رو به رشد مداوم هستند و اگر شریک زندگیشان با آن‌ها هماهنگی و مطابقت نداشته باشد این منجربه روندی طاقت‌فرسا می‌شود. اما اگر معشوق آن‌ها را به کاوش فکری فرا بخواند یک ماجراجویی جالب اتفاق می‌افتد.

افراد با تیپ شخصیتی ENTP، از همان اولین ملاقات‌های عاشقانه، محدودیت‌ها و مرز‌های طرف مقابل خود را می‌سنجند. زیرا به دنبال فردی می‌گردند که مانند خودشان پر از شور و خلاقیت، ذهن باز و خودانگیختگی باشد. عشق برای آن‌ها فرصتی جهت یادگیری و رشد متقابل است.

تیپ شخصیتی ENTP در ازدواج و روابط عاشقانه

نیازی نیست تا طرف مقابل آن‌ها ذهنش را درگیر کند که این تیپ چه فکری در مورد او می‌کند. چراکه آن‌ها نظر خود را در مورد مسائل و مشکلات صراحتا بیان می‌کنند و صداقتشان مزیت عمده‌ی آن‌ها در روابط صمیمانه محسوب می‌شود. تیپ شخصیتی ENTP همچنین اجازه می‌دهند که شما نیز با آن‌ها صادق باشید چراکه برایشان مهم است که شریک زندگیشان از صداقت ترسی نداشته باشد و همواره فضایی را ایجاد می‌کنند که شما احساس صمیمیت و راحتی برای بیان نظرات خودتان داشته باشید. این ویژگی درونی آن‌ها بسیار ارزشمند و قابل احترام است.

آن‌ها بسیار حامی شریک زندگیشان هستند و اگر او را به چالش و مبارزه بکشند یا رفتار ناعادلانه‌ای با او داشته باشند، به دفاع از معشوق بر می‌خیزند و در برابر دیگرانِ آزارگر می‌ایستند. این تیپ شخصیتی به خاطر منطقی و متفکر بودنش موقعیت‌های عاطفی و چالش‌های آن را هم به همین شیوه مدیریت می‌کند و از تصمیم‌گیری‌های عجولانه و واکنشی می‌پرهیزد. او در شرایط اضطراری به شما هم کمک می‌کند تا آرام و منطقی باشید و تصمیماتی عقلانی بگیرید.

تیپ‌ شخصیتی ENTP برای شناخت شما بسیار وقت می‌گذارد. آن‌ها زیروبم شخصیت شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر دیدید که از تمام علایق و خصوصیات عجیب‌وغریب و چیزهایی که دوست ندارید آگاهند تعجب نکنید. شاید ENTP‌ها در ازدواج خیلی عاشق پیشه رفتار نکند، یا مثلا هیچ‌وقت شریک زندگیشان آن‌ها را با یک دسته گل سرخ نبیند و به نظرش او فردی بی‌تفاوت و بی‌احساس به نظر برسد اما زبان عشق ENTP‌ها بدین صورت است که شما را خوب می‌شناسند و برای درک شما تلاش می‌کنند.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

تیپ entp در رابطه عاطفی

تیپ شخصیتی ENTP در ازدواج و روابط عاشقانه ممکن است دچار چه چالش‌هایی شوند؟

 • آن‌ها مدام به دنبال تازگی هستند و یکنواختی و بی‌حوصلگی آن‌ها را خسته و بی‌قرار می‌کند. بنابراین تیپ شخصیتی ENTP باید به دنبال ایجاد یک تعادل بین نیاز به ماجراجویی‌های جدیدش و ایجاد یک رابطه‌ی پایدار عاشقانه باشد و برای آن تلاش کند.
 • ازآنجایی که مشارکت فکری و رشد شخصی برای این تیپ شخصیتی مهم است اگر با فردی وارد رابطه شوند که صمیمیت فکری را به حل مداوم تعارض‌ها با مجادله ترجیح دهد ممکن است دچار زیرسؤال بردن همه چیز شوند و با بی‌احساسی، احساسات شریک خود را به نفع استدلال منطقی نادیده بگیرند.
 • رک بودن و صریح بودن آن‌ها ممکن است بیش‌ازحد شود و شریکشان را بیازارد.

شیوه‌‌ی عشق‌ورزی تیپ شخصیتی ENTP در روابط عاطفی

این افراد بیان خود را با تأکیدات کلامی، همراه با چند اظهارنظر شوخ و طعنه آمیز بزرگ می‌کنند. برای بیان احساساتشان به دیگران به ندرت از هدیه دادن استفاده می‌کنند. زمانی که ببینند فردی در یک سیستم اعتقادی گیر کرده است که او را از اهدافش دور می‌کند وارد عمل می‌شوند و به او کمک می‌کنند تا با بررسی احتمالات به روشی جدید به ماجرا بنگرد.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.