۷ تفاوت مهم داشتن رابطه‌ی عاطفی با درون‌گراها

Falling in love with introverts

شما درون‌گرا هستید یا برون‌گرا؟ آیا تابه‌حال عاشق شده‌اید؟ یا درحال‌حاضر فردی عاشق شماست و شما خبر ندارید؟ اگر خودتان به‌عنوان مخاطب این مقاله درون‌گرا هستید یقینا عاشق شدن افراد درون‌گرا را درک می‌کنید. اگر این‌طور نباشد، قطعا در پی کشف کردن دنیای یک درون‌گرا هستید. راستی یک فرد درون‌گرا چرا عشقش را به زبان نمی‌آورد؟ چرا با تعلل ابراز احساسات می‌کند!؟ بیایید تصور کنیم فردی درون‌گرا، عاشق شماست. متقابلا شما نیز به او عشق می‌ورزید. چقدر نحوه‌ی ابراز عشق درون‌گراها را می‌شناسید؟ چقدر مشتاق شنیدن جمله‌ی دوستت دارم از زبان شریک عاطفی‌تان هستید؟

احتمالا وقتی باهم بیرون می‌روید تحملِ جای شلوغ را ندارد‌. اگر شما سر صحبت را با او باز نکنید کلامی به زبان نمی‌آورد. منطقِ شما می‌گوید او آدم بی‌ذوقی است و پایه‌ی مسافرت رفتن و بازیگوشی نیست‌. تمام این مقدماتی که در ذهنتان چیده می‌شود پاسخ منفی برایتان ایجاد می‌کند. برای مثال با خودتان می‌گویید اگر در ابراز عشق به صورت کلامی ضعیف است، پس لابد از لحاظ میل جنسی هم سرد خواهد بود. درصورتی‌که چنین نیست. نکند با خودتان فکر کرده‌اید می‌توانید شخصیت او را تغییر دهید! بهتر است از این افکار کلیشه‌ای و غلط دست بردارید و کمی برای شناخت خود و شریک عاطفی‌تان وقت بگذارید.

اگر ازدواج کرده‌اید، این شناخت باید قبل از ازدواج برای شما حاصل می‌شد، اما هنوز هم دیر نشده و می‌توانید اقدامی کنید. شاید در بدو ورود به رابطه‌ی عاطفی هستید پس شانس بیشتری برای شناخت هم خواهید داشت. فقط کافی است کمی صبور و منطقی باشید. زمانی‌که خصوصیات افراد درون‌گرا برایتان روشن می‌شود متوجه خواهید شد عاشق شدن درون‌گراها خیلی هم جذاب است. شاید تغییر عادت کمی زمان‌بر باشد. اما تغییر شخصیت تقریبا ناممکن و بعضا سخت و پیچیده است.

درون‎‌گرا هستید یا برون‌گرا؟

ورود به تست رایگان شخصیت شناسی MBTI

نشانه‌های عاشق شدن درون‌گراها

درون‌گراها چگونه عاشق می‌شوند؟ اصلا مگر درون‌گراها هم عاشق می‌شوند؟ افراد درون‌گرا وقتی عاشق کسی می‌شوند با او کم‌وبیش درباره‌ی اتفاقات زندگیشان صحبت می‌کنند. دراین‌صورت ممکن است فرد درون‌گرا به شما اجازه دهد وارد سیگنال‌ها و روابط شخصی او شوید. همان‌طور که در جریان هستید شنونده‌ی فعال بودن از خصوصیات بارز افراد درون‌گراست. درون‌گراها وقتی عاشق می‌شوند تمایل بیشتری دارند که به حرف‌هایتان کامل و دقیق گوش دهند. شاید باورتان نشود ولی عاشق شدن درون‌گراها به این صورت است که برایتان حسابی وقت می‌گذارند و دلشان می‌خواهد اوقات خود را با شما سپری کنند.

بیشتر از دیگران به شما اعتماد می‌کنند و تمایل دارند در طول روز به عشقشان زنگ بزنند. عشق درون‌گراها همین نکته‌اش جذاب است که همه‌ی تلاش خود را برای به‌دست آوردن طرف مقابل می‌کنند. ازطرفی زبان بدن درون‌گراها گویای عشق پنهانشان است. برای مثال شاید در ابراز کلامی عشق قوی نباشند اما مدل حرف زدن و توجهاتی که با نگاهشان دارند سِر درونشان را آشکار می‌سازد.

Falling in love with introverts

عشق درون‌گراها با بیان نظراتشان برملا می‌شود

آن‌‌ها تمام تلاششان را می‌کنند تا مرکز توجه شما باشند. از تعریف کردنِ جوک گرفته تا داستان‌های خنده‌دار دیگر. درون‌گراها به دلیل اطلاعاتی که از احساسات و هیجانات خود دارند بسیار محتاط هستند چون دوست ندارند آسیب ببینند. نکته‌ی دیگر درخصوص نشانه‌های عشق افراد درون‌گرا به این صورت است که برخلاف باور عموم که همواره تصور می‌کنند درون‌گراها خجالتی هستند ولی به‌طور معمول آن‌ها احساس خجالتی نسبت به نشان دادن نقاط ضعف خود ندارند.

مطلب مرتبط: آیا همه‌ی افراد بی‌احساس درون‌گرا هستند؟

۷ ویژگی مهم داشتن رابطه عاطفی با درون‌گراها

۱ـ علاقه‌ای به تغییر ندارند

گاها با این تعبیر غلط روبه‌رو شده‌ایم که هروقت ازدواج کردیم شخصیتش را تغییر می‌دهم! هروقت زیر یک سقف رفتیم او  را مثل خودم تربیت خواهم کرد. این تصور اشتباه نه‌تنها شریک عاطفی شما را تغییر نمی‌دهد بلکه از رابطه عاطفی با شما منزجر می‌شود. مثلا شما شخصی برون‌گرا هستید و سعی دارید پارتنرِ درون‌گرای خود را تغییر دهید. بهتر است دست نگه دارید. مگر او می‌تواند شخصیت شما را تغییر دهد؟ چه الزامی وجود دارد که همه همانند شما فکر و رفتار کنند؟

اگر دقت کرده باشید عاشق شدن درون‌گراها به این صورت است که دوست دارند نگاهشان سطحی نباشد. شما دقیقا می‌توانید مکمل هم باشید نه مقابل هم. عاشق شدن درون‌گراها خیلی عمیق‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. آن‌ها برای رابطه‌ی عاطفی ارزش قائل هستند. پس خوب است سعی کنید با مدیریت کردن هیجانتان و شناخت شخصیت منحصربه‌فرد یکدیگر رابطه را پیش ببرید.

Falling in love with introverts

۲ـ احساس امنیت در رابطه عاطفی برای درون‌گراها در اولویت است

افراد درون‌گرا به هرکسی اعتماد نمی‌کنند. بنابراین نیاز دارند حس امنیت را از شما دریافت کنند. مدام حرف نزنید و اجازه دهید او هم، کلامی به زبان بیاورد. عشق در افراد درون‌گرا شاید سخت به زبان بیاید اما عمیق و دل‌نشین است. برای او ارزش قائل شوید و به حرف‌هایش توجه کنید. مدتی نمی‌گذرد که متوجه خواهید شد که این فرد درون‌گرا چقدر هوشمند و باسیاست است.

مطلب مرتبط: آیا من فرد وابسته‌ای هستم؟ چگونه به استقلال عاطفی برسم؟

۳ـ دلشان نمی‌خواهد روابط عاطفی سطحی داشته باشند

شریک عاطفی درون‌گرای شما به‌هیچ‌وجه علاقه‌ای به روابط بی‌پایه و زودگذر ندارد. دوست دارد شما را خیلی عمیق بشناسد و از ارتباطات سطحی و بی‌هدف بیزار است. از نظر افراد درون‌گرا رابطه‌ی سطحی نتیجه‌ی مطلوبی نخواهد داشت. چراکه عقیده دارند با این مدل رابطه، شناخت کافی حاصل نمی‌شود. پس طبیعی است که افراد درون‌گرا نسبت به هرچیزی ژرف‌اندیش باشند.

مطلب مرتبط: برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب باید چیکار کنیم؟

۴ـ آن‌ها علاقه‌ای به حضور در مکان‌های شلوغ ندارند

اگر شما ندانید که شریک عاطفی‌تان چه مکان‌هایی را برای تفریح دوست دارد او را کلافه خواهید کرد. بهتر است بدانید افراد درون‌گرا در ابتدا ترجیح می‌دهند با پارتنر خود به شام دونفره اکتفا کنند و به مهمانی‌های شلوغ نروند. نگران نباشید کم‌کم بعد از مدت زمانی در کنار شما به جاهای پرازدحام نیز خواهند آمد.

 introverts

۵ـ شریک عاطفی درون‌گرای شما دوست دارد کارها را به آرامی انجام دهد پس او را تحت فشار قرار ندهید

عاشق شدن درون‌گراها همان‌طورکه آرام شروع می‌شود به همان صورت کم‌کم عمیق‌تر می‌گردد. در انجام کارها بسیار باطمأنینه عمل می‌کنند. پس به آن‌ها سخت نگیرید و اجازه دهید به شیوه‌ی خودشان پیش بروند. بهتر است شما قدری روی صبر خود کار کنید.

۶ـ آن‌ها در مقابله با تجربیات ناخوشایند ممکن است شبیه شما عمل نکنند

افراد درونگرا بابت اتفاقات ناخوشایند خیلی هیجانی عمل نمی‌کنند. سعی می‌کنند مسائل را خوب آنالیز کنند. به‌همین منظور ممکن است از جمع فاصله بگیرند تا بتوانند به‌خوبی تمرکز داشته باشند. عاشق شدن افراد درون‌گرا با سروصدا و جلب توجه هم‌خوانی ندارد. درون‌گراها اگر در هر زمینه‌ای با شریک عاطفی خود به مشکلی برخورد کنند به جای دردودل کردن با خانواده و دوستان، تمرکزشان را بر روی حل مسئله می‌گذارند.

مطلب مرتبط: ازدواج درون‌گرا با برون‌گرا صحیح است؟

۷ـ افراد درون‌گرا برای شریک عاطفی خود صبر می‌کنند، بهتر است مثل خودشان صبور باشید

درون‌گراهای عاشق، صبر خوبی دارند و نمی‌توانند به‌راحتی و درجا تصمیم بگیرند. مثلا ممکن است از آن‌ها بخواهید در عرض نیم ساعت آماده شوند که باهم به گردش بروید. بعضی از آن‌ها نمی‌توانند به‌راحتی و باعجله مثل پارتنرشان تصمیم بگیرند. به تعبیری این افراد شخصیتی قضاوت‌گرا دارند. شخصیت‌های قضاوت‌گرا نمی‌توانند زود تصمیم بگیرند چون نظم و قانون خودشان را دارند. افراد قضاوت‌گرا، اهل سورپرایز شدن نیستند و اگر شریک عاطفی‌شان آن‌ها را به مهمانی شلوغ دعوت و در آنجا او را غافلگیر کند نظم ذهنیشان بهم می‌ریزد و ممکن است ناراحت شوند. پس نیاز هست مثل خودشان به آرامی پیش بروید.

Falling in love with introverts

افراد درو‌ن‌گرا با چه کسانی ازدواج می‌کنند؟

نگاه اجمالی به زندگی مشترک بسیاری از زوجینی که باهم تفاهم ندارند، نشان می‌دهد که افراد درون‌گرا در کنار همسری زندگی کرده‌اند که شناختی از تیپ و ترجیحات شخصیتی یکدیگر نداشته‌اند. برای مثال فردی که خیلی کم‌ حرف می‌زند اغلب از سوی همسرش متهم می‌شود که چرا به من توجه نمی‌کنی و یا چرا با من حرف نمی‌زنی؟ فکر می‌کنید چرا امروزه روانشناسان و مشاوران خانواده بر این امر مهم تأکید دارند که قبل از ازدواج نسبت به شخصیت همدیگر به شناخت کافی برسید؟

ناگفته نماند شما اگر خودتان را نشناسید در هیچ زمینه‌ای نمی‌توانید موفق عمل کنید. برای مثال اگر در زمینه انتخاب شغل، استعداد و علاقه خود را نشناسید همیشه سرگردان خواهید بود. در انتخاب پارتنر و یا شریک عاطفی‌تان این موضوع اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند. شناخت ترجیحات شخصیتی خود و شریک عاطفی‌تان از این جهت بسیار مهم است چراکه می‌توانید با این شناخت به انتخاب، تصمیم‌گیری و درک متقابل درستی برسید.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

چگونه با شریک عاطفی درون‌گرا به بهترین شکل ممکن ارتباط بگیریم؟

عاشق شدنِ افراد درون‌گرا بی‌سروصداست. دوست دارند شما به حرف‌هایشان گوش کنید. اگر دقت کرده باشید افراد درون‌گرا در محیط کار و یا در جمع خانواده غالبا با کسانی تعامل برقرار می‌کنند که همدلی خوبی داشته باشند. چون خودشان گوش شنوای اطرافیان هستند. حال اگر شما شریک عاطفی آن‌ها هستید، دوست دارند پذیرای حرف‌هایشان باشید. قاعدتا وقتی می‌بینند شما همدلی کمی دارید،کم‌کم سکوت می‌کنند. درواقع این همدلی باید دوطرفه باشد. البته فراموش نکنید که شریک عاطفی درون‌گرای شما نمی‌تواند دائم در کنارتان باشد. بنابراین اجازه دهید اوقاتی را تنها باشد و ت می‌توانید به حریم شخصی او احترام بگذارید.

پیشنهاد: تحلیلی بر حدومرزهای سالم در روابط زناشویی؛ آیا داشتن حریم شخصی در ازدواج مهم است؟

جمع‌بندی

عاشق شدن افراد درون‌گرا چیز عجیب‌وغریبی نیست. اگر با احتیاط ابراز عشق می‌کنند دل‌گیر نشوید. اول اینکه به‌راحتی ارتباط برقرار نمی‌کنند و اگر می‌بینید بالاخره تصمیم می‌گیرند ابراز عشق کنند بدانید چقدر برای این افراد مهم هستید. اگر شخصیت درون‌گرایی ندارید حتما در مورد ویژگی‌های این افراد مطالعه داشته باشید ‌تا بهتر بتوانید با آن‌ها تعامل برقرار کنید. سعی کنید تلاش مفیدی برای حفظ و مراقبت از رابطه عاطفی‌تان داشته باشید‌. پذیرش تفاوت‌های شخصیتی می‌تواند به شناخت خودتان و دیگران کمک کند‌. راستی شما درون‌گرا هستید یا برو‌ن‌گرا؟

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.