تیپ شخصیتی INTP

تیپ شخصیتی مهندس INTP

ویژگی‌های شخصیتی

INTP‌ها متفکر، منعطف و خلاق بوده و در زمینه حل مساله از توانمندی فراوان برخوردارند. به افکار و رویاهای خود اهمیت داده و در پی حل مسائل پیچیده و بهبود امور هستند. کاملاً روشنفکر و منطقی اند و گاه از خود خلاقیت فراوان نشان می دهند.

INTP ها ظاهری آرام و ساکت، در خود فرو رفته و منفصل دارند. آنها در درون خود درگیر حل مسائل می شوند. این اشخاص، دقیق و گاه انتقادگرند. تحلیلگر و عاشق حل مساله هستند و برای هر آنچه مورد علاقه آنان است به دنبال توضیح منطقی می گردند. سعی می کنند مسائل را بیابند و آنها را تحلیل کنند. ترجیح می دهند صحبت هایشان هدفمند و منطقی باشد. INTP ها تنها تحت تأثیر استدلال منطقی متقاعد می شوند.

INTP ها اندیشمندانی بکر و بی ریا هستند. متفکرانی هستند که علاقه مند به رشد و پیشرفت خود و دیگرانند. برای هوش و ذکاوت خود ارزش فراوان قائل اند، انگیزه فراوانی دارند که به صلاحیت و شایستگی برسند و به شدت علاقه مند هستند تا دیگران را هم به صلاحیت برسانند.

این تیپ شخصیتی دوست دارد در فراسوی آنچه به نظر می رسد، دنبال احتمالات و امکانات بگردد. آنها دوست دارند الگوهایی برای بهبود جریان امور و حل مسائل دشوار بیابند. آنان به روشهای پیچیده می اندیشند و در سازماندهی به مفاهیم، قوی تر از سازمان دادن به اشخاص عمل می کنند. تفکر و حل مسائل برای آنها از کار کردن و تعامل با دیگران جالب تر است. در مواقعی ایده های آنها به قدری پیچیده است که در القای آن به دیگران با دشواری روبرو می شوند.

INTP ها ساکت، محتاط، متکی به خود و به شدت مستقل هستند. این تیپ شخصیتی از کنجکاوی فراوان بهره دارد. برای آنها دقیق بودن، مهم است. اهل نظریه و تئوری بوده و از فعالیتهای فکری و تصوری لذت می برند. آنها انعطاف پذیر هستند و ذهنی باز دارند. این تیپ شخصیتی از حل مسائل به روشهای خلاق لذت فراوان می برد. برای حل مشکلات مورد علاقه شان دارای توانایی تمرکز فوق العاده ای هستند.

تیپ شخصیتی I در تست MBTI

افراد درونگرا معمولا آرام، صبور و محافظه کار هستند، معمولا خجالتی به نظر می آیند ولی خجالتی نیستند، کمتر وارد گفتگو با شما می شوند، رفتارشان معمولا یکنواخت و متعادل است، خیلی بالا و پایین ندارند، مثل موج خیلی آرام می مانند، افراد درونگرا با حضور در جمع سطح انرژی آن ها کاهش می یابد به گونه ای که در برخی مواقع در جمع احساس خفگی میکنند.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی N در تست MBTI

افراد شهودی در تست mbti به صورت اکتسابی در یادآوری و حفظ اطلاعات حسی دریافت شده قدرت کمتری دارند و بیشتر به مطالب ذهنی و انتزاعی که قادرند در ذهن خود بپرورانند توجه می کنند.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی T در تست MBTI

افراد متفکر در تست MBTI همه چیزرا در سود و زیان می بینند، متفکرها ارتباطاتشان بر اساس عقل و منطق است. این افراد بیشتر درباره مفید بودن کار صحبت میکنند. افراد متفکر قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعاتشان بالا است.مطالعه بیشتر…

تیپ شخصیتی p در تست MBTI

افراد ملاحظه کننده همیشه در آخرین لحظه تصمیم گیری می کنند. ملاحظه کننده ها شیوه کارشان شخصی است. آنها قابلیت اجرای ۱۰ پروژه همزمان را دارند. شما اگر با یک ملاحظه کننده در تماس باشید می بینید که دغدغه برای برنامه ریزی کار ندارد.مطالعه بیشتر…

احتمالات و محاسبات

افراد با تیپ شخصیتی INTP در دنیایی از احتمالات تئوریک و محاسباتی زندگی می‌کنند. آن‌ها در مواجهه با هر چیزی ابتدا از خود می‌پرسند چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید یا آن را به صورتی دیگر و قابل‌تحلیل‌تر تبدیل کرد.

آن‌ها ترجیحاً در دنیای درونی افکار و ذهنیات خویش زندگی می‌کنند و قادرند مسائل پیچیده را بررسی کرده، آن را در ذهن خود به‌صورت الگو یا طرح‌واره (یا بخش‌های جدا از هم) درآورند و در نهایت توضیحی منطقی برای آن بیابند.

آن‌ها معمولا علم و دانش زیادی دارند و همواره به دنبال ارائه تفسیری روشن از موضوعات هستند. INTP ها در هر چیزی شفافیت را جستجو می‌کنند. آن‌ها به قدری غرق در افکار و اندیشه‌های خویش‌اند که گاه آن‌ها را “استادان فراموش‌کار” یا “دانشمندان حواس‌پرت” می‌نامند.

آن‌ها برای هوش و ذکاوت ارزش زیادی قائل‌اند و توانایی استفاده از عقل و منطق برای پاسخ دادن به مسائل نظری را ارزشمند می‌دانند. آن‌ها به شدت مشتاق ساده‌سازی مسائل پیچیده به کمک توضیحات منطقی هستند.

همین مسئله آن‌ها را تبدیل به انسان‌هایی می‌کند که بیشتر اوقات متوجه مشغولیات ذهنی خود هستند و ارزش و اهمیت چندانی برای رویدادهای دنیای بیرون قائل نمی‌شوند.

تمایل ذاتی آن‌ها نسبت به ساده‌سازی موضوعات پیچیده تئوری به کمک توضیحات شفاف، منطقی و قابل فهم ممکن است در آن‌ها احساس وظیفه‌ای ایجاد کند تا با ارائه راه‌حل‌هایی برای مسائل تئوریک و علمی به افزایش سطح دانش و آگاهی جوامع انسانی کمک کنند.

اشتیاق به دانش

INTP ها بیش از هر چیز برای علم و دانش اهمیت زیادی قائل هستند، ذهن آن‌ها دائم مشغول خلق تئوری‌های جدید و یا تلاش برای رد یا اثبات نظریات کنونی است. آن‌ها با حالتی از اشتیاق و شکاکیت به مسائل و تئوری‌ها می‌نگرند و بدون در نظر گرفتن قوانین و چارچوب‌های رایج و عقاید عمومی به پیگیری و تشریح روش خاص خود می‌پردازند.

INTP ها در هر موضوعی که بدان علاقه‌مند شوند به دنبال الگوها و توضیحات معقول و منطقی می‌گردند. این تیپ معمولاً بسیار باهوش است و قادر است در تحلیل‌ها به شکلی بی‌طرفانه رویکرد انتقادی خود را حفظ کند.

ایده‌های جدید برای آنان بسیار جذاب است و از فکر کردن به موضوعات انتزاعی و تئوریک لذت می‌برند و دوست دارند این موضوعات را با دیگران به بحث و چالش بگذارند. گاهی ممکن است INTPها افرادی رؤیاپرداز و گوشه‌گیر به نظر برسند زیرا زمان زیادی را به تفکر در مورد نظریاتی که ذهنشان را به خود مشغول کرده می‌پردازند.

آن‌ها از انجام کارهای تکراری و از قبل مشخص شده بیزارند. در عوض به شدت به مسائل تئوریک و نظری علاقه‌مندند و زمان زیادی را صرف یافتن راه حلی برای مسئله‌ای که ذهن آن‌ها را به خود مشغول ساخته می‌کنند. به همین دلیل شاید انجام کارهای روتین و روزمره چندان برای این تیپ جذاب نباشد.

بی میل به رهبری

افراد با تیپ شخصیتی INTP تمایلی به رهبری و یا کنترل کردن دیگران ندارند و در اکثر مواقع افرادی صبور، پذیرا و قابل انعطاف می‌باشند مگر اینکه یکی از باورهای اساسی آن‌ها توسط دیگران به چالش کشیده و یا مورد حمله قرار گرفته باشد در این صورت آن‌ها موضع قاطعی در برابر دیگران خواهند گرفت.

INTP ها در برابر افرادی که آن‌ها را به خوبی می‌شناسند بسیار خوش برخورد و با اعتماد به نفس فراوان رفتار می‌کنند و در صورتی که بر موضوعی اشراف داشته باشند، با اطمینان خاطر و شهامت فراوان در مورد آن به بحث و گفتگو می‌نشینند اما در مقابل، به هنگام رویارویی با افراد تازه وارد اندکی خجالتی و محافظه کار می‌شوند.

در نظر INTP ها تصمیماتی که بر پایه احساسات و ملاحظه‌کاری‌های شخصی گرفته می‌شوند کاملاً بی اساس و غیر قابل توجیه هستند، آن‌ها برای رسیدن به نتایج و راه حل‌های منطقی، عقلانی و بی‌طرفانه تلاشی پیگیرانه را به کار می‌بندند و گاه اهمیت وارد نمودن ملاحظات شخصی واحساسی در تصمیم‌گیری‌ها را نادیده می‌گیرند.

آن‌ها باید یاد بگیرند در مواقع لازم، توجه به احساسات خود و دیگران را نیز در تصمیمات لحاظ کنند. به همین دلیل INTP ها به ابزار لازم برای پاسخگویی به نیازهای عاطفی دیگران مجهز نیستند و از همین رو گاهی اوقات راه حل‌هایشان به دلیل در نظر نگرفتن بعد احساسی برای دیگران بی فایده خواهد بود. بنابراین این تیپ باید سعی کند روی مهارت‌های ارتباطی و درک احساسات دیگران به صورت آگاهانه تمرین کند.

در محیط

مسائلی مانند ناآرامی‌های اجتماعی یا رسیدن به قدرت و یا ثروت غیر منتظره، خلاقیت بالقوه INTPها را تحت شعاع قرار داده و برای آنان سبب ساز مشکلاتی خواهد شد.

از آنجائی که وجه احساسی INTP ها در مقایسه با سایر وجوه شخصیتی‌شان کمترین رشد را دارد لذا ممکن است در روابطی که نیاز به برقراری ارتباط صمیمی و احساسی بین طرفین است نتوانند آن میزان از گرمی و پشتیبانی لازم را از خود بروز دهند.

اگر آن‌ها نتوانند به اندازه کافی به احساسات دیگران توجه کنند، ممکن است تبدیل به افرادی شوند که دائم در حال انتقاد و سرزنش کردن دیگران هستند. در صورتی که آن‌ها نتوانسته باشند جایگاهی برای بروز استعدادها و توانایی‌های ویژه خود پیدا کنند افرادی منفی‌باف و بدبینخواهند شد.

درصورتی‌که این افراد در رشد ترجیح حسی خود (S) ناموفق بوده باشند آنگاه ممکن است نسبت به تغییرات در محیط اطراف بی‌توجه باشند یا در انجام وظایفی که نیازمند توجه و نظارت است مانند پرداخت قبوض یا پوشش مناسب غفلت ورزند.

مسائل و ایده‌ها

INTP ها برای بیان ایده‌ها و حقایق به شکلی صحیح و کاملاً مختصر اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. از نظر آن‌ها حتی پیچیده‌ترین موضوع باید به سریع‌ترین شکل ممکن بیان شود، آن‌ها ایده‌هایشان را به‌گونه‌ای ابراز می‌کنند که به اعتقاد خودشان موضوعی که بیان می‌کنند کاملاً صحیح است.

گاهی اوقات فهم آن‌ها از مسائل قابل بیان نیست زیرا دیگران آن را به سادگی درک نخواهند کرد اما INTP ها ذاتاً زحمت توضیح ذهنیات هر چند پیچیده خود به شکلی قابل فهم به دیگران را نمی‌دهند.

INTP ها در معرض این خطر بالقوه هستند که به محض اینکه خودشان موضوعی را فهمیدند آن را رها کرد و به سراغ ایده یا پروژه بعدی بروند، در حالی که آن‌ها باید بیاموزند که برای توضیح ایده‌ها و تئوری‌های خویش به شکلی قابل فهم برای دیگران زمان بگذارند و اهمیت این موضوع را دست کم نگیرند، زیرا یک ایده هر چند هم جذاب و بکر باشد در صورتی که برای دیگران غیرقابل فهم باشد ارزشی نخواهد داشت.

اصیل و مستقل

INTP ها مردمانی مستقل، نواندیش و با اصالت هستند که به دنبال ارزش‌های سنتی و متداول جوامع مانند شهرت و امنیت نیستند، آن‌ها معمولاً شخصیت پیچیده‌ای دارند و گاه تبدیل به افرادی بی قرار و دمدمی با خلق و خوی نه چندان پایدار می‌شوند، علاوه بر این آن‌ها مبتکرانی اندیشمند و خلاق بوده که چارچوب فکری غیر سنتی و نوآورانه‌شان فرصت بررسی مسائل از زوایای جدید را برای آن‌ها فراهم می‌کند، بنابراین دور از ذهن نیست که بدانیم بسیاری از اختراعات و اکتشافات پر اهمیت جوامع انسانی به کمک خلاقیت و ابتکار INTP ها صورت گرفته است.

INTP ها هنگامی در حداکثر کارایی و رضایت خود قرار خواهند گرفت که بتوانند آزادانه و با استقلال تمام، به تنهایی روی ایده‌ها و نظریاتشان کار کنند، در صورت فراهم شدن چنین فضایی برای INTPها آن‌ها قادر به کسب دستاوردهایی ارزشمند در زندگی‌شان خواهند بود. فراموش نکنید INTP ها پیشتازان نوآوری‌های خلاقانه در جامعه هستند.

 کارکرد اصلی تیپ شخصیتی INTP فکری درون‌گرایانه است (Ti) که به کمک آن نسبت به امور واکنشی منطقی و عقلانی نشان می‌دهند، کارکرد کمکی آن‌ها نیز شهود برون‌گرایانه است (Ne) و از طریق آن اطلاعات محیط اطراف را به‌صورت شهودی دریافت کرده و به تصویر کلی توجه دارند.

روابط با دیگران

 • در اندیشه ها، علایق و کار خود فرو می روند و ممکن است روابط خود را فراموش کنند.
 • نسبت به کسانی که برای آنها مهم هستند صمیمی و وفادارند.
 • ممکن است به آسانی از برقراری تماس با دیگران خودداری ورزند.
 • یک فضای رها از تضاد و آرام را دوست دارند.
 • به ظاهر جسمانی خود توجهی ندارند. برایشان مهم نیست که دیگران درباره آنها چه فکر می کنند.
 • خوش خلق هستند.
 • با غریبه ها رسمی هستند و از آنها فاصله می گیرند.
 • از صحبتهای خودمانی خوششان نمی آید.
 • می توانند خود بین و خود خواه باشند.
 • اغلب از شرکای زندگی معاشرتی استقبال می کنند.

نقاط قوت

 • آن‌ها نسبت به نزدیکان و اطرافیان خود عشق و محبت خالصانه‌ای دارند، عواطفِ آن‌ها در برابر کسانی که دوست‌شان دارند پاک و کودکانه است.
 • افرادی انعطاف‌پذیرند که به شریکانِ عاطفیِ خود سخت نمی‌گیرند و آن‌ها را راحت می‌گذارند.
 • مسئولیت‌ها و کارهایی که به آن علاقه دارند را با جدیت و اشتیاق دنبال می‌کنند.
 • قوه تخیل و ابتکار بسیار قدرتمندی دارند، ایده‌های نوآورانه و بکر مدام از ذهن آن‌ها تراوش می‌کند.
 • انتقادات و جر و بحث‌های پیش آمده را شخصی به دل نمی‌گیرند.
 • اطرافیان خود را به انجام کارها و وظایف وادار نمی‌کنند و به آن‌ها سخت نمی‌گیرند.

نقاط ضعف

 • اغلب نسبت به عواطف دیگران آگاه نیستند و پاسخ دهی و واکنش آن‌ها نسبت به عواطف دیگران کند است.
 • برایشان مشکل است که از احساساتِ خود سخن بگویند، ابراز نیازها و عواطف برای آن‌ها دشوار است و عمدتا احساسات خود را بروز نمی‌دهند.
 • اغلب نسبت به دیگران بدبین هستند و در وهله‌ی اول به سادگی به دیگران اعتماد نمی‌کنند.
 • در کارهای عملی و اجرایی چندان خوب عمل نمی‌کنند، مثلاً در مدیریت پول ضعف دارند مگر این‌که کارشان آن‌ها را وارد به مدیریت بهینه‌ی آن نماید.
 • ممکن است در کنار گذاشتنِ روابطِ بدکارکرد دچار مشکلاتی بشوند.
 • در برابر مشاجرات و اختلافاتِ پیش آمده رویکردی منفعلانه دارند، آن‌ها ترجیح می‌دهند گذشتِ زمان همه چیز را حل کند و ترجیح می‌دهند خود را درگیرِ مواجهه با اختلافاتِ خود با دیگران ننمایند.

نقاط ضعف شخصیتی

از آن جهت که INTP ها به مقدار زیاد روی تحلیل های منطقی خود تکیه می کنند، ممکن است فراموش کنند که دیگران به چه چیزهایی اهمیت می دهند. اگر چیزی منطقی نباشد، INTPها آن را حتی اگر برایشان مهم باشد کنار می گذارند. در واقع اگر آنها به خود یادآور شوند که چه می خواهند، می توانند با احساسات خود در تماس نزدیک باقی بمانند.

INTP ها به خوبی می توانند اشکالات یک نقطه نظر را پیدا کنند، اما در بیان نظر خود با دشواری هایی روبرو هستند. ممکن است آنها به یک اشکال جزئی در یک پروژه برخورد کنند و به خاطر همین موضوع جلوی اجرای پروژه را بگیرند، زیرا معتقدند در برنامه ها جایی برای یک اندیشه غیر منطقی وجود ندارد. وقتی از دیگران و از اطرافیان خود انتقاد می کنند، صداقت آنها چه بسا اشخاص را جریحه دار کند. آنها باید به آنچه به لحاظ احساسی برای دیگران مهم است، توجه داشته باشند.

از آنجا که INTP ها به شدت علاقه مند به حل مساله هستند، از جزئیات روزمره بی قرار می شوند. در این شرایط احتمال دارد علاقه شان را نسبت به پروژه از دست بدهند و هرگز در مقام تکمیل کردن آن برنیایند. این اشخاص اگر انرژی خود را صرف بیرون از خود بکنند، به اطلاعات کافی و عملی پی می برند تا ایده هایشان برای دیگران حالت عملی پیدا کند.

INTP ها گاه تحت تأثیر کمال طلبی های خود، احساس نابسندگی می کنند. اگر بتوانند احساسات خود را با اشخاص دیگری در میان بگذارند، برداشت واقع بینانه تر و عینی تری از خود به دست می آورند. گاهی اوقات آنها درباره آنچه پیرامون آنها وجود دارد ناامید می شوند و حالت منفی به خود می گیرند.

در محل کار

 • می توانند سیستمهای پیچیده و الگوهای مفهومی را بهبود بخشند، اما ترجیح می دهند که کاربرد و اجرا را به دیگران واگذار نمایند.
 • از صلاحیت حرفه ای سطح بالا برخوردارند و از این حیث به خود می بالند.
 • همه انتخابها را به دقت وارسی می کنند.
 • متوجه تضادها، ناسازگاری ها و اشکالات منطقی در اندیشه های خود و دیگران هستند.
 • وقتی موضوعی را به درستی درک کنند به حرکت درمی آیند.
 • دوست دارند هدفها و استانداردهای خود را در محیطی انعطاف پذیر و بی ساختار تعیین کنند.
 • اگر نتوانند از توانمندی های خود استفاده کنند، بدبین و افسرده می شوند.
 • دوست دارند که به طور مستقل کار کنند، اما تکمیل کارها برایشان دشوار است.
 • دوست ندارند دیگران را سرپرستی کنند.

ویژگی کلی تیپ شخصیتی INTP در تست شخصیت شناسی MBTI در محیط کاری

 • عاشق تئوری و مباحث و ایده‌های انتزاعی هستید.
 • تشنه‌ی کشف حقیقت هستید و دوست دارید با تحلیلِ ساختارها و اصولِ نهفته در مفاهیم به فهمِ کاملی از آن‌ها دست یابید.
 • به دانش، معلومات و شایستگی فردی بیش از هر چیز دیگری بها می‌دهید.
 • استانداردهای اجرایی بسیار بالایی برای خود وضع می‌کنید.
 • افرادی اصیل و مستقل هستید اگرچه ممکن است گاهی از دید دیگران عجیب و نامتعارف به نظر بیایید.
 • علاقه‌ای به رهبری نمودنِ دیگران یا تبعیت و دنباله‌روی از یک قدرت بالاتر ندارید.
 • نیازمند استقلال عمل هستید و بهترین حالت کار کردن شما وقتی است که تنها هستید.
 • از ریز شدن در امور و توجه بیش از اندازه به جزئیات بیزارید.
 • صرفا به موضوعات نظری و تئوریک علاقه‌مندید و کارآییِ موضوعات در عمل دغدغه‌ی اصلی شما نیست.
 • افرادی خلاق و با بینشِ فراوان هستید.
 • توجه‌تان معطوف به آینده است.
 • معمولا افرادی باهوش و خوش‌فکر هستید.
 • پنداره‌ها و اعتقاداتِ خود را بسیار جدی و بااهمیت می‌دانید و در مورد آن‌ها با هیچ‌کس حاضر به سازش و مسامحه نیستید.
 • معمولا زمان زیادی را در ذهن خود به تفکر مشغول‌اید و چنین به نظر می‌آید که چندان علاقه‌ای به گذراندن وقت با سایرین ندارید.

نقاط قوت کاری

 • توانایی در نظر گرفتن تمامی امکانات و احتمالات موجود
 • توانایی درک مفاهیم پیچیده
 • توان حل خلاقانه مسائل
 • داشتن دید جامع و کلی نسبت به امور
 • خلاقیت بالا و برخورد غیر شخصی با مسائل
 • ریسک پذیری بالا و توان غلبه بر موانع
 • استقلال بالا
 • کنجکاوی زیاد و توان کسب اطلاعات مورد نیاز
 • توان تحلیل منطقی حتی در شرایط استرس زا
 • اعتماد به نفس بالا
 • انعطاف پذیری و سازگاری زیاد
 • علاقه به افزایش اطلاعات و علم خود

نقاط ضعف کاری

 • تمایل به محیطی بدون ساختار
 • عدم توجه به جزئیات
 • عدم علاقه به کارهای تکراری و روشهای سنتی
 • عدم علاقه به ساختارها و افراد غیر منعطف، غیرخلاق و بی صلاحیت
 • اعتماد به نفس بیش از اندازه
 • عدم علاقه به مسائل ساده و حل شده
 • عدم توانایی در انتقال ساده مفاهیم پیچیده به دیگران
 • توجه زیاد به موضوعات نظری و در نظر نگرفتن واقعیات

رضایت شغلی

برای یک INTP رضایت شغلی یعنی:

 • بتواند ایده های جدید ارائه دهد و آنها را نقد و تحلیل کند.
 • این امکان را داشته باشد که توجه و انرژی خود را صرف کارهای خلاق کرده و صرفا به دنبال نتیجه کار نباشد.
 • کار چالشی و دارای مسائل پیچیده باشد و او بتواند آنها را خارج از روشهای متعارف انجام دهد.
 • فرصت مستقل کار کردن را داشته باشد. وقت کافی و فراوان داشته باشد که به طور خصوصی و در خلوت کارهایش را انجام دهد.
 • این امکان وجود داشته باشد که استانداردها و معیارهای خودش را در کارها لحاظ کند.
 • با انعطاف کافی کارهایش را انجام دهد. و ساختارهای موجود و قواعد و رویه های بی مورد، سدی در برابر وی ایجاد نکند.
 • بتواند با گروهی کوچک اما واجد شرایط و صلاحیت کارها را انجام دهد.
 • این امکان را داشته باشد که صلاحیتها و شایستگی های خود را پیوسته بیشتر کند و با اشخاص با صلاحیت و واجد شرایط در تماس باشد.
 • بتواند ایده های خلاق ارائه دهد و انجام کارها و تحقق خواسته هایش را به دیگران محول نماید.
 • نیازی به این نباشد که مستقیما اوقات خود را صرف سازماندهی سایرین کند.

تیپ INTP چگونه در انجام کارهایش شکست می‌خورد؟

 • تیپ شخصیتی INTP برای اینکه با ترس از شکست خود مواجه شود ایده‌هایش را با سایرین درمیان نمی‌گذارد چراکه می‌ترسد طرد شود یا درک نشود.
 • آن‌ها در روابط بین فردی خود ریسک نمی‌کنند چون نگران این هستند که چه چیزی در ذهن دیگران در موردشان شکل می‌گیرد و آن‌ها چه فکری نسبت به او پیدا خواهند کرد؟
 • ازآنجایی که بیش‌ازحد از شرایط و عواقب می‌ترسند و آن را زیادازحد تحلیل می‌کنند ممکن است کلا دست به عمل نزنند و به خاطر ترس از تصمیم‌گیری اشتباه یا شکست خوردن خود را از پیشرفت کردن محروم کنند و راکد و ساکن در زندگی خود باقی بمانند.

افرادی که تیپ شخصیتی INTP دارند باید یاد بگیرند که ارزشمندی وجودی آن‌ها نزد خودشان نباید تحت تأثیر شکست‌هایشان باشد و باید به آن تنها به عنوان یک فرصتی برای رشد و یادگیری بیشتر نگاه کنند. اگر این افراد بتوانند درک کنند که رد شدن را نباید جدی گرفت و این اتفاقی است که برای همه می‌افتد بهتر می‌توانند به بیان ایده‌های بی‌نظیر خود بپردازند و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند از نظر کاریزماتیک بودن شاید بی‌دست‌وپا به نظر برسند اما افرادی دوست داشتنی هستند که راه‌ها و ایده‌های بکری برای جذب کردن اطرافیانشان به کار می‌بندند.

ازدواج تیپ شخصیتی INTP

مشاغل پیشنهادی تیپ شخصیتی INTP

 • دانشمند
 • فیزیکدان
 • برنامه‌ریز استراتژیک
 • نویسنده‌ی حوزه‌های تخصصی
 • مهندس
 • طراح و تحلیلگر نرم افزار
 • برنامه نویس
 • متخصص و مدیر بانک اطلاعاتی
 • گرافیست
 • کارگردان
 • متخصص امنیت اطلاعات
 • متخصص و مدیر شبکه
 • طراح وب
 • مشاور مدیریت
 • متخصص اعصاب
 • جراح پلاستیک
 • متخصص ژنتیک
 • مترجم
 • عکاس
 • نویسنده
 • نقاش
 • موسیقیدان
 • داروساز
 • میکروبیولوژیست
 • مهندس پزشکی
 • وکیل
 • روانشناس
 • تحلیلگر مالی
 • استاد دانشگاه

اوقات فراغت

INTPها ترجیح می دهند که بسیاری از کارها را به تنهایی انجام دهند. آنها دوست دارند کارهایی بکنند که دیگران در آن دخالتی نداشته باشند. برخی از INTPها از چالشهای جسمانی لذت می برند و بسیاری از آنها به فعالیتهایی مانند بریج، شطرنج و بازی با کلمات علاقمند هستند. INTPها یاد گیرنده هایی برای همه مدت عمر هستند و پیوسته شعور خود را بیشتر می کنند.

پیشنهادات

 • به امیال و نیازهای دیگران حساس باشید. ببینید برای کسانی که شما به آنها بها می دهید چه موضوعی اهمیت دارد.
 • بیش از اندازه انتقادگر نباشید.
 • بیاموزید که آنچه را می نویسید یا می گویید ساده سازی کنید تا دیگران بتوانند شما را درک کند.
 • از موفقیتهای دیگران تعریف کنید، از استعدادهایشان حسن جویی کنید. حتی برای جزئی ترین کارها از آنها تعریف کنید.
 • تصمیم گیری های خود را به بعد موکول نکنید.
 • بیاموزید که خودتان را بیشتر بیان کنید. توضیح دهید که در درون خود چه احساسی دارید.
 • در بحثهای گروهی حرفتان را بزنید، حتی اگر اندیشه یا ایده ای ممکن است به نظرتان مسلم برسد.
 • وقتی با نظر شما مخالفت می شود، رفتار تدافعی اتخاذ نکنید.
 • به توانمندی های خود یعنی نوآور بودن، منطقی بودن، مستقل بودن، تحلیلگرا بودن، توجه داشتن به جنبه های فطری و دقت در اندیشیدن و به زبان جاری ساختن بها بدهید.
 • رمز موفقیت یک INTP سازمان یافتگی بهتر، صبور بودن در مقابل سایرین و تلاش برای رسیدن به مهارتهای اجتماعی بیشتر است.
دسته بندی : تیپ شخصیتی mbti
برجسب‌ها : i mbti

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.