شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ

اگر تیپ شخصیتی INTJ دارید و به دنبال شغل مناسب برای تیپ شخصیتی خود هستید، حتما این مقاله را مطالعه کنید. در جهان ایده آل باید همه‌ی ما صبح به محل کاری برویم که دوستش داریم. از این رو بهتر است همیشه شغل مناسب خود را پیدا کنیم. شغل مناسب شما دقیقا همان کاری است که متناسب با تیپ شخصیتی‌تان باشد. اما شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ چیست؟

به طور کلی افراد با تیپ شخصیتی INTJ ایده و افکار منحصر به فرد خود را دارند و به اصطلاح عامیانه کپی از کسی نیستند. این افراد همیشه اهداف رویایی دارند و برای رسیدن به آرمان های خود به شدت تلاش می‌کنند. زمانی که خودشان را وقف یک هدف می‌کنند، کاملا بر روی آن متمرکز می‌شوند و با جدیت همه کار برای رسیدن به اهدافشان انجام می‌کنند.

گاه به سرعت و یا یک سرنخ امور را در می‌یابند و گیرایی بالایی دارند. اکثر افراد با تیپ شخصیتی INTJ، روحیه ای مستقل دارند و خود را وابسته به دیگران نمی‌دانند.

نظر آن‌ها را به راحتی نمی‌توانید تغییر دهید و به سادگی توجهشان به مسئله‌ای جلب نمی‌شود.

اما با وجود این ویژگی‌ها، شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ ها چیست؟

ویژگی شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ

اگر شما یک INTJ هستید ویژگی‌های شغلی زیر در مورد شما صادق است:

یک INTJ در شغل خود توانایی درک مفاهیم پیچیده و تئوریک را دارد. این افراد علاقمند به ایجاد سیستم‌ها و ساختارهای منطقی بر اساس مفاهیم انتزاعی و نظری هستند. آن‌ها را می‌توان استراتژیست‌های استثنائی نام داد. بیشتر بر روی آینده خود متمرکز هستند و برای رسیدن به اهدافشان در آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، INTJ ها دید بلند مدت دارند.

این افراد از توانمندی‌ها مفهومی و تصویری بسیار زیادی برخوردارند. اطمینان فراوانی به بینشهای شمّی خود دارند و می توانند آ‌ها را به واقعیت برسانند.

یکی از خصوصیات بسیار عالی این افراد در محیط کار این است که به شکلی منطقی و منظم کار می‌کنند و راه حل های نو و مبتکرانه برای مسائل ایجاد می‌کنند.

به طور کلی شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ شغلی است که دارای ساختار و نظم باشد و همچنین کاری مناسب او است که بتواند مستقل فعالیت کند و کسی بر کارهایش دخالت نداشته باشد.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دانشمند، پژوهشگر
 • معلم، استاد دانشگاه
 • پزشک طب سنتی
 • استراتژیست اهداف سازمانی
 • مدیریت کسب ‌وکار (MBA)
 • قاضی
 • وکیل مدافع
 • برنامه‌نویس رایانه، تحلیل‌گر سیستم

نقاط قوت کاری تیپ شخصیتی INTJ

افراد با تیپ شخصیتی خود به افکار و اندیشه‌های خود اعتماد بسیار زیادی دارند. معمولا نسبت به انتقاد و مشاجره در محیط کار آسیب پذیر نیستند. در شغل خود روابط و تعهدات را جدی می‌گیرند.

از چالش‌ها و مسائل در کار، لذت می‌برند و عادت به شکایت از چالش‌ها ندارند. در حل مسائل و بررسی چالش‌ها منطقی عمل می کنند.

در کارشان اخلاق کاری، توانایی کار فردی و مهارت‌های سازمانی بالایی دارند. معمولا افرادی تیزهوش، اندیشمند و دارای شایستگی‌های فراوان هستند.

می‌توان گفت شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ باید قابلیت ارتقا باشد چراکه او از شایستگی فراوانی برخوردار است و می‌تواند در سازمان رشد خوبی داشته باشد.

نقاط ضعف کاری تیپ شخصیتی INTJ

این افراد ذاتا متوجه احساسات دیگران نیستند، از این رو ممکن است آن‌ها را بی‌احساس ارزیابی کنند. در برخورد با مشاجرات و اختلافات به جای ابراز حمایت عاطفی به تحلیل عقلانی و منطقی موضوع می‌پردازند.

یک INTJ بیشتر به کلیات توجه می‌کند و به بررسی جزئیات علاقه‌ای ندارد. افراد با تیپ شخصیتی INTJ بین زندگی شخصی و کارشان تعادل ندارند و بیشتر زمان خود را به انجام کارهایشان اختصاص می‌دهند.

در صورتی که در شغلشان شرایط خلاق کاری وجود نداشته باشد دلسرد می‌شوند. می‌توان گفت شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ شغلی است که بتواند در آن آزادانه خلاق عمل کند.

رضایت شغلی INTJ

شغل مناسب تیپ شخصیتی INTJ شغلی است که :

 • بتواند راهکارهای مبتکرانه ارائه دهد تا به رشد سیستم و سازمان کمک کند.
 • انرژی خود را صرف عملی کردن ایده‌های نو کند و به شکلی منطقی عمل نماید.
 • در آن صلاحیت و شایستگی او دیده شود و قدردان او باشند.
 • به نظرات او اعتبار داده شود و بتواند در به اجرا درآوردن آن‌ها اختیار کامل داشته باشد.
 • به طور مستقل کار کند و بتواند گهگاهی با گروه‌های کوچک در سازمان در تبادل باشد.
 • کار او حالت روتین نداشته باشد و بتواند در سمت خود رشد کند.
 • استقلال و اختیار فراوان به او داده شود.
دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.