شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ چیست؟

ویژگی‌های تیپ شخصیتی ISTJ

افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISTJ هستند رهبرانی ذاتی هستند و ترجیح می‌دهند انفرادی کار کنند. اما این بدان معنا نیست که آن‌ها در تیم عملکرد خوبی ندارند. آن‌ها از حافظه خوبی برخوردارند و بیشتر به شواهد محکم و اطلاعات علمی اهمیت می‌دهند.

این افراد در کار و زندگی بسیار سخت‌کوش هستند و کار را آن‌قدر ادامه می‌دهند تا به اتمام برسانند. آن‌ها دوست ندارند کاری را انجام بدهند که برایشان معنا و مفهوم ندارد. به امنیت، زندگی آرام و سنتی ارزش می‌دهند.

افراد با تیپ شخصیتی ISTJ با ثبات و عملگرا هستند و چندان دوست ندارند با تئوری‌ها و مفاهیم انتزاعی کار کنند. آن‌ها از تغییرات خوششان نمی‌آید مگر اینکه، این تغییرات نتایج مثبتی برروی زندگی فرد بگذارد.

آن‌ها استانداردها و توقع بالایی از رفتار خودشان و دیگران دارند. محیط منظم را دوست دارند. این افراد با احساسات دیگران ارتباط برقرار نمی‌کنند.

مشاغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ کدامند؟

هرکسی فارغ از تیپ شخصیتی‌اش می‌تواند در هر شغلی موفق شود و موفقیت شغلی فقط به تیپ شخصیتی بستگی ندارد. اما تیپ شخصیتی افراد یکی از عواملی است که به موفقیت شغلی کمک می‌کند.

در این مقاله قصد داریم شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ را صرفا بر اساس خصوصیات این تیپ بررسی کنیم.

دندان‌پزشک

اگر تیپ شخصیتی شما ISTJ است و همچنین به مسائل حوزه بهداشت و درمان علاقه دارید، دندان‌پزشکی می‌تواند یکی از گزینه‌های شغلی مناسب برای شما باشد. شاید بپرسید چرا دندان‌پزشکی؟ این شغل می‌تواند از چند جهت برای تیپ شخصیتی شما مناسب باشد.

یکی از آن‌ها توجه به جزئیات و انجام مرحله به مرحله اقدامات است. برای مثال یک دندان‌پزشک برای پرکردن دندان یک بیمار باید با حوصله هرچه تمام، ابتدا دندان را عصب‌کشی کند و سپس آن را پر کرده و بعد روکش کند.

دقت و تمرکز فراوان موقع انجام کار، صبوری و حوصله در تکمیل کار و انجام کارهای روتین و تکراری، ارائه توضیحات دقیق و منطقی به بیمار از جمله مهارت‌ها و خصوصیات موثری هستند که شغل دندان‌پزشکی را به شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ تبدیل کرده است.

کارشناس آمار

اگر فردی با تیپ شخصیتی ISTJ هستید و به ریاضیات هم علاقه دارید، شما می‌تواند یک کارشناس آمار موفق باشید. چراکه وظیفه کسی که شغل آن کارشناس آمار است، تحلیل کردن داده‌های مختلف برای ارزیابی موضوعاتی مثل ریسک مالی یک پروژه است.

شما به‌عنوان یک کارشناس بیمه می‌توانید در شرکت‌های بیمه مشغول استخدام شوید. تیپ شخصیتی ISTJ در این شغل می‌تواند بسیاری از مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را نشان دهد. مثلاً یکی از وظایف اصلی کارشناس بیمه تحلیل و ارزیابی میزان ریسک حوادث و سوانح و بررسی میزان تلفات یک حادثه است. بنابراین کارشناس بیمه می‌تواند گزینه مناسبی به‌عنوان شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ باشد.

علاوه‌بر این می‌توانید در بانک‌ها یا شرکت‌های خصوصی یا دولتی به عنوان کارشناس آمار مشغول به کار شوید. برای اینکه کارشناس آمار خوبی باشید، لازم است به دروسی مثل ریاضیات، آمار و زمینه‌‌های مرتبط آن علاقه‌مند باشید. شما در این شغل‌ها می‌تواند توانایی و مهارت‌های خود را به خوبی نشان دهید.

برق‌کار یا تکنیسین برق

اگر شما ISTJ هستید و به مباحث تحلیلی علاقه‌مند هستید، شغل تکنسین برق می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

سیم‌کشی ساختمان، نصب فیوز، طراحی و نصب تابلوهای برق فشار ضعیف و متوسط و تعمیر و راه‌اندازی لوازم برقی خانه از جمله وظایف تکنسین‌های برق است. بازرسی مرتب ادوات و تجهیزات برقی هم جز مسئولیت‌های مهم این شغل است. برخی از تکنسین‌ها در شرکت‌های برق‌ کار می‌کنند و برخی دیگر به صورت مستقل مشغول به کار هستند.

فقط باید به این نکته توجه کنید که اگر می‌خواهید در این شغل مشغول به کار شوید. باید مهارت‌های علمی خوبی نیز داشته باشید. فعالیت‌های حوزه برق نیاز به تمرکز بالایی دارد و باید مرحله به مرحله انجام و تست گردد و این مسائل کاملا با تیپ شخصیتی ISTJ هماهنگی دارد.

حسابدار یا حسابرس

حسابداری همان شغلی است که معمولا افراد با تیپ شخصیتی ISTJ عاشقش هستند.

اگر تیپ شخصیتی ISTJ دارید و دقت بالایی هم دارید و روی جزئیاتی مثل اعداد و ارقام دقیق هستید و ضمناً تمرکز بالایی در انجام کارتان دارید، حسابداری می‌تواند یکی از گزینه‌های شغلی مناسب تیپ شخصیتی ISTJ باشد. به عنوان یک حسابدار هم می‌توانید با شرکت‌ها و سازمان‌ها قرارداد ببندید و گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری آن‌ها را ارزیابی کنید. هم می‌توانید برای یک شرکت کار کنید و به امور حسابداری آن رسیدگی نمایید.

نقاط قوتی که باعث می‌شود تیپ شخصیتی ISTJ  در شغل حسابداری موفق باشد. شامل موارد زیر است:

  • زمان‌بندی صحیح ارائه گزارش‌ها و وقت‌شناسی
  • دقت و توجه زیاد به ارقام
  • تمرکز بالا در انجام کار

اگر بخواهیم تیپ شخصیتی ISTJ را در دو کلمه تعریف کنیم باید بگوییم این افراد، منظم و سازمان یافته‌اند. فردی که دارای تیپ شخصیتی ISTJ است کارهایش را با نظم، برنامه‌ریزی‌شده و اصولی خاص انجام می‌دهد. این افراد حس مسئولیت‌پذیری بالایی دارند و کارهایشان را تمام و کمال انجام می‌دهند.

تیپ شخصیتی ISTJ معمولا ترجیح می‌دهد که با مسائلی روبه‌رو شود که از قبل با آن آشنایی دارند یا به عبارتی دوست دارند کارهایی را انجام دهند که از قبل بر روی آن تسلط دارند. همچنین مواجهه شدن با موضوعات تئوری ناشناخته و مبهم می‌تواند برای آن‌ها ناخوشایند باشد.

اگر شما هم یک ISTJ هستید و می‌خواهید شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ را پیدا کنید و یا می‌خواهید ببینید استعدادتان در کدام زمینه بیشتر است؟ باید اول خصوصیات تیپ شخصیتی خود را بشناسید. شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ دقیقا حرفه‌ای است که تلفیقی از سخت‌کوشی و نظم و برنامه‌ریزی شده باشد.

سخن پایانی

افراد با تیپ شخصیتی ISTJ باید به‌دنبال مشاغلی باشند که نیاز به تمرکز بالایی دارد و همچنین از یک ساختار مشخص پیروی می‌کنند. این افراد باید به‌دنبال محیط های کاری کاملا با نظم باشند. در این صورت، آن‌ها می توانند توانایی و استعداد خود را به خوبی در شغلشان نشان دهند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.