تست نئو ازدواج ، قبل ازدواج همسر آینده خود را بشناسید

تست نئو ازدواج

همان طور که می‌دانید هدف از آزمون نئو بررسی ویژگی‌های سالم شخصیت است. برخلاف آزمون‌هایی که برای آسیب شناسی شخص وجود دارند مانند MMPI، تست شخصیت شناسی نئو به ارزیابی ویژگی‌های بهنجار شخص می‌پردازد. زیربنای نظری تست NEO نظریه پنج عاملی شخصیت است که به پنج عامل بزرگ نیز معروف است. تست نئو ازدواج به شما کمک خواهد کرد تا همسر آینده خود را بیشتر بشناسید.

تاریخچه این نظریه و بازگشت آن به اواخر دهه ۸۰ میلادی برمی‌گردد که توسط دو دانشمند به نام‌های مک کری و کاستا ارائه شده است و تا هم‌اکنون چند بار مورد ارزیابی مجدد قرارگرفته است.

تست نئو ازدواج به پنج عامل شخصیتی می‌پردازد. پنج عامل شخصیتی که تست نئو آن ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد عبارتند از:

  1. روان‌رنجوری N
  2. برونگرایی E
  3. گشودگی به تجربه O
  4. توافق‌پذیری A
  5. وجدانی C

پنج عامل شخصیتی ازدواج براساس تست نئو

این آزمون دارای ۵ عامل اصلی است که هر عامل دارای ۶ مقیاس است.

 روان‌رنجوری N:

شاخص روان‌رنجوری دربرگیرنده عناصری از آسیب پذیری است یا می‌توان به عبارت دیگر گفت ناخوش احوالی روان‌شناختی است. ازآنجا که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارند، در مرد و زنی که نمره‌هایشان شامل نمرات بالا می‌شود این احتمال بیشتر وجود دارد که دارای باورهای غیرمنطقی باشند و همچنین قدرت کمتری در کنترل تکانه‌ها داشته باشند و درجه انطباق پذیری ضعیفتر با دیگران و شرایط فشار روانی را هم زمان نشان دهند.

برون گرایی:

افرادی که در این مقیاس نمره بالا می‌گیرند معمولا افرادی اجتماعی هستند و معمولا دارای رفتاری قاطع هستند، فعالیت این افراد بیشتر از دیگران بوده و اهل گفتگو، حراف و دوستدار دیگران هستند.

زندگی و رفتار این افراد به گونه‌ای است که به شرکت در اجتماعات و میهمانی‌ها علاقه‌مند هستند و طرفدار هیجان و از تحرک لذت می‌برند و برای آنان موفقیت در آینده امیدی است در قلبشان و به طور کلی بازاریاب‌های موفق این نمونه افراد هستند.

افراد با تیپ شخصیتی برونگرا همسرانی پر جنب و جوش هستند که بسیار اهل رفت و آمد هستند. همچنین آن‌ها عاشق سفرهای دست جمعی‌اند.

گشودگی به تجربه:

مجموعه افرادی که نمره بالایی در این شاخص تست نئو دارند، انسان‌هایی هستند که درباره‌ی تجربه‌های درونی و دنیای پیرامون خود بسیار کنجکاو بوده و زندگی آن‌ها توام یا سرشار از تجربه است. این افراد طالب لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستند و در مقیاس با افراد بسته احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند. نمونه این افراد خلاق و دارای تفکر واگرا هستند.

توافق‌پذیری:

شاخص توافق در تست نئو بر گرایش‌ ارتباط‌های بین فردی تاکید دارد. نمونه‌ای از افراد با شاخص موافق، انسان‌های نوع دوست هستند که در طول عمرشان با دیگران احساس همدردی می‌کنند و شوق فراوانی برای کمک به آن‌ها دارند. او دارای این اعتقاد است که دیگران نیز با او همین رابطه را دارند.

وجدانی بودن:

افراد با شاخص وجدانی بودن معمولا افرادی هستند که دارای اهداف و خواسته‌های قوی و از‌ پیش تعیین شده هستند. باید به این موضوع توجه کنیم که افراد انگشت‌شماری در دنیا وجود دارند که موسیقی‌دان و یا قهرمان ورزشی می‌شوند. آن‌ها بدون داشتن این ویژگی نمی‌توانسته‌اند موفق شوند.

اگر همسر شما دارای این شاخص در تست نئو باشد، بسیار موفق و دارای اهدافی والا است.

چرا تست نئو پیش از ازدواج؟

از این آزمون به صورت گسترده‌ای در مشاوره‌های پیش از ازدواج، پیش از استخدام کارکنان و مشاوره‌های شغلی استفاده می‌گردد.

تست نئو یکی از معتبرترین و پرکاربردترین آزمون‌ها طی شناسایی شخصیت انسان‌ها است.

تست نئو حاصل سال‌ها تحقیق در زمینه روان‌شناسی شخصیت است. عمر این تست حدود ۳۰ سال است که چندین بار در همین زمینه این تست مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

آزمون نئو جز یکی از پرکاربردترین آزمون‌ها در زمینه فردی، شغلی، سازمانی و تحلیل رفتارهای گروه انسانی است که تا کنون ده‌ها هزار تحقیق درباره این موضوع انجام گرفته است.

مهم ترین مزیت در تست نئو اعتبار و دقت بالای نتایج آن است. به نوعی انجام این آزمون و تحلیل نتایج آن، زمان زیادی حدود ۶۰ دقیقه از شما می‌گیرد ولی این تست از علمی‌ترین آزمون‌ها برای بررسی بی‌طرفانه و دقیق شخصیت می باشد و این تست می‌تواند اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهد که در کمتر آزمون شخصیت‌شناسی به دست می‌آید.

معمولا تست روان شناسی نئو را می‌توان به چکاب کامل نیز تشبیه کرد که می‌تواند همانند یک چکاب جزئیات کاملی از ویژگی‌های شخصیتی شما را ارائه نماید.

یکی دیگر از کاربردهای تست نئو شناخت فردی و شناخت نقاط ضعف و قوت خود است که به گونه‌ای رشد حرفه‌ای محسوب می‌شود که سبب می‌گردد فرد نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد. این تست قبل از ازدواج می‌تواند مانند یک مشاوره برای فرد باشد.

مطلب مرتبط: مقاله با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

مطالب پیشنهادی

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست