انتخاب همسر براساس تست‌های شخصیت‌شناسی

ازدواج از مهم‌ترین رویدادهای زندگی هر شخصی است که بر روی بسیاری از جنبه‌های زندگی فردی تاثیر می‌گذارد. به دلیل اهمیت بالای این موضوع است که افراد سعی می‌کنند در انتخاب همسر آینده خود دقت زیادی داشته باشند و از تست‌های پیش از ازدواج برای سنجش موفقیت و تفاهم در ازدواج کمک می‌گیرند.

دقت و توجه به ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری فرد مقابل می‌تواند در انتخاب شما بسیار موثر باشد، اما کافی نیست. امروزه یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت ویژگی‌های شخصیتی همسر آینده، کمک گرفتن از روانشناسان متخصص است. روانشناسان حوزه خانواده با استفاده از روش‌هایی مانند مصاحبه و آزمون‌های شخصیت‌شناسی به افراد کمک می‌کنند، شناخت بهتری نسبت به همسر آینده خود داشته باشند.

در این مقاله می‌خواهیم به شما دو تا از بهترین و پرکاربردترین آزمون‌هایی که در انتخاب همسر به شما کمک می‌کنند معرفی کنیم تا شخصیت فرد مقابل خود را در ازدواج بهتر بشناسید.

پرکاربردترین و بهترین آزمون‌های شخصیت‌شناسی پیش از ازدواج کدامند؟

تست پنج عامل شخصیت نئو NEO

آزمون نئو یا همان آزمون پنج عاملی شخصیتی نئو یکی از معروف ترین و پرکاربردترین تست‌های شخصیت‌شناسی محسوب می‌شود که به شما کمک می‌کند تا شخصیت فرد مقابل خود را بهتر بشناسید. این آزمون، پنج مقیاس اصلی شخصیت به همراه شش زیرمقیاس آن را می‌سنجد. این مقیاس‌ها شامل :

روان‌رنجوری :

شاخص روان‌رنجوری در تست شخصیت‌شناسی نئو بیشتر به احساسات و هیجاناتی مانند ناراحتی، زود از کوره در رفتن، خشم و … برمی‌گردد. هر چقدر شریک زندگی شما با شدت بیشتری احساسات خود را نشان دهد، در مقیاس روان‌آزردگی نمره بالاتری دریافت می‌کند و برعکس اگر همسر شما از نظر عاطفی ثبات بیشتری داشته باشد و بتواند هیجاناتش را کنترل کند، نمره‌ پایین‌تری در این شاخص دریافت می‌کند.

شش خرده مقیاس روان‌رنجوری شامل :

اضطراب، خشم و کینه‌ورزی، افسردگی، هوشیاری به خویشتن، تکانش‌وری، آسیب‌پذیری است.

 برونگرایی :

هرچه افراد در این مقیاس نمره بالاتری کسب کنند برونگراتر هستند و هرچه نمرات کمتری دریافت کنند، شدت برونگرایی در آن‌ها کمتر است. افراد برونگرا معمولا اجتماعی بوده و بیشتر دوست دارند در جمع‌ها و مهمانی‌ها حضور پیدا کنند. افراد برونگرا عاشق مسافرت رفتن هستند و همچنین این افراد بیشتر کارهای هیجان‌انگیز را دوست دارند. اما در مقابل آن‌ها افرادی که نمره پایینی در این مقیاس می‌گیرند، بیشتر محافظه کار، مستقل و کمی خجالتی هستند و بیشتر کارهای انفرادی را ترجیح می‌دهند. اگر شما می‌خواهید همسر آینده خود را انتخاب کنید باید به این موضوع توجه کنید که شما به دنبال فردی با چه میزان و شدتی از برونگرایی هستید؟

شش خرده مقیاس برونگرایی عبارتند از :

صمیمیت، جمع‌گرایی، قاطعیت، فعالیت، هیجان‌خواهی و هیجان مثبت.

 گشودگی به تجربه:

افرادی که در مقیاس گشودگی به تجربه نمره بالاتری دریافت می‌کنند، افرادی کنجکاو و جسوری هستند. آن‌ها میل زیادی به تجربه کردن چیزهای جدید دارند. این افراد معمولا افرادی با هوش بالا و خلاق هستند.

افرادی که در این مقیاس نمره بالایی دارند معمولا از کارهایی خوششان می‌آید که در آن آزادی عمل داشته باشند. برعکس افرادی که در این مقیاس نمره پایین‌تری دریافت می‌کنند محافظه‌کار و محتاط هستند و ترجیح می‌دهند کارهایی را انتخاب کنند که از قبل تعیین شده است.

اگر شما به دنبال همسری خلاق هستید و می‌خواهید باهم در زندگی چیزهای جدید و نویی را تجربه کنید باید توجه کنید که شریک زندگی را برای خود انتخاب کنید که در این شاخص نمره بالاتری داشته باشد.

شش خرده مقیاس گشودگی به تجربه عبارتند از:

تخیل، زیباشناسی، عواطف، فعالیت، نظرات و ارزش‌ها

 توافق‌پذیری:

مقیاس توافق‌پذیری روی گرایش افراد به ارتباطات بین فردی تاکید می‌کند. کسانی که در این مقیاس نمره بالایی دریافت می‌کنند افرادی نوع‌دوست و مشتاق کمک کردن به دیگران هستند. معمولا این افراد در اجتماع محبوبیت و مقبولیت بالاتری نسبت به سایرین دارند. در مقابل، افرادی که در این مقیاس دارای نمره پایینی هستند، خودمحور و رقابتی هستند. آنها تا حدودی به قصد و نیت افراد مشکوک هستند و به راحتی نمی‌توانند به دیگران اعتماد کنند.

شش خرده مقیاس توافق‌پذیری عبارتنداز:

اعتماد، سادگی، نوع‌دوستی، تبعیت، تواضع و درک دیگران

 وجدانی بودن:

افرادی که در مقیاس وجدانی‌بودن نمره بالایی دریافت می‌کنند، معمولا افرادی دقیق، وقت‌شناس و قابل اعتمادی هستند. این افراد هدف‌های کوتاه‌مدت و درازمدت زیادی برای خودشان تعیین می‌کنند و برای رسیدن به آن‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند. همچنین آن‌ها بسیار اهل رقابت کردن هستند و برای رسیدن به خواسته‌ها و کسب موفقیت بسیار تلاش می‌کنند.

برعکس افرادی که در این مقیاس نمره پایینی می‌گیرند، معمولا تمرکز و دقت زیادی در انجام کارهای خود ندارند و پیگیر کارهایی که به آن‌ها محول شده‌اند، نیستند. و در اکثر مواقع به دنبال کسب لذت‌های لحظه‌ای و خوشی‌های آنی هستند.

شش خرده مقیاس، وجدانی بودن عبارتنداز:

شایستگی، نظم، وظیفه‌شناسی، تلاش برای موفقیت، نظم درونی و انعطاف‌پذیری

جهت ورود به تست پنج عامل شخصیت نئو کلیک کنید.

 تست شخصیت‌شناسی MBTI

یکی از آزمون‌های متداول شخصیت‌شناسی که اکثرا با آن آشنایی دارند، آزمون مایرز-بریگز (MBTI) است. در این تست بر اساس پاسخ‌هایی که افراد به پرسش‌های پرسشنامه می‌دهند،  به ۱۶ نوع تیپ شخصیتی تقسیم می‌شوند. هدف از انجام آزمون MBTI این است که پاسخ‌دهندگان آن بتوانند برخی جنبه‌های شخصیتی، از جمله علایق، تنفرها، نقاط قوت، نقاط ضعف، الویت‌های بالقوه شغلی و سازگاری با افراد دیگر را در مورد خود و همسرشان بیابند.

نوع شخصیت هیچ کسی عالی و بهتر از دیگری نیست. این ابزار برای بررسی ناکارآمدی‌ها و یا ناهنجاری‌های شخصیتی طراحی نشده است. بلکه هدف از این آزمون کمک به افراد برای شناخت بیشتر خود و یا شریک زندگی خود است.
تست MBTI در چهار مقیاس طراحی شده است که عبارتنداز :

برونگرایی و درونگرایی:

افراد برونگرا همان‌گونه که گفته شد، افرادی اجتماعی و عمل‌گرا هستند و از روابط اجتماعی لذت می‌برند. سعی می‌کنند بیشتر زمان خود را با دیگران سپری کنند. چرا که آن‌ها با قرار گرفتن در جمع بیشتر انرژی دریافت می‌کنند. اما افراد درونگرا، تمایل کمتری به حضور در جمع داشته و اکثرا تفکرگرا هستند. آن‌ها معمولا از روابط عمیق و معنادار لذت می‌برند. این افراد معمولا از تنهایی انرژی می‌گیرند. شما در انتخاب همسر آینده خود باید به این نکته توجه کنید که آیا فردی درونگرا تکمیل کننده شماست یا فردی برونگرا؟

مطلب مرتبط: مقاله همه چیز درباره‌ی ازدواج درونگرا با برونگرا

حسی بودن و شهودی بودن :

در این مقیاس، نحوه دریافت اطلاعات محیطی توسط فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همانند درونگرایی و برونگرایی، هر فردی ممکن است درجاتی از حسی بودن یا شهودی بودن را داشته باشد. بر اساس نتایج آزمون MBTI، افراد ممکن است یکی از این صفات یا حالات را بیشتر از دیگری داشته باشند. افرادی که بیشتر حسی هستند. نسبت به واقعیات به خصوص واقعیاتی که با حس خود درک کرده‌اند، توجه بسیار زیادی دارند. آنها بر واقعیات و جزئیات تمرکز کرده و از تجربه‌های عملی لذت می‌برند. افراد شهودی بیشتر به چیزهایی مانند الگوها و ادراک توجه دارند. آنها از فکر کردن در مورد امکانات، خیال‌پردازی در مورد آینده و تئوری‌های انتزاعی لذت بیشتری می‌برند.

مطلب مرتبط: مقاله راهکارهایی برای رسیدن به خوشبختی در ازدواج تیپ شخصیتی شهودی با حسی

تفکری و احساسی بودن:

در مقیاس تفکری و احساسی بودن بر نحوه تصمیم‌گیری افراد بر اساس اطلاعاتی که به شیوه شهودی یا حسی دریافت کرده‌اند تمرکز می‌شود. افرادی که به اصطلاح تفکری هستند بر واقعیات و اطلاعات عینی توجه دارند این افراد تصمیمات قاطع و منطقی می‌گیرند. افرادی که احساسی هستند عموما هنگام تصمیم‌گیری بر احساسات به جای منطق تاکید و توجه دارند. شما در انتخاب همسر آینده خود باید به این نکته توجه کنید.

قضاوت‌گرا و دریافت‌گرا :

آخرین مقیاس در تست MBTI قضاوت‌گرا و دریافت‌گرا افراد است. افرادی که تمایل به قضاوت کردن دارند. معمولا تصمیمات ساختار‌یافته می‌گیرند. اما افراد دریافت‌گرا، منعطف و سازگارتر هستند. مقیاس ادراکی و قضاوتی با دیگر مقیاس‌هایی که در بالا ذکر شده است رابطه متقابل دارد.

آزمون مایرز – بریگز به شما نگرش خوبی در مورد شخصیتتان می‌دهد و به همین دلیل است که به عنوان یک ابزار محبوب بین مردم تبدیل شده است. حتی بدون تکمیل پرسشنامه این آزمون، ممکن است شما بلافاصله به این گرایش‌ها در خود پی ببرید.

جهت ورود به آزمون MBTI کلیک کنید.

سخن پایانی

یکی از معیارهایی که به شما کمک می کند تا در انتخاب همسر آینده خود موفق باشید و فردی را انتخاب کنید که سالیان سال همراه شما باشد و آرامش را به شما و زندگی شما هدیه کند، شناخت تیپ شخصیتی فرد است. شما از طریق آزمون‌های شخصیت‌شناسی می‌توانید به شناخت بیشتر خود و فرد متقابل خود برسید.

مطلب پیشنهادی: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.