۱۲ نشانه ازدواج اشتباه

wrong marriage

اگر شما هم در زندگی مشترکتان به شدت دچار تنش و اضطراب و احساسات منفی هستید احتمالا هرازگاهی به این فکر افتاده‌اید که نکند ازدواج اشتباهی داشته‌اید؟! هرچند که هیچ رابطه‌ای کاملا بدون تنش نخواهد بود، ولی اگر این تنش‌ها از حدی بیشتر شوند می‌توانند نشانه‌ی این باشند که شما در ازدواج اشتباهی قرار دارید. در این مقاله قرار است علائم و نشانه‌های ازدواج اشتباه را بررسی کنیم تا بهتر و با آگاهی بیشتری بتوانیم در مورد رابطه‌ی عاطفی خود قضاوت کنیم.

با مهم‌ترین علائم و نشانه‌های ازدواج اشتباه آشنا شوید!

۱ـ از همان اول به خاطر دلیل اشتباهی ازدواج کرده‌اید:

بعضی وقت‌ها شروع ازدواج با دلایل غیرمنطقی شکل می‌گیرد. دلایلی مثل فشار خانواده و آشنایان، بالا رفتن سن و فرهنگ جامعه یا جبران کردن یک شکست عشقی. یا مثلا ممکن است دلیل ازدواج اشتباهتان، انتخاب اشتباه باشد. انتخاب‌های اشتباهی که می‌تواند در اثر درک نادرست از عشق به وجود بیاید. یا برعکس، انتخاب‌های اشتباهی که به خاطر ثروت، موقعیت اجتماعی و زیبایی صورت گرفته‌اند.

گاهی وقت‌ها هم بعضی‌ها برای فرار از مشکلات شخصی خودشان می‌خواهند ازدواج کنند و فکر می‌کنند تنها با وجود عشق در زندگیشان، تمام مشکلاتشان حل خواهد شد. یک دلیل دیگر هم ازدواج قبل از بلوغ فکری و روانی و عاطفی است که هم می‌تواند باعث انتخاب اشتباه شود هم باعث عدم حل صحیح مشکلات در زندگی زناشویی گردد. همه این‌ها می‌توانند باعث شروع یک ازدواج اشتباه شوند.

مطلب مرتبط: ۱۵ باور اشتباه در ازدواج؛ چگونه نقش آن‌ها را در زندگیمان خنثی کنیم؟

Signs of failure in marriage قطبینو

۲ـ از نظر عاطفی حمایت نمی‌شوید:

یکی از مهم‌ترین مزایای یک ازدواج خوب، داشتن همسری است که در مشکلات و فرازونشیب‌های زندگی کنار شما می‌ایستد و باعث می‌شود که شما احساس کنید در برابر مشکلاتتان تنها نیستید. اما در مقابل، یکی از نشانه‌های یک ازدواج اشتباه این است که نه‌تنها همسرتان شما را حمایت روانی نمی‌کند بلکه شما را به خاطر مشکلاتتان سرزنش و تحقیر کرده و همیشه انتقادهای غیرمنطقی از رفتارهای شما می‌کند.

۳ـ زبان مشترک و حرف مشترکی ندارید:

وقتی صمیمیت بین زوجین وجود داشته باشد، آن‌ها باهم حرف‌های زیادی دارند و زیاد صحبت می‌کنند. مهم نیست حرفی برای گفتن داشته باشند، آن‌ها راهی برای حرف زدن باهم پیدا می‌کنند. اما در یک ازدواج اشتباه، شما نه‌تنها باهم زیاد صحبت نمی‌کنید، بلکه حتی رغبتی برای صحبت کردن هم ندارید. به‌طوری‌ که حتی ممکن است اینقدر باهم صمیمی نباشید و خبرهای زندگی همسرتان را از بقیه بشنوید و مستقیما در جریان هدف‌ها و افکار و اتفاقات زندگی همسرتان نباشید.

 کم صحبت کردن و عدم وجود گفت‌وگو مؤثر نه‌تنها می‌تواند نشانه یک ازدواج اشتباه باشد بلکه حتی باعث بدتر شدن رابطه هم می‌شود. چون زمینه را برای ایجاد سوءتفاهم فراهم می‌کند. این‌طور می‌شود که شما در یک چرخه اشتباه فرو می‌روید و رابطه‌تان روزبه‌روز سردتر می‌گردد. نیچه جمله زیبایی دراین‌باره دارد: «این کمبود عشق نیست که یک ازدواج اشتباه را می‌سازد بلکه کمبود صمیمیت است.»

مطلب مرتبط: چرا نمی‌توانم با همسرم صحبت کنم؟ ۸ گام مؤثر برای تقویت ارتباط کلامی با همسر

wrong marriage قطبینو

۴ـ تفاهم ندارید:

موضوع تفاهم خودش یک موضوع خیلی پیچیده است و بعدهای مختلفی برای تفاهم بین دو نفر مطرح می‌شود. یکی از این بعدها تفاهم ارزش‌ها و اولویت‌های زندگی است. مثلا یکی برایش مذهب اولویت دارد یکی دیگر نه. یکی برایش همسرش اولویت اول است اما طرف دیگر اولویتش کار و پیشرفت شغلی است.

امکان دارد این عدم تفاهم در عقاید دوطرف باشد. مثلا عقاید مذهبی دونفر باهم متفاوت باشند. یا عقاید سیاسی‌شان باهم جور درنیایند. ازطرفی سبک زندگی و فرهنگ خانواده‌ای که در آن بزرگ شده‌اید نیز در تفاهم بین دوطرف خیلی مهم و اثرگذار هستند. حتی دو  فرزند یک خانواده که در یک محیط بزرگ شده‌اند هم باهم می‌توانند دعوا و اختلاف‌نظرهای زیادی داشته باشند چه برسد به اینکه تفاوت فرهنگی خانواده شما و همسرتان خیلی زیاد هم باشد.

امکان دارد این عدم تفاهم در ویژگی‌های شخصیتی و الگوی رفتاری دو طرف باشد. مثلا یکی خیلی درونگرا است و نیاز به خلوت بیشتری دارد اما دیگری برونگرا بوده و نیاز به ارتباط بیشتری دارد.

مطلب مرتبط: با چه تیپ شخصیتی ازدواج موفق‌تری خواهید داشت؟

Signs of a wrong marriage قطبینو

۵ـ صداقت در رابطه‌تان کم‌رنگ شده است:

ورود دروغ و پنهان کاری در زندگی مشترکتان زنگ خطری است که ممکن است نتایج بدی همراه خود داشته باشد. حتی پنهان کاری هم نوعی عدم صداقت محسوب می‌شود و می‌تواند شما را به منجلاب یک ازدواج اشتباه فرو ببرد.

۶ـ در رابطه جنسی‌تان مشکل دارید:

رابطه جنسی هرچند تنها بعد یک ازدواج نیست. اما نقش مهمی در کیفیت رابطه‌تان دارد. نداشتن رابطه جنسی مطلوب هم می‌تواند به خاطر نبودن رابطه عاطفی مطلوب بین شما و همسرتان باشد هم خودش می‌تواند باعث شود ارتباط عاطفی بینتان صمیمی و عمیق نشود.

مطلب مرتبط: ۱۱ پیشنهاد ویژه برای جلوگیری از عادی شدن رابطه عاطفی

Signs of failure in marriage

۷ـ تفریح مشترکی ندارید:

وقتی رابطه خوبی با همسرتان نداشته باشید حتی از تفریح کردن در کنارهم نمی‌توانید لذت ببرید. احتمالا تفریحات مشترکی ندارید چون دنیای شما باهم خیلی متفاوت است. ازطرفی همین تفریح مشترک نداشتن‌ باعث می‌شود روزبه‌روز ازهم دورتر شوید و نتوانید حتی شده زمان کمی را از کنارهم بودن لذت ببرید.

مطلب مرتبط: چرا یک ازدواج عاشقانه منجربه طلاق می‌شود؟ آیا عشق به‌تنهایی کافی است؟

۸ـ حریم شخصی ندارید:

حریم شخصی یکی از نیازهای مهم هر انسانی است. هرچند همسر شما، یکی از نزدیک‌ترین اشخاص زندگی شما است و باید محرم رازهایتان باشد، اما هر انسانی نیاز به یک حریم و فضای شخصی دارد. یک حریم شخصی که در آن احساس امنیت و آرامش داشته باشد. ولی در یک ازدواج اشتباه چون بهم اعتماد ندارید، همدیگر را کنترل می‌کنید و همین باعث می‌شود هم شما و هم همسرتان در رابطه احساس خفقان کنید.

مطلب مرتبط: آیا داشتن حریم شخصی در ازدواج مهم است؟

۹ـ تصمیمات یکی بر دیگری مقدم است:

در یک ازدواج اشتباه به جای اینکه دو نفر به صورت یکسان حقوقی داشته باشند و به صورت مشترک برای زندگیشان تصمیم بگیرند، نظر یکی از آن‌ها بر دیگری مقدم است و تصمیمات و نظرات آن نفر دیگر برای همسرش ارزش و جایگاهی ندارد.

Signs of a wrong marriage قطبینو

۱۰ـ  مشاجره بر سر یک موضوع تکراری!

اینکه در هر ازدواجی، یک سری دعواها رخ می‌دهد موضوعی طبیعی است. شما می‌توانید درعین‌حال  که همسرتان را دوست دارید، گاهی باهم اختلافاتی داشته باشید. اما فرق یک ازدواج درست و یک ازدواج اشتباه این است که در یک ازدواج اشتباه، شما و همسرتان نمی‌توانید از یک موضوعی که سر آن اختلاف دارید گذر کنید و برایش راه‌حلی پیدا کنید. این‌طور می‌شود که بعد از یک مدت، همچنان بحث‌های تلنبار شده زیادی بینتان وجود دارد که دفعات متعددی سر آن‌ها مشاجره داشته‌اید. اما هنوز نتوانسته‌اید حلشان کنید.

۱۱ـ عاشق همسرتان نیستید، عاشق تصوری هستید که از او در ذهنتان ساخته‌اید:

احتمالا شما هم دوروبرتان زوجی دیده‌اید که با عشق رابطه‌شان را شروع کرده‌اند. اما بعد از گذر چند سال دیگر همدیگر را دوست ندارند. یکی از دلایلش این است که  این قبیل زوج‌ین به این واقعیت پی می‌برند که دلیل ازدواج اشتباهشان، نگاه اشتباهشان به عشق بوده است. آن‌ها می‌فهمند که درواقع عاشق بتی بودند که از همسرشان ساختند، به جای اینکه خود واقعی او را دوست داشته باشند.

پیشنهاد: تحلیلی بر تست‌های خودشناسی قبل از ازدواج؛ پرکاربردترین تست خودشناسی برای ازدواج

۱۲ـ در رابطه‌تان احساس تنهایی می‌کنید:

امکان دارد شما با وجود اینکه در کنار همسرتان هستید و حتی زمان زیادی را باهم می‌گذرانید، احساس تنهایی کنید. چون نمی‌توانید عمیقا باهم ارتباط برقرار کنید و این یعنی دنیای ذهنی مشترکی ندارید. هرچند دوطرف رابطه باید تلاش کنند که این دنیای ذهنی مشترک را ایجاد کنند و بتوانند این احساس تنهایی را از بین ببرند، اما گاهی اوقات این‌قدر تفاوت‌ها زیاد است که هر چقدر تلاش می‌کنید بازهم در کنار هم احساس تنهایی می‌کنید.

حرف آخر

یک ازدواج سالم، الزاما ازدواج بین دو فرد کاملا بی‌نقص نیست. بلکه ارتباط متقابلی است که دو نفر با تمام نقص‌هایشان در کنارهم سعی می‌کنند به تفاهم و درک متقابل برسند و تلاش کنند مشکلاتی که بینشان وجود دارند را با آرامش و صبر حل کنند. اما در بعضی ازدواج‌ها دیگر راهی برای حل‌وفصل کردن مشکلات وجود ندارد و راهی به جز جدا شدن باقی نمانده است. اگر با مشاوره رفتن و زمان گذاشتن برای حل مشکلاتتان نتوانسته‌اید آن‌ها را حل کنید، بدانید که طلاق یک تراژدی خیلی غمگین نیست. تراژدی غمگین، ماندن در یک ازدواج غلط است.

دسته بندی : ازدواج

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.