سوالات روانشناسی مصاحبه حضوری

مصاحبه استخدامی

سوالات روانشناسی که در مصاحبه های حضوری از شما پرسیده می شود، کدامند؟

همیشه بزرگ ترین دغدغه افراد در زندگی داشتن یک شغل خوب است. اما دستیابی به یک شغل مناسب کار بسیار سختی است. شما باید رزومه ای مناسب درست کنید که مسئول منابع انسانی را قانع کنید تا از شما مصاحبه حضوری بگیرد.

هنگام مصاحبه حضوری شما باید به فرد مصاحبه کننده نشان دهید که چرا برای شرکت ارزشمند هستید پس باید به سوالاتی که او از شما می پرسد به درستی پاسخ دهید. سپس بعد از پاسخگویی به سوالات فرد، شما باید در تست روانشناسی پیشنهاد شده برای آن کار موفق عمل کنید. چرا که امروزه تست های روانشناسی به بخش مهمی از یک فرآیند تبدیل شده اند.

امروزه بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند که رابطه مثبتی بین عملکرد افراد و نتایج تست های روانشناسی وجود دارد.

چرا شرکت ها از تست های روانشناسی در مصاحبه حضوری استفاده می کنند؟

شرکت ها همیشه به دنبال این هستند که بهتر و مطمئن ترین افراد را برای سازمان خود استخدام کنند. داوطلبان شغلی ممکن است رزومه های خوبی داشته باشند و در مصاحبه حضوری به خوبی حضور پیدا کنند و عملکرد خوبی داشته باشند. اما این دو تنها صلاحیت های مثبت فرد را نشان نمی دهند.

بنابراین یک سازمان چطور می تواند از صلاحیت فرد اطمینان حاصل کند؟ چگونه بفهمد این فرد همان انتخاب عالی برای سازمانش است؟

پاسخ همه سوالات بالا می تواند تست های روانشناسی است.

آزمودن کارمندان بالقوه می تواند باعث افزایش شانس یک شرکت در انتخاب فرد مناسب برای یک شغل، کاهش تعداد نیروهای خروجی از شرکت و پایین آوردن هزینه های آموزشی شود.

سوالات روانشناسی که سازمان ها می پرسند، چه چیزی را می سنجد؟

یک سازمان ممکن است از سه نوع تست روانشناسی استفاده کند و سوالات این تست ها را از شما در مصاحبه حضوری بپرسند. این سه نوع تست روانشناسی عبارتند از: تست های شخصیت شناسی، تست های مهارت و صلاحیت. سوالات روانشناسی که در این تست ها وجود دارد توانایی کاندیدا را در مدیریت موقعیت های مختلف می سنجد.

هنگامی که شما به عنوان یک داوطلب به یک مصاحبه حضوری دعوت می شوید ممکن است یا سوالات این آزمون ها را به صورت شفاهی از شما بپرسند و یا از شما بخواهند که در این تست ها شرکت کنید.

در اغلب موارد شما اطلاع ندارید که این تست ها بخشی از فرآیند مصاحبه شماست. این آزمون ها باعث افزایش شانس شرکت در به دست آوردن تصویری حقیقی تر از کاندیدا می شود. شرکت ها براساس نتایج این آزمون ها تصمیم می گیرند.

تست ها شخصیت شناسی

تست های شخصیت شناسی چه از نظر فردی و چه از نظر سازمان جزء محبوب ترین تست های روانشناسی به حساب می آیند. تست های شخصیت شناسی انواع بسیار زیادی دارند. اما یکی از تست های شخصیت شناسی که سازمان ها از آن در جلسات مصاحبه استفاده می کنند، تست پنج ویژگی شخصیتی است. بر اساس تست نئو پنج عامل شخصیت فرد مشخص می شود که عبارت است از: استقلال از تجربه، ثبات عاطفی، وظیفه شناسی و سازگاری. سوالات این تست ممکن است گرایش شما به خشم یا پرخشگری را بسنجد که در محیط کار عوامل منفی محسوب می شود.

این تست ها معمولا در رابطه با شغل هایی صورت می گیرد که نیاز به ارتباط دائم با افراد در محیط کار دارند.

تست های صلاحیت هوش

تست های صلاحیت هوش همیشه شاخصی مطمئن و عالی برای موفقیت شغلی به حساب می آیند. تحقیقات نشان می دهد که آن ها به نسبت مصاحبه یک کاندیدا یا در نظرگیری سطح سود و یا تجربه کاندیدا، شاخص های بهتری هستند.

تست های هوش مانند تست هوش هیجانی مهارت های کاندیدا در حل مشکل، مهارت های تفکر انتقادی و قابلیت های استدلالی او را می سنجد.

تست های مهارت

برخی از شغل ها برای موفقیت کارمندان در محیط کار به مجموعه مهارت های خاصی نیاز دارند. به همین دلیل سازمان ها همیشه به دنبال این هستند که مطمئن شوند شما مهارت های کافی برای شغل مورد نظر را دارید؟

انواع تست های مهارت برای موقعیت های شغلی مختلف وجود دارد از جمله این تست عبارتند از: تست های سنجش مهارت های ریاضی و شفاهی، مهارت های تایپ، مهارت های کامپیوتری و …

این دسته از تست ها هوش بنیادی و توانایی یک کاندیدا در تفکر منطقی را بررسی می کنند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست

برای عضویت در خبرنامه ایمیلی تستاپ، ایمیل خود را وارد کنید