چگونه احساسات خود را بهتر بشناسیم؟

شناخت احساسات

احساسات شما نشان دهنده اتفاقاتی هستند که درون شما رخ می‌دهند. دغدغه بسیاری از افراد شناخت این احساسات است. روش‌های بسیار زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند احساسات درونی خود را بشناسید. با توجه به تیپ شخصیتی خود می‌توانید مناسب‌ترین روش را برای شناخت احساسات خود انتخاب کنید.

گاها افراد درباره احساسات خود با دیگران حرف می‌زنند و بعضی دیگر آن را برروی کاغذ می‌نویسند. اما جهت شناخت عمیق احساسات بهتر است از چند روش بهینه استفاده کرد که در ادامه این مقاله این روش‌هایشناخت احساسات را معرفی خواهیم کرد. به این نکته توجه کنید شناخت احساسات اولین گام برای زندگی عاطفی است، درواقع اگر می‌خواهید تغییر کنید اولین قدم آگاهی از احساساتتان است.

 شناخت احساسات از چه طریقی ممکن است؟

به افکار و رویاهایتان گوش کنید:

اکثر ما انسان‌ها عادت کردیم طبق یک الگو خاصی فکر کنیم. به گونه‌ای که از افکار و رویاهایمان آگاه نیستیم. برای شناخت احساسات خود باید به رویاها و افکارتان توجه کنید. برروی بخش آگاهانه ذهنتان متمرکز شوید، چراکه این کار باعث می‌شود به چیزهای زیادی درباره خود و روابطتان پی ببرید.

برای مثال به اینکه چه چیزهایی را دوست دارید و از چه چیزهایی متنفرید را برروی کاغذ بنویسید این کار به شما کمک می‌کند الگوهای ذهنی‌تان را بشناسید و آن را به سطح بالاتری از آگاهی برسانید.

به مدت دو ماه، هر آن چیزی که به‌شدت احساسات شما را جریحه‌دار می‌کند را یادداشت کنید:

به مدت ۲ ماه هر چیزی که باعث می‌شود احساسات شما جریحه‌دار شود، صرف نظر از علت آن نظیر هوا، ترافیک، همسرتان و فزرندانتان، اقتصاد و … را بنویسید. سعی کنید متوجه شوید چه چیزهایی شما را خشمگین می‌کنند؟

اگر به شناخت ترس‌های خود برسید و بفهمید ترس واقعی شما در چیست، در مسیر درست شناخت احساسات خود قرار گرفته‌اید. در این صورت این کار باعث می‌شود اتفاقات را واضح‌تر ببینید و آگاهیتان نسبت به آن‌ها بیشتر می‌شود درنتیجه می‌توانید احساسات خود را در هر شرایطی کنترل کنید.

احساساتی که در خواب‌هایتان دارید را بنویسید:

گاهی در طی شبانه‌روز خواب‌هایی می‌بینیم که از یادآوری آن‌ها احساساتی به ما دست می‌دهد. خواب‌هایی که پر از احساس، رنگ و داستان هستند. این احساسات را درون یک دفترچه یادداشت کنید.

احساساتی که حتی ما د خواب هم تجربه می‌کنیم بسیار مهم هستند. به عبارتی می‌توان گفت احساساتی که در خواب دارید احساسات سرکوب شده شما هستند. خواب‌ها می‌توانند نکات زیادی را درباره احساسات درونی شما بگویند.

به زمزمه آرام درونتان گوش کنید:

همیشه به صدای آرام درونتان گوش دهید. با گوش قلبتان به آن‌ها گوش دهید. صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید پیش از آن که کاملاً بیدار شوید بهترین زمان برای شنیدن حرف‌های درون نیمه‌آگاهتان است. به دقت به افکارتان گوش کنید و پیام‌های مهم آن را به خاطر بسپارید، این پیام‌ها در شناخت احساسات به شما کمک می‌کنند.

احساسات مثبتتان را بشناسید:

در طی شناخت احساسات خود باید به احساسات مثبت و چیزهای خوب و عالی که درباره خودتان است نیز توجه کنید. در طول روز بارها احساس همدردی، اعتماد و احساسات مثبت فراوانی را تجربه می‌کنید.

اگر تنها احساسات منفی درون خود را بشناسید، تصویری غیرواقعی از خود خواهید داشت. اما توجه داشته باشید احساسات منفی و مثبت در کنارهم تصویری واقعی از شما نشان می‌دهد.

سخن پایانی مقاله:

هریک از ما با احساسات مختلفی به دنیا آمدیم و هر احساس باید به صورت کامل و با انرژی مثبت دیده شود. شناخت احساسات به ما در زندگی کمک می‌کند تا به درک درستی از خود برسیم. برای شناخت احساسات خود می‌توانیم از تست هوش هیجانی یا همان هوش عاطفی بهره ببریم.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.