آیا مسیر شغلی خود را اشتباه انتخاب کرده‌اید؟

مسیر شغلی

خودتان را در نظر بگیرید که در یک مسیر شغلی اشتباه قرار گرفته باشید. دقیقا چه حسی خواهید داشت؟ هر روز صبح با بی‌حوصلگی از خواب بیدار می‌شوید و دلتان نمی‌خواهد یک قدم هم بردارید که به محل کارتان بروید. واقعا عذاب‌آور است. اما می‌خواهید با این عذاب همچنان ادامه دهید؟

طبق اظهارات کارن الیزاگا، مربی کسب‌وکار و مؤلف کتاب «نقطه‌ی عطف خود را پیدا کنید»، همیشه به‌آسانی نمی‌توان بین موقعیت شغلی بد و مسیر شغلی بد تمایز قائل شد. اگر از شغلتان ناراحت هستید و نمی‌توانید با این مسئله کنار بیایید، اما درباره‌ی تغییر شغل مطمئن نیستید، در ادامه راهکار‌هایی برای تشخیص این امر ارائه می‌دهیم.

سخت تلاش می‌کنید اما نتیجه رضایت‌بخشی ندارید

در یکی از مقاله‌های ایزگا آمده است که اگر به محیط کاری و شغلی خود علاقه‌مند هستید اما هرچقدر تلاش می‌کنید و نتیجه‌ای که برای شما رضایت‌بخش باشد را به دست نمی‌آورید قطعا شما مهارت و یا استعداد کافی برای موفقیت در آن شغل را ندارید.

شما در اینجا می‌توانید با دانستن تیپ شخصیتی خود، متوجه شوید در چه شغلی مهارت دارید و بر اساس آن شغل موردنظر خود را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانم به شما پیشنهاد کنم که حتما یک بار تست رغبت شغلی هالند را انجام دهید. شما با انجام این تست می‌توانید شغل مناسب‌تری را مطابق با تیپ شخصیتی خود انتخاب کنید. در این صورت شما می‌توانید با توجه به انتخاب درستی که دارید نتیجه رضایت‌بخشی نیز بگیرید.

هر روز از کار، غر می‌زنید

بعضی اوقات افرادی را می‌بینید که هر روز بعد از اتمام ساعت کاری خود، یکسره غر می‌زنند و شکایت می‌کنند حتی اگر تمام آن روز آن‌ها را باد زده باشند. این افراد از کار خود رضایت ندارند. اگر شکایت و ناله‌های شما از کار بیش‌ازحد معمول است، احتمالا مسیر اشتباه را انتخاب کرده‌اید. به عقیده‌ی کارشناسان نشانه‌ی دیگر مسیر شغلی اشتباه، افکار و احساسات منفی پس از انجام وظایف است. این معنایش این است که شما احساس خوبی از انجام کارهای خود ندارید. هنگامی‌که پس از اتمام کار، حس خوبی پیدا کردید و حس کردید که در آن روز چقدر مفید بوده‌اید بدانید که شما از کار خود رضایت دارید. رضایت‌مندی شغلی یکی از مواردی است که باعث می‌شود شما در سازمان خود مفیدتر باشید.

اما آیا شما از شغل خود رضایت دارید؟

استفاده‌ای از استعداد‌هایتان نمی‌کنید

همه ما دوست داریم در حرفه‌ای که در آن مشغول به کار هستیم استعدادهای خودمان را تقویت کنیم و از نقط ضعف وجودی خود فاصله بگیریم. اگر حس کردید که در محیط کاری خود دچار روزمرگی شده‌اید و فعالیتی انجام نمی‌دهید که از نقاط قوت خود بهره‌ای ببرید شک نکنید که مسیر شغلی خود را اشتباه انتخاب کرده‌اید و قطعا رشدی نخواهید داشت. این مسئله دقیقا دلیل روشنی است برای اینکه شما بخواهید مسیر کاری خود را تغییر دهید.

آرزوی خلاص شدن دارید

شاید برای برخی کمی عجیب باشد اما اگر در موقعیتی هستید که دغدغه‌ای نسبت به از دست دادن کارتان ندارید یا حتی آرزوی اخراج شدن داشته باشید، چنین روحیه‌ای کاملا بیان‌گر اشتباه بودن مسیر شغلی است. اگر در این مواقع مسیر شغلی خود را تغییر ندهید قطعا خودتان را عذاب می‌دهید و مطمئن باشید که اعتمادبه‌نفس شما روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.