تست شغل ایده آل، شغل ایده آل شما چیست؟

تست شغل ایده آل

انتخاب شغل گاهی یک مسئله پیچیده و گاهی هم می تواند یک مسئله ساده باشد. برخی از افراد توانایی این را دارند که می دانند چه می خواهند و در همین راستا تلاش می کنند و به دنبال آن می روند اما برخی دیگر از انسان ها در صدد یافتن شغل ایده آل خود مرتبا در حال تعویض یک شغل با شغل دیگر و امتحان مشاغل مختلف می باشند. بسیاری از افراد دیگر نیز برای یافتن شغل به دنبال تست شغل ایده آل خود هستند.

در هر دو صورت این امکان وجود دارد که مشکلاتی پیش روی شما باشد، در گروه اول ممکن است فرد از انتخاب شغل خود راضی نباشد و در گروه دوم اصلا نمی داند شغل ایده آل او چیست؟

در اینجا است که فرد دچار سردرگمی در یافتن شغل ایده آل خود می شود و به دنبال راهکارهای مناسب می گردد. یکی از راهکارهای مناسب که می تواند فرد را در این مسیر یاری کند، تست شغل ایده آل است. شما با استفاده از تست شغل ایده آل می توانید شغل مناسب خود و متناسب با شخصیت خود را بیابید.

ما در این مقاله قصد داریم تست شغل ایده آل شما را معرفی کنیم که توصیه می کنم با ادامه مقاله همراه ما باشید.

براساس تست شغل ایده آل چه حرفه ای مناسب شماست؟

اساسا حرفه ها به گونه ای انتخاب می شوند که نقاط ضعف و قدرت آدم را نشانه می روند. البته این بدان معنا نیست که اساسا اگر شما فردی خجالتی هستید باید در بایگانی کار کنید و یا این که افرادی با خصوصیات اجتماعی تر باید به فروشندگی بپردازند. 

افراد باید این نکته مهم را بیاموزند و در راستای آن تلاش کنند که تا حدودی ضعف های خود را برطرف کنند اما این تغییر کمتر به صورت یک تحول رخ می دهد و شما نباید انتظار این را داشته باشید که یک فرد گوشه گیر به یک باره تبدیل به یک فرد بگو بخند شود که در مرکز توجه همگان قرار دارد. 

اما می توان این انتظار را از این نمونه افراد داشت که فرد با اضطراب خود روبرو شود و اساسا در محیط های شلوغ تری حضور پیدا کند چرا که تحقیقات نشان می دهد اضطراب با گذر زمان کاهش پیدا می کند البته به استثنا اختلالات ، که نباید این اجازه را به آن داد که کنترل زندگی فرد را به دست بگیرد. به هر صورت شما به رضایت حقیقی شغلی دست نمی یابید مگر این که شغل مورد نظر شما با شخصیت شما سازگاری داشته باشد.

تست نئو ۵ عاملی شخصیت فرصتی برای انطباق ویژگی های شخصیتی و مشاغل مختلف فراهم می آورد. در ادامه بر اساس تست نئو پتانسیل شغلی افراد با ویژگی های شخصیتی افراد را بررسی خواهیم کرد.

افراد با رنجوری بالا:

شاید پیش خودتان تعجب کنید و هم زمان برای شما این سوال پیش بیاید که این افراد و با این ویژگی چطور می توانند در بعضی مشاغل موفق باشند و برتری داشته باشند و البته ما هم به این امر طبیعی اعتراف می کنیم که بله تا حدودی حق با شماست. 

افرادی که رنجوری بالایی دارند غالبا دارای ویژگی های منفی همانند افسردگی و نوسان خلق و اضطراب را برای ما تداعی می کنند، البته این تمام ماجرا نیست و جالب است بدانید که رنجوری در مواردی دارائی با ارزشی می باشد. 

اما این تنها زمانی صادق است که شما دارائی خود را در جایگاه درستی سرمایه گذاری نمایید. اگر بخواهیم بیشتر به این موضوع بپردازیم و به اصطلاح موضوع را بیشتر برای شما باز کنیم، احتمالا شما هم شاهد این امر طبیعی هستید که افراد با رنجوری بالا در روابط خود دچار مشکلاتی هستند و این از چیزی ناشی می شود که ما آن را نشخوار ذهنی می نامیم.

نشخوار ذهنی به زبان ساده همان افکاری است که شب ها و در رخت خواب سراغ ما می آیند و خواب خوش را از ما می گیرند. حال باید به این موضوع  توجه به جزئیات هم گفته شود و همین توجه به جزئیات را در کار خود و چیزهای مهم داشته باشیم. این همان سرمایه گذاری است که درباره آن صحبت کردیم.

افرادی که رفتارهای روان‌رنجورانه دارند، معمولا در محل کار نمی‌توانند با دیگران کنار بیایند. رفتارهای روان‌رنجورانهٔ اجتماعی مانند وابستگی، ممکن است این افراد را در روابط کاری دچار مشکل کرده و جلوی پیشرفت‌شان را بگیرند.

چطور می توان رفتارهای روان رنجورانه را متوقف کرد؟

  • اعتماد به نفس خود را بالا ببرند
  • تشخیص دقیق مسئولیت ها
  • قناعت به داشته ها
  • به خود همیشه یادآوری کنند مسائل کوچک ارزش ناراحت شدن ندارند

افراد با رنجوری پایین:

این افراد حسابی نانشان در روغن است. چرا که می توان گفت که تقریبا تمام شغل ها به یک سطح رنجوری کم و یا متعادل نیاز دارند و خوشبختانه و یا متاسفانه این موضوع در کشور ما بیشتر صدق می کند. 

البته اغلب کارها طاقت فرسا هستند و افرادی که حالشان در تست نئو شامل رنجوری بالایی می شود نمی توانند بار آن را تحمل کنند و از کوره در می روند. البته فرسودگی شغلی برای افرادی با رنجوری پایین کم تر اتفاق می افتد.این افراد تا حدی آرام معتدل و راحت هستند و با موقعیت های استرس زا بدون ناراحتی آشوب و دور از هیاهو روبرو می شوند.

افراد با برون گرایی بالا:

این افراد دارای این باور هستند که می توانند ارزشمند و مهم باشند و جالب تر این است که می توانند این باور را به دیگران نیز درباره خود انتقال دهند. برای این افراد مشاغل بسیاری وجود دارد. شغل ایده آل افراد برون گرا، کارهای تیمی است چرا که آنها از بودن در جمع ها انرژی بسیار زیادی دریافت می کنند.

برای مثال یکی از مشاغل ایده آل برای افراد با شاخص برونگرایی بالا، مدیر روابط عمومی در سازمان ها است. همچنین این افراد مدیران فروش حرفه ای خواهند شد.

افراد با برون گرایی پایین:

 این افراد از مشاغل انفرادی بیشتر استقبال می کنند و ارتباط با دیگران آن ها را خسته می کند. شغل ایده آل این افراد می تواند شغلی باشد که بیشتر نیازمند خلاقیت و تمرکز دارند برای مثال مشاغلی مانند: برنامه نویسی، مشاغل پژوهشی، حسابداری و…

افراد با تجربه پذیری بالا:

در این افراد از این شاخه به آن شاخه پریدن یک مصداق بارز و حقیقی است. این افراد کنجکاو و دارای لیست علاقه مندی های بالایی هستند. مدام شغل این افراد تغییر می کند. تنوع طلبی بیش از اندازه در این افراد می تواند برای شغل و آینده شان مشکل ساز باشد.

فراد با تجربه پذیری پایین:

این افراد معمولا تحرکات خود را وقف کارشان می کنند و آن را کامل انجام می دهند. این گروه ممکن است زیاد هنرمند و خلاق نباشند اما توانایی های خوبی در حل مسائل دارند. مشاغل روتین و مشخص برای این جمله افراد مناسب تر است.

افراد با سازگاری بالا:

رفتار این افراد خون گرم و با نزاکت است. دیدگاه خوش بینانه و مثبت در این افراد بیش از حد است. ممکن است به این فکر بیفتید که از آن ها سو استفاده کنید. اما برای این افراد شغل های بسیاری وجود دارد.

افراد با سازگاری پایین:

سازگاری تنها مفید نیست بلکه می تواند جنبه های منفی هم داشته باشد. این افراد کم تر دارای حس رقابت شغلی هستند و رفتار آن ها به گونه ای سهل گیرانه برای زیردستانشان است و همین روند می تواند بازده کاری را کم کند. اما برای این افراد ترفیع شغلی و بازده کاری بیشتری پیش بینی می شود.

افراد با شاخص وجدانی بالا:

از جنبه های مثبت که این شاخص را در افراد نگاه کنیم افراد با نمرات بالا در این شاخص جز آن دسته از افرادی هستند که در تحصیلات دانشگاهی و حرفه ای افراد موفقی هستند. و در جنبه های منفی افراد با شاخص C بالا افراد ایراد گیر، وسواس اجبار به پاکیزگی و افراد کسل کننده ای هستند.

افراد با شاخص وجدانی پایین:

این شاخص میزان موثر بودن یک فرد را می سنجد اگر نمره افراد در این شاخص پایین باشد عدم اعتماد آن فرد را نسبت به توانایی هایش بیان می کند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست