۱۰ ویژگی آدم‌های سمی؛ چگونه نقش آن‌ها را در زندگی‌تان خنثی کنید؟

آدم‌های سمی خون‌آشام‌هایی هستند که می‌توانند تمام انرژی، انگیزه، روحیه و زمانتان را از شما بگیرند و به درون چاهی مملو از احساسات ناکافی بودن و ناامید بودن، پرتابتان کنند. آیا این آدم‌های سمی را می‌شناسید؟ با ویژگی‌های آن‌ها آشنا هستید؟ می‌دانید چطور آن‌ها را از زندگی، کار و اطرافتان دور کنید؟ آیا شما هم قربانی این آدم‌های خطرناک بوده‌اید؟

آدم‌های سمی می‌توانند یک استارت آپ با ایده‌های اسطوره‌ای را به‌سادگی زمین بزنند. اگر قصد دارید در کار و زندگی خود موفق باشید باید بتوانید آدم‌های سمی را حذف کنید یا لااقل اثرگذاری آن‌ها را در زندگی‌تان به حداقل برسانید. ارتباط با این آدم‌های آزاردهنده می‌تواند به‌شدت خسته‌کننده باشد و در درازمدت باعث به هدر رفتن بخش زیادی از انرژی شما بشود. اگر دنبال راهی برای شناخت و نجات از دست این آدم‌ها هستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

۱۰ ویژگی آدم‌های سمی

اگر به دنبال شناخت آدم‌های سمی هستید باید بگوییم خوش‌شانس بوده‌اید که تابه‌حال آن‌ها را نشناخته‌اید. انسان‌های بسیار اندکی در جهان زندگی می‌کنند که حداقل یک انسان سمی را در زندگی خود نداشته باشند. هرچند بسیاری از انسان‌ها در بازی‌های این آدم‌های سمی گرفتار می‌شوند و بدون آنکه بدانند در چه تارعنکبوت وحشتناکی اسیر شده‌اند تمام انرژی و زمان و اعتمادبه‌نفس خود را قربانی آن‌ها می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی این انسان‌ها شامل موارد زیر است:

۱ـ قضاوت کننده و منتقد

انسان‌هایی که از هدف‌های شما حمایت نمی‌کنند و همیشه دنبال انتقاد کردن و پیدا کردن ایرادی در کار شما هستند. آن‌ها این حس را به شما می‌دهند که از پس هیچ کاری برنمی‌آیید.

مطلب مرتبط: چرا اشتراک‌گذاری اهداف، سبب می‏‌شود تا کمتر به آن‌ها دست‌یابیم؟

۲ـ کنترل گری بالا

آدم‌هایی که به دنبال کنترل کردن زندگی شما هستند. آن‌ها نقش بازی می‌کنند که شما را دوست دارند و به خاطر دوست داشتن شما به خودشان اجازه می‌دهند برای شما تصمیم بگیرند. خودشان را همه‌چیزتمام و آگاه می‌دانند. آن‌ها هیچ‌وقت به حرف دیگران اهمیت نمی‌دهند.

۳ـ نقش قربانی را بازی می‌کنند

 افرادی که مدام درباره بدبختی‌های خود سخن می‌گویند و همیشه در این بدبختی‌ها شما و دیگران را مقصر می‌دانند. آن‌ها مدام با قربانی نشان دادن خود از شما باج عاطفی می‌گیرند. متأسفانه در رفتار بسیاری از پدر و مادرها می‌بینیم که بیان می‌کنند به خاطر بزرگ کردن تو از آرزوها و جوانی‌ام گذشتم. بهتر است که این نقش قربانی بودن و ایجاد حس دین و احساس گناه را نپذیرید. هر انسانی حق انتخاب دارد و شما یا هیچ‌کس دیگری مسئول انتخاب‌های آن‌ها نیستید.

۴ـ بهانه آوردن برای هر چیز

این افراد مدام در حال بهانه‌تراشی هستند و تقصیر را گردن این و آن میندازند. این گروه آدم‌هایی هستند که مسئولیت رفتار خود را هیچ‌وقت قبول نمی‌کنند و انگشت اتهامشان به سمت دیگران است.

۵ـ خبرچین بودن

آدم‌های سمی مدام پشت سر بقیه حرف می‌زنند، شایعه‌سازی می‌کنند یا حتی درباره مسائل خصوصی دیگران حرف می‌زنند. این‌گونه افراد باعث ایجاد ناامنی در محیط زندگی دیگران می‌شوند و چه‌بسا با حرف‌هایشان باعث برهم خوردن جمع‌های صمیمی و خانوادگی شوند.

۶ـ آدم‌های سمی دروغ‌گویان قهاری هستند

آن‌ها با دروغ‌هایشان محیط را مسموم می‌کنند و آدم‌های قلابی و غیرقابل‌اعتمادی هستند. اعتماد کردن به آن‌ها بزرگ‌ترین اشتباه زندگی هر کسی خواهد بود. تشخیص اینکه چه زمانی صداقت دارند هرگز کار راحتی نیست.

۷ـ نگرش منفی و بدبینی

ویژگی بارز آدم‌های سمی منفی نگری آن‌هاست. آن‌ها همیشه نیمه ‌خالی لیوان را می‌بینند و همیشه نه در کار می‌آورند.

۸ـ ترسو بودن با آدم‌های سمی عجین شده است

آن‌ها از ریسک کردن می‌ترسند و مدام از دلایلشان برای ریسک نکردن حرف می‌زنند. بهانه‌های آن‌ها برای درجا زدن ترس زیادی را وارد زندگی شما می‌کند و انگیزه شما را از بین می‌برد.

۹ـ حسادت زیادی دارند

این افراد سمی فکر می‌کنند اگر شما پیشرفت کنید جای پیشرفت آن‌ها را گرفته‌اید و همیشه از پیشرفت دیگران ناراحت می‌شوند و حتی تا جایی که بتوانند با سنگ‌اندازی موانعی را برای رشد و ارتقا دیگران فراهم می‌آورند.

۱۰ـ پرخاشگری و روان رنجوری

آدم‌هایی که در رفتار و مواجهه با آن‌ها همیشه باید حواستان باشد که ناراحتشان نکنید. هیچ‌وقت کنارشان نمی‌توانید خودتان باشید.

آدم‌های سمی ویژگی‌های بسیاری دارند و موارد بالا تنها بخشی از ویژگی‌های آسیب‌زننده آن‌ها بود. اگر دنبال شناخت کامل این آدم‌ها هستید خواندن کتاب «آدم‌های سمی نوشته لیلیان گلاس» را به شما توصیه می‌کنیم.

چگونه نقش آدم‌های سمی را در زندگی‌تان خنثی کنید؟

آدم‌های سمی همچون موریانه به‌مرور شما را به سمت نابودی می‌کشانند. این موضوع شوخی‌بردار نیست. بهتر است دل سوزی بی‌جا را متوقف کنید. جرئت ورزی را یاد بگیرید. خطاهای شناختی و ارتباطی خود را بشناسید. یاد بگیرید شما اولویت اول زندگی خود هستید و بدانید هر انسانی مسئول انتخاب‌ها و زندگی خودش است. پس دست از مسئولیت‌پذیری افراطی بردارید. با قاطعیت، عزت‌نفس و اندکی عشق به خود تارهایشان را پاره کنید و به رهایی برسید.

تنها راه نجات از دست آدم‌های سمی حذف کردن آن‌ها از زندگی‌تان است. اگر این افراد سمی از نزدیکان شما هستند. مثلا پدر، مادر یا خواهر و برادر و نمی‌توانید آن‌ها را برای همیشه حذف کنید برای خوشبختی و زندگی خودتان هم که شده ارتباطتان را با آن‌ها به حداقل برسانید. اگر آدم‌های سمی در محیط کار شما هستند باید بدانید برای داشتن یک تیم خوب به هرس کردن نیاز دارید. نترسید و با قاطعیت حذفشان کنید. اجازه ندهید به تیم شما آسیب بزنند. آن‌ها حوصله یادگیری ندارند و بیش‌ازحد روی علم نه‌چندان زیاد خود تعصب دارند.

افرادی عجول هستند و نمی‌توانند خشمشان را کنترل کنند. در دروغ‌گویی و خبرچینی هم که استاد اعظم هستند. پس چرا منتظرید؟ اگر همکار شما هستند و نمی‌توانید حذفشان کنید از آن‌ها دور شوید. اکثر اوقات سعی می‌کنند لاف بزنند و شما را تحقیر کنند یا حتی در کار شما و دیگران خرابکاری کنند. تنها روی کار خود تمرکز کنید و سعی کنید بهترین خودتان باشید. این آدم‌ها برخلاف کسانی که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و الهام‌بخش بقیه هستند باعث می‌شوند درجا بزنید و انرژی خود را هدر بدهید. پس پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید قبل از اینکه این گروه از افراد نابودتان کنند از آن‌ها فاصله بگیرید و خودتان را راحت کنید.

سخن آخر

مسئولیت مراقبت از شما اول از همه به عهده خود شماست!

با دور کردن آدم‌های سمی از خودتان مراقبت کنید تا هم تعادل زندگی‌تان به هم نخورد و هم انرژی‌تان به  هدر نرود و هم اینکه بتوانید مسیر زندگی‌تان را با آرامش و راحتی بیشتر طی کنید.

شما با افراد سمی زندگی‌تان چه‌کار می‌کنید؟!

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست