تکنیک های مذاکره چیست؟

تکنیک های مذاکره

کمی درباره این جملات تامل کنید:

من امروز جلسه خوبی را تجربه نکردم.

امروز در کلاس دانشگاه نتوانستم درباره موضوع پیش آمده به خوبی صحبت کنم.

من امروز با همسرم دعوا کردم زیرا نتوانستم منظورم را به خوبی به او بازگو کنم.

شما چقدر در روزمرگی خود درگیر این مذاکره ها هستید؟

مذاکره چیست؟

مذاکره یک اصول است، که می توان آن را آموخت. مهارت و دانش مربوط به مذاکره را اصول یا فنون مذاکره می نامند. اما اگر مهارت و دانش مذاکره را بیاموزید، باز هم برای داشتن یک مذاکره موفق شما نیازمند تکنیک های مذاکره هستید.

مذاکره جز جدانشدنی از زندگی یک فرد است. چرا که او به مذاکره در محل کار، در خانواده و… نیازمند است. شما حتی برای کسب یک موفقیت نیاز به یک مذاکره حرفه ای دارید.

اصول کلی مذاکره:

به سادگی برای شما گویا هستیم و باید بدانید اگر طرف یک مذاکره هستید بهتر است که خشم خود را کنترل نمایید چرا که کنترل نکردن خشم هنگام یک مذاکره می تواند جریان جلسه را به تصمیم گیری هایی برساند که مخاطره آمیز می باشد و تسلط بر مهارت های مذاکره و دانستن تکنیک های مذاکره می تواند راه حلی برای این بحران باشد و همین امر باعث می شود که نتایج مطلوبی از تنظیم یک قرار داد گرفته شود.

شایان ذکر است که بدانید آگاهی محدود ما در این زمینه می تواند مانع از توجه ما به اطلاعات و یافتن راه حل هایی برای یک بحران و یا بهبود بخشیدن به نتایج شود. لطفا توجه فرمایید که به کمک راه حل ها و تکنیک های مذاکره می توان تصمیمات عاقلانه تری گرفت و نتایج به دست آمده از معاملات را بهتر پیش بینی کرد.

تکنیک های مذاکره

داشتن تسلط بر مهارت های مذاکره و دانستن آن و تکنیک های مذاکره برای یک فرد یا یک گروه و ارگان نوعی مزیت محسوب می شود چرا که داشتن تسلط بر مهارت های مذاکره برای یک فرد شانس پیدا کردن شغل بهتر و همچنین بستن قراردادهای بهتر را بالا می برد. 

بدون شک برای رسیدن به موفقیت و حرکت کردن در این مسیر باید مهارت های مذاکره یا تکنیک های مذاکره را بیاموزیم و آن را از نمونه اهداف در زندگی قرار دهیم. تکنیک های مذاکره به مجموعه ای از مهارت های بین فردی و ارتباطی بستگی و نیاز دارد که برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب به کار می رود.

البته بهتر است بدانید که شرایط مذاکره در زمانی رخ می دهد که طرفین یک قرارداد یا گروهی از افراد در مورد موضوع یا بحثی و برای پیدا کردن راه حل مشکلی یا یک هدف پروژه یا قرارداد با یک دیگر دارای اختلاف نظر می باشند.

اما بهتر است که خوش بین باشیم که امروزه مذاکره کنندگان هر کسب و کاری اهمیت دست یابی به یک مذاکره برد برد برای شان قابل درک می باشد. در ادامه و در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با تکنیک های مذاکره بیشتر آشنا کنیم و در اینباره به بحث و بررسی بپردازیم.

گرفتن ارتباط کلامی:

اولین تکنیک از تکنیک های مذاکره، در طی مذاکره این است که باید مذاکره کنندگان توانایی ارتباط کلامی واضح و موثر با طرف مقابل را داشته باشند. بهتر است بدانید که اگر طرفین مذاکره کننده به وضوح نتوانند اظهار نظر خود را بیان نمایند در این میان سوءتفاهم اتفاق می افتد. در یک جلسه، مذاکره کننده موفق شخصی است که مهارت های لازم را جهت رسیدن به نتیجه مورد نظر خود داشته باشد.

گرفتن ارتباط کلامی

همکاری و کار تیمی:

لزوما در مذاکره یک طرف در برابر طرف دیگر قرار نمی گیرد. مذاکره کنندگان حرفه ای و موفق باید مهارت های لازم جهت همکاری با یک تیم را دارا باشند و فضایی مشترک را در طول مذاکرات برای مذاکره کنندگان ایجاد نمایند.

توانایی حل مسئله:

مذاکره کنندگان حرفه ای خوب می دانند که یکی ازتکنیک های مذاکره، توانایی حل مسئله است چرا که گاها مذاکره درخصوص برخی اختلافات به وجود آمده است و فرد باید این توانایی حل مسئله را در مذاکره داشته باشد.

افرادی که دارای توانایی مذاکره هستند و تکنیک های مذاکره را می دانند دارای توانایی راه حل های مختلف برای مشکلات هستند. به جای تمرکز بر هدف نهایی خود برای مذاکره، مذاکره کنندگان حرفه ای می تواند  جهت حل مشکل به نفع هر دو طرف مسئله تمرکز کنند.

توانایی حل مسئله تکنیک مذاکره

توانایی در تصمیم گیری:

افراد مسلط به تکنیک های مذاکره می توانند هدایت گران جلسات باشند. در یک جلسه مذاکره امری ضروری می باشد اما اگر مذاکره به بن بست رسید فرد باید بتواند با بهره مندی از تکنیک های مذاکره به توافق برسد. در این مرحله توانایی تصمیم گیری یکی از تکنیک های مذاکره می باشد که فریادرس شما است و لزوما یک مذاکره ناموفق را به یک مذاکره موفق تبدیل می نماید.

مهارت بین فردی می باشد:

مذاکره کنندگانی که بسیار موفق جلوه می کنند به مهارت های بین فردی جهت حفظ یک رابطه خوب با کارکنان درگیر در مذاکرات دارای تسلط می باشند. مذاکره کنندگان باید با صبرو شکیبایی توانایی رضایت طرف مذاکره را جلب نمایند و بتوانند یک فضای مثبت را طی مذاکره حفظ نمایند.

یکی از مهم ترین تکنیک های مذاکره داشتن اخلاق و قابلیت حاصل کردن اطمینان است:

بدون شک در یک مذاکره موفق باید طرفین مذاکره به یک دیگر احترام گذاشته و حتی در شرایط سخت و با وجود فشار عصبی اخلاق خود را حفظ کنند و تلاش کنند تا در این میان اعتماد حاصل نمایند و این کار ممکن نخواهد شد مگر این که هر دو طرف به وعده های خود عمل کرده و پایبند به اصول اخلاقی باشند.

لطفا قبل از مذاکره دارای آمادگی باشید:

یکی از اقدامات هر مذاکره کننده ماهر آمادگی قبل ازبرگزاری جلسه مذاکره می باشد. شما باید اهداف تان را در مذاکره به خوبی تعیین کرده و همچنین باید بر جایگزین های اهداف در نظر گرفته مذاکره مسلط باشید. پیشنهاد ما به شما این است که تاریخ روابط میان دو طرف و مذاکرات گذشته را بررسی نمایید تا به سادگی زمینه های توافق و اهداف مشترک را پیدا کنید.

“اگر زمان آن رسیده که نیازمند یک مذاکره موفق هستید اینجا کلیک کنید.”

چگونه یک مذاکره موفقی را تجربه کنید؟

بهتر است بدانید که در یک مذاکره حاصل رسیدن به یک نتیجه برد برد امری دشوار است و این امر نیاز به مهارت و تکنیک های مذاکره دارد و مذاکره کنندگان ماهر افرادی هستند که به سادگی این امر دشوار را تحقق می بخشند و همین افراد به تکنیک های مذاکره بسیار مسلط هستند.

در آخر این که ما برخی از مهم ترین تکنیک های مذاکره موفق را برای شما نام برده ایم و بهتر است برای آمادگی در این زمینه بسیار مطالعه نمایید و شرکت در این جلسات یعنی جلسات مذاکره نیاز به تجربه نیز دارد چرا که در محیط مذاکره قرار گرفتن امری دشوار است و نیاز به آگاهی و کسب تجربه در این زمینه یعنی دانستن تکنیک های مذاکره دارد و بدون شک باید بدانید که در این جلسات استرس نیز بسیار وجود دارد و برخی از مذاکره کنندگان به دنبال سوار شدن بر این موج یعنی استرس هستند ، پس سعی کنید در این جلسات همراه با افراد با تجربه وارد شوید و اجازه ندهید از شما در چنین جایگاهی سو استفاده کنند.

نکات کلی برای داشتن یک مذاکره موفق

  • معمولا کار آفرینان مذاکره کنندگان خوبی می باشند می توانید از تجربیات آنها بهره مند گردید.
  • جهت تاسیس و رساندن به موفقیت یک کسب و کار گاها به صدها و شایدم هزاران مذاکره موفق نیاز باشد.
  • در مذاکره آماده سازی از قبل بسیار مهم است و به زمان بندی توجه کنید و همچنین تمایلات شخصی را کنار بگذارید و تقویت و مهارت های شنیداری امری مهم و این موارد از جمله تکنیک های مذاکره می باشد.
  • در مذاکره پرسیدن سوال بسیار مهم است و همچنین سعی کنید انتظارات را به صورت حرفه ای پیش بینی کنید و نظرات تان را ارائه نمایید و انتظار عکس العمل را داشته باشید و سعی نمایید آن را پیش بینی کنید.
  • هرگز وارد مشکلات دیگران نشوید.
  • بر اصول خود پای بند بمانید.
  • در ضمن اگر در شرایط رسانیدن به پایان جلسه هستید یک بار دیگر حتما تمام مطالب را جمع بندی نمایید.
  • بهتر است بدانید که ترفندهایی برای مذاکره نیز وجود دارد که سعی کنید آن را مطالعه کنید.
دسته بندی : ارتباطات و مذاکره, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست