فیدبک مثبت چیست؟ اهمیت فیدبک مثبت و نحوه‌ی ارائه‌ی آن به کارکنان

فیدبک مثبت

آیا درباره‌ی فیدبک مثبت و چگونگی اثرگذاری آن اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید که وجود بازخوردها چه تأثیری در زندگی شغلی شما دارند؟ آیا می‌دانید که چگونه باید این فیدبک ها را به کارکنان خود ارائه کنید؟

همه‌ی شما می‌دانید که وجود فیدبک‌های مثبت و منفی در محیط کاری امری اجتناب‌ناپذیر است. روزانه ممکن است بارها و بارها نحوه‌ی عملکرد شما مورد قضاوت مشتریان یا مدیران سازمان قرار بگیرد. این بازخوردها می‌توانند برای تقویت کردن رفتارهای صحیح و مثبت، یا کنترل هرگونه تغییر رفتاری مورداستفاده قرار ‌گیرند. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید تأثیر فیدبک‌های مثبت و منفی را نادیده بگیرید، اما می‌توانید با شناخت دقیق ماهیت و کنترل آن‌ها به بهترین شکل ممکن از این فیدبک‌ها به نفع مجموعه کاری خود استفاده نمایید. اما چگونه؟ با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

فیدبک مثبت چیست؟

فیدبک مثبت عموما به‌نوعی از ارتباط که نشان‌دهنده دستاوردها، پیروزی‌ها و نقاط قوت دیگران است، گفته می‌شود. شناخت نقاط مثبت همکاران می‌تواند جزء اولویت‌های رفتاری در سازمان ‌باشد. این امر نشان‌دهنده مفید بودن فرآیند ارائه و دریافت این بازخوردهای مثبت است. استفاده از بازخوردهای مثبت سبب شناخت بیشتر و بهتر مهارت‌های شخص و تقویت این مهارت‌ها شده و در مقابل بهره‌وری و کارایی او را به طرز قابل‌توجهی بالا می‌برد.

فیدبک مثبت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

فیدبک مثبت

  • بامعنی باشد

زمانی می‌توانید بگوئید یک فیدبک، مثبت است که معنادار باشد. به‌طور مستقیم بیان‌کننده‌ی نظر مثبت یا پیشنهاد شما باشد و اطلاعات کامل و دقیقی را به کارمند جهت دریافت گزارش عملکردش ارائه دهد.

  • بی‌ریا باشد

اگر بخواهیم یک بازخورد مثبت ارائه دهیم باید کاملا صادق و بی‌ریا باشیم. این‌یکی از تفاوت‌های اصلی موجود بین بازخورد مثبت و منفی است. منظور از صداقت این است که باید ارائه‌ی این‌گونه بازخوردها را بدون موضع‌گیری و دخالت دادن اختلافات شخصی انجام دهید.

  • قابل‌تغییر باشد

ممکن است گاهی اوقات اجرا و پیاده‌سازی نظرات شما به‌عنوان فردی در جایگاه مدیریت چندان میسر نباشد. در این صورت شما باید بازخورد یا پیشنهاد‌هایی به کارمندانتان ارائه دهید تا بتوانند با اعمال تغییراتی مفید در مسیر درست حرکت کنند.

  • خاص باشد

هنگامی‌که قصد دارید یک فیدبک مثبت ارائه دهید. بهترین کار پرهیز از مقدمه‌چینی و رفتن به سراغ اصل مطلب است. در این صورت است که بازخورد، مفید و مؤثر خواهد بود. اما معمولا این نکته در طول مکالمات فراموش می‌شود.

  • فیدبک مثبت باید به‌موقع ارائه شود

زمانی می‌توانید فیدبک‌ها را کنترل کنید که بلافاصله بعد از ایجاد مشکل در ارتباط با آن بازخورد بدهید. اگر بازخورد بلافاصله و در زمان مناسبی ارائه نشود. ممکن است برداشت‌های نادرستی از آن صورت گیرد. فرقی نمی‌کند این بازخورد منفی باشد یا مثبت، مهم این است که به‌موقع باشد و این امکان را به کارمند بدهد که تصمیم درستی را در مقابل اتفاق رخ‌داده، اتخاذ کند.

همان‌طور که گفته شد فیدبک‌ها ویژگی‌هایی دارند که شناخت آن‌ها سبب می‌شود تا در هنگام انتقال آن‌ها با دردسری مواجه نشوید. رعایت همین موارد ساده است که سازمان را به سمت موفقیت‌های بزرگ سوق می‌دهد. دانستن این موضوع که موفقیت سازمان درگرو چیست؟و موانع رسیدن به این موفقیت شامل چه مواردی می‌شوند؟ کمک بسیار شایانی در شناخت بهتر ویژگی‌ها و چگونگی ارائه دادن فیدبک‌های مثبت و منفی به شما می‌کند.

هدف از ارائه بازخورد چیست؟

هدف اصلی از ارائه‌ی بازخورد، جذب و افزایش دادن رفتارهای صحیح به جهت بالا بردن و بهبود عملکرد کارکنان و دور شدن از رفتارهای نادرست است. تمایل مدیران به کسب مهارت چگونگی ارائه بازخورد در موقعیت‌های مختلف سبب ایجاد حس خوب در کارمندان و تأیید عملکرد مثبتشان می‌شود. تسلط بر این مهارت و در نظر گرفتن بسیاری از موارد دیگر از شما مدیری کارآمد و تأثیرگذار خواهد ساخت. در مقاله‌ای تحت عنوان «چگونه یک مدیر بهتر برای کارمندان باشیم؟» به‌طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.

پیشنهاد: مطالعه مقاله چگونه یک مدیر بهتر برای کارمندان باشیم؟

نحوه‌ی ارائه فیدبک‌های مثبت به کارکنان چگونه باید باشد؟

فیدبک مثبتیقینا انتقال بازخوردهای مثبت به افراد، عملکردشان را بالابرده و مهارت‌هایشان را در راستای سمت شغلی‌شان تقویت می‌کند. در این صورت است که عملکرد تمام بخش‌های موجود در سازمان بهبودیافته و به سمت موفقیت می‌روند. اما این انتقال‌ها باید در زمان مناسب و به بهترین و دقیق‌ترین صورت ارائه شوند که در ادامه به برخی از این روش‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.

  • نظرات باید به‌صورت مفید و سازنده ارائه شوند

تصور کنید کارمندی دارید که همیشه نامه‌های اداری را با غلط‌های املائی زیادی ارسال می‌کند. در این حالت بهترین راه این است که به‌جای سرزنش کردن او، یادآور شوید که ارسال نامه بدون غلط املائی چه اهمیت و تأثیرگذاری مثبتی دارد. سعی کنید او را مجاب به مطالعه چندباره نامه‌ها کنید. بدون شک نظرات سازنده تأثیر بیشتری در مقابل نظرات و بازخوردهای منفی دارند.

  • برای انتقال مؤثر بازخورد همواره تمرین کنید

در ارائه فیدبک بهترین کار تمرین با خودتان برای نقد کردن دیگران است. حال می‌خواهد این بازخورد به کارکنانتان باشد یا سایر مدیران. در این صورت است که متوجه می‌شوید بازخوردهایتان صادقانه و اثرگذار هستند یا نه. اگر در هنگام انتقاد احساس کردید خودتان نیازمند تغییر و بهبود هستید بدانید که بازخوردتان چندان اثربخش نخواهد بود.

  • بازخورد باید در خطاب به فردی خاص ارائه شود

اینکه فیدبک کاری برای یک شخص به‌صورت خاص ارائه شود سبب می‌شود که او به‌طور کامل به این درک برسد که چه‌کارهایی را به شکل مطلوبی انجام داده و چه‌کارهایی را نیاز است که بهبود ببخشد.

سخن نهایی

آشنایی با اهمیت فیدبک مثبت بسیار مهم است و این مسئله‌ای است که باید صرف‌نظر از موقعیت شغلی موردتوجه قرار بگیرد. بهترین روش این است که با شناخت چگونگی اثرگذاری این بازخوردها محیط کاری مثبت و ایده آلی را ایجاد کنید. تمامی موارد ذکرشده تنها قسمت‌هایی از روش‌های انتقال فیدبک هستند. بهتر است که شناخت خود را در این زمینه بالابرده و تمام روش‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید. مطمئنا به نتیجه‌ی مطلوبی خواهید رسید.

دسته بندی : ارتباطات و مذاکره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.