نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین

نقش هماهنگ کننده در تست بلبین

چقدر نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین را می‌شناسید؟ به نظر شما یک رابط یا هماهنگ‌کننده باید چه مسئولیت‌هایی را در گروه برعهده بگیرد؟ آیا می‌دانید که افراد مختلف با این نقش در تست بلبین، دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟ هماهنگ‌کنندگان، افراد مردم‌محوری هستند که به‌طور طبیعی نقش رهبری و ایجاد هماهنگی و انسجام در تیم را برعهده می‌گیرند که از آن‌ها به عنوان “رئیس” نیز یاد می‌شود.

این افراد تنها اشخاصی در تیم هستند که همه اعضای تیم به آن‌ها احترام می‌گذارند و هنگام مواجهه با مسائل مختلف، به بحث و گفت‌وگو با این افراد تمایل دارند. چراکه ممکن است در بسیاری از سازمان‌ها میان اعضای تیم مشکلات و مسائلی به وجود بیاید. تست بلبین دقیقاً برای جلوگیری از این مسئله طراحی شده و دارای نظریه‌ای است که با درک آن می‌توانید این توانایی را در خودتان تقویت کرده و در تعیین نقش عملکرد موفقی داشته باشید. علاوه‌بر این شناخت بلبین و آموزش آن به دیگران به شما کمک خواهد کرد تا نقاط قوت و ضعفتان را کشف نمایید و در مناسب‌ترین نقش در یک گروه قرار بگیرید.

یکی از نقش‌هایی که تست بلبین مطرح کرده است، نقش هماهنگ‌کننده یا رابط است که در مدل بلبین اغلب این دسته از افراد رویکرد دموکراتیکتری دارند و تعاملات با دیگران را در اولویت قرار می‌دهند. به‌طورکلی نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین به عنوان نقش رهبران سنتی در مقایسه با همپایه‌های دارای رتبه مساوی، کارها را به صورت بهتری اجرا می‌نمایند.

ویژگی‌های نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین

افراد هماهنگ‌کننده اشخاصی بالغ، محترم، با اعتمادبه‌نفس، مشوق، رازدار و مستعد در شناخت افراد هستند که مهارت‌های میان فردی و ارتباطی بسیار خوب و بالایی دارند و به آسانی مسئولیت می‌پذیرند. هماهنگ‌کننده‌ها معمولاً افرادی قابل ‌اعتماد و آرام هستند که در واگذاری کارها و وظایف ماهر و حرفه‌ای عمل می‌کنند. این دسته از افراد به‌طور معمول در پست‌های مدیریتی قرار می‌گیرند ولی سبک‌های مدیریتی آن‌ها با شکل‌دهنده‌ها کاملاً متفاوت است. به‌طوری‌که هماهنگ‌کننده‌ها، وظایف مدیریتی را انجام می‌دهند که مدیر پروژه آن‌ها را پشتیبانی می‌نماید و او مطمئن خواهد شد که پروژه‌ها طبق برنامه و با بودجه تعیین‌شده تکمیل می‌گردد.

ازطرفی حضور هماهنگ‌کنندگان برای حفظ تمرکز بر روی اهداف تیم، جذب اعضای تیم، کشف و شناسایی توانایی‌های اعضای تیم و تفویض کار مناسب، امری ضروری است تا اطمینان حاصل گردد که تیم از نقاط قوت هر عضو به‌درستی استفاده می‌کند. معمولاً هماهنگ‌کنندگان در تیم شنوندگان بسیار خوبی هستند که توانایی تشخیص ارزش منحصربه‌فرد هر عضو تیم را دارند و سایر اعضای تیم هنگام مواجه‌ شدن با مسائل گوناگون، به بحث و گفت‌وگو با این افراد تمایل نشان می‌دهند.

نقش هماهنگ کننده در تست بلبین قطبینو

اشخاص هماهنگ‌کننده دارای این توانایی هستند که دیگران را در جهت اهداف مشترک سوق دهند. به‌طوری‌که این افراد به جای تمرکز بر روی دستیابی به اهداف سازمان، تمایل دارند که بر روی کمک به اعضای تیم در دستیابی به اهداف فردی‌ خودشان متمرکز شوند. ازآنجایی ‌که نقش هماهنگ‌کننده‌ در تست بلبین تمایل دارد تا دیدگاه‌های گسترده‌ای داشته باشد، می‌تواند تیم‌هایی با شخصیت‌ها و مهارت‌های متنوع تشکیل دهد. همچنین این دسته از اشخاص در هنگام برخورد با مشکلات و مسائل پیچیده می‌توانند آرامش خود را به‌خوبی حفظ نمایند.

نقاط ضعف نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین

افراد هماهنگ‌کننده یا رابط ممکن است در کار خود افراط‌ و تفریط کنند و کار و مسئولیت‌های شخصی خودشان را به روی دوش دیگران بیندازند. به‌طوری‌که این اشخاص گاهی اوقات امکان دارد از انجام ‌دادن وظایف خود در کار تیمی شانه خالی نمایند و مسئولیت‌های بیش‌ازحد خودشان را به سایر اعضای تیم محول کنند. معمولاً هماهنگ‌کنندگان مایل هستند تا در تمام امور دخالت و دستکاری داشته باشند.

نقش هماهنگ کننده در تست بلبین قطبینو

مشاغل مناسب افراد هماهنگ‌کننده در تست بلبین

افراد هماهنگ‌کننده بایستی فعالیت‌ها و برنامه‌های متنوعی را در رابطه با منابع انسانی، پرسنل، مزایا، جبران خسارت، آموزش و امنیت محیط کار در اختیار سازمان‌ها قرار بدهند. چراکه ممکن است آن‌ها در محل هماهنگی و سازماندهی فعالیت‌ها، رویدادها و نوآوری‌های مرتبط با یک یا چندین عملکرد منابع انسانی سازمان واقع گردند. درحقیقت، یک شخص هماهنگ‌کننده بر اجرای یک برنامه نظارت می‌نماید.

ازطرفی، وی اطمینان حاصل می‌کند که اعضای تیم برای انجام وظایف خودشان همه موارد مورد نیاز را دارند. بدین سبب کار کردن به ‌عنوان یک فرد هماهنگ‌کننده یعنی اینکه از کسب‌وکار و هر کسی که در تیم است پشتیبانی نماید. برخی از مشاغل متناسب با نقش هماهنگ‌کننده بر اساس تست بلبین عبارت‌انداز:

 • مدیر شبکه‌های اجتماعی
 • مدیر پروژه IT
 • مدیر منابع انسانی
 • مدیر سیستم اطلاعاتی منابع انسانی
 • مدیر عامل شرکت یا مسئول واحد ناظر
 • نماینده خدمات مشتری
 • حسابرس
 • حسابدار
 • هماهنگ‌کننده رویدادها
 • توسعه دهنده وب
 • کسب‌وکارهای کشاورزی
 • کارشناس تحقیقات بازار
 • تحلیلگر منابع انسانی
 • متخصص منابع انسانی
 • مشاور بازرگانی
 • مهندسان رشته‌های ساختمان
 • مسئول هماهنگی ساختمان یا مجموعه ساختمانی و یا مجتمع
 • تسلیم کننده گزارش‌های مرحله‌ای کار به شهرداری و یا سازمان استان
 • مدیر شرکت‌های فناوری
 • مدیر شرکت‌های معماری
 • مدیر شرکت‌های عمران

نقش رابط در تست بلبین قطبینو

اهمیت نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین

ازآنجایی که همه ما در عصر مدرن قرار داریم، افراد بسیاری در حال توسعه کسب‌وکارها و مهارت‌ها هستند. بدین سبب برای مدیریت پروژه‌های تازه تکمیل شده، بیشتر نقش هماهنگ‌کننده در این زمینه مورد نیاز است. درواقع، پیش‌بینی‌ها به حدی خوب هستند که میزان اشتغال در رابطه با این نقش افزایش می‌یابد. با این حال، رشد این شغل به علت پایین بودن سطح تحصیلات لازم برای آن برای آینده بسیار مطلوب خواهد بود.

درنتیجه هماهنگ‌کنندگان به‌عنوان چهره سازمانی عمل خواهند کرد و برای اطمینان داشتن از دستیابی به مأموریت سازمان و تأمین نیازهای مردمی، با ادارات دیگر همکاری می‌نمایند. چراکه کار در این زمینه در جهت برنامه‌ریزی بودجه، نظارت و استخدام کارکنان جدید، بخشی از وظایف این نقش است. به‌طورکلی هماهنگ‌کنندگان باید به ‌سرعت تغییرات مربوط به تیم و سازمان را اجراء و برنامه پروژه را ارائه نمایند و اگر پروژه تغییر کند، آن‌ها باید با مدیر پروژه یا دیگر اعضای تیم همکاری نمایند تا راه‌حل‌هایی مؤثر بیابند. درنتیجه افراد هماهنگ‌کننده باید بودجه‌ریزی، حسابداری و گزارش دهی را به‌طور کامل بدانند تا از رشد و توسعه برنامه بتوانند حمایت کنند.

نقش هماهنگ کننده در تست بلبین

از کجا بفهمیم که می‌توانیم در نقش هماهنگ‌کننده عملکرد مطلوبی داشته باشیم؟

اگر شما هم می‌خواهید بدانید که دارای استعداد در نقش هماهنگ‌کننده یا رابط بودن هستید یا نه و یا اینکه می‌خواهید بدانید که اطرافیان و دوستانتان دارای این استعداد هستند یا خیر، می‌توانید تنها چند دقیقه زمان بگذارید و به کمک تست بلبین، نقش تیمی و نقاط قوت و ضعف خودتان را به‌طور کامل و دقیق بشناسید و یاد بگیرید چگونه از آن در محیط کار استفاده نمایید.

ورود به تست نقش‌های تیمی بلبین Belbin

چگونه نقاط قوت نقش هماهنگ‌کنندگی را در خودمان تقویت کنیم؟

 • باید بتوانید از مهارت‌های بین‌فردی مانند مدیریت خشم و بحران استفاده نمایید تا بتوانید چالش‌های میان اعضای تیم را حل کنید.
 • شما باید مهارت‌های مختلفی در زمینه ارائه خدمات به مشتری را آموزش ببینید.
 • باید بتوانید به خوبی ارتباطات را از طریق رسانه‌های اجتماعی مدیریت نمایید.
 • با اشخاصی که دارای این نقطه قوت هستند، بحث و گفت‌وگو کنید. چراکه وجود نقطه قوت مشترک به هر دو فرد کمک خواهد کرد تا اندیشه‌ها و ایده‌های خودشان را به چالش کشیده و نقطه قوتشان را تقویت نمایند.
 • شما باید بتوانید از برنامه‌ریزی و صفحات گسترده و نرم‌افزارها استفاده کنید تا بدانید که چگونه روش‌ها و برنامه‌ها را مدیریت نمایید.
 • مهارت‌های تفکر انتقادی الزامی هستند و حتما آن‌ها را یاد بگیرید. چراکه امکان دارد پروژه‌ها چالش‌برانگیز باشند یا با موانعی غیرمنتظره مواجه گردند.
 • شما باید مهارت‌های ارتباطی فوق‌العاده قوی نوشتاری و کلامی داشته باشید تا اعضای تیم متوجه شوند که چه انتظاراتی از آن‌ها دارید.
 • کسانی که می‌خواهند هر مرحله از این نقش را مدیریت و هماهنگ کنند، باید از تقویم مدیریتی و دیگر ابزارهای سازمان‌دهی وظایف استفاده نمایند تا مطمئن شوند هر عضو از تیم وظیفه‌اش را کامل و طبق برنامه به انجام می‌رساند.
 • با تمرکز بر ایده‌های مختلف و تلاش برای ارتقاء ایده‌های قبلی به راحتی می‌توانید نقطه قوت هماهنگ‌کنندگی را در خودتان تقویت نمایید.

سخن نهایی

تست بلبین راه‌هایی برای توصیف و شناخت ویژگی‌ها به افراد ارائه می‌دهد. علاوه‌بر آن در محیط‌های آموزشی و کاری که امروزه رقابتی شده‌اند، به افراد کمک می‌نماید تا با یادگیری در مورد شناخت خود و جایگاه‌های شغلی مختلف بتوانند برای مراحل بعدی تحصیلی یا شغلی موردنظر خودشان آماده شده و موفق شوند. ما در این مقاله نقش هماهنگ‌کننده در تست بلبین را به شما معرفی کردیم، استعدادی که در آن هماهنگ‌کنندگان محتمل‌ترین اشخاص جهت ورود به مسائل متنوع، هماهنگی و سپردن فعالیت‌های روزمره تیم هستند، حتی زمانی که تیم از نظر فنی توسط مدیر یا مافوق آن‌ها کنترل می‌گردد.

علاوه‌بر این، آن‌ها به تمامی ‌نظرات توجه می‌کنند و همه را به حساب می‌آورند و می‌توانند تیم را بدون آنچه که لزوماً رئیس گروه یا درخشان‌ترین فرد تیم باشد، رهبری نمایند. بدین سبب انجام طوفان فکری برای افرادی که دارای استعداد هماهنگ‌کنندگی هستند، کاری بسیار رضایت‌بخش است. درنتیجه افراد دارای استعداد هماهنگ‌کنندگی قطعاً توانایی رساندن سازمان و تیم خود به اهدافش را دارند.

دسته بندی : نقش‌های تیمی بلبین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.